Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pisici străine îmi atacă pisicile

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Pistol cu bile,mingi de tenis de camp  etc

#20
Sniperug

Sniperug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.08.2009
am un motan (acum are 3 ani) luat neintarcat de la mama lui (nu a avut frati cu care sa se "joace"). cind a devenit adolescent - era ciuca batailor - fugea de toate orataniile cu tupeu ce treceau prin ograda. de citeva ori am crezut ca a si murit - la ce rani avea. acum a inceput sa invete sa stapineasca curtea - verifica colturile si schimba mirosurile, iar cind apare un intrus deja sare el primul. uneori doarme in casa iar daca aude zgomote pisicesti pe afara - ma trezeste si atunci sa vezi zarva in curte.
asa este normal sa se intimple.

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
A mea are bodyguarzi :

#22
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cate intrari are podul?
Daca e numai una, cand auzi zgomotele intri inauntru, blochezi intrarea, si te apuci de vanatoare.

Edited by don_dannielo, 08 April 2017 - 14:44.


#23
LauricaNebunica

LauricaNebunica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.09.2012
Am mai urmărit problema azi - se pare că intrusul are o problemă doar cu pisicuța, pe motan nici nu îl bagă în seamă. E posibil să o simtă deși ea este sterilizată?

#24
LauricaNebunica

LauricaNebunica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.09.2012
K

Edited by LauricaNebunica, 08 April 2017 - 23:57.


#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostLauricaNebunica, on 08 aprilie 2017 - 23:18, said:

Am mai urmărit problema azi - se pare că intrusul are o problemă doar cu pisicuţa, pe motan nici nu îl bagă în seamă. E posibil să o simtă deși ea este sterilizată?
Da, vrea s-o violeze. Tine macar pisica in casa sau ia-ti un caine.

#26
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostLauricaNebunica, on 07 aprilie 2017 - 23:54, said:

De câteva zile a apărut în curtea noastră o altă pisică
Ce să spun, iese o bătălie și o chelalaiala de speriat, ne trezesc din somn, e jale.

Există vreo metodă prin care pot scăpa de pisica-intrus?
Exista. Le pui pisicilor tale card magetic de intrare.
In caz ca pisica vizitatoare are si ea card care se potriveste (ti-a hackuit sistema), musai sa introduci puncte bonus de fidelitate!

#27
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostQuantum, on 09 aprilie 2017 - 03:36, said:

Exista. Le pui pisicilor tale card magetic de intrare.
.........
Gluma buna , dar sti ca ai dreptate ?
Asta ar fi o solutie ca usita de intrare in casa , sa se deschida numai la pisica " legitimata " .
Breveteaza , ca asta sigur merge , ca rezolva o problema cu pisicile " maidaneze " care pot intra neinvitate in casa .

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postskyhigh91, on 08 aprilie 2017 - 00:17, said:

si eu am aceeasi problema, din pacate nu exista solutie:|..nu ai ce sa le faci..vor fi batute, lovite, vei vedea semne pe ele.. al meu e motan, si numai prin batai a trecut, de la picioare umflate, pana la gaura in gat ( avea o muscatura foarte urata):|.. din fericire si-a revenit singur al meu:) lasa-le singure, isi rezolva ele problemele;)..in cazul in care sunt foarte ranite, poti sa le duci la veterinar:P
Daca nu are si un caine "politist" care sa aibe drept de veto in ograda..
La mine s-au invatat niste vagaboande sa vina la resturi de mancare pe veranda, ca ramane de la pisica si catel  , dar noaptea ei dorm cu noi in casa. Dimineata cand eliberez catelul, zboara fulgii dupa pisici. Cainele fiind cat o pisica... iese show. Intr-o zi  cainele era fiert sa prinda pisica, si a evadat pe strada printre picioarele mele, si a urmarit pisica , de parca era o racheta tomahawk. Pisica s-a furisat sub prima masina. Surpriza! Si cainele a intrat sub masina.   Aproape un minut cainele a scos sufletul din pisica aia, pana a gasit un copac in cale.

#29
LauricaNebunica

LauricaNebunica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.09.2012

View Post86-APP, on 09 aprilie 2017 - 07:26, said:


Gluma buna , dar sti ca ai dreptate ?
Asta ar fi o solutie ca usita de intrare in casa , sa se deschida numai la pisica " legitimata " .
Breveteaza , ca asta sigur merge , ca rezolva o problema cu pisicile " maidaneze " care pot intra neinvitate in casa .
Există deja așa ceva, problema este că în pod se poate intra pe toată lungimea acoperișului, deci nu e o soluție. Nici să le bag noaptea în casă nu e o soluție, în primul rând pentru că sunt obișnuite să umble și nu stau, plâng tot timpul pe la uși, iar în al doilea rând pentru că nu o atacă doar noaptea, ci și ziua.

#30
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Post86-APP, on 09 aprilie 2017 - 07:26, said:

sti ca ai dreptate ?
exista deja.

#31
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postunbrutus, on 08 aprilie 2017 - 09:36, said:

Dar macar nu se mai pot lovi la coae

N-au treaba cu coaiele cat au cu ochii, botul, ceafa.

LauricaNebunica, furtun de gradina n-ai? Baga furtunul cu apa pe el cand il prinzi.

#32
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Noi am avut probleme cu un motan care venea prin curte si marca de iti muta nasul din loc.

Si apoi imi era frica sa nu intre in casa pe usa pentru pisica.

Am cumparat o pudra care cica are un miros care indeparteaza pisicile. Unele ar mima mirosul unui pradator. Altele mimeaza mirosul de marcare al ariei de catre o pisica.

Sunt tot felul de solutii.

Am dat pe terasa si in dreptul usilor si nu am mai avut probleme.

Iar propria pisica nu a fost deranjata de ea. Cica explicatia ar fi ca propria pisica isi cunoaste teritoriul si atunci nu va fi indepartata de ceva ce marcheaza teritoriul. Ca e al ei practic.

Eu l-am luat de la un magazin pentru gradina.

Nu stiu unde sa iti zic sa cauti in Romania.

Poate gasesti de comandat pe zooplus.

https://www.tuinmest...7W53RoCs8rw_wcB

Edited by something00, 10 April 2017 - 10:22.


#33
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Spune-i că dacă mai vine, il bagi la întreținere și il pui să-și plătească singur partea lui!

#34
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Radem noi, glumim, dar problema nu e simpla. Degeaba primesti pisicile in casa, ele raman in pericol cand ies afara. Nu e atat de greu sa prinzi o pisica si sa o "convingi" sa nu mai calce prin zona.

#35
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Până la urmă este o luptă teritorială,iar aceasta se va sfârși odată cu recunoașterea celui învins.
După aceea va veni alt motan,si altul și tot așa până vei avea un Tai Pan în curte.
Dar și după ,poate veni alt motan care se vrea a fi stăpân suprem.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate