Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

C43 AMG Sedan

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
2280 replies to this topic

#1801
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Ca tot vorbeam de licitatii si autosport, Figo ca tot esti acolo poate te si lipesti de vreuna :D
O scurta prezentare a masinilor ce vor fi scoase la vanzare pe 12.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DzqH5IJwWz8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Enjoy!

#1802
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 figo1988, on 10 ianuarie 2019 - 00:19, said:

La multi ani tuturor! Posted Image



Uite cu ce o sa dau ochii maine Posted Image

https://www.autospor...Dl33pC8kHM4T-oY


935-ul recreat cred ca o sa fie starul showului. Poate prinzi si tu niste poze Posted Image

Si ca tot vorbeam de licitatii:
https://rmsothebys.c...ark-ward/693010

Aparent acest Rolls Royce a fost comandat si livrat statului roman in 1967 pentru Ceausescu. Povestioara in link. Habar nu aveam.

Edited by emil_sv, 10 January 2019 - 21:37.


#1803
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Si cateva poze. Nu prea imi place sa stau sa fac poze in general, asa ca probabil veti gasi pe net altele mai bune :D

PS: Am trecut pe langa zona de licitatii sambata. Un set minimal de unelte de pe un Ferrari de prin anii '60 tocmai se vanduse cu 2k de lire. Am plecat. :)

Attached Files



#1804
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
La masina sotiei a aparut ca cerinta clara sa poata tracta o platforma cu MX5-ul pe ea. (1000Kg MX5-ul) Deci cred ca ma lipesc de un X1 sau ceva asemanator.

Discutam cu un dealer de-al nostru din Germania, are in grija un F40, mi-a aratat niste MX5-uri de 2-3k de euro care, dupa pregatiri, au ajuns la valori de 60-80k. Dupa parerea lui nu exista masina mai buna pentru mers serios pe circuit, dpdv al costurilor raportate la performante.

Asa ca m-am intors cu energie proaspata de acolo si am dat drumul la MX5 sa fie terminat complet pana in februarie. Adica rollbar, scaune, revopsit complet si multe alte goodies :)

#1805
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 figo1988, on 17 ianuarie 2019 - 11:55, said:

La masina sotiei a aparut ca cerinta clara sa poata tracta o platforma cu MX5-ul pe ea. (1000Kg MX5-ul) Deci cred ca ma lipesc de un X1 sau ceva asemanator.

Discutam cu un dealer de-al nostru din Germania, are in grija un F40, mi-a aratat niste MX5-uri de 2-3k de euro care, dupa pregatiri, au ajuns la valori de 60-80k. Dupa parerea lui nu exista masina mai buna pentru mers serios pe circuit, dpdv al costurilor raportate la performante.

Asa ca m-am intors cu energie proaspata de acolo si am dat drumul la MX5 sa fie terminat complet pana in februarie. Adica rollbar, scaune, revopsit complet si multe alte goodies Posted Image
Super abia astept sa vad rezultatul final.

X1? Nou?

#1806
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Nu, ceva SH, cu cativa ani. As vrea sa iasa undeva la 20k.

#1807
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
X1 model nou e ce imi place si mie. Vrei sa "ne uitam"?

#1808
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 figo1988, on 17 ianuarie 2019 - 20:05, said:

Nu, ceva SH, cu cativa ani. As vrea sa iasa undeva la 20k.
La 20k cred ca iei x3 sau Tiguan si esti mai castigat. X1 alea parca erau doar tractiune fata. Nu stiu daca sunt nemaipomenite la tras.

Solutie de tip emil_sv: Cayenne turbo 2007-2009 Posted Image Trage fantastic si inca  e o masina misto. Sa iti tragi track toy-ul cu o masina la fel de rapida... cam cool :)

Edited by emil_sv, 17 January 2019 - 22:04.


#1809
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 MembruAnonim, on 17 ianuarie 2019 - 20:36, said:

X1 model nou e ce imi place si mie. Vrei sa "ne uitam"?

Ne uitam :D Stai sa vorbesc serios cu Ana sa vedem ce ar vrea si ea, ca e incapatanata si daca simte ca incerc sa o fortez sa ia ceva, o sa ia fix opusul. Si imi place asta! :D Pana la urma 1.5t poti sa tractezi si cu seria 3 sedan, nu ar trebui sa fie probleme in a gasi ceva capabil, mai ales ca nu o sa fie chiar atat de des.

 emil_sv, on 17 ianuarie 2019 - 22:01, said:

La 20k cred ca iei x3 sau Tiguan si esti mai castigat. X1 alea parca erau doar tractiune fata. Nu stiu daca sunt nemaipomenite la tras.

Solutie de tip emil_sv: Cayenne turbo 2007-2009 Posted Image Trage fantastic si inca  e o masina misto. Sa iti tragi track toy-ul cu o masina la fel de rapida... cam cool Posted Image

Fiind masina sotiei, o sa o las pe ea sa decida. Cum ziceam mai sus, cred ca orice masina peste clasa compacta se va descurca fara probleme, fiind vorba doar de vreo 1.5t de tractat. Initial voiam sa pun carlig pe C-klasse, dar era pacat de bara spate.

Solutia ta e f misto, dar care sunt costurile de rulare cu o masina atat de veche si complexa? Stiu ca tu ai avut, cam cat manca in intretinere si reparatii anual?

#1810
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 figo1988, on 17 ianuarie 2019 - 11:55, said:

am dat drumul la MX5 sa fie terminat complet pana in februarie. Adica rollbar, scaune, revopsit complet si multe alte goodies Posted Image
Si motorulPosted Image ?

Edited by cata, 18 January 2019 - 13:51.


#1811
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 figo1988, on 18 ianuarie 2019 - 12:25, said:

Ne uitam Posted Image Stai sa vorbesc serios cu Ana sa vedem ce ar vrea si ea, ca e incapatanata si daca simte ca incerc sa o fortez sa ia ceva, o sa ia fix opusul. Si imi place asta! Posted Image Pana la urma 1.5t poti sa tractezi si cu seria 3 sedan, nu ar trebui sa fie probleme in a gasi ceva capabil, mai ales ca nu o sa fie chiar atat de des.



Fiind masina sotiei, o sa o las pe ea sa decida. Cum ziceam mai sus, cred ca orice masina peste clasa compacta se va descurca fara probleme, fiind vorba doar de vreo 1.5t de tractat. Initial voiam sa pun carlig pe C-klasse, dar era pacat de bara spate.

Solutia ta e f misto, dar care sunt costurile de rulare cu o masina atat de veche si complexa? Stiu ca tu ai avut, cam cat manca in intretinere si reparatii anual?
Depinde unde te duci cu ea. Daca te duci la Porsche, o sa cam inghiti in sec, daca te duci la un service normal care se pricepe, si sunt, ca nu e chiar o masina rara o sa iesi simtitor mai bine. La masina mea, singura reparatie majora a fost o pompa sau ceva la pdcc, care a fost vreo 2500 euro la porsche de schimbat, in afara de asta nu s-a stricat niciodata nimic in cei 100k+ km pe care i-am facut, si doar am facut reviziile care erau cam 3k ron +/- la fiecare 15k km. Alte cheltuieli majore, franele si cauciucurile pentru ca papa din ambele cu pofta, mai ales daca are rotile de 21 unde talonul e foarte mic. Nu e o masina ieftina de detinut dar... e misto rau ca masina. Nu te speria de pdcc merita fiecare banut si nu e ok fara mai ales daca vrei sa tractezi sau sa mergi mai sportiv, din ce am inteles pdcc nu e o chestie fragila si am fost eu ghinionist, nu prea se strica. Si mai e consumul, realistic cam 26-27% in oras, 15-16% afara.
Acum au mai trecut niste ani peste acest model probabil ca incepe sa mai sufere de entropie, dar nu ca altele la aceeasi varsta, e o masina foarte foarte solid construita si foarte fiabila.
Pe de-o parte, cu siguranta costa mai mult sa o intretii decat un X diesel banal, pe de alta parte, nu e un X diesel banal si iti face viata mai misto. Cred ca gasesti una in stare foarte buna la 15-18k acum.

Edited by emil_sv, 18 January 2019 - 15:09.


#1812
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
figo tot erai tu fan... a aparut Niro PHEV :D
la 29.000 iei noua cu eco-tichet

https://www.kia.ro/s...niro-phev-hev#;

#1813
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Cred ca un Macan sau sq5 sa fie o alegere un pic mai rationala din pct acesta de vedere:d. Sau un RS Q3 ca optiunea de buget:d

#1814
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Double posting... dar asta e ceva ce nu vezi in fiecare zi:) Hillbilliing an Urus:D [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7uPr3KfnOp0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1815
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Vesti bune...si proaste. Am reusit sa-mi scot masina de sub cei 5cm de gheata care o acopereau. La fel de buna e si vestea ca o sa imi revopsesc aripa stanga, de unde "a disparut" emblema cu 4matic si a ramas in loc o zgarietura. Vestea proasta e ca voi face toate astea pentru ca, dupa ce am dat toata gheata la o parte, am descoperit ca mi s-a crapat parbrizul, stanga dreapta, in partea de jos. Cu originea fix in ciobitura pe care am reparat-o in vara. Asta e...

#1816
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eh acum. Ai casco:)

#1817
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016

 emil_sv, on 17 ianuarie 2019 - 22:01, said:

Solutie de tip emil_sv: Cayenne turbo 2007-2009 Posted Image Trage fantastic si inca  e o masina misto. Sa iti tragi track toy-ul cu o masina la fel de rapida... cam cool Posted Image

Decat asa, mai bine iei un MX5 nou la sotie. Cat de aiurit sau plin de bani trebuie sa fii, sa cumperi un Cayene din 2007 ??? Si nu ma refer la costu de achizitie, ci la ce urmeaza dupa.

P.S. Daca nu te grabesti tare vezi ca apare in Martie - Aprilie Focus Active .. arata f. bine, pretabila de oras, si cu un motor de 2L tragi MX5 pe unde vrei.

Edited by White_sky, 27 January 2019 - 11:33.


#1818
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 White_sky, on 27 ianuarie 2019 - 11:30, said:

Decat asa, mai bine iei un MX5 nou la sotie. Cat de aiurit sau plin de bani trebuie sa fii, sa cumperi un Cayene din 2007 ??? Si nu ma refer la costu de achizitie, ci la ce urmeaza dupa.

P.S. Daca nu te grabesti tare vezi ca apare in Martie - Aprilie Focus Active .. arata f. bine, pretabila de oras, si cu un motor de 2L tragi MX5 pe unde vrei.
Propunerea era jumatate in gluma, cu toate astea nu e chiar asa de aiuristica. Masinile scumpe oricum necesita buzunare adanci pentru intretinere, faptul ca e veche nu inseamna ca e buna de aruncat la gunoi. Sunt ieftine de cumparat pt ca sunt scumpe de intretinut dar daca ar fi sa iti iei una noua sau mai noua te mai expui si la deprecierea dramatica pe care astfel de masini o sufera, pe langa costurile ridicate de intretinere. Daca nu e o masina pe care sa o folosesti zilnic sau daca are un scop anume nu mi se pare aiurea, sunt masini rezistente si fiabile. Sigur ca nu sunt destinate celor cu un buget restrans, dar asta e alta poveste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate