Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Bicicleta prin curier neambalata

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Robe3rt98

Robe3rt98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2017
Vreau sa trimit o bicicleta prin Fan curier dar fara sa fie ambalata,intrebarea mea este se poate sa o primeasca si neambalata?

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Pot sa o primeasca, dar nu o vor face.
Pune-i o folie si niste carton in jurul ei, asta daca vrei s-o trimiti si sa ajunga si intreaga, nezgariata...

Edited by sorin147, 07 April 2017 - 10:59.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si ce ai vrea? S-o trimiti neambalata si sa ajunga ambalata, cu fundita roz? Nu era mai simplu sa suni la ei si sa intrebi?

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Ia o rola de folie stretch si dai mai multe rotocoale.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
suna la 0219336 si pune aceasta intrebare. sau cauta pe net datele de contact ale sediului fan courier din localitatea ta (daca exista) sau din cea mai apropiata localitate si intreaba.
nu cred ca accepta sa-ti transporte bicicleta neambalata, se poate deteriora/zgaria in timpul transportului.

#6
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005

 corinadaniela, on 07 aprilie 2017 - 11:06, said:

suna la 0219336 si pune aceasta intrebare. sau cauta pe net datele de contact ale sediului fan courier din localitatea ta (daca exista) sau din cea mai apropiata localitate si intreaba.
nu cred ca accepta sa-ti transporte bicicleta neambalata, se poate deteriora/zgaria in timpul transportului.

SIGUR se va deteriora/zgaria in timpul transportului.

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu se poate modifica seria biciletei pt. a fi însușita de o persoana răuvoitoare ?

#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Eu am luat o bicicleta de copii prin curier si a ajuns intacta.Neambalata.Era doar prins de sa plicul cu datele si AWB

Edited by daniMMM, 07 April 2017 - 11:45.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 Robe3rt98, on 07 aprilie 2017 - 10:49, said:

Vreau sa trimit o bicicleta prin Fan curier dar fara sa fie ambalata,intrebarea mea este se poate sa o primeasca si neambalata?
Cum s-a spus deja, o infasori in folie daca vrei sa se vada ca nu-i trimiti o cutie de cartofi cumparatorului.
Dar poate curierul nu accepta asa ceva, fiindca nu-ti pot oferi garantia ca va ajunge la destinatie intreaga.

 super8, on 07 aprilie 2017 - 11:42, said:

Nu se poate modifica seria biciletei pt. a fi însușita de o persoana răuvoitoare ?
Daca nu ai acte pe bicicleta atunci nici nu trebuie sa stearga seria. Din cate stiu, in caz de furt singura modalitate legala sa-ti recuperezi bicicleta (daca mai e gasita de Politie) e sa ai acte pe ea, sau macar pe cadru.

Edited by Hider141, 07 April 2017 - 11:50.


#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Eu credeam ca poti sa stergi seria si sa falsifici actele pt. bicicleta furata.
Dar daca ma insel, asta e :)

Oricum, eu sunt de parere ca trebuie sa dea de cateva ori cu folie stretch pe bicicleta !

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce treaba are seria?! Curierul o duce de la A la B, nu sta sa verifice daca-i furata. Sau ii e teama cuiva sa nu-i schimbe curierul bicicleta cu alta oarescum simiara dar totusi alta?!

#12
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
De cand trebuie cineva sa dovedeasca ca ce are el in posesie nu e lucru furat?
Trebuie el (impreuna cu politia) sa vina cu dovezi ca ce am eu in posesie e furat de la el.

Tu in portofel ai chitanta de la bancomat din acea zi sa demonstrezi ca banii din portofel sunt ai tai scosi de la bancomat?
Daca nu, fugi la politie si preda banii furati, infractorule.

Edited by rumlegok, 07 April 2017 - 12:42.


#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 rumlegok, on 07 aprilie 2017 - 12:21, said:

De cand trebuie cineva sa dovedeasca ca ce are el in posesie nu e lucru furat?
Trebuie el (impreuna cu politia) sa vina cu dovezi ca ce am eu in posesie e furat de la el.
De cand exista plangeri penale, victime care au depus acele plangeri si dovezi (martori oculari, camere de supraveghere) care dovedesc ca s-a intamplat asa cum relateaza victima.

Evident ca nu te opreste politia doar asa, de ochi frumosi. Te opreste cand tu te plimbi pe strada cu o bicicleta identica cu una raportata ca fiind furata.

#14
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
De putut poti sa incerci, problema e ca si daca se indura careva si o primeste asa, nu o sa ajunga in stare prea buna la destinatie. Deaceea firmele de curierat nu vor produse dezbracate/neambalate bine, mai ales de la PF cu care nu au conventii de milioane :D
Asa ca mai bine o infoliezi in bubble wrap sau o dezmembrezi si o pui intr-o cutie cu bubble wrap sau ziare sa atenueze socurile.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Hider141, on 07 aprilie 2017 - 13:20, said:

Te opreste cand tu te plimbi pe strada cu o bicicleta identica cu una raportata ca fiind furata.

Bine ca nu te opreste si cind te vede vorbind la un iphone care seamana cu unul furat.

Sau te opreste?

#16
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Il trec toate transpiratiile, ca e luat de pe olx... si se gandeste, oare cel de la care l-am cumparat l-a furat, sau el era proprietarul si l-a declarat furat dupa ce l-a vandut catre mine... Posted Image

#17
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Nu e obligatoriu ambalajul cartonat. Eu am primit bicicleta prin Prioripost, înfășurată în foarte multă folie de plastic. Deci se poate.

Edited by fflloorryynn, 07 April 2017 - 17:09.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
Prioripost nu este Fan Curier. Fiecare serviciu de curierat are dreptul sa stabileasca modul de ambalare a produselor, astfel incat sansele ca acestea sa se deterioreze sa fie cat mai mici, pentru a nu avea reclamatii din partea clientilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate