Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Implant dentar?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna

Am niste probleme sub o coronita (are deja 7 ani) si din cate imi amintesc medicul la care a facut lucrarea a spus ca urmatoarea data va fi nevoie de implant.

Cum nu cunosc in domeniul stoma nu as vrea sa ma duc la primul cabinet pe care il intalnesc, ca atare vin catre voi cu intrebarea, de ce difera preturile atat de mult.
Am vazut pe unele site-uri intre 400 si 1500 euro.

Am primit o oferta Straumann de 800euro implantul +680 euro coronita, adica fix 1480 euro /dinte.
Nu vreau sa ma duc la cel mai ieftin , dar cum nu-i vorba de bani putini, as vrea sa imi fac bine temele inainte de a ma inhama la drum.

Daca cineva si-a pus, imi poate spune cum se simte, la ce pret si la cine?

multumesc

#2
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Ma abtin sa comentez... 1480 de euro pe dinte, bine ca nu e 1500.
Am colegi care pun cu 500-600 cu totul. Eu nu pun pentru ca nu m-a interesat subiectul.

#3
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Nu are cum sa coste atat. E vreo 1500 de lei implantul si inca 500 de lei dintele, daca e din ceramica. Eventual mai platesti ceva pt o radiografie

#4
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Deci nu va spun prostii, am sunat cu o jumatate de ora inainte sa deschid topicul si mi-am notat. Si pe mine m-a surprins, ca e foarte mult. Si nu e la o clinica de fitze, pe-alea le-am sarit.
Cele coreene Dentium sunt 600 de euroPosted Image .

View Postdanghetau, on 06 aprilie 2017 - 16:21, said:

Ma abtin sa comentez... 1480 de euro pe dinte, bine ca nu e 1500.
Am colegi care pun cu 500-600 cu totul. Eu nu pun pentru ca nu m-a interesat subiectul.

Ai colegi si in Bucuresti? Multumesc

#5
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Troll ...

#6
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postiliketoforkmyself, on 06 aprilie 2017 - 16:37, said:

Troll ...
Daca n-ai nimic de zis, nu zice, posteaza la alte subiecte. Pe mine ma 'doare' acest subiect ca d'aia l-am deschis.
Auzi?! troll..

multumesc

Edited by thalia, 06 April 2017 - 16:42.


#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Strumann e ok la pret, insa coroana mi se pare enorm de scumpa.

#8
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Asta am zis si eu, pentru coronita e chiar foarte mult.

Bun si daca nu ar fi Straumann, care ar fi ok ca raport pret/calitate?

#9
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postiliketoforkmyself, on 06 aprilie 2017 - 16:22, said:

Depinde din ce material vrei sa fie confectionat dintele.
Unchiul meu a platit 900 de euro pentru 32 de dinti....

Scump. Era mai ieftin sa scoata tot si sa puna 2 placi. Punea 32 de dinti cu 450 de euro.

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postthalia, on 06 aprilie 2017 - 16:51, said:

Asta am zis si eu, pentru coronita e chiar foarte mult.

Bun si daca nu ar fi Straumann, care ar fi ok ca raport pret/calitate?
Megagen.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Brasov , trei implanturi plus aditie de os , plus dinti - 2400 euro . Aditia de os a facut 500 euro . Nu la mine, la cineva din familie , asa ca nu pot da detalii despre senzatiile din timpul interventiilor .

#12
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Posibil sa fie preturi mari, cel putin pt. Buc.. platit 1000 lei per coroana/onlay CEREC (2 coroane+1 onlay = 3000). Plus cate circa 800-900 per dinte peentru tratamentul endodontic (scos nerv, microscop + pivot sticla).

Intr-adevar, coroana se face pe loc, se frezeaza automat si in 2 ore pleci cu lucrarea definitiva.

La implanturi o fi cam tot la fel, am vazut ca un implant e pe undeva pe la 2300-2800 lei, plus coroana, plus tratament, posibil duce tot pe la mia de euro

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008

View PostJurasikMan, on 06 aprilie 2017 - 18:07, said:

Brasov , trei implanturi plus aditie de os , plus dinti - 2400 euro . Aditia de os a facut 500 euro . Nu la mine, la cineva din familie , asa ca nu pot da detalii despre senzatiile din timpul interventiilor .
Asta e deja camatarie pe fata, Bancile sunt mici pe langa astia.
Si eu fac parte din sistem dar nu-s nesimtit. O "gura" completa de 28 de dinti (de regula molarii de minte nu se protezeaza decat ca exceptie si daca mai exista) face 2800 de euro din ceramica, cat de @$#%^&$# sa fii sa dai 2400 de euro pe 3 implanturi "complete"?

Pe de alta parte daca exista fraieri/snobi, de ce nu???

#14
anonima28

anonima28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017
Mama mea si-a pus 4 implanturi cu aditie de os ( 4000 si ceva de euro).
Nu ma pricep eu,dar un alt dentist mi-a spus ca aditiile de os pot fi de mai multe feluri ( oricum nu a pus-o sa aleaga si nici noi nu ne-am documentat) si ca trebuie asteptat cateva luni dupa aditia de os si doar apoi puse implanturile.Dentistul mamei a pus aditia de os odata cu implanturile..Ei bine, acum cica aditia de os "s-a evaporat" si trebuiesc scoase implanturile,pus alt os si alte implanturi,cu alti bani.
Sfaturi?

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Mie sincer pe de o parte îmi reprosez ca nu m-am scolit in ale implantologiei, vad ca e "de muls" nu gluma. Am avut alte prioritati, iese bine si din stomatologia "normala".
Bun, asta e si din cauza unor pacienti care când intra in cabinet spun ca au nevoie de implanturi. Doctorul ce sa facă, sa refuze? Pai nu se duce la altul si pierde mălaiul?

Nu stiu ce ati stabilit, eu as propune sa se reolve acea evaporare de os ca doar nu o sa platesti de doua ori. Unii nu stiu sa isi asume greselile, vor sa fie numai pe plus. Si ce plus...

#16
anonima28

anonima28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017
Ce sa mai stabileasca ,ca mama nici nu mai vrea sa auda de el. Dentistul a spus clar ca trebuie pusa alta aditie de os si alte implanturi si trebuie sa platesca din nou.
Are vreo sansa, daca il da in judecata?

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
daca principalul cap de acuzare e obrazul gros.

#18
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Trebuie facut ceva si cu stomatologii. Au vile peste vile si terenuri cu nemiluita. Fiscu,chitanta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate