Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Se poate sa mananci sanatos si cu bani putini?

- - - - -
  • Please log in to reply
254 replies to this topic

#235
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Chiar ca "cica":)

#236
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 poadol, on 26 aprilie 2017 - 14:21, said:

Cica:

"Merele sunt cele mai bune fructe şi unele dintre cele mai complete alimente. Doar cu mere ai putea trăi fără prea mari probleme ..."


Ai putea trăi, dar nimeni nu-ți garantează cât ;)

#237
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Daca sunt distilate poți trăi destul de mult...

#238
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Sau asta este si mai interesanta pentru unii, anosta pentru altii:

Şase secrete din prânzul francezilor. Cum trăieşti mai mult sau teoria "paradoxului francez"

#239
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Mitul francezilor.....porția este mică, nu este niciun secret. De asta nu se îngrașă, de asta nu au un număr crescut de boli cardiovasculare, etc.

#240
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Arpacaș, orez, paste, piept de pui, legume, salate, ouă, pește, fructe. Îți mai trebuie o tigaie bună, de aluminiu, un storcător de fructe și un mixer tip baston. Rețete culinare sunt pe internet, dacă crei ceva anume îmi spui si eu iți zic.

#241
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Aluminiul e toxic.

#242
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 varanhia, on 06 mai 2017 - 13:49, said:

Arpacaș, orez, paste, piept de pui, legume, salate, ouă, pește, fructe. Îți mai trebuie o tigaie bună, de aluminiu, un storcător de fructe și un mixer tip baston. Rețete culinare sunt pe internet, dacă crei ceva anume îmi spui si eu iți zic.
Care pui, asta?

#243
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Tigaile din aluminiu au un strat din diverse materiale, astfel incat mancarea nu ajunge in contact cu aluminiul. Nici nu cred ca gasesti undeva de cumparat tigaie din aluminiu simplu.

#244
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Găsești la ăia cu "ceaoane" de pe marginea drumului. :)

#245
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

 gumball3000, on 06 mai 2017 - 13:59, said:

Care pui, asta?
Nu. De la țărani.

 don_dannielo, on 06 mai 2017 - 13:51, said:

Aluminiul e toxic.
Nu prea cred. Eu vorbesc de aluminiu pur.

 Mizu, on 06 mai 2017 - 14:14, said:

Tigaile din aluminiu au un strat din diverse materiale, astfel incat mancarea nu ajunge in contact cu aluminiul. Nici nu cred ca gasesti undeva de cumparat tigaie din aluminiu simplu.
Se găsesc. Din aluminiu bun.

 varanhia, on 06 mai 2017 - 15:45, said:

Nu. De la țărani.
Nu prea cred. Eu vorbesc de aluminiu pur.
Se găsesc. Din aluminiu bun.
Eu vorbesc de aluminiu, nu de aluminiu cu diverse straturi. Toate bucatariile profesionale folosesc tigari din aluminiu sau arama.

 varanhia, on 06 mai 2017 - 15:49, said:

Nu. De la țărani.
Nu prea cred. Eu vorbesc de aluminiu pur.
Se găsesc. Din aluminiu bun.
Eu vorbesc de aluminiu, nu de aluminiu cu diverse straturi. Toate bucatariile profesionale folosesc tigari din aluminiu sau arama.
http://www.pentoleag...-05-14-15-47-45

#246
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Surgeoniac, on 28 aprilie 2017 - 19:23, said:

Mitul francezilor.....porția este mică, nu este niciun secret. De asta nu se îngrașă, de asta nu au un număr crescut de boli cardiovasculare, etc.
Dar de acesta ce sa mai zicem?

"In statul american Maryland, locuieste un oarecare Dan Jansen, de profesie tamplar, despre care presa a aflat ca, de un sfert de secol, se hraneste numai cu pizza. Iar asta nu pentru ca i-ar fi impus-o cineva, ci numai pentru ca asa ii place lui.

Prietenii s-au obisnuit cu el, rudele ii cunosc obiceiul si nimic n-ar fi de mirare decat faptul ca, suportand un regim alimentar atat de monoton, este perfect sanatos si nu se plange de nimic, noteaza ziare.com, care citeaza mixstuff.

De fapt, nu-i chiar perfect sanatos, sufera de diabet, dar a reusit sa-si dozeze portia de pizza in asa fel incat sa nu-i urce glicemia amenintator. Practic, consuma exact o pizza cu branza pe zi, totdeauna cumparata de la acelasi producator."

"A trecut pe legume, dar acestea i s-au parut fade si fara gust. Renuntand la carne din principiu si la legume din cauza gustului lor, a ajuns la pizza, pe care o obtine la comanda si o incalzeste la cuptorul cu microunde, atunci cand e nevoie. Este atat de simplu!"


"Facandu-si toate analizele si mergand la mai multi medici, a constatat insa ca nici parerea lor nu prea este la unison. Dimpotriva, endocrinologul a observat ca are colesterolul normal si, daca isi dozeaza pizza in anumite limite ca sa nu depaseasca glicemia, poate sa continue tot asa.

Ca urmare, a continuat si nimeni nu are ceva de obiectat. Nimeni, in afara de logodnica sa care, trecand peste sfaturile nutritionistilor, s-a dus cu el la un psihoanalist, ca sa descopere cauzele pasiunii lui pentru pizza.

Bineinteles ca psihoanalistul n-a descoperit nimic, ba dimpotriva, a constatat ca are greutatea normala, nu este obez, gandeste limpede si inteligent, iar energia de care dispune corpul este suficienta ca sa suporte atat eforturile fizice, cat si cele intelectuale pe care le impune meseria lui de tamplar.

Psihoanalistului nu i s-a parut cazul deloc anormal si a declarat ca n-are motive sa obiecteze la regimul pe care si l-a ales. In prezent, omul este hotarat sa se hraneasca numai cu pizza incalzita la microunde, pana la adanci batraneti.

In scurt timp, a devenit o persoana notorie, intrucat presa i-a raspandit faima in intregul stat Maryland, ca pe un caz rar. " (2 Martie 2014)


Omul care, de 25 de ani, se hraneste numai cu pizza

#247
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 varanhia, on 06 mai 2017 - 15:51, said:

Eu vorbesc de aluminiu pur.

Nu exista aluminiu pur in atmosfera terestra.

 poadol, on 12 iunie 2017 - 14:24, said:

se hraneste numai cu pizza

Si cu smothie-uri, nu mai spune articolul in romana. Nu e nici o smecherie, probabil pentru majoritatea timpului cit au existat oameni cam la fel ca noi (biologic vorbind) dieta a fost MULT mai putin diversificata si abundenta decit pizza.

Mincarea a devenit atit de centrala in cultura noastra de nu ne putem imagina ca de fapt iti trebuie foarte, FOARTE putin ca sa traiesti. Nu-ti trebuie n mese si gustari pe zi (de fapt nu se stie cit poate omul rezista fara mincare, oricum MULT), nu-ti trebuie cel putin o masa calda, nu te omoara instant (si nici in n ani daca nu esti foarte batrin, bolnav, sugar, etc) daca maninci doar piine sau doar pizza sau orice altceva (presupunind ca nu e o otrava desigur). Ma gindeam sa fac si eu opusul "documentarului" ala cu mincat Mac 30 zile (eventual pe o perioada mult mai lunga) dar e o presiune sociala mult prea mare sa maninci cu cineva sau sa maninci ce-ti da cineva. Din pacate nu maninc mult mai sanatos si simplul fapt ca (zic eu sigur) as minca mult mai putin din cauza disponibilitatii si a plictiselii ce intervine cred ca m-ar face sa ma simt mai bine.

#248
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
40 zile doar cu apa
https://www.stevepav...-water-fasting/

#249
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Intrebare de Radio Erevan.
-
Se poate.
Insa ar fi preferabil sa mananci sanatos si sa ai bani multi ! ... Posted Image

#250
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Exista "sa mananci sanatos"?????

Mai ales ca acela = Steve Pavlina a demonstrat ca se poate trai pana la 40 de zile doar cu apa si evident aer.

Cat de bun pentru sanatate ar putea fi un astfel de "regim" habar n-am. Posted Image

Edited by poadol, 13 June 2017 - 12:27.


#251
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Cică mult mai bun decât am fi tentați sa credem. Dar și in privința asta, părerile sunt împărțite, evident.

#252
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Calorie Restriction este una dintre putinele (probabil singura) chestii demonstrata cit de cit riguros ca mareste speranta de viata si incetineste imbatrinirea.

Pe de alta parte regimul "cu nimic" este relativ prost din cauza ca energia vine tot din grasimi animale (chiar daca sint grasimile tale). Cei care slabesc mult obtin efecte benefice (mai ales pe chestiuni cardiovasculare) la un timp oarescare dupa ce au slabit iar pe pedioada slabirii chiar se pot observa efecte surprinzatoare precum cresterea colesterolului mai rau decit daca ai minca fripturi toata ziua (de fapt maninci grasime, proprie).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate