Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa inteligenta SMART HOME - ce se poate face, solutii, inovatii implementari

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
M-am apucat sa construiesc o vila in Galati si ma orientez deja la ceea ce as putea face dpdv tehnologic. Informatiile sunt putine si disipate, asa ca m-am gandit sa fac un topic pentru a gasi tot ceea ce as putea implementa in proiectul meu.
Daca mai exista ceva similar pe Softpedia, se poate inchide si transfera postul meu acolo... eu nu l-am gasit din search.

Climatizarea ar fi foarte usor de realizat cu un termostat de tip NEST sau poate altceva mai accesibil. Ramane aici problema cu aerul rece, care nu stiu cat de usor merge integrat.
Apoi ma gandesc la ferestre, as vrea un sistem cu jaluzele electrice atasat din fabrica de catre producator, dar care sa poata fi deservit de o aplicatie de mobil, daca se poate folosi Siri, Bixy, Alexa, whatever... ar fi excelent.
Am gasit ceva la QFort, au un sistem interesant, insa nu am primit un raspuns clar, vizavi de solutia lor de digitalizare a task-urilor. Mai sunt si nist ferestre de tip Velux, care imi vor da o bataie de cap masiva!

Iluminatul este iarasi ceva la care se poate lucra, aici o sa fie interesant sa vedem cat de departe se poate ajunge.
Mai sunt si alte lucruri despre care merita sa discutam, nu ma intereseaza chestii cu energie regenerabila sau conexe, nu acesta este toppic-ul.

atasez foto .jpeg pentru imagine de ansamblu si .pdf pentru detalii si dimensiuni.

Attached File  ferestre1.jpg   514.65K   186 downloads

Attached File  ferestre.pdf   4.16MB   20 downloads

#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
exista sistemul zenpro pentru rulouri si il gasesti la aluprof. costa aproximativ 500 euro plus tva.

lasa I pe aia de la qfort si cu preturile lor immense deoparte.

da mi in pm un tablou de tamplarie sa vad ce a gandit arhitectul

edit, acum am dat niste telefoane sa te ajut cu ferestrele tip velux

Edited by conu71, 07 April 2017 - 13:23.


#3
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Fara sa fac misto prefer de 100 de ori una rezistenta si securizata gen aia din I am legend decat una "smart" (Tony Stark tower).
Am vazut ceva similar in Gorj, la Pesteana ...  Aducea a conac, fosta casa boiereasca, solida, geamuri mari, cu bare verticale si obloane imense ... Nu stiu daca erau de fier. Arata bestial. O caut pe maps sa vad daca apare.

#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Tu nu faci misto, dar cu ce ma ajuta pe mine parerea ta proprie si personala, vizavi de ce-ti place tie?!
Ai ceva de spus care ajuta, baga-te! altfel nu mai scrie frate aiurea...

 conu71, on 07 aprilie 2017 - 13:17, said:

da mi in pm un tablou de tamplarie sa vad ce a gandit arhitectul

mai tarziu, se face...

Da, bugetul este important... sa vad ce spun astia de la QFort, caut un link mai bun cu zenpro...

Edited by floraur, 07 April 2017 - 13:30.


#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Componente, module, idei etc gasesti peste tot...

Problema este ca cineva/ceva tre' sa gandeasca toata logica, sa o implementeze, sa o "managerieze", iar echipamentele sa reuseasca sa functioneze toate sub aceeasi "aripa" (+redundanta si ce mai trebuie).

In teorie, suna bine. In practica, fara o echipa cu experienta [solida] in hardware+software, ies doar bucati / mini-automatizari.

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
N-am la Galati o astfel de echipa... asa ca o sa fiu eu cel care va trebui sa le pun in armonie.

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu pot sa iti urez decat "spor". Cu ceva sfaturi:
-pleaca de la un plan logic (adica de la cerinte) si lasa loc, tot timpul, de extindere si fail-over / backup / redundanta
-apoi cauta o centrala / un gateway / o solutie / o treaba / mai multe care sa centralizeze automatizarea si care sa suporte integrare (software) + diverse interfete (hardware)
-vezi sa depinzi cat mai putin de factori externi (cloud /  serverele producatorilor)
-indreapta-te spre producatori de senzori / module / echipamente / ce mai vrei tu care ofera API / SDK / posibilitate integrare hardware / documentatie despre protocoale folosite si modul de functionare

Ah, da, si daca poti: cablul este mai bun si mai sigur decat orice radio.

Edited by dexterash, 07 April 2017 - 13:43.


#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Aha, deci tu spui sa o iau invers... interesant!
Arata-mi de unde as putea pleca, te rog!

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Vezi pe aici: https://forum.softpe...6#entry20892546, https://forum.softpe...2#entry20959455, la Cluj, luna trecută. Te pot ajuta eu cu tâmplărie, plase, glafuri, rulouri, automatizare(numai pentru partea de rulouri și ferestre). Am montat vara trecută o casă în Brăila.

Edited by Digix, 07 April 2017 - 13:53.


#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Cam asa ceva?

Edited by floraur, 07 April 2017 - 13:47.


#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 floraur, on 07 aprilie 2017 - 13:44, said:

Aha, deci tu spui sa o iau invers... interesant!
Arata-mi de unde as putea pleca, te rog!
Poti incerca:
https://www.openhab.org/
https://calaos.fr/en/
https://domoticz.com/
https://www.openmotics.com/

Intereseaza-te, uita-te peste idei, peste ce au facut, cam ce posibilitati au etcetc. Eu ti-am spus "invers" pentru ca fix asta este problema: integrarea si centralizarea (desigur, depinde pana la ce nivel vrei sa o duci).

#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Nu vreai sa mi se invarta patul dupa soare, dar ar fi misto sa pot programa jaluzelele, luminile, temperatura, etc...

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 floraur, on 07 aprilie 2017 - 13:47, said:

Cam asa ceva?

Similar, dar fără fire.

Edited by Digix, 07 April 2017 - 14:00.


#14
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Hmmm, astia de la Schneider Electric au reprezentant in Galati... chiar o sa-l sun sa ma intalnesc cu el.

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 floraur, on 07 aprilie 2017 - 13:06, said:

M-am apucat sa construiesc o vila in Galati si ma orientez deja la ceea ce as putea face dpdv tehnologic. Informatiile sunt putine si disipate,
Ce vrei se cheamă BMS - Building Management System. Spui ce module vrei - automatizare iluminat, încălzire, răcire, jaluzele, deschidere geamuri, uși etc. - unei firme de ingineri instalații, aceia îl proiectează, îți fac devizul după care aplici proiectul în practică. La ce casă am văzut în plan dacă faci un sistem complet ai destule șanse să adaugi 50% la buget.

#16
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 radunic, on 07 aprilie 2017 - 14:04, said:

Ce vrei se cheamă BMS - Building Management System. Spui ce module vrei - automatizare iluminat, încălzire, răcire, jaluzele, deschidere geamuri, uși etc. - unei firme de ingineri instalații, aceia îl proiectează, îți fac devizul după care aplici proiectul în practică. La ce casă am văzut în plan dacă faci un sistem complet ai destule șanse să adaugi 50% la buget.
Nu m-as baza pe asta eu folosesc produse retail.Practic vine o firma cu propriile scule produse inhouse si pe care nu le pot extinde cu noile produse aparute pe piata.Practic toate chestiile astea noi sa poata fi integrate cu ce va aparea maine.

#17
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

 radunic, on 07 aprilie 2017 - 14:04, said:

La ce casă am văzut în plan dacă faci un sistem complet ai destule șanse să adaugi 50% la buget.

Aha, deci daca le compilez, ies mai ieftin... clar, dar cred ca nu voi reusi sa le pun pe toate pe aceeasi aplicatie. Aici poate fi un deal-breaker, daca am zece aplicatii pentru cinci task-uri, mai mult ma ia durerea de cap, decat sa fac ceva misto. Apoi toata familia trebuie sa o foloseasca, nu numai eu.

Cam asa ceva ar fi bun... are modul si pentru gradina. Aia cu baia chiar trebuie sa o vad Posted Image) cum adica, iti umpli cada dupa mobil? Bai da-o'npasca masii!

Attached File  Screenshot 2017-04-07 15.11.20.png   488.07K   167 downloads

#18
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Indreaptate  prima data spre iluminat si incalizare.Cu amazon alexa sau siri e mai usor sa iti folosesti vocea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate