Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Casa inteligenta SMART HOME - ce se poate face, solutii, inovatii implementari

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Timp mai este...
deocamdata sunt in faza asta:

Attached File  2017-04-05 17.17.24.jpg   684.62K   160 downloads

#20
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Cauta pe cineva sa iti faca ce vrei folosind arduino. E plin internetul de tot felul de idei. Cu o tableta/telefon ai acces la ce functii vrei.

#21
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Da, am vazut ce este Arduino, dar cred ca trebuie sa gasesti ceva gata facut...
E greu de crezut ca poti face ceva de la zero, doar pentru un singur utilizator.

oricum, interesant...

#22
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Nest mi se pare interesant, dar ai senzor de temperatura in fiecare camera? Poate controla sistemul de climatizare astfel incat sa ai aceeasi temp. in fiecare camera?

Edited by easy90rider, 07 April 2017 - 14:55.


#23
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Probabil ca exista posibilitatea de a monta senzori in fiecare camera, dar e prea complicat. Apoi sunt solutii care fac acelasi lucru si costa milt mai putin decat NEST. Bun, nu arata la fel de bine... dar isi fac treaba.

O solutie pentru lumina cea mai ieftina si usor de implementat, insa trebuie aplicatie separata. Exact ce nu mi-as dori...

#24
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
sunt soluții extensibile, și or să apară și altele în viitorul apropiat

aici o soluție decentă ca preț

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2qkhdnpDjmk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Nu ai pus link

Edited by floraur, 07 April 2017 - 15:41.


#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View PostZIGZAG20, on 07 aprilie 2017 - 14:07, said:

Nu m-as baza pe asta eu folosesc produse retail.Practic vine o firma cu propriile scule produse inhouse si pe care nu le pot extinde cu noile produse aparute pe piata.Practic toate chestiile astea noi sa poata fi integrate cu ce va aparea maine.
Tocmai pe asta m-aș baza - o firmă de proiectare știe ce sisteme există, cum se pot extinde și care sînt compatibile cu care. Dacă te apuci să adunci singur piese te vei trezi pe la sfîrșit că ultima piesă nu e compatibilă cu alea pe care le-ai adunat deja.
Oricum initiatorul s-a trezit cam tîrziu - chestiile astea e bine să le decizi în faza de proiect, nu după, ca să nu te trezești cu sîrme plimbîndu-se prin toată casa la vedere.

#27
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Eu spun ca mu e deloc tarziu :)

Edited by floraur, 07 April 2017 - 15:55.


#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postconu71, on 07 aprilie 2017 - 13:17, said:

exista sistemul zenpro pentru rulouri si il gasesti la aluprof. costa aproximativ 500 euro plus tva.

Dar ce Broadlink RM pro WIFI, la vreo 40 de euro, care face cam acelasi lucru, nu merge  sau s-a intalnit hotzul cu prostul...?

Edited by rosix, 07 April 2017 - 18:12.


#29
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Smart Things foloseste cineva?

#30
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postrosix, on 07 aprilie 2017 - 18:09, said:

Dar ce Broadlink RM pro WIFI, la vreo 40 de euro, care face cam acelasi lucru, nu merge  sau s-a intalnit hotzul cu prostul...?
Discuti despre un sistem care poate fi integrat si care se ocupa [efectiv] cu actionarea diverselor trebusoare de pe langa casa sau mananci ciuperci?

Sau e pe principiul "halatu' e mai ieftin dincolo"? Daca da, pare-se  ca ti-ai gresit tinta. Aici e cu "ce se poate face", nu "cat de ieftin este incat nu iese si nu merge [mai] nimic" - pentru ca e de vina producatorul (care a produs "minim") si instalatorul (care tot pe la minim se situeaza, in astfel de conditii).

View Postsergiuhusca, on 07 aprilie 2017 - 21:11, said:

Smart Things foloseste cineva?
Produs de cine? Care parte a sistemului? Si integrata cu ce alta parte? Sau in ce context?

View Postdisturbed, on 07 aprilie 2017 - 14:27, said:

Cauta pe cineva sa iti faca ce vrei folosind arduino. E plin internetul de tot felul de idei. Cu o tableta/telefon ai acces la ce functii vrei.
Iti dau un "cos" cu Arduino (Nano, Micro, Mega etc). Ce faci cu ele? Sunt frumoase, nu? Ia zi-mi, daca este sa faci automatizarea unei case folosind Arduino, ce magistrala [la nivel electronic] de comunicatie ai alege si de ce? Si ce protocol software? Poti argumenta?

Edited by dexterash, 08 April 2017 - 06:14.


#31
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Smartthings este produs de catre Samsung.
Vad ca stie Z-WAVE, ZIG BEE... ETC

#32
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
ca sa-ti faci o idee despre ce vrei tu:

http://gizmodo.com/w...dumb-1684949715
https://www.facebook...54361492931634/

Parerea mea e ca o casa inteligenta e o idee frumoasa, dar cand e gata o sa fii dezamagit de rezultat.. e mult mai simplu si rapid sa te ridici din canapea sa stingi lumina, decat sa scoti un smartphone, deschizi o aplicatie, cauti prin 4-5 ecrane ca sa faci acelasi lucru - cand totul functioneaza. Nu exista un standard de comunnicare intre diverse device-uri, wireless nu e recomandat (una e cand astepti 1 min sa se deschida o pagina in browser, alta e sa astepti 1 min sa se aprinda lumina), si wired totdeauna o sa te trezesti ca mai ai nevoie de un cablu pe care nu l-ai prevazut.

#33
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Unde ai vazut tu latenta de 1 minut in sisteme wireless acasa?La asa latenta imi trimit pachete de date in jurul lumii.

#34
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca sunt controlate via "cloud" (si mai ales ceva "cloud prost", chinezesc), s-ar putea sa te trezesti cu delayuri mari. De aceea (si nu numai), recomand solutiile "locale" care nu depind de alte servere sau de conexiunea la Internet (asta ar mai ramane: sa iti pice Internetul si sa-ti moara 75% din casa automatizata).

#35
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

View Postxeleron, on 08 aprilie 2017 - 11:30, said:

Unde ai vazut tu latenta de 1 minut in sisteme wireless acasa?La asa latenta imi trimit pachete de date in jurul lumii.
La mine tot ce e fix e wired, dar pune tu pe wi-fi cam tot ce poti gasi intr-o casa moderna, adica 4 telefoane, 2 tablete, 2 laptopuri, 1-2 PC, 2 smart tv, xbox, 4 camere de supraveghere HD si NVR, chromecast samd, apoi adauga tot ce tine de smart home si apoi vino si spune ce bine iti merge tie wifi.

#36
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Merge wifi, indiferent cate dispozitive ai... important este router-ul. Dai un ban, dar n-ai probleme. Insa eu nu prea sunt fan, ce poate fi pe cablu, e bine sa ramana asa...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate