Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Romania se pregateste pentru internet mobil la viteze 5G

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
   Romania se pregateste pentru internet mobil la viteze 5G. Statul ar putea incasa sute de milioane de euro pe frecventele care vor fi licitate

Parlamentul European, Consiliul si Comisia au convenit anul trecut ca banda de frecvente de 700 MHz sa fie disponibila pentru introducerea internetului mobil in tehnologia 5G incepand din 2020, iar Catalin Marinescu, seful arbitrului telecom din Romania, a declarat luni ca demararea unei licitatii in acest sens poate fi oportuna chiar din acest an, in conditiile in care la noi aceasta banda este libera. Acesta  a avansat si ideea ca la licitatie ar putea fi luate in calcul si licentele 3G detinute de Orange, Vodafone, Telekom si RCS&RDS care expira in 2020-2022. O astfel de licitatie ar putea aduce la bugetul statului sute de milioane de euro.
  • 'Demararea procedurilor (n.a pentru licitatia 5G) poate fi oportuna si anul acesta, dar ar trebui sa fie totul predictibil, nu peste noapte. Daca ne luam dupa deciziile Comisiei Europene, dividendul digital 2, practic banda de 700 MHz, va trebui sa fie disponibila pentru utilizare libera incepand cu 2020, dar eu cred ca operatorii, ca si in cazul licitatiei anterioare au nevoie de un an, doi ani de pregatire, ca sa vada ce echipamente folosesc.
  • De ce din 2020? Pentru ca sunt farte multe tari din Europa care folosesc aceasta banda pentru televiziune digitala terestra, iar dintre vecinii nostri cred ca toti, cu exceptia poate a Ungariei, folosesc aceasta banda si vor trebui sa o elibereze, fapt care inseamna costuri, deci nu se face peste noapte. Dar exista o obligatie.
  • Decizia de oportunitate privind organizarea licitatiei este a Guvernului, ANCOM o va organiza, sunt convins ca o va organiza bine, nu cred ca este devreme nici anul acesta sa o organizeze, dar la anul este obligatoriu sa fie organizata, tocmai pentru a lasa timp", a declarat luni Catalin Marinescu, presedintele ANCOM, in conferinta in care a anuntat ca incepand din luna mai va parasi conducerea autoritatii pentru a prelua sefia Diviziei de strategie din cadrul Secretariatului General al Uniunii Internationale a Telecomunicatiilor, organizatie membra ONU.
Ce frecvente ar putea fi licitate mai exact?

  • "Pentru 700 MHz, dar si pentru celelalte blocuri de frecvente care au ramas disponibile, fie ca vorbim de 800 MHz, de 2600 MHz, se poate lua in considerare si faptul ca licentele 3G expira tot in 2020 doua dintre ele si in ianuarie 2022 celelalte doua. Adica se poate gandi mai larg. Asta inseamna predictibilitate - sa pui totul pe masa si sa lasi operatorii sa-si gestioneze foarte bine de ce au nevoie si cand au nevoie. (..)
  • La noi banda de 700 MHz nu este utilizata, pentru ca intarziind licitatia de televiune digitala terestra, noi am fost prevazatori si am planificat toata televiziunea sub banda de 694 MHz si dividendul digital 2 este disponibil, dar pentru a functiona foarte bine in orice zona din tara ar trebui practic incheiate si coordonari tehnice cu tarile limitrofe, altfel semnalul ar fi perturbat si cu siguranta pana la intrarea in vigoare a licentelor aceste coordonari vor fi semnate.
  • Toate licentele pe care le au in momentul de fata operatorii de telefonie mobila sunt neutre tehnologic, deci ei isi gestioneaza spectrul pe care il au si incearca sa-l utilizeze cat mai eficient posibil. (...) Sunt teste pe care toti operatorii le fac si sper sa avem si noi un proiect pilot 5G la Alba Iulia anul viitor. ", a explicat seful ANCOM.
Arbitrul telecom vrea sa organizeze o consultare publica privind alocarea de spectru radio suplimentar chiar in trimestrul doi din acest an
HotNews.ro a solicitat detalii privind frecventele care ar putea fi scoase la licitatie de ANCOM in viitorul apropiat, raspunsul fiind ca o consultare publica va fi organizata curand.

  • "Pentru acest an, Autoritatea are in plan organizarea unei consultari publice privind alocarea de spectru radio suplimentar pentru comunicatii de banda larga in benzile de 450 MHz, 700 MHz, 800 MHz, 1500 MHz, 2600 MHz si 3,4-3,8 GHz, spectru capabil sa sustina dezvoltarea eficienta a serviciilor in contextul avantului consumului de internet mobil. In functie de rezultatul acestei consultari, ANCOM va decide cand este oportuna organizarea unei asemenea licitatii, benzile de frecvente care vor fi scoase la concurs si conditiile tehnice privind utilizarea lor", au precizat oficialii ANCOM.
Sursa:
http://economie.hotn...or-licitate.htm

Edited by vio73, 08 April 2017 - 11:57.


#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Până atunci să se rezolve cu acoperirea 4G. Mai e mult de muncă.

#3
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
La noi, operatorii, se grăbesc să treacă la alte tehnologii, dar pe arii relativ restrânse, în timp ce în multe zone nu este nici 2g/3g!

#4
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pai da, ii dau inainte cu reclama. "Avem 5G" si scrisul mic de jos "doar in 2 orase".....

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Daca operatorii respectivi nu au acoperire 3G/4G full in toata Romania, sa nu aiba acces la licitatiile pentru 5G!

Este corecta aceasta propunere?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 08 April 2017 - 12:23.


#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
O noua paine de mancat, alte sfori de tras. Interesele sunt mari. Si cred ca deja jocurile sunt facute.

#7
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Ca să treci la 5g, ar trebui să faci peste tot 4g mai înainte. Cred că ar fi normal să se renunțe și la 2g, care este o tehnologie depășită.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postcolombo2003, on 08 aprilie 2017 - 12:26, said:

O noua paine de mancat, alte sfori de tras. Interesele sunt mari. Si cred ca deja jocurile sunt facute.
Pai ANCOM ce treaba are?
Sa verfice daca operatorii respectivi au acoperire nationala in toata Romania 3G/4G...
*Este simplu!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 08 April 2017 - 12:31.


#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006

View Postvio73, on 08 aprilie 2017 - 12:26, said:

Ca să treci la 5g, ar trebui să faci peste tot 4g mai înainte. Cred că ar fi normal să se renunțe și la 2g, care este o tehnologie depășită.

Nu crezi prea bine, 2G o sa tina mult si bine.
Pentru ce sa introduca 4G peste tot? Se introduce acolo unde reteaua arata ca e trafic mare.

Pe langa asta, 4G e capabil de viteze mari, chiar foarte mari: 240 cu 35

Edited by Sef-chenko, 08 April 2017 - 12:35.


#10
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
În rural, antenele deservesc mai multe sate, iar traficul crește din ce mai mult de la an la an. Poate dacă sunt zone foarte puțin populate să nu existe trafic, dar operatorii au în general antene instalate acolo unde sunt destui utilizatori.

În orașe nici nu încape discuție că trebuie să fie peste tot.

4g+ e capabil de vitezele alea, pe când 4g-ul simplu, maxim 150 Mbps. În rural, marii operatori cu extindere mai mare, folosesc banda de 800 Mhz și au doar 10 Mhz, deci maxim 75 Mbps (teoretic). Vorbesc de rural, pentru că acoperirea 4g aici este deficitară, în general.

Edited by vio73, 08 April 2017 - 12:42.


#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
Da, scuze, 4G+ am vrut sa spun.
Ideea e ca sunt harti digitale cu acoperirea operatorilor si nivelul de trafic. Daca nu e rentabil un upgrade la 4G/4G+ e clar ca nu prea se ia in calcul, fiind o afacere care cere profit totusi.

In UK a inceput Vodafone sa combine 4G de 800, 2100 si 2600 numai in orasele mari dar nici acolo peste tot, sunt puncte cheie cu trafic intens.

#12
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Sa fie de capul lor cu banda 700 ... sa vezi balciul dracu, cu cautatul de telefoane care sa aiba banda asta.
Una mai comuna nu gaseau si ei ...

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Este o frecventa 5g,cate telefoane exista in momentul de fata cu 5g disponibil? Exista doar un zte din ce vad,si ala prototip.

#14
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,874
  • Înscris: 09.10.2009
Cand va apărea 5G-ul, probabil ca aceasta banda, va fi la fel de comuna cum este acum cea de 900Mhz pt. 3G sau cea de 800Mhz pt. 4G.

Edited by gestt, 08 April 2017 - 13:05.


#15
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

View Postvio73, on 08 aprilie 2017 - 12:26, said:

Ca să treci la 5g, ar trebui să faci peste tot 4g mai înainte. Cred că ar fi normal să se renunțe și la 2g, care este o tehnologie depășită.

Poate la 3G care e destul de costisitoare acolo unde e mult trafic.
2G-ul produce în România anual mai mulți marafeți decât 3G și 4G.

#16
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

View Postxeleron, on 08 aprilie 2017 - 12:56, said:

Este o frecventa 5g,cate telefoane exista in momentul de fata cu 5g disponibil? Exista doar un zte din ce vad,si ala prototip.

https://www.microsof...specifications/
Band 17 (700MHz) ?

#17
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
De abia imi luai si eu telefon cu LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps si deja a aparut alceva ?

#18
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,888
  • Înscris: 25.12.2016
La noi nici 3G-ul nu merge cum trebuie la anumiti operatori...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate