Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Trimiterea pe orbita prin propulsie magnetica.

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#1
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
As fi curios sa dezbatem o metoda alternativa de lansare a unor cantitati mari de materiale pe orbita. Imaginati-va un tunel aflat la cateva zeci de de metri adancime, in forma de cerc, de aproximativ 100 de kilometri in diametru si in interiorul caruia sa fie vid. Apoi o capsula ce contina 1000 de tone de materiale accelerata prin levitatie magnetica la viteza de ~15 km/s. Capsula ajunge la aceasta viteza, apoi este redirectionata printr-un segment al tunelului in sus. Rezultatul: ajunge pe orbita.

Nu ar fi fezabila o asemenea modalitate de a urca pe orbita materiale ? Ar deschide la un cu totul alt nivel accesul la spatiul cosmic. Am putea construi pe orbita nave spatiale de genul celora ce le vedem prin filmele SF, am putea avea un veritabil port spatial precum sunt porturile maritime pe care construim nave uriase.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 April 2017 - 20:53.


#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Jocurile pe calculator v-au mancat mintile de tot.

Edited by Friskey, 07 April 2017 - 20:53.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
CFR-ul proiecteaza de 30 de ani ace de sina si macaze ca sa mearga trenurile cu 200 km/h, care trebuie doar sa fie de 3 X mai lungi si sa fie un beget acoperitor pt. implementarea lor, si tu vrei sa redirectionezi 1 KT la viteza de 15 km/s...

Edited by loock, 07 April 2017 - 20:54.


#4
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Un cerc de 100 de km diametru vidat. Fezabil.... nope.

Si aia 15km/s de unde i-ai scos?

#5
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
E vorba despre un tunel in interiorul caruia sa fie vid, iar prin vid obiectele pot fi propulsate la viteze uriase fara prea mult efort. Cata vreme capsula ar fi mentinuta stabila in interiorul tunelului prin levitatie magnetica, ar putea atinge viteze uriase, suficient de mari incat sa o poata trimite pe orbita. Viteza necesara unui obiect pentru a putea parasi planeta este de aproximativ 11 km/s. Deci daca la sol ceva reuseste sa se deplaseze cu viteza de 11 km/s iar apoi este redirectionat in sus, ajunge pe orbita.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 April 2017 - 21:02.


#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

View PostTheEverlastingShadow, on 07 aprilie 2017 - 20:43, said:

un tunel aflat la cateva zeci de de metri adancime, in forma de cerc, de aproximativ 100 de kilometri in diametru si in interiorul caruia sa fie vid.
Vise, taica, vise!!!

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sapa tu tunelul ala de 100km diametru, apoi vin eu cu restul. Anunta cand ai termimat! Poate te prinzi si tu cam cum stau lucrurile la 100km sub scoarta pamantului.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postrumegus, on 07 aprilie 2017 - 21:07, said:

Sapa tu tunelul ala de 100km diametru, apoi vin eu cu restul. Anunta cand ai termimat! Poate te prinzi si tu cam cum stau lucrurile la 100km sub scoarta pamantului.

A scris altceva, nu adanc de 100 km si un tunel circular cu diametrul cercului de 100 km.
Altfel da, pt. 100 km x 3,14 i-ai dat ceva de sapat, chiar daca il face la o adancime mica.
De fapt numai zecimalele pe care le-am ignorat din pi, i-ar da de lucru pt. 10 vieti...

Se gandeste la un accelerator de genul CERN, dar pt mase mari.

Problema este bugetul si protectia termica la frecarea cu aerul dens la 15 km/s...

E mult mai ieftin sa ridici naveta cu un avion mare pana la 20 km si sa o lansezi de acolo cu rachete.
De milioane de ori mai ieftin.

Edited by loock, 07 April 2017 - 21:14.


#9
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postrumegus, on 07 aprilie 2017 - 21:07, said:

Poate te prinzi si tu cam cum stau lucrurile la 100km sub scoarta pamantului.
Ce sute de kilometri sub scoarta pamantului ?
Ba, ori dezbatem o idee ori facem bascalie ? Daca nu aveti nimic constructiv de spus, atunci va rog incetati cu i-ha-ha-ul. E vorba despre o idee la nivel teoretic. Ceva ce poate intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat o companie precum SpaceX sa incerce. Nimeni nu a spus de sapat nimic.

View Postloock, on 07 aprilie 2017 - 21:10, said:

A scris altceva, nu adanc de 100 km si un tunel circular cu diametru de 100 km.
Altfel da, pt. 100 km x 3,14 i-ai dat ceva de sapat, chiar daca il face la o adancime mica.
Un tunel de 100 de km diametru se poate face, chit ca ar costa nu stiu cate miliarde de dolari, dar si apoi cum ar fi accesul la spatiul cosmic ? Ar fi la un cu totul alt nivel. Cu ajutorul rachetelor niciodata nu vom putea urca pe orbita cantitati vaste de materiale deodata si la costuri fezabile.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 April 2017 - 21:13.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTheEverlastingShadow, on 07 aprilie 2017 - 20:43, said:

Imaginati-va un tunel aflat la cateva zeci de de metri adancime, in forma de cerc, de aproximativ 100 de kilometri in diametru si in interiorul caruia sa fie vid. Apoi o capsula ce contina 1000 de tone de materiale accelerata prin levitatie magnetica la viteza de ~15 km/s. Capsula ajunge la aceasta viteza, apoi este redirectionata printr-un segment al tunelului in sus. Rezultatul: ajunge pe orbita.

Deci un fel de LHC cu diametrul lungimea tzevii de accelerare de 100 de km iar particula accelerata sa fie de 1000 de tone, nu? Ii imprimi cateva ture apoi o scuipi pe orbita...
Forta centrifuga nu are nimic de spus? Vidul nu exclude gravitatia, din cate stiu. Aia la LHC se descurca cu particulele... Noi cum facem cu cele 1000 de tone?

Edited by rosix, 07 April 2017 - 21:18.


#11
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postrosix, on 07 aprilie 2017 - 21:12, said:

Deci un fel de LHC cu diametrul lungimea tzevii de accelerare de 100 de km iar particula accelerata sa fie de 1000 de tone, nu? Ii imprimi cateva ture apoi o scuipi pe orbita...
Exact. Accelerezi o capsula de 1000 de tone pana la viteza de ~15km/s prin vidul "tevii", apoi o scuipi in sus. Teoretic nu ar ajunge pe orbita la un cost mult redus fata de o racheta ? Imagineaza-ti o instalatie din asta propulsata cu ajutorul unui centrale nucleare ce sa-i asigure instalatiei necesarul de curent electric, pentru ca propulsia se face magnetic. Da, deci un fel de accelerator, la o scara foarte mare.

View Postrosix, on 07 aprilie 2017 - 21:12, said:

Forta centrifuga nu are nimic de spus? Vidul nu exclude gravitatia, din cate stiu. Aia la LHC se descurca cu particulele... Noi cum facem cu cele 1000 de tone?
De asta ma gandeam la 100 de km diametru. Proiectilul ar efectua o rotatie completa cam in 10 secunde, si daca ar fi si stabilizat magnetic in interiorul tunelului, pentru ca ar levita pe magnetism, poate ca fortele centrifuge ar fi acceptabile. De asta si zicem sa dezbatem o asemenea idee, poate cineva se pricepe mai bine la fizica.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 April 2017 - 21:24.


#12
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
idee ok
chiar mă mir că n-au făcut pe o coamă a Everestului...o rampă magnetică ... pe teoria ta... mă mir...
era de-ajuns un accelerator magnetic (scapi de săpat tuneluri... )..iar ''pachetele'' trimise mai mici şi dese...

Edited by sarac.lipit, 07 April 2017 - 21:23.


#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
si cam ce o sa se intample cand deschizi usa tunelului vidat ca sa lansezi capsula?

#14
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postsarac.lipit, on 07 aprilie 2017 - 21:22, said:

idee ok
chiar mă mir că n-au făcut pe o coamă a Everestului...o rampă magnetică ... pe teoria ta... mă mir...
era de-ajuns un accelerator magnetic (scapi de săpat tuneluri... )..iar ''pachetele'' trimise mai mici şi dese...
Na, eu am zis 1000 de tone deodata pentru ca ar fi o cantitate de materiale semnificativa. Bineinteles ca putem si 10 tone, cata vreme putem trimite de 10 de ori pe zi la costuri reduse, tot ar fi bine. Fata de ce este acum tot ar fi un salt urias.

View PostFane, on 07 aprilie 2017 - 21:27, said:

si cam ce o sa se intample cand deschizi usa tunelului vidat ca sa lansezi capsula?
Pai nu deschizi usa, proiectilul se accelereaza in cerc pana la viteza necesara, apoi e redirectionat printr-un alt segment al tunelului in sus, iar acel alt segment poate fi etansat fata de cerc, iar cand ajunge la suprafata, acolo iese printr-o membrana, prin ceva, deci abia atunci da piept cu atmosfera, la gura tevii cum s-ar zice.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 April 2017 - 21:31.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTheEverlastingShadow, on 07 aprilie 2017 - 21:16, said:

De asta ma gandeam la 100 de km diametru. Proiectilul ar efectua o rotatie completa cam in 10 secunde, si daca ar fi si stabilizat magnetic in interiorul tunelului, pentru ca ar levita pe magnetism, poate ca fortele centrifuge ar fi acceptabile.

Dupa parerea mea (nu ma pricep la fizica) cu toata levitatia posibil de realizat in acest tunel de accelerare, impulsul imprimat proiectilului de 1000 de tone nu ar fi suficient sa-l faca mai mult de un simplu vant in aer, unde ar intalni doi dusmani de moarte a corpurilor grele - atmosfera si gravitatia.

Mai fezabil mi s-ar parea un fel de tub terestru suficient de inalt (inalt cat Everestul, spre exemplu) care sa faciliteze propulsie in interior sau sa reduca semnificativ frecarea astfel incat un proiectil sa iasa cu viteza maxima in straturile cele mai inalte ale atmosferei si, de acolo, pe orbita. Vise cu astfel de rampe de propulsie (incredibil de costisitoare) au mai fost...

Edited by rosix, 07 April 2017 - 21:32.


#16
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Bai omule, cu ce produci tu vid intr-un astfel de tunel?

#17
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Nu cred ca a produce vidul ar fi o piedica majora inginereasca. Putem segmenta tunelul/teava iar la fiecare 100m sa fie o pompa de scos aerul. Pana la urma reusesti sa produci vidul pe intreaga lungime a tevii. Acum nu stiu, poate ca nici nu ar fi nevoie de 100 de km, am zis si eu asa. Asta numai cineva ce se pricepe bine la fizica poate spune.

Intelegi ca nu vorbim aici despre un tunel de metrou, ci de ceva foarte sofisticat, despre un fel de accelerator magnetic.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 April 2017 - 21:36.


#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator - hai sa-ti spun o chestie. in vid, forta centrifuga este la fel de valabila ca si intr-un mediu cu atmosfera. tu vrei sa accelerezi ceva ce se invarte in cerc, forta aia centrifuga unde bate? unde dispare ea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate