Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nikon D7500

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#145
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ca sa fim corecti, exceptandu-l pe Loock "nici un topic fara Pentax" era mai degraba "nici o ocazie ratata de-a se face misto de Pentax si de Pentaxisti". Exceptandu-l pe Loock, n-am fost niciodata agresivi fata de celelalte sisteme.
Olympus a avut IIRC inclusiv angajati care promovau aici pe forum. Nikon a fost sustinut zdravan; Canon, intr-o vreme, era singurul sistem cu care puteai face poze... chipurile.
Ca sa fim corecti.

#146
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Imi cer scuze fata de Pentaxisti. De regula au fost oameni ok care aduceau argumente destul de logice (minus Loock).

Si da, ai dreptate, si eu ma fac vinovat ca uneori v-am intepat nejustificat si am facut misto de Pentax.

#147
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Macar mai comenteaza cineva pe forumul asta, ar fi caraghios sa ne apucam sa bagam pumnul in gura oamenilor si sa ii plimbam pe threaduri speciale facute de noi.

Totusi, pentru ca deja am primit cateva raportari legate de limbaj, sa nu uitam ca aici este un loc public unde se presupune ca se discuta civilizat intre intelectuali, nu cazarma militara sau locul de spart seminte al carciumii din colt.

Fara suparare dar postarile care contin injurii vor fi sterse, ori discutam folosind un limbaj decent ori se sterge.

Edited by nicolaie, 17 April 2017 - 21:32.


#148
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostStefanSC, on 17 aprilie 2017 - 21:28, said:

Imi cer scuze fata de Pentaxisti. De regula au fost oameni ok care aduceau argumente destul de logice (minus Loock).

Si da, ai dreptate, si eu ma fac vinovat ca uneori v-am intepat nejustificat si am facut misto de Pentax.
No problem :) Eu admit, am fost destul de agresiv dar intotdeauna ca raspuns la atacuri.
Topicul Pentax Romania a fost creat (de adi_v, Pentaxist, s-a retras de ceva vreme) pentru "schimb de informatii, intalniri, etc.". Nu a fost ceva fortat de vreun moderator... chiar daca pe vremea aceea ne era de-a dreptul ostil. Fuse, fuse si se duse.
A ramas thread-ul nostru "de uz general".

Exista si-un thread general pentru m4/3: https://forum.softpe...-thread-general - nefolosit de prin 2014. N-o sa fac nici o sugestie, caci colegii cu Olympus nu exagereaza cu crearea de thread-uri ;)
Cel mult, am putea separa versus-urile, cam ca pe Auto. Nici despre asta nu sunt foarte convins ca e cazul.

#149
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
http://www.dslrbodie...-the-d7500.html

#150
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
"which would you rather have: (1) the AI-index tab or (2) a fuller set of DX lenses? Doh! If you’re going to complain about Nikon, complain about the right thing!" păi după apariția lui d3 Nikon a cam uitat de linia de obiective DX. Doar kituri, unu după altu. De zece ani se așteaptă măcar o direcție (lensmap..) în acest sens da' nimic. Piața în schimb e plimă de obiective Ai sau Afd uri la mâna a doua. Chestia cu faptul că al doilea slot n-ar fi "dealbreaker" e pur subiectivă. Poate cui nu-i pasă dacă pierde sau nu cadrele e, având în vedere că ceea ce era-n ofertă până atunci poseda al doilea slot.
Dacă tot s-au zgârcit la cel de-al doilea slot mai bine-și dotau camera cu memorie internă (vreo 128 Gb). Măcar veneau cu o noutate.

#151
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
La următoarea lansare ce vor scoate? Controlul diafragmei? iar la următoarea timpul de expunere? Păi să facă direct GoPro, că tot filmează 4K... dar că filmează 4K cu o rată patetică, nu mai văd ăștia care se fac că nu observă ce plăcintă a ieșit.

#152
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postmontecarlo, on 18 aprilie 2017 - 10:45, said:

"which would you rather have: (1) the AI-index tab or (2) a fuller set of DX lenses? Doh! If you’re going to complain about Nikon, complain about the right thing!" păi după apariția lui d3 Nikon a cam uitat de linia de obiective DX. Doar kituri, unu după altu. De zece ani se așteaptă măcar o direcție (lensmap..) Ă®n acest sens da' nimic. Piața Ă®n schimb e plimă de obiective Ai sau Afd uri la mâna a doua. Chestia cu faptul că al doilea slot n-ar fi "dealbreaker" e pur subiectivă. Poate cui nu-i pasă dacă pierde sau nu cadrele e, având Ă®n vedere că ceea ce era-n ofertă până atunci poseda al doilea slot.
Dacă tot s-au zgârcit la cel de-al doilea slot mai bine-și dotau camera cu memorie internă (vreo 128 Gb). Măcar veneau cu o noutate.

AF-Durile din cate tin minte nu au nevoie de acel pin.
AI-uri manuale, am vazut multe pe OLX  (la preturi aberante as putea spune) dar in teren sau pe la WS-uri nu amvazut niciunul. Am vazut in schimb Zeiss ZF2 (evident, ca, statistic, experienta unui singur om e prea putin relevanta).

Legat de obiectivele lipsa sunt foarte foarte de acord. E trist ca nu au investit in DX si e foarte usor sa recomand un Fuji X sau un m43 doar prin prisma obiectivelor dedicate.
E si mai trist cum sistemele DX si CX (nikon 1 :)) Nikon au aratat cat de lipsiti de viziune sunt cand vine vorba de nevoile utilizatorilor in materie de obiective, incat, daca mai scot alt sistem care nu e montura F, orice cumparator trebuie sa fie rezervat cu privire la a intra in acel sistem, deoarece risca sa ramana in pom.

Legat de slotul ala de card, imi aduce aminte de situatia urmatoare https://i0.wp.com/ww...4/12/banana.jpg .

Majoritatea au auzit de astfel de card failures si daca au patit, au patit cu carduri ieftine, aproape noi, de la un producator de nivel 2/3 (eu am patit cu Kingston, stiu de oameni care au patit cu AData si Transcend) sau carduri cu tehnologie aflata la prima generatie.
Daca e sa ma  uit si la cate nunti au fost trase de-a lungul timpului cu D80/D90 ( de regula NBC-istii sunt cei mai vocali cu privire la carduri),  eu unul extrapolez ca sansele sa iti pice un card sunt reale, dar mult mult exagerate si exista metode sa reduci riscurile de picat cardul.

Edited by StefanSC, 19 April 2017 - 07:53.


#153
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Stefan, se plang destui si de Lexar si SanDisk. Si carduri de top ca viteza. Au fost serii mai proaste. Asta e.
Eu nu am avut vreodata asemenea probleme dar am vazut pe altii care au avut si... exact de aia sare din schema D7500 ca backup sau chiar ca aparat principal pentru cei care trag evenimente.
La aparatul meu, folosesc un card de 128gb ca backup pe slotul doi si unul de 32 de gb principal. Pana acum de doua ori am uitat cardul de 32 in cititor. Tare bine mi-a prins al doilea card :D Dar asta e prostia mea, nu a producatorului. Dar, e bun si ca fool proof sa ai doua carduri.

#154
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@serginho:

Ar fi foarte utila o statistica cu ce carduri au picat, la cat timp au picat de la achizitie, respectiv de la aparitia modelului. (Fiabilitatea in tehnologie e bine descrisa de: https://en.m.wikiped...i/Bathtub_curve).

In general, oamenii care au probleme si se plang online duc la perceptia ca sunt mai dese problemele decat in realitate (cei care nu au probleme, nu scriu ode de bucurie pe forum-uri :)... de obicei).

Legat de partea a doua: eu unul tin un SD si un CF goale intr-un buzunar al gentii. Nu le folosesc decat in caz de urgenta (nu mai am spatiu sau am plecat fara card ) si le pun la loc cat pot de repede :).



#155
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
E suficient o singură dată să-ți "cadă" un card și nu mai vrei să auzi de "single slot". Apoi, nikon a greșit când a denumit camera D7500. Conform a ceea ce aduce nou (raportat la D7200 și D5600) era mai potrivită denumirea D6000. Ar fi înțeles toată lumea și nu mai era nicio problemă.

#156
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Mi-e mi-a cedat un lexar și un Sandisk după câteva luni de utilizare în care nu au fost probleme cu ele, pur și simplu nu mai pot fi recunoscute cu nici un fel de cititor. Cred că mai am Lexar-ul - erau cadre extrem de importante pe el... asta este... Se pare că și nikon  ne spune ce e bine ptr. noi, noi fiind mai prostuți așa de felul nostru. dacă ei zic că e bine cu un card, așa o fi. Doar că tot nu cred din prima. Să-mi demonstreze de că bine ptr mine fără al doilea slot, iar eu le demonstrez de ce e mai bine cu două.

Edited by mirceabezergheanu, 19 April 2017 - 13:29.


#157
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VpIW0_0MQEg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#158
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Fara port de grip???

#159
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Cateva cadre trase cu Nikon D7500 si prelucrate cu Capture NX-D si Capture NX2.
  Din experienta pe care o am butonand cateva body-uri Nikon, acesta are culori supebe si pe gustul meu. Pentru mine, sunt cele mai echilibrate de pana acum, cu un verde impecabil si tonuri foarte corecte si naturale pentru piele.

Attached Files


Edited by merlin Gl, 16 July 2017 - 13:31.


#160
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Pff! A murit topicul cand sunt aduse dovezi. :D .. Sa le sterg ca sa ne putem da cu parerea in necunostinta de cauza despre acest body??

#161
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pai a murit ca din moment ce ai pus poze deja nu mai este o stire ci o realitate concreta si palpabila, deci continuam pe ariile dedicate Posted Image

Edited by crokodilu, 19 July 2017 - 13:22.


#162
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@merlin:

Dovezi pentru ce?

Ca daca Nikon nu sunt in stare sa faca un aparat competent din componente deja dovedite...

Lumea critica anumite alegeri facut de Nikon cu acest aparat, nu calitatea imaginilor facute cu el.

Edited by StefanSC, 19 July 2017 - 13:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate