Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Sfat achizitie teren Brasov, cal. Feldioarei - la 400 m distanta de statia de epurare Stupini(str. Plugarilor)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ansen

ansen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.04.2017
Buna ziua!
Doresc sa achizitionez un teren in apropiere de cal. Feldioarei din Brasov dar se afla la doar 400 metri de Statia de Epurare a apelor reziduale din Stupini, str. Plugarilor si as vrea sa stiu, de la persoanele care locuiesc in zona daca sunt probleme cu mirosul urat provenit de la aceasta statie.
Am fost in zona in repetate randuri si nu am simtit niciun miros urat/dubios, dar ma gandesc ca pe timpul verii  se schimba situatia.
Zona este plina de case, unele construite mult mai aproape de acea statie(chiar 100-150 metri), insa nu am reusit sa discut cu oameni care stau acolo.
Deci, daca locuiti in zona, va rog sa-mi spuneti o parere sincera legata de aceasta problema.

Am atasat o mica harta cu locatia. Zona terenului este incercuita cu rosu iar statia de epurare este evidentiata cu portocaliu.

Multumesc!

Attached Files


Edited by ansen, 07 April 2017 - 18:02.


#2
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Postansen, on 07 aprilie 2017 - 18:01, said:

Buna ziua!
Doresc sa achizitionez un teren in apropiere de cal. Feldioarei din Brasov dar se afla la doar 400 metri de Statia de Epurare a apelor reziduale din Stupini, str. Plugarilor si as vrea sa stiu, de la persoanele care locuiesc in zona daca sunt probleme cu mirosul urat provenit de la aceasta statie.
Am fost in zona in repetate randuri si nu am simtit niciun miros urat/dubios, dar ma gandesc ca pe timpul verii  se schimba situatia.
Zona este plina de case, unele construite mult mai aproape de acea statie(chiar 100-150 metri), insa nu am reusit sa discut cu oameni care stau acolo.
Deci, daca locuiti in zona, va rog sa-mi spuneti o parere sincera legata de aceasta problema.

Am atasat o mica harta cu locatia. Zona terenului este incercuita cu rosu iar statia de epurare este evidentiata cu portocaliu.

Multumesc!
Fii mai obiectiv , zona pe care  ai indicato cuprinde cateva zeci de hectare de pamant , e o zona  in dezvoltare cu multe proiecte imobiliare  in dezvoltare ,
Si da , se  simte mirosul de la statia de epurare , vestea buna este ca statia e in curs de modernizare si probabil se va elimina o parte din miros , vestea proasta e ca prin zona e magistrala de transport gaz si  nu vei putea construii la o distanta minima de securitate de conducta lor :)

#3
ansen

ansen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.04.2017
Am pus o zona mai mare pentru ca momentan sunt 3 oferte de teren intre care oscilez si am vrut sa le cuprind pe toate in zona incercuita.
Cea mai apropiata este la putin peste 400 metri de statia de epurare si este parcela care imi place cel mai mult.
Nu sunt probleme cu magistrale de gaze/apa/petrol, etc. Sunt case construite la stanga, la dreapta si in spatele parcelei.
Am citit foarte multe articole despre modernizarea statiei insa vreau sa aflu parerea celor care chiar locuiesc in zona.

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,987
  • Înscris: 06.09.2008

View Postansen, on 07 aprilie 2017 - 18:51, said:

.....Sunt case construite la stanga, la dreapta si in spatele parcelei.
Am citit foarte multe articole despre modernizarea statiei insa vreau sa aflu parerea celor care chiar locuiesc in zona.
Atunci de ce nu mergi la acele case sa intrebi oamenii de acolo ???

#5
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Postansen, on 07 aprilie 2017 - 18:51, said:

Am pus o zona mai mare pentru ca momentan sunt 3 oferte de teren intre care oscilez si am vrut sa le cuprind pe toate in zona incercuita.
Cea mai apropiata este la putin peste 400 metri de statia de epurare si este parcela care imi place cel mai mult.
Nu sunt probleme cu magistrale de gaze/apa/petrol, etc. Sunt case construite la stanga, la dreapta si in spatele parcelei.
Am citit foarte multe articole despre modernizarea statiei insa vreau sa aflu parerea celor care chiar locuiesc in zona.
Lucrez intr-un domeniu in care am tangenta cam cu tot ce se construieste in Brasov , nu iti recomand aceea zona , in primul rand e supraevaluata , nu exista retea de apa potabila  , canalizarea doar pe str plugarilor , retea de gaz doar partial sau in curs de executie . harmanul sau sanpetru sunt zone mult mai bune si  linistite

#6
ansen

ansen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.04.2017
Am fost in zona de mai multe ori si nu am vazut oameni in poarta cu care sa pot vorbi. Si nu-mi sta in fire sa bat la portile oamenilor si sa-i deranjez cu intrebarile mele.
Initial nu stiam de statia de epurare si eram gata sa bat palma cu vanzatorul insa acum am indoieli destul de mari.
Eu doresc sa construiesc o casa peste vreo 5-8 ani deci nu imediat.
Am citit despre statii de epurare care imprastie mirosuri neplacute si la 4 km distanta insa despre aceasta nu am azuzit pareri negative pe internet.
Sper ca sunt oameni care locuiesc/lucreaza in zona si care ma pot ajuta.

View Postdummy_, on 07 aprilie 2017 - 19:09, said:

Lucrez intr-un domeniu in care am tangenta cam cu tot ce se construieste in Brasov , nu iti recomand aceea zona , in primul rand e supraevaluata , nu exista retea de apa potabila  , canalizarea doar pe str plugarilor , retea de gaz doar partial sau in curs de executie . harmanul sau sanpetru sunt zone mult mai bune si  linistite

Ma intereseaza in principal problema cu mirosul de la statia de epurare.
Intamplator utilitatile sunt in apropiere (apa, canalizare, curent). Gazul nu ma intereseaza.
Imi place zona in detrimentul Sanpetru si Harman intrucat la 50-100 metri de parcela este o statie ratbv si pot ajunge usor in/din oras la/de la serviciu si cum nu am permis de conducere, este un lucru important pentru mine.

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

View Postansen, on 07 aprilie 2017 - 19:29, said:

nu-mi sta in fire sa bat la portile oamenilor si sa-i deranjez cu intrebarile mele.
Uneori e nevoie sa facem lucruri care nu ne plac. Cele mai bune informatii de acolo le iei, crede-ma.

#8
ansen

ansen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.04.2017
Am fost in zona in mai multe randuri si adevarul este ca se simte miros de canalizare destul de puternic si la 5-600 metri de statia de epurare.
Cu siguranta vara este destul de neplacut sa locuiesti in zona.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate