Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Huawei P10 Lite vs. Xiaomi Redmi 4 Prime

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009
Dupa functiile, pretul dar si pentru bateria pe care o are as fi mers initial pe Redmi 4 Prime insa, am dat peste un P10 Lite intr-un magazin fizic si am putut sa ma joc putin cu el, sa-i vad display-ul la treaba, sa-l simt cum sta in mana (ceea ce din pacate n-ar reusit sa fac cu celalalt model pentru ca nu l-am gasit pe nicaieri fizic) si pot sa spun ca am ramas impresionat de display, de faptul ca e de calitate, LTPS IPS-ul sau se vede foarte bine, e mai mare iar display-ul e foarte important pentru mine, poate mai important decat bateria atat cat aceasta e de bun simt.

Pentru Xiaomi gasesti review-uri peste review-uri insa pentru P10 Lite care e foarte recent aparut pe piata nu, m-ar interesa informatii despre autonomie, despre sunetul media in casti dar si despre cum se misca dupa ce incepi sa te joci cu el si sa ii pui aplicatii.

N-am reusit nici sa gasesc o comparatie sau un comparator de procesoare respectiv intre HiSilicon Kirin 658 a lui Huawei contra Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 a lui Xiaomi.

Eu sunt indecis, voi ce-ati alege?

Edited by asda, 08 April 2017 - 10:59.


#2
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Xiaomi.

#3
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Dintre cele doua Xiaomi.

#4
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009
In afara de display si poate design da. Un display bun in acest palier de pret il are de pilda si HTC One ME insa e un telefon vechi care nu va mai beneficia de update-uri.

View PostBombalurina, on 08 aprilie 2017 - 11:31, said:

Dintre cele doua Xiaomi.

Xiaomi nu stiu de ce nu prea fac dimensiuni medii, mici ori mari sau foarte mari.

#5
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
E o diferenta destul de mare intre ele, de vreo 350 lei, asta in Romania. P10 Lite e superior dar e si mai scump...Daca te intereseaza ecran mai mare, uita-te si la Redmi Note 4x

#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

View Postasda, on 08 aprilie 2017 - 11:33, said:

Xiaomi nu stiu de ce nu prea fac dimensiuni medii, mici ori mari sau foarte mari.
Pentru ca asta se cauta in ziua de azi.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
http://www.gsmarena....0_lite-8598.php
vs
http://www.gsmarena...._prime-8263.php

Si eu as alege Xiaomi.mai ales pentru baterie.

#8
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009

View PostRobiacs, on 08 aprilie 2017 - 11:35, said:

E o diferenta destul de mare intre ele, de vreo 350 lei, asta in Romania. P10 Lite e superior dar e si mai scump...Daca te intereseaza ecran mai mare, uita-te si la Redmi Note 4x

5.5 e prea mare, 5 e un pic prea mic iar 5.2 e perfect pentru mine.
Ma uit acum si la ZTE nubia Z11 mini S sau la Moto G5 Plus dar nu le gasesc in tara si nu stiu de ce, eu vreau sa fac achizitia pana de Paste.

Da, e un pic mai scump dar cred ca bate spre premium mai bine, si mai ales e mai buna marimea pentru nevoile mele.

View PostBombalurina, on 08 aprilie 2017 - 11:35, said:

Pentru ca asta se cauta in ziua de azi.

Pai se cauta la fel de mult si 5.2-uri, e plina piata de ele, de la concurenta.

View Postadisz, on 08 aprilie 2017 - 11:45, said:

http://www.gsmarena....0_lite-8598.php
vs
http://www.gsmarena...._prime-8263.php

Si eu as alege Xiaomi.mai ales pentru baterie.

Eram chitit total pe Xiaomi si pentru baterie, senzori, IR blaster, sunet in casti, asta pana am vazut cum se vede, cum sta in mana si cum arata P10 Lite-ul Posted Image

Edited by asda, 08 April 2017 - 12:16.


#9
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Eu as merge pe Huawei, ai si garantie ok la el, vine si in engleza/romana default, ceea ce la xiaomi inteleg ca trebuie sa ii schimbi softul, ca e china style. Si Huawei are 4GB RAM.
Nu stiu ce diferente de pret sunt intre ele.

#10
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009

View Postrumlegok, on 08 aprilie 2017 - 13:58, said:

Eu as merge pe Huawei, ai si garantie ok la el, vine si in engleza/romana default, ceea ce la xiaomi inteleg ca trebuie sa ii schimbi softul, ca e china style. Si Huawei are 4GB RAM.
Nu stiu ce diferente de pret sunt intre ele.

Pe mine nu ma intereseaza deloc romana, dintotdeauna am preferat engleza la orice device fie el pc, notebook, tableta sau smartphone insa, din nefericire, varianta Huawei P10 Lite cu 4GB RAM e doar pentru piata chineza, pentru piata europeana produsul are 3GB RAM, din pacate, altfel ar fi fost prea tare la pretul asta si n-as mai fi ezitat nici eu sau ar fi venit cu pretul mai sus.

Pentru mine design-ul si mai ales display-ul lui P10 Lite e foarte tare, am comparat cu multe telefoane inclusiv astazi in magazine fizice, e de calitate si ma tem ca Redmi 4 Prime fiind si mai mic si neavand display-ul LTPS nu se ridica la nivelul lui ori pentru mine, repet, display-ul e foarte important.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrumlegok, on 08 aprilie 2017 - 13:58, said:

Eu as merge pe Huawei, ai si garantie ok la el, vine si in engleza/romana default, ceea ce la xiaomi inteleg ca trebuie sa ii schimbi softul, ca e china style. Si Huawei are 4GB RAM.
Nu stiu ce diferente de pret sunt intre ele.

I-am cumparat de cateva zile sotiei un Redmi 4X :
https://www.quickmob...4g-auriu-158612
Are meniu si in limba romana si are doi ani garantie.

#12
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009
Interesant e ca am vazut review-uri europene in care sunt enumerati concurentii lui P10 Lite precum ZTE nubia Z11 mini S, la Moto G5 Plus, Honor 8, Samsung A5 sau Huawei Nova.

Pe piata autohtona si la preturi comparabile nu prea ai ce alege altceva, mai putin telefoane vechi de-un an sau doi care au specificatii decente dar care si-au trait traiul, si-au mancat malaiul...

#13
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Si ce relevanta are ca e telefonul lansat anul trecut?
Ce crezi ca se strica telefonul in cutie singur?
De exemplu S7, desi s-a lansat in martie 2016, s-au produs si in 2017, daca te duci acum la un magazin mare si cumperi sansele sunt sa fie din lot produs in 2017 daca magazinul face vanzari multe.

Edited by rumlegok, 10 April 2017 - 14:22.


#14
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Nu stiu in ce retea ai sa folosesti telefonul dar ar trebui sa stii ca la Xiaomi nu ai banda B20, folosita de Orange si Vodafone in 4G.

#15
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postadisz, on 08 aprilie 2017 - 18:15, said:


I-am cumparat de cateva zile sotiei un Redmi 4X :
https://www.quickmob...4g-auriu-158612
Are meniu si in limba romana si are doi ani garantie.

Sper doar sa nu ai nevoie de garantie. O simpla cautare dupa "garantie + nume magazin" o sa-ti arate si de ce.

#16
dog_tractoras

dog_tractoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.03.2008
Buna ziua.Sunt si eu interesat de un p10 lite insa inainte sa dau comanda as vrea sa il butonez putin.In ce magazine il pot vedea expus? In constanta am cautat dar nu am gasit nicaieri.Multumesc

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdevlin2427, on 10 aprilie 2017 - 14:31, said:

Nu stiu in ce retea ai sa folosesti telefonul dar ar trebui sa stii ca la Xiaomi nu ai banda B20, folosita de Orange si Vodafone in 4G.

Aici se spune ca are B20:
http://willmyphonework.net/

#18
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009

View Postrumlegok, on 10 aprilie 2017 - 14:21, said:

Si ce relevanta are ca e telefonul lansat anul trecut?
Ce crezi ca se strica telefonul in cutie singur?
De exemplu S7, desi s-a lansat in martie 2016, s-au produs si in 2017, daca te duci acum la un magazin mare si cumperi sansele sunt sa fie din lot produs in 2017 daca magazinul face vanzari multe.

Suportul si faptul ca sunt modele vechi, nu ma refer aici la telefoane lansate la finele lui 2016.
Lasa S7 ca aici nu se discuta despre high end-uri ci despre midrange-uri actuale.

View Postdevlin2427, on 10 aprilie 2017 - 14:31, said:

Nu stiu in ce retea ai sa folosesti telefonul dar ar trebui sa stii ca la Xiaomi nu ai banda B20, folosita de Orange si Vodafone in 4G.

Da, deocamdata voi folosi un P10 Lite.

View Postdog_tractoras, on 11 aprilie 2017 - 08:56, said:

Buna ziua.Sunt si eu interesat de un p10 lite insa inainte sa dau comanda as vrea sa il butonez putin.In ce magazine il pot vedea expus? In constanta am cautat dar nu am gasit nicaieri.Multumesc

Eu l-am gasit si butonat la Flanco, acolo mi-a atras atentia prima data, eram chitit pe alte telefoane si de acolo a inceput totul. Display-ul de foarte buna calitate, constructia asemenea, sta foarte bine-n mana si cand m-am uitat pe specs si pe review-uri (putine pentru ca e nou aparut) mi-am dat seama ca e cam cea mai buna varianta in banii astia pentru piata locala. Concurentii sai directi fiind ori prea scumpi ori negasindu-se in tara.
La Altex mi-au zis ca o sa apara iar la Media Galaxy nici nu stiau ca a fost lansat....
Sfatul meu e sa incerci mai multe magazine ale aceluiasi lant, unii au x modele, altii y modele, nu intotdeauna aceleasi.

Edited by asda, 12 April 2017 - 09:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate