Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

RIP ASE Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postrumlegok, on 07 aprilie 2017 - 21:11, said:

De ce omule... ti se pare normal sa nu te primeasca de exemplu in cinema doar ca nu ai avut nota 10 la matematica in liceu?
Ce relevanta are atata timp cat platesti taxa de intrare, biletul?
Asa si cu facultatile, ce relevanta au notele atata timp cat ai platit taxa?

xdxdxdxd

in primul rand, nu e pomana de la stat..e dreptul tau..e o mare diferenta:). ai muncit pentru acel loc, e si normal ca statul sa investeasca in tine:)..
in al doilea rand, cam asa este acum..platesti ca sa faci o facultate, indiferent de notele din liceu, bac. facultatile mereu au nevoie de elevi:). poti sa faci un test, sa treci pe la orice facultate cand se fac inscrierile. sunt lesinati dupa studenti:).

tu chiar crezi ca e bine??? unde mai e valoare acelei facultati, daca toti intra si pot termina, atata timp cat au bani??  studenti pe banda rulanta.Posted Image

Edited by skyhigh91, 07 April 2017 - 21:18.


#20
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Ce facultate are valoare? Si in ce se masoara valoarea asta? Care e unitatea de masura?
Numai comunistii/regalistii traiesc cu impresia ca facultatile au valoare, tocmai pentru ca nu era accesibila oricui, doar boierilor sau celor sponsorizati de boieri.
Nu valoreaza nici cat costa hartia aia numita diploma, printata cu bani multi la imprimerie, dar societatea te forteaza sa o ai, exact cum te forteaza sa ai certificat de nastere, buletin, permis, etc

Edited by rumlegok, 07 April 2017 - 21:24.


#21
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postrumlegok, on 07 aprilie 2017 - 21:21, said:

Ce facultate are valoare? Si in ce se masoara valoarea asta? Care e unitatea de masura?
Numai comunistii/regalistii traiesc cu impresia ca facultatile au valoare, tocmai pentru ca nu era accesibila oricui, doar boierilor sau celor sponsorizati de boieri.
Nu valoreaza nici cat costa hartia aia numita diploma, printata cu bani multi la imprimerie, dar societatea te forteaza sa o ai, exact cum te forteaza sa ai certificat de nastere, buletin, permis, etc

  facultatea nu ar trebui sa fie accesibila pentru prosti:)..d-aia ar trebui sa fie un examen puternic de admitere:)

Dar, nu vom vedea asta niciodata:)..s-ar inchide prea multe facultati:)

#22
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postrumlegok, on 07 aprilie 2017 - 21:11, said:

De ce omule... ti se pare normal sa nu te primeasca de exemplu in Cinema doar ca nu ai avut nota 10 la matematica in liceu?
Ce relevanta are atata timp cat platesti taxa de intrare, biletul?
Asa si cu facultatile, ce relevanta au notele atata timp cat ai platit taxa?
E treaba ta daca dupa prima sesiune renunti ca nu poti sa iei note de trecere... sunt banii tai. Exact cum la Cinema e treaba ta daca renunti dupa 20 minute din film ca tu consideri ca nu iti place filmul ales si platit.

Alte aberatii. Tu cum de ai acces la internet omule ? Facultatea nu e cinema, nu vii acolo doar sa belesti ochii. Cu mentalitatea asta de ce sa nu ii lasam la scoala de politie si pe aia cu cazier, daca dau bani, de ce nu ? Facultatea nu e un loc unde ajunge oricine ca cinema-ul ,trebuie sa fii pregatit pentru ea, sa stii mai mult decat sa scrii si sa citesti, mai mult ca la cinema.

View Postrumlegok, on 07 aprilie 2017 - 21:21, said:

Ce facultate are valoare? Si in ce se masoara valoarea asta? Care e unitatea de masura?

Fa-te tu medic sau judecator fara facultate , ia vezi , poti ?

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Ce te impiedica pe tine sa inveti meserie si sa absolvi facultatea X daca vecinul da admitere sau intra dupa media cutare?

Edited by dani.user, 07 April 2017 - 21:40.


#24
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostVladBtz, on 07 aprilie 2017 - 21:33, said:

Fa-te tu medic sau judecator fara facultate , ia vezi , poti ?
Exact asta spuneam si eu, ca societatea e forteaza sa iti iei diplome.
Eu de exemplu mi-am luat diplome doar pentru ca in domeniile in care activez ma forteaza sa am diplome si certificari... si pentru ca fara alea nu doreau sa ma contracteze a trebuit sa ma duc sa imi obtin diplomele, ca asa gandesc unii, daca nu ma prezint cu dosarul plin de diplome certificari, atestate nu ma contracteaza.

Iar la unele m-am incadrat la limita tocmai din cauza ca in liceu am avut parte de cei mai prosti profesori din lume, si care puneau note din burta pe o programa si asa inutila si invechita, asa ca mi-am bagat picioarele in el de liceu si m-am autoeducat acasa singur.
Facultatea nu m-a invatat nimic nou, era chiar plictisitoare din acest motiv... sa aud aceeasi teorie invechita, cand in practica stiam deja cum sta treaba... E aberant sistemul, e facut sa iti puna piedici chiar daca esti bun.

Edited by rumlegok, 07 April 2017 - 21:43.


#25
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postdani.user, on 07 aprilie 2017 - 21:36, said:

Ce te impiedica pe tine sa inveti meserie si sa absolvi facultatea X daca vecinul da admitere sau intra dupa media cutare?

Individual nu ar avea nimeni o problema cu asta, dar colectiv, ca si tara , da. Ce speialisti va avea ea ? Sa nu vina niciodata clipa cand se scoate examenul la medicina. Nimeni nu cred ca ar vrea sa fie tratat de un doctor care a intrat la fac cu media din liceu...

Edited by VladBtz, 07 April 2017 - 22:03.


#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007

View Postsfantu.dracu, on 07 aprilie 2017 - 19:52, said:

E cu atat mai bine ca ponderea mediei din liceu sa cantareasca mai mult.
Astfel, nu mai inveti doar la una doua, trei materii ca sa ai medie mare la obiectele tale de interes.
Vei invata la toate, daca vrei sa intri la o scoala mai buna.
nu e chiar asa.
ca orice parinte normal, m-am zbatut sa intre copilul la o scoala generala buna, unde sa invete. a invatat.
anul trecut, emotii, examen de sfarsit de a 8-a. ne doream mate-info la un liceu cu renume.
se anunta mediile anuale, al meu 9 si ceva.
vine examenul, se anunta mediile, fiumeu 9 si ceva, la 0.02 puncte de media anuala. in clasamentul pe judet, locul 200. ceva emotii, intra, nu intra unde voia...
dupa cateva zile se anunta mediile de admitere, adica media unde conta 75% examenul si 25% mediile anuale. fiu'meu pica de pe locul 200 pe aproape 500. deja toate sperantele naruite, vedeam ca prinde loc la vreun industrial, ceva.
am ramas socat. m-am apucat de studiat clasamentele, mediile. pe la tara medii generale anuale de 10, in prostie. deja 9.90, 9.80, era normalitate.
pe oras, oras cu peste 200k locuitori, au fost doua medii anuale de 10, in schimb erau sate unde erau 10 medii de 10.
din fericire totul s-a terminat cu bine, a intrat unde a vrut, ba chiar prin nu stiu ce minune a prins si info intensiv.

dar oricum, situatia nu e foarte corecta. notele intre scoli sunt complet neechilibrate. pe la tara erau copii care luau toata scoala numai 10, pe baza ca e copil bun, macar oricum invata mai mult decat ceilalti, e fiul primarului, sau mai stiu eu ce criterii. ma uitam copil cu media anuala 10 si 4 si ceva la examenul de capacitate. stupid, totusi.

si acolo conta doar 25% media anuala, (am inteles ca de anul asta s-a mai redus procentul, 20%, ceva de genul asta, probabil cineva de pe la minister s-a prins ca undeva, ceva nu e bine)
sa conteze la facultate 40% e ridicol. un copil care prin cine stie ce liceu uitat de lume ia numai 10, ca e printre singurii din liceu care stie tabla inmultirii si stie citi cursiv, sau e fiul popii, va lua fata lejer copilului de la oras, care munceste la un liceu greu.

sincer eu mai cred doar in examen de final sau admitere, macar ala e cat de corect se poate, se da in centre de examen, nu in scoala ta cu profesorii tai, e supravegheat video, orice ajutor oferit e fapta penala...

#27
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostVladBtz, on 07 aprilie 2017 - 21:59, said:

Sa nu vina niciodata clipa cand se scoate examenul la medicina. Nimeni nu cred ca ar vrea sa fie tratat de un doctor care a intrat la fac cu media din liceu...
Dar tu esti constient ca daca intri nu inseamna ca si iesi cu diploma?
Iti dau exemple si de la facultati private, din alea considerate nasoale, unde dupa primul semestru se inregistreaza abandon si de 10%... cand vad ca nu iau examenele nu mai continua, ca nu are rost.

#28
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postrumlegok, on 07 aprilie 2017 - 22:13, said:

Dar tu esti constient ca daca intri nu inseamna ca si iesi cu diploma?


Da, dar e un mecanism care "trece" omul prin sita. Asa pot sa nu fi facut tot liceul fizica si sa intru la facultate fara sa stiu o iota, doar pe bac si media de liceu, profesorului fiindui mult mai greu sa lucreze cu un asemenea speciment, si mai e si nedrept ca unul care nu stie o iota sa intre inaintea altuia care e doxa la asa ceva.

#29
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostVladBtz, on 07 aprilie 2017 - 21:03, said:

Degeaba ai economisti buni daca nu tii cont de parerea lor. Nu economistii stabilesc bugete si taieri in tara asta ci politicienii . Si Ceausescu avea arhitecti buni pe care i-a ignorat, Casa Poporului tot cum a vrut el a facut-o.
Daca te uiti prin CV=ul politicienilor vei vedea ca foarte multi din ei au (si) facultati de economie, ba chiar masterate, doctorate. Apoi vine vesnicul si nemuritorul Isarescu si trupa lui de bufoni care au facut din leu si economia tarii varza cu zile fripte.
Apoi economistii care nu lucreaza la stat: majoritatea covarsitoare nu inteleg fenomene economice simple inventate/stiute/testate/discutate de sute de ani; s-au umplut de credite in chf/euro/dolari si acum ori au fost deja executati silit, ori abia fac fata ratelor si tot ei se mira de ce le-a crescut valuta asa ... pare-se ca din neant. Economistii din banci se scarpina si acum in cap ca maimutele si nu inteleg de ce au ajuns sa detina peste 20-30% credite neperformante, etc.
Si cu asta am incheiat.

Edited by Friskey, 07 April 2017 - 22:38.


#30
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postsfantu.dracu, on 07 aprilie 2017 - 19:52, said:

E cu atat mai bine ca ponderea mediei din liceu sa cantareasca mai mult.
Astfel, nu mai inveti doar la una doua, trei materii ca sa ai medie mare la obiectele tale de interes.
Vei invata la toate, daca vrei sa intri la o scoala mai buna.
Chiar din cauza "impuscatului de note mari" produce invatamantul nostru atatea loaze cu 10 pe linie. Unii isi cumpara notele de la profesorii fomisti, altii tocesc de le sar capacele si la final nu inteleg nimic din tot ce au memorat plus ca peste cateva saptamani nu mai tin minte nici macar titlurile, altii mai rau: copiaza pe rupte.
Facultatea o poti face la orice varsta. Poti sa te inscrii si la 20 ani distanta de cand ai terminat liceul, deci cel mai corect ii sa fie examen de admitere daca chiar te intereseaza calitatea candidatilor. Nu are importanta ce note ai avut in liceu la o materie sau ce medie ai avut la BAC, important ii ce/cat stii in momentul asta.

Edited by gabyxm, 07 April 2017 - 22:55.


#31
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postgabyxm, on 07 aprilie 2017 - 22:53, said:

Chiar din cauza "impuscatului de note mari" produce invatamantul nostru atatea loaze cu 10 pe linie. Unii isi cumpara notele de la profesorii fomisti, altii tocesc de le sar capacele si la final nu inteleg nimic din tot ce au memorat, altii mai rau: copiaza pe rupte.
Facultatea o poti face la orice varsta. Poti sa te inscrii si la 20 ani distanta de cand ai terminat liceul, deci cel mai corect ii sa fie examen de admitere daca chiar te intereseaza calitatea candidatilor. Nu are importanta ce note ai avut in liceu la o materie sau ce medie ai avut la BAC, important ii ce/cat stii in momentul asta.

exact, dar exista prea multe interese momentan:).. sa tina facultatile deschise, pentru a face asta, au nevoie de studenti:)..nu prea ii vad sa-si puna ei bete-n roata cu un examen greu:)

Edited by skyhigh91, 07 April 2017 - 22:57.


#32
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,106
  • Înscris: 06.09.2005

View PostVladBtz, on 07 aprilie 2017 - 19:43, said:

RIP ASE Bucuresti

Dintr-o facultate foarte serioasa si dura cu un examen de admitere pe masura ajunge o facultate unde se poate intra doar pe baza examenului de bacalaureat. Nimic nou? De anul acesta bac-ul e doar 60%, restul de 40%...media din liceu! Da, acele note din invatamantul romanesc considerate subiective chiar de membrii sistemului ( profesori, elevi, ministrii) . Notele din scoala sunt atat de subiective inca se incearca minimalizarea lor la Evaluarea Nationala ( de la 75% la 50% la 25% si acum parca 20% ). La facultate, forma de invatamant, chipurile, superioara, se face fix opusul. De ce ? Ca sa isi pastreze profesorii catedrele. Hai ca si facultati bune din strainatate ( Birmingam, Bristol, Liverpool, Manchester etc) mai primesc pe media de bac, dar jumate media din liceu ? O autonomie prost inteleasa si utilizata! Incotro se indreapta facultatea asta ?

http://mefc.ase.ro/M...17/Licenta4.pdf
Nu-i problema.... Credeam ca a cazut bila... :D
Aia era grav.

#33
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postskyhigh91, on 07 aprilie 2017 - 21:04, said:

?????????
Cea mai mare cretinitate pe care am citit-o:)..nici nu merita argumentare:))..atat de stupid e postul tau

cel mai corect ar fi sa fie luat in calcul doar examenul de admitere. un examen dur si atat..
cea mai mare "cretinatate" se practica destul de des pe "afara"... singurul criteriu e diploma de bac sau echivalenta si plata taxei... concursurile de admitere tind sa existe doar la universitatile de mare renume, care-s un procent mic din total...

#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View Postsfantu.dracu, on 07 aprilie 2017 - 19:52, said:

E cu atat mai bine ca ponderea mediei din liceu sa cantareasca mai mult.
Astfel, nu mai inveti doar la una doua, trei materii ca sa ai medie mare la obiectele tale de interes.
Vei invata la toate, daca vrei sa intri la o scoala mai buna.


De ce? De ce ca inginer ar trrenui sa ai note note bune la sociologie sau lb romana?
Una e sa le inveti la nivel de cultura generala si alta la nivel de 9-10.

#35
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View PostVladBtz, on 07 aprilie 2017 - 19:43, said:

RIP ASE Bucuresti
... pai ce economie mai avem? cand Romania este vanduta la straini ca sa mai avem economisti Posted Image))... si-n plus sunt facultatile private care scot si alea economisti... someri cu acte in regula.... Pe timpurile de care pomenesti... exista economie... acum ce mai exista in Romania?... Absolventi de facultate cu acte in regula inscrisi la somaj dupa absolvire. Bine ca au cativa ani vechime pentru studii daca mai este valabila legea aia... ca anii de studii superioare + perioada somajului intra in vechime la pensie. Si oricum generatiile actuale de tineri vor desfiinta si Bacalaureatul ca nu-si pierd timpul cu asa ceva iar facultatile ca sa mai manance si ele o paine o sa-i admita si fara Bacalaureat in anii urmatori

Edited by bogdan181180, 08 April 2017 - 07:22.


#36
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007

View PostVladBtz, on 07 aprilie 2017 - 22:19, said:

Da, dar e un mecanism care "trece" omul prin sita. Asa pot sa nu fi facut tot liceul fizica si sa intru la facultate fara sa stiu o iota, doar pe bac si media de liceu,

3-4-5-...n ani au tot timpul din lume sa treaca pe cine vor prin sita, inainte de la acorda diploma de absolvire.

View PostVladBtz, on 07 aprilie 2017 - 22:19, said:

profesorului fiindui mult mai greu sa lucreze cu un asemenea speciment,

Dupa ce termini o facultate, observi ca profesorul de acolo poarta mai mult un monolog, fiindu-i aproape indiferent cine-l asculta in sala.

View PostVladBtz, on 07 aprilie 2017 - 22:19, said:

si mai e si nedrept ca unul care nu stie o iota sa intre inaintea altuia care e doxa la asa ceva.

Cazuri concrete de relevanta statistica?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate