Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Imprimanta Canon 6450 nu mai printeaza

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Asa cum spune si titlul, minunata mea multifunctionala Canon 6450 nu mai printeaza nimic. O foloseam doar pe alb negru, cartusele color fiind goale. In cei 3 ani de cand o am, am reincarcat cartusul negru de multe ori si niciodata nu am avut probleme. Pana acum.

Nici pe printare, nici pe copiere nu pune nimic pe foaie. Trage foaia, totul lucreaza ca si cum ar tipari, dar foaia iese alba.

Am facut o curatare completa din setarile ei, la fel. Am mers la un service local si mi s-a spus ca am capul de printare infundat cu cerneala uscata si din cauza asta nu mai scoate nimic.

Dar de ce nu am nici un cod de eroare ??? Imi este greu sa cred ca s-a uscat asa repede, nu are mai mult de o saptamana de la ultima printare.

Stie cineva ce as putea sa ii mai fac ?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
cred ca e cerneala incompatibila cu cartusul ce ai folosit acolo. nu e de cereneala uscata infundat, ci de cereneala cu pigmenti prea mari pt a trece de duze.

#3
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Incearca sa curati duzele, daca nu ai reumplut cartusul cu o cerneala cu pigmenti mai mari, asa cum spunea mai sus, Dany_Darke! (asta in cazul ca nu ai schimbat, cerneala...adica tipul de cerneala, tip, furnizor etc...) Sa stii ca sunt diferente mari intre unele si altele...! Este forte simplu sa curati duzele, you tube te invata, bafta!

Edited by arisel, 06 April 2017 - 22:10.


#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Poti sa bagi capul de printare intr-un ibric cu apa calda spre fierbinte. Astepti sa se usuce sau il scuturi bine si incerci din nou.

#5
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Poti sa incerci si asta dar nu uita ca apa de la robinet are un pic de calcar ,iar orificiile sunt de ordinul micronilor de milimetru...(incearca cu apa demineralizata "calda spre fierbinte")

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Imprimanta foloseste print head de sine statator , cartusele practic sunt calimari de cerneala , capul se curata sub vid in centru specializat , pe youtube gasesti metoda . Poarta-te bland cu print head-ul ca te costa unul nou peste 100Eu . Acasa poti face asa : cumperi solutie de diluat si curatat cerneala DHR dupa care cumperi cartuse compatibile gata pline la 8-9 lei bucata sau 40 lei setul de 5 cartuse .
Foarte gresit ca ai printat fara cerneala in color ! capul este unul special dedicat foto , foloseste 2 negru + 3 color aproape identic cu IP 4000 , canalul de la negru mic (cartusul nr. 2 de negru, cel mic) este foarte lung si infunda datorita uscarii cernelii pe traseu . Daca folosesti cerneala pigment compatibila infunda si mai rapid fata de cea pe apa ! canon nu este dedicata pigment compatibil (atentie , nu original de care oricum nu gasesti doar in cartuse originale ) epson e tata pigmentului datorita capului de print micro piezo ce nu sufere la incalzire excesiva.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Relax, probabil n-a dat pe imprimanta 100 euro :-)
Daca nu mai merge dupa toate incercarile - un sut in fund un pas inainte; un 6850 nou cu garantie si cu tot cu cartuse e sub 500 lei. Daca nu o sa vrea cu totul alt model.

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
http://www.mival.ro/...6-0082-000-6-ro intradevar am gresit Posted Image
Sunt foarte scumpe daca le cumperi separat, la un IP 3000 am preferat sa cumpar o imprimanta intreaga pentru cap...

#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
la 300 de lei mai bine iti cumperi un laser man....
si este mult mai rezistenta

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
"mai bine iti cumperi un laser man...."
Big like
Daca tinem cont ca foloseste preponderent negru personal in urmatoarele 30 minute as schimba-o cu un sh laser - scapi de 1,5 tone de probleme .

#11
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
Treaba e in felul urmAtor : nu este economic rentabil sa cumpar si cartusele color daca eu printez doar alb negru. De 3 ani am cartusele color goale si nu au fost probleme. Intr-adevar, cartusele sunt practic doar niste calimari de cerneala. Capul de printare este inauntrul imprimantei si chiar nu am idee cum as putea sa il curat. Userul idpe a zis ceva de o solutie , dar nu a spus si cum sa o folosesc.

Inca stau cu ea pe hol si nu am curaj sa o mai ating... cum sa curat capul de printare ?

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Scoti efectiv capul din imprimanta si il pui intr-o farfurioara cu DHR http://www.mediatec....0ml-dhr100.html dupa care cu o seringa injectezi deasupra sitelor si scuturi. Capul il lasi in solutie cateva ore sa diluieze cerneala uscata , dupa care recomand cartuse compatibile gata incarcate la vreo 8 lei bucata , cerneala americana de exceptie, testate , merg foarte bine.Cartuse compatibile http://www.printpro....on-pixma-mg6450
Nu folosesti colorul DAR softul imprimantei il foloseste , cand nu mai poate asigura debitul din cartusul principal ia negrul din cartusul secundar, cand mergi la umplere - cantitate mare de negru , trage din toate cartusele , amesteca practic cele 3 culori si scoate negru . Poti observa cand ai toate cartusele ca la anumite pagini scoate diferite grade de negru - acele nuante graduale nu sunt executate din cartusul principal ci din toate culorile ...neavand cerneala capul tot lucreaza si pana la urma arde diuzele , racirea pastilei de diuze se realizeaza prrin jetul de cerneala care trece prin el .
Repet , cumpara un laser ca-ti prinzi urechile cu aste ink , sunt mai rau ca o amanta .

Edited by ldpe, 13 April 2017 - 14:27.


#13
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
merci pt sfaturi, se vede ca stii ce vorbesti.

voi incerca sa curat capul de printare si daca nu reusesc cu siguranta voi cumpara un laser.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate