Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Conventie civila

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Buna ! am rugamintea daca ma puteti consilia daca la o asociatie composesorat pasune pentru efectuarea  contabilitatii ar fi legal daca inchei doar o conventie civila cu un contabil . Mentionez ca contabilul este angajat cu CM 8 ore la o alta firma iar toata contabilitatea composesoratului se rezuma doar la 6 facturi la venituri si max 15-20 facturi la cheltueli / an  . Are obligatia de a depune declaratia  D101  ,D 392 , si bilantul  pana la data  de 27 februarie (toate le poate face in  max 2 zile ) si declaratia D 112 lunar .

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar fi bine sa intrebi contabilul.

#3
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
El nu vrea CM cu timp partial  de frica sa nu se afle la locul de munca .

faptul ca trebuie sa depuna D 112 lunar mie mi se pare ca caracterul ocazional prevazut de lege la conventie civila este cam " tras de par "

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cel mai simplu mod, ar fi sa colaborezi cu un contabil PFA si sa inchei un contract de prestari servicii.
Altfel, cu o persoana fizica , ori are ea inconveniente , ori tu, ori amandoi.

Edited by pasilla, 06 April 2017 - 21:25.


#5
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Conventiile civile sunt in "afara" legislatiei muncii. Ori contract prestări servicii cu un PFA sau SRL, ori CIM cu persoana fizică.

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 Afrikaner76, on 07 aprilie 2017 - 07:40, said:

Conventiile civile sunt in "afara" legislatiei muncii. Ori contract prestări servicii cu un PFA sau SRL, ori CIM cu persoana fizică.
De ce sunt in afara legislatiei muncii? Daca eu am nevoie de o persoana care sa presteze o luna un anumit numar de ore niste servicii, de ce as face CIM pt. o luna? E ceva ocazional. Pe ce baza zici ca sunt in afara legislatiei muncii?

Edited by jm2010, 07 April 2017 - 18:11.


#7
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Pentru ca nu sunt reglementate de legislatia muncii.

#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 Afrikaner76, on 07 aprilie 2017 - 20:21, said:

Pentru ca nu sunt reglementate de legislatia muncii.
In ce sens nu sunt reglementate? Sarind peste faptul ca CIM-ul este o intreaga bataie de cap si in plus platesti o gramada de taxe nejustificate, de ce nu sunt reglementate? In ce sens? Poti fi mai explicit de atata?

#9
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Daca nu intelegi conceptul de „a fi reglementat legal”, atunci discutam degeaba.

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 Afrikaner76, on 08 aprilie 2017 - 05:07, said:

Daca nu intelegi conceptul de „a fi reglementat legal”, atunci discutam degeaba.
Toata lumea a folosit conventiile civile pana acuma pentru diverse servicii. Ce inseamna pentru tine reglementat legal si in baza caror legi te pronunti aici? Pentru ca sunt folosite. Daca doar vorbesti ca sa ai posturi pe SP atunci ma retrag din discutie, ar fi inutil. Incearca sa detaliezi in ce fel nu sunt reglementate tinand cont ca se folosesc de multi ani (inclusiv eu am avut multe de-a lungul timpului si stiu destui care au avut la fel). Declarate in anul urmator la ANAF, retinere la sursa de 16% in momentul platii contractului.
P.S. Vezi ca aici nu este Poiana unde poti posta orice fara baza ca se accepta.

Edited by jm2010, 08 April 2017 - 05:53.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 jm2010, on 08 aprilie 2017 - 05:52, said:

Toata lumea a folosit conventiile civile pana acuma pentru diverse servicii. ...
Incearca sa detaliezi in ce fel nu sunt reglementate tinand cont ca se folosesc de multi ani (inclusiv eu am avut multe de-a lungul timpului si stiu destui care au avut la fel). Declarate in anul urmator la ANAF, retinere la sursa de 16% in momentul platii contractului.
Din 1 ianuarie 2016 convențiile civile pot fi încheiate doar în cazul activităților cu caracter ocazional care presupun muncă necalificată (vezi zilierii), ceea ce nu e cazul contabilității.  
Singurul mod în care l-ai putea angaja fără contract individual de muncă ar fi dac ar fi autorizat - atunci ai putea să-i faci contract de prestări servicii dar ar trebui să fie autorizat pentru că așa prevede Legea contabilității:

Articolul 10
...
(4) Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-şef sau altei persoane împuternicite să îndeplinească această funcţie, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România, răspunderea pentru conducerea contabilităţii revine acestora, potrivit legii şi prevederilor contractuale.

Ori îi faci contract individual de muncă (se poate și cu o oră/zi), ori lucrezi cu o firmă - nu poate costa prea mult ținând cont de câtă activitate zici că aveți.

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 althea, on 08 aprilie 2017 - 06:35, said:

Din 1 ianuarie 2016 convențiile civile pot fi încheiate doar în cazul activităților cu caracter ocazional care presupun muncă necalificată (vezi zilierii), ceea ce nu e cazul contabilității.  
Singurul mod în care l-ai putea angaja fără contract individual de muncă ar fi dac ar fi autorizat - atunci ai putea să-i faci contract de prestări servicii dar ar trebui să fie autorizat pentru că așa prevede Legea contabilității:

Articolul 10
...
(4) Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-şef sau altei persoane împuternicite să îndeplinească această funcţie, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România, răspunderea pentru conducerea contabilităţii revine acestora, potrivit legii şi prevederilor contractuale.

Ori îi faci contract individual de muncă (se poate și cu o oră/zi), ori lucrezi cu o firmă - nu poate costa prea mult ținând cont de câtă activitate zici că aveți.
Eu intrebam la modul general nu neaparat contabilitate. Dar este clar, multumesc de informatie.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 jm2010, on 08 aprilie 2017 - 06:53, said:

Incearca sa detaliezi in ce fel nu sunt reglementate tinand cont ca se folosesc de multi ani (inclusiv eu am avut multe de-a lungul timpului si stiu destui care au avut la fel). Declarate in anul urmator la ANAF, retinere la sursa de 16% in momentul platii contractului.
La modul general găsești informații în Legea zilierilor:
http://www.mmuncii.r...ea52din2011.pdf
Ții un registru etc., vezi acolo.

Apoi, referitor la cei 16%:
ART. 7
(1) Plata impozitului pe venit datorat pentru activitatea prestată de zilier este în sarcina beneficiarului.
(2) Cuantumul impozitului prevăzut la alin. (1) este de 16% calculat la remuneraţia brută şi se virează în conformitate cu prevederile art. 58 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

Ei nu au obligația de a merge la ANAF pentru că nu au de plătit nimic în plus, tu ca angajator trebuie să faci ce scrie aici - virezi impozitul până în data de 25 luna următoare celei în care l-ai reținut:
http://www.finantear...i declarare.pdf

Edited by althea, 08 April 2017 - 07:27.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se poate face conventie civila pe orice specialitate dar doar in anumite conditii: munca sa nu aiba caracter de regularitate si conventia sa fie "pe obiectiv". Evidenta contabila nu se incadreaza in aceste limitari pentru ca este o activitate de regularitate si nu poate fi definita ca obiectiv.
Asa cum au spus si altii, ori cim cu timp partial la o persoana fizica ori contract de prestari servicii cu o persoana juridica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate