Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Fenomenul actualizarilor

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
De vreo cativa ani incoace, la orice driver/soft ai actualiza, pe orice dispozitiv sau sistem de operare, sansele ca sa-ti creeze mai multe probleme tot cresc.
S-a tampit lumea sau ce? Am ajuns sa rulez windoza in masina virtuala pe Mac din cauza asta, ca sa pot reveni la starea de dinainte de update.
Pe telefon am ramas la Android 4.4.4 si actualizari fac rar si pe alese, si cu custom recovery instalat. Daca e ceva revin la o imagine anterioara. si se intampla asta tot mai des.

#2
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
E si normal daca aparatele sunt deja destul de vechi.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007

View Postalx42, on 06 aprilie 2017 - 18:16, said:

la orice [...]soft ai actualiza, pe orice dispozitiv sau sistem de operare, sansele ca sa-ti creeze mai multe probleme tot cresc.

Daca zici de softuri, atunci nu, in majoritatea cazurilor (cand vorbim de softuri cel putin decente).

Edited by dani.user, 06 April 2017 - 18:38.


#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalx42, on 06 aprilie 2017 - 18:16, said:

De vreo cativa ani incoace, la orice driver/soft ai actualiza, pe orice dispozitiv sau sistem de operare, sansele ca sa-ti creeze mai multe probleme tot cresc.
S-a tampit lumea sau ce? Am ajuns sa rulez windoza in masina virtuala pe Mac din cauza asta, ca sa pot reveni la starea de dinainte de update.
Pe telefon am ramas la Android 4.4.4 si actualizari fac rar si pe alese, si cu custom recovery instalat. Daca e ceva revin la o imagine anterioara. si se intampla asta tot mai des.
Din contra, la fiecare update, sistemele mele Linux devin mai robuste.

Nu iti impartasesc doleanta.

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postalx42, on 06 aprilie 2017 - 18:16, said:

S-a tampit lumea sau ce?
Lumea evolueaza. Si, odata cu evolutia, apar si problemele de securitate, compatiblitate etc. Deci actualizeaza.

View Postalx42, on 06 aprilie 2017 - 18:16, said:

Pe telefon am ramas la Android 4.4.4 si actualizari fac rar si pe alese, si cu custom recovery instalat.
Deci tu ai un echipament (smartphone, in acest caz) care beneficiaza de suport si actualizari oficiale de la producator, dar care sunt mai proaste si mai nesigure decat ceea ce folosesti acum ("custom" + ce stii tu, in calitate de expert, ca este mai bun decat ce ofera producatorul)? Sau ce incerci sa transmiti?

#6
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Pai de alea oficiale zic. Telefon nexus 4 cu suport oficial pana la android 5.1.1, incercat toate versiunile 5.x si sunt pline de probleme gen ecran negru, restart din senin, "google ... has stopped". Nu am nimic custom, am doar softul ala de recovery ce imi permite sa revin la o imagine anterioara. L-am instalat fix din cauza actualizarilor cu probleme.
Pe un laptop cu windows tot asa actualizari oficiale de pe site-ul producatorului si am probleme cu driver-ul video si ala de wi-fi, ambele Intel. Nici nu stiu cum sa revin inapoi si oricum m-am saturat de faze din astea asa ca am pus windows in masina virtuala si daca ii fac actualizare macar pot sa revin dupa aia. Pe un laptop mai vechi cu nvidia aceeasi situatie cu driverele video.
Si la aplicatii e valabil, mai ales pe Android, si nu orice aplicatie, si din astea populare cum e google maps. Pe macos situatia e mai buna poate pt ca nu-s drivere dar la aplicatii non-apple si acolo e la fel. Stau cu o versiune veche de mplayerx, transmission, un emulator nintendo.... Nu-i numa la mine ca toti se plang pe pagina lor de suport. E clar un fenomen universal. Am o banuiala ca e din cauza folosirii la scara din ce in ce mai larga a librariilor. Asta-i efectul.. Toti scriu 4-5 linii de cod si pt restul includ tone librarii de pe unde apuca.

Acum cateva luni era o librarie nodejs f populara care evident folosea la randul ei vreo 10000 de librarii, printre care una pt ceva functie banala pt adaugat spatii la un sir de caractere sau ceva de genu, si autorul a facut o actualizare din asta teapana si o gramada de aplicatii si alte librarii ce o foloseau pe aia s-au busit asa deodata. Toti urlau pe internet ca nu le merg programele.

Edited by alx42, 06 April 2017 - 19:33.


#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalx42, on 06 aprilie 2017 - 19:27, said:

Pai de alea oficiale zic. Telefon nexus 4 cu suport oficial pana la android 5.1.1, incercat toate versiunile 5.x si sunt pline de probleme gen ecran negru, restart din senin, "google ... has stopped".
Da-i un factory reset, apoi instaleaza direct upgrade la 5.1.1, fara a instala nicio aplicatie.

Abia apoi putem vorbi exclusiv despre o problema a sistemului. Pana atunci, e posibil sa fie de vina si o aplicatie.

#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostOriginalCopy, on 06 aprilie 2017 - 18:40, said:

Din contra, la fiecare update, sistemele mele Linux devin mai robuste.

Nu neaparat, am intampinat si probleme dupa update...la aplicatii Vbox...bug pe partea de network...la kernel....fara sunet....etc...
Dar macar poti face Downgrade usor :)

#9
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
OriginalCopy crezi ca nu am incercat? Daca esti curios, cauta pe google product forums, sunt arhi-cunoscute problemele astea. Apropo, si la Google Chrome, fiecare versiune rezolva o problema veche si vine cu doua noi. E mai evident pt dezvoltatori web, dar la modul cum evolueaza lucrurile le simte oricine.
Pe mine nu ma mai intereseaza sa caut sa le rezolv pt ca mi-am dat seama ca la urmatoarea actualizare vor veni cu altele si tot asa. Dar ma fascineaza fenomenul asta in general. Am impresia ca o sa se ajunga la un punct insuportabil si va urma ceva schimbare majora in IT

Edited by alx42, 06 April 2017 - 19:43.


#10
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postalx42, on 06 aprilie 2017 - 19:27, said:

Pe un laptop cu windows tot asa actualizari oficiale de pe site-ul producatorului si am probleme cu driver-ul video si ala de wi-fi, ambele Intel. N

Ori e 10? :lol:

#11
ambi

ambi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.04.2017
desi suna ciudat, "sanatatea" unui SO este invers proportionala cu actualizarile.
argument: Windows XP VS Windows 10
bun. o sa ziceti ca sunt "dinozaur" !
dar aduceti-va aminte de anii 2000, de optimismul si frumusetea net-ului

Edited by ambi, 06 April 2017 - 20:00.


#12
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dragilor, când ceva merge lăsați-l așa, că la update/upgrade vă pricopsiți cu tot felul de neajunsuri!
Atunci cănd ai o mașină(pc) făcută 'giugiuc' după nu știu câte zile de 'bibileală' de ce să te legi la cap fără să te doară!

#13
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Economia de piata si "planned obsolence" ((Eng): https://en.wikipedia...ed_obsolescence )sunt cele doua cuvinte care definesc ideea.

#14
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
pentru toate astea exista cate un buton magic:
roll back driver
restore
etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate