Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Pisici străine îmi atacă pisicile

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
LauricaNebunica

LauricaNebunica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.09.2012
Bună seara! Am două pisici, femela și mascul, sterilizate amândouă. Au aproximativ 1 an și stau numai afară, iar de dormit dorm in pod, pe țevile de la calorifere, unde e cald. De câteva zile a apărut în curtea noastră o altă pisică, nu știu dacă mascul sau femela, dar bănuiesc că mascul, care le atacă, iar acum le-a descoperit și culcușul din pod și se duce peste ele. Am observat că parcă mai degrabă are ceva cu fetița. Ce să spun, iese o bătălie și o chelalaiala de speriat, ne trezesc din somn, e jale. Cel mai tare mă tem să nu îmi rănească pisicile mele. Există vreo metodă prin care pot scăpa de pisica-intrus?

#2
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
You got more pussy than you can handle...Posted Image

Eu cred ca masculii se cearta.

#3
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
si eu am aceeasi problema, din pacate nu exista solutie:|..nu ai ce sa le faci..vor fi batute, lovite, vei vedea semne pe ele.. al meu e motan, si numai prin batai a trecut, de la picioare umflate, pana la gaura in gat ( avea o muscatura foarte urata):|.. din fericire si-a revenit singur al meu:) lasa-le singure, isi rezolva ele problemele;)..in cazul in care sunt foarte ranite, poti sa le duci la veterinar:P

#4
dextercioby

dextercioby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.04.2017
Prinde dușmanul și du-l la castrat. Un motan necastrat este o bestie cînd vine vorba de teritoriu și/sau femele.

Edited by dextercioby, 08 April 2017 - 00:23.


#5
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 LauricaNebunica, on 07 aprilie 2017 - 23:54, said:

Există vreo metodă prin care pot scăpa de pisica-intrus?
Exista, dar intrebarea este daca esti in stare sa o aplici? Daca tii la pisicile tale, prinde intrusul si zmotoceste-l bine, poate se sperie si ocoleste zona. Daca nici asa nu se potoleste, o plimbare de cativa kilometri il va linisti. Stiu, ambele solutii sunt nasoale, dar nu prea ai de ales.

#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Ai putea sa le lasi sa doarma in casa...

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 vimann, on 08 aprilie 2017 - 05:02, said:

Ai putea sa le lasi sa doarma in casa...
O solutie temporara foarte buna.Posted Image

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 08 April 2017 - 05:54.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu ai alta varianta decat sa lasi pisicile in casa... Astfel de plimbari nocturne pe teritoriul altor pisici sunt comune in viata pisiceasca.

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 vimann, on 08 aprilie 2017 - 05:02, said:

Ai putea sa le lasi sa doarma in casa...
Vine vara, nu le convingi sa doarma in casa.

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 LauricaNebunica, on 07 aprilie 2017 - 23:54, said:

Există vreo metodă prin care pot scăpa de pisica-intrus?
1.Cumpara-ti o pisica mai straina decat straina asta intrusa.Posted Image
2.Un bull terrier ar face ordine in curtea ta.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Daca stii proprietarul, il rogi sa castreze intrusul.
2. Daca nu stii proprietarul:
- Prins intrusul, dus si castrat
- prin intrusul si trimis in vacanta departe.

#12
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Comportament tipic la pisici.De obicei aceste escapade se rezolvă între motani,dar inevitabil unul dintre ei iese mai ciufulit.
Cu timpul,poate și al tău va deveni mai versat,mai războinic,până atunci doar va încasa.

#13
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Lupta pentru teritoriu intre pisoi. Pisicile de regula raman intr-o singura zona, pisoiii umbla hai-hui prin zona de pe langa casa si cand isi marcheaza locul pe teritoiul unui alt pisoi...iese batalie :))

#14
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
asa-ti trebuie daca le-ai castrat. :)

#15
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 Adm, on 08 aprilie 2017 - 07:03, said:

1. Daca stii proprietarul, il rogi sa castreze intrusul.
2. Daca nu stii proprietarul:
- Prins intrusul, dus si castrat
- prin intrusul si trimis in vacanta departe.
... si castrati se bat... eu am pisoi castrat, vecinu la fel... cand se gasesc se bat ca chiorii... ei se bat pentru teritoriu, nu pentru femele

 dextercioby, on 08 aprilie 2017 - 00:22, said:

Prinde dușmanul și du-l la castrat. Un motan necastrat este o bestie cînd vine vorba de teritoriu și/sau femele.
La fel ca mai sus... si castrati se bat pentru teritoriu. Am vazut un documentar pe BBC Earth despre viata pisicilor... pisoii se bat pentru teritoriu... nu suporta sa fie nici un mascul pe teritoriul lor si se duce dupa el daca i-a marcat teritoriu. Accepta in teritoriu lor doar pisicile si puii

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu stiu din experienta, avea vecina un pisoi necastrat, care "uda" peste tot.
Ma innebunise, putea la intrare groaznic.

A pus capac cand s-a strecurat in casa si a facut boacana. A primit (vecina) ultimatum.
L-a castrat, iar de atunci no problem.

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Adm, on 08 aprilie 2017 - 07:03, said:

1. Daca stii proprietarul, il rogi sa castreze intrusul.
2. Daca nu stii proprietarul:
- Prins intrusul, dus si castrat
- prin intrusul si trimis in vacanta departe.
Greu de prins... se lasa cu zgarieturi

 bogdan181180, on 08 aprilie 2017 - 07:12, said:

... si castrati se bat... eu am pisoi castrat, vecinu la fel... cand se gasesc se bat ca chiorii... ei se bat pentru teritoriu, nu pentru femele


La fel ca mai sus... si castrati se bat pentru teritoriu. Am vazut un documentar pe BBC Earth despre viata pisicilor... pisoii se bat pentru teritoriu... nu suporta sa fie nici un mascul pe teritoriul lor si se duce dupa el daca i-a marcat teritoriu. Accepta in teritoriu lor doar pisicile si puii
Dar macar nu se mai pot lovi la coae

#18
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 lucifer76, on 08 aprilie 2017 - 04:35, said:

... o plimbare de cativa kilometri il va linisti...
Crezi? Din proprie experienta - in tinerete am luat un motan de la bunica, avea cam un an, si l-am dus unde stateam, cam pe la 200 km distanta, cu Dunarea intre noi.
Dupa un timp (cateva luni) l-am lasat si in curte. Bineinteles ca a evadat. El Fugitivo a aparut la bunica cupa cateva luni slab, jigarit, dar fericit ca este la el acasa.
Inca ma mai intreb cum si pe unde a trecut Dunarea (eventual si Borcea, ca doar nu s-a dus pe la bulgari sau Harsova), ca pe vremea aia era un pod de CF la Cernavoda si un pod rutier la Harsova...

Initiator - selectia naturala functioneaza. Daca tii la pisicile tale ia-le in casa, daca nu... rezista sau nu.
Cand m-am mutat la curte am luat si motanul birmanez (necastrat) crescut numai in apartament pana pe la vreo 7 ani. In 2 luni a pus ordine intre motanii de cartier, au inceput sa apara pui metisi ;) , cu toate ca eram ingrijorat cum se va adapta. Venea zgariat, muscat, ciufulit din escapade, dar era tata. Dupa vreo 2 ani nu s-a mai intors, semn ca ori a fost prins si tinut in casa, ori a dat coltul.

Edited by claudiu1, 08 April 2017 - 11:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate