Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

C43 AMG Sedan

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
2280 replies to this topic

#1909
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Nu stiu daca i-as numi inapoiati. Dar e clar ca au alte valori morale fata de ale noastre. Retrospectiv vorbind, si noi am trecut printr-o perioada cu drepturi putine pentru femei, drepturi putine pentru plebe. Asta nu inseamna ca nu pot construi succes economic pe aceste baze, ba chiar poate o pot face cu mai mult succes decat vesticii, ale caror sisteme sunt interesate mai degraba de binele oamenilor, decat de al economiei.

#1910
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postcloschkutza, on 18 februarie 2019 - 15:26, said:

Intreb pentru ca atitudinea este de rahat, te duci cu un RS5 vandalizat la ei si ei o dau pe frauda. WTF?
mdah...allianz. fără cuvinte.

#1911
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Si s-a rezolvat si cu parbrizul si sigla de pe aripa, totul a iesit perfect. Intre timp, reproduc aici mesajul pe care l-am pus si la mufasa pe jurnal, poate e mai multa agitatie aici:

Ma "roade" de un Cayman, 987.2 si motorul de 3.4, dupa ce termin cu Merc-ul. Stiu ca l-ai luat si tu in considerare, ce te-a facut sa te indrepti catre Jag? Avand in vedere ca Porsche ofera garantie extensibila pana la 15 ani, parca nici nu mi-e teama de eventuale probleme mai serioase asa de tare (primele 3.4 erau foarte fragile si era destul de usor sa le faci praf, un rebuild costand undeva la 5-10k de euro).

#1912
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce nu boxster? E superb :)
Cayman nu are nici macar trapa. Sau are?

#1913
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postfigo1988, on 06 martie 2019 - 11:09, said:



Ma "roade" de un Cayman,
Nu vrei ceva in 2l?Posted Image

#1914
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcata, on 06 martie 2019 - 16:27, said:


nu toata lumea vrea cheap :D
mie imi place motorul ala de 2,7l sau de 2,9 l daca as alege :D
si taxele sunt cat de cat prietenoase - e pus pe modelele iesite in 2016 din fabricatie

#1915
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Pentru ca e mai putin rigid, din cauza lipsei acoperisului metalic. Si asta se simte la o masina sport. Si cu Porche cu soft-top in Bucuresti cred ca ai sanse bune sa te trezesti cu el taiat.  Dar da, e si Boxster o varianta. Ma mai documentez, oricum. Sunt extrem de multe compromisuri la o asa masina (spatiu, numar de locuri, intretinere), asa ca nu sunt convins ca va fi cu atat mai misto fata de un performance sedan, cum e M3 sau C AMG.

Oricum, aflu in aprilie cum e 911 :D

View Postcata, on 06 martie 2019 - 16:27, said:


Cica e extraordinara masina dpdv dinamic, dar nu mi-as putea justifica banii astia pentru un motor de 2l, oricat de misto ar fi el :) Plus ca modelele noi sunt destul de scumpe.

Teama la cele vechi, aspirate, e ritmul in care a crapat prima generatie de 3.4, dar se pare ca facelift-ul nu ar mai avea aceleasi probleme, odata cu introducerea injectiei directe si a celorlalte schimbari.

#1916
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfigo1988, on 06 martie 2019 - 16:33, said:

Sunt extrem de multe compromisuri la o asa masina (spatiu, numar de locuri, intretinere), asa ca nu sunt convins ca va fi cu atat mai misto fata de un performance sedan, cum e M3 sau C AMG.

n-ai vazut, o pocnitoare de 2l moderna costa o revizie scumpa 900-1000 euro la 2 ani daca schimbi placutele :D
cat de scumpa sa fie la asta?

hai ca ne bagam :D tu primu'!

#1917
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g6Yx4rvB8VE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unul dintre cele mai ok reportaje cu privire la noutatile de la Geneva, partea cu Mansory e spumoasa :D. Mai e unul de la Autogeful, dar e de 3 ore si e foarte indepth.

#1918
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
M-am uitat și eu la cel de la carwow, 24 de minute. M-a surprins ca vreo 90% din mașini erau phev sau full electrice.

In alta ordine de idei, săptămâna trecută am pus rotile de vara și cauciucuri noi pe față. Cele de pe spate de abia au ajuns la jumătate. Cu ocazia asta am văzut și ce înseamnă jante mari, cele de pe fata au trebuit îndreptate.

In rest, mașina merge excelent. Mă așteaptă acum un drum de vreo 1000km prin țară, iar în cateva săptămâni Porsche 911. Sper sa fie modelul nou :D

#1919
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu mi-am luat tot Fiat 500 la barcelona :D

#1920
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2019 - 09:47, said:

eu mi-am luat tot Fiat 500 la barcelona Posted Image

O sa trebuiasca sa ma duc din nou in UK in aprilie si ma uitam dupa masini de inchiriat. Firmele de top sunt cam 2x fata de cele un pic mai no-name. Sa ma risc?

View PostMembruAnonim, on 06 martie 2019 - 16:35, said:

n-ai vazut, o pocnitoare de 2l moderna costa o revizie scumpa 900-1000 euro la 2 ani daca schimbi placutele Posted Image
cat de scumpa sa fie la asta?

hai ca ne bagam Posted Image tu primu'!

Oho, poate sa duca muuult, mai ales daca stiu ca te-au agatat cu garantie  Am mai citit intre timp de ce combinatii le facea Porsche Uk proprietarilor, ca ii punea sa schimbe bateria. Si bineinteles ca o baterie care la Bosch costa 400 de lei, era taxata de Porsche cu 2000. Ca altfel pierdeai garantia.

#1921
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Garanție generală sa țină cont de baterie?! Ciudat. Mai ales acolo unde sunt ceva mai multe service-uri acreditate/autorizate etc.

Știi cum e la inchiriat. Sunt n variante. Abia după ce predai mașina poți să spui daca ai ieșit mai ieftin sau mai scump. Dar poți încerca. Eu nu am avut probleme cu firmele mici dar mereu iau asigurarea aia full



#1922
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Sunt mai perversi de atat. Practic garantia (dupa cea data de producator de 2-4 ani) este de fapt un soi de asigurare pe care ei ti-o vand. Se face pe perioade de 1 sau 2 ani si se poate prelungi pana la 15 ani pentru Porsche. DAR, de fiecare data cand prelungesti, masina trebuie sa treaca un test de-al lor in X puncte, iar starea bateriei e printre parametri verificati.

#1923
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfigo1988, on 20 martie 2019 - 10:14, said:

O sa trebuiasca sa ma duc din nou in UK in aprilie si ma uitam dupa masini de inchiriat. Firmele de top sunt cam 2x fata de cele un pic mai no-name. Sa ma risc?
nu ti-am aratat hertz? ce naiba... fa-te gold si ai preturi BETON!
nu iti aduci aminte ca lusem hertz 4 zile cu 60 euro?

#1924
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Chiar si cu Hertz, scump. :)

#1925
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Am mai bagat un weekend-break prin Romania de aproximativ 1000km.  Am plecat vineri seara si am mers pana la Sebes, unde ne-am cazat la Leul de Aur. Foarte ok hotelul, camere spatioase, curat, mic dejun foarte bun. Cred ca e ultima oara cand o mai iau pe Dealul Negru, de fiecare data prind cel putin un accident pe Dealul Negru si ajung cu timpul fix la cat as fi facut daca as fi luat-o pe la Brasov pentru a ajunge la Sibiu.

Sambata am fost si am vizitat Sarmizegetusa Regia, sa vedem si noi panoul de control al lumii. Posted Image Probabil ca era sub pamant, la suprafata nu a mai ramas aproape nimic. Pentru ca se curata drumul, ne-au rugat sa parcam la vreo 5km de parcarea oficiala si restul am facut pe jos. Foarte frumos si relaxant, chiar daca in total au fost cam 14km de mers pe jos. Drumul in regula, mai putin zona cu sate de dinainte de Costesti unde am ocolit niste gropi care probabil m-ar fi lasat fara roti.  Ferice de cei care trec noaptea pe acolo.

Dupa pranz am fost si am vizitat si Castelul Corvinilor. Un pic kitsch decorativ, dar castelul impunator si foarte frumos. Seara ne-am cazat la Deva, cu gandul ca poate a 2-a zi mergem si vizitam si Pestera Scarisoara (nu am vazut niciuna pana acum, probabil suna ciudat). Am renuntat pana la urma la idee si ne-am oprit in Brasov unde am mancat excelent la Casa Hirscher. Drumul de intors a fost bineinteles pe Cheia, dar foarte multe masini si nu am apucat sa ma bucur cine stie ce, doar pe cateva portiuni. De acum o sa imi schimb un pic programul de mers pe acolo.

Masina s-a comportat ok, pe unde erau viraje frumoase si drumul mai liber i-am dat, in rest am mers normal. A facut deja vreo doi greierasi, o sa-i pasez baietilor de la service la urmatoarea revizie. Rotile de 19" si drumurile din Bucuresti nu se impaca deloc bine cu masina. Dpdv al consumului, cand am mers normal masina a consumat sub 10l/100km, eu am avut media 11l/100km la dus si 12l/100km la intors.

Attached Files



#1926
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
la leul de aur am stat și eu și am mâncat vită după o rețetă de la 1300 sau 1600 - nu mai rețin exact. (ceva poveste pe lângă această rețetă)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate