Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Trimiterea pe orbita prin propulsie magnetica.

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#19
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostFane, on 07 aprilie 2017 - 21:27, said:

si cam ce o sa se intample cand deschizi usa tunelului vidat ca sa lansezi capsula?

Raza planetei 6.371 km
Lungimea cercului 2*pi* r
2*3.14*6371=aprox 40000 km
40000 impartit la 360 grade = aprox 111 km
Tunelul propus cu diametrul de 100km, aprox 1 grad, Inseamna ca va trebui sa aiba un capac convex

Edited by LORELYAN, 07 April 2017 - 21:40.


#20
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostDany_Darke, on 07 aprilie 2017 - 21:36, said:

initiator - hai sa-ti spun o chestie. in vid, forta centrifuga este la fel de valabila ca si intr-un mediu cu atmosfera. tu vrei sa accelerezi ceva ce se invarte in cerc, forta aia centrifuga unde bate? unde dispare ea?
De asta am spus 100 de km diametrul cercului. Plus faptul ca proiectilul ar levita magnetic in interior. Totusi 100 de km strabaturi cu ~15 km/s poate ca nu produc o forta centrifuga ce sa nu poata fi controlata magnetic. Numai cine se pricepe bine la fizica ne poate spune asa ceva.

#21
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 10.01.2010
si cum protejezi încărcătura la trecerea dintre tunel vidat si atmosfera?

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002

View PostLORELYAN, on 07 aprilie 2017 - 21:38, said:

Raza planetei 6.371 km
Lungimea cercului 2*pi* r
2*3.14*6371=aprox 40000 km
40000 impartit la 360 grade = aprox 111 km
Tunelul propus cu diametrul de 100km, aprox 1 grad, Inseamna ca va trebui sa aiba un capac convex
ce-ai fumat?

#23
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postthe_northpole, on 07 aprilie 2017 - 21:39, said:

si cum protejezi încărcătura la trecerea dintre tunel vidat si atmosfera?
Nu stiu, capsula aia din materiale speciale. Ca iti dai seama ca la 15 km/s cand iese din teava e totul numai foc. Sunt deja proiectile capabile de a iesi din teava cu cativa km pe secunda.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r_yUNm8Tl9o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n_5CGtLBNvo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TheEverlastingShadow, 07 April 2017 - 21:45.


#24
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu aș fi curios câtă energie electrică ar fi necesară pentru cele 1000 de TONE!

#25
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostTheEverlastingShadow, on 07 aprilie 2017 - 21:39, said:

De asta am spus 100 de km diametrul cercului. Plus faptul ca proiectilul ar levita magnetic in interior. Totusi 100 de km strabaturi cu ~15 km/s poate ca nu produc o forta centrifuga ce sa nu poata fi controlata magnetic. Numai cine se pricepe bine la fizica ne poate spune asa ceva.

Hai sa incepem cu geometria simpla pana atunci.
Daca un cerc are 100km diametru atunci circumferinta nu o sa aiba 100 de km.

#26
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View PostTheEverlastingShadow, on 07 aprilie 2017 - 21:39, said:

De asta am spus 100 de km diametrul cercului. Plus faptul ca proiectilul ar levita magnetic in interior. Totusi 100 de km strabaturi cu ~15 km/s poate ca nu produc o forta centrifuga ce sa nu poata fi controlata magnetic. Numai cine se pricepe bine la fizica ne poate spune asa ceva.

Poate ca proiectilul ar rezista fortei centrifuge, dar incarcatura s-ar face muci.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTheEverlastingShadow, on 07 aprilie 2017 - 21:10, said:

Un tunel de 100 de km diametru se poate face, chit ca ar costa nu stiu cate miliarde de dolari, dar si apoi cum ar fi accesul la spatiul cosmic ?
Asta presupune ca tunelul sa se termine in spatiul cosmic altfel cand iese din tunel bummmmm :)

#28
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postomuspan, on 07 aprilie 2017 - 21:54, said:

Poate ca proiectilul ar rezista fortei centrifuge, dar incarcatura s-ar face muci.
Nu stiu, vorbim despre materiale de constructie, plus ca acceleratia s-ar realiza treptat, spre deosebire de acceleratia unui proiectil adevarat ce se realizeaza in cateva fractiuni de secunda. Plus ca eu din cate stiu deja s-a tras un proiectil in spatiul cosmic ce continea un transmitator radio si a supravietuit. Ori daca acela a supravietuit unui asemenea soc urias de G-uri, ceva accelerat mult mai lin nu cred sa aiba vreo problema.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 April 2017 - 21:58.


#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Levitatia ca levitatia dar ce te faci cu gravitatia?  Din cate stiu nici Statia Spatiala Internationala (ISS) acolo unde se afla ea nu scapa de gravitatie - la nu stiu cate rotatii, pierde altitudine si este repozitionata la loc cu ajutorul unor propulsoare.

#30
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Să zicem că am făcut tot proiectul.
La ieșirea din tub,nu este atmosferă?
Această atmosferă nu-l împiedică pe proiectil cumva să ajungă pe orbită?
Nu-i reduce viteza?
Plus că proiectilul trebuie să aibă și o formă aerodinamică(cred eu).

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
dap. i-ar trebui inzolatie termica ca la revenirea navetelor de pe orbita...

#32
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Ba da, la iesirea din tub este atmosfera, dar daca proiectilul deja se deplaseaza cu o viteza suficient de mare cat pentru a scapa de atractia gravitationala a planetei si este pozitionat pe traiectoria corecta pentru a se inscrie pe orbita, ajunge pe orbita in aproximat 30 de secunde, luand in calcul incetinirea cauzata de frictiunea cu atmosfera. Asta inseamna cei 11 km/s, iar eu am zis 15 km/s. In vid, prin propulsie magnetica 15 km/s pot fi atinsi, bineinteles cu un consum de energie electrica pe masura (de asta am spus de centrala nucleara), s.a.m.d. Si normal ca proiectilul trebuie sa fie aerodinamic, ca la 15 km/s daca nu ar fi s-ar dezintegra imediat.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 April 2017 - 22:16.


#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Inainte de a arunca proiectile de 1000 de tone, ca din pusca, pe orbita, cred ca ar trebui mai intai sa incepem prin a realiza un tunel terestrul lung de 3000 km prin care sa putem propulsa un proiectil plin cu oameni, ca varianta la clasicul avion.

Cat timp astfel de tehnologii sunt extrem de costisitoare sau imposibile pe Pamant, pentru a ajunge din punctul A in punctul B, in timp record, e dificil sa ne gandim la calatorii pe orbita, in timp record.

#34
fmm_d

fmm_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2017
Campul ala magnetic sa fie continuu sau alternativ?

#35
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Dar marja de 15 km este suficientă?

Cred că tot mai simplu ar fi liftul spațial.

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTheEverlastingShadow, on 07 aprilie 2017 - 22:11, said:

Ba da, la iesirea din tub este atmosfera, dar daca proiectilul deja se deplaseaza cu o viteza suficient de mare cat pentru a scapa de atractia gravitationala a planetei si este pozitionat pe traiectoria corecta pentru a se inscrie pe orbita, ajunge pe orbita. Asta inseamna cei 11 km/s, iar eu am zis 15 km/s. In vid

Numai cu propulsie continua... altfel atmosfera si gravitatia vor invinge orice proiectil de 1000 de tone. Sunt forte coplesitoare pentru un corp care zboara liber, fara niciun fel de propulsie.

Parerea mea e ca, la un moment dat, se va descoperi o cale de a se crea prin diverse tehnologii de materie/antimaterie scurtaturi in spatiu (gauri de vierme) care sa faca cam acelasi lucru cu ipoteticul tunel. In acest fel s-ar crea tunele aeriene intre marile orase, cu frecare neglijabila si cu timpi de deplasare record.   Foarte multi sunteti tineri si nu stii ca, in urma cu numai 20 de ani, omenirea zbura cu avioane Concorde, o revolutie absoluta in aviatie, date fiind altitudinea de croaziera la care zburau acele avioane, viteza net superioara avioanelor comerciale actuale si timpul record atins pentru zborurile trans-oceanice.  Din pacate avionul Concorde a fost aruncat prematur la cos, dupa parerea mea.

Edited by rosix, 07 April 2017 - 22:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate