Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Acord vecini pentru debranșare/centrala apartament.

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Salutare,
Se da următoarele situație:
Urmează în lunile următoare sa ma debransez și să-mi instalez o centrala de apartament. Țeava de gaze exista, este plătită și cedata către distrigaz de către un vecin foarte ok. Am vorbit cu el, mi-a zis sa stau liniștit ca nu trebuie să-l despăgubesc. Între toate aceste cereri și aprobari pe care trebuie sa le obțin, este o un acord de la vecinii cu care și front comun, pe verticala și orizontala. În principiu, toți sunt ok și mi-ar da acordul, cu excepția unei distinse Doamne ce locuiește sub mine.
Având în vedere ca e în renovări, presupun ca o sa și puna centrala și în momentul când  cere semnătura mea, o pot cere și eu pe a ei și cam asa o rezolv.
Totuși, vecinul de deasupra are centrala, nu mi-a solicitat niciodată acordul, la fel și vecinul cu care am perete comun la sufragerie. Nici el nu mi-a cerut acordul. Amândoi sunt ok și le dădeam fără probleme semnătura, dar totuși, cum e posibil sa instaleze fără o parte din semnături? Ce ma sfătuiți, sa discut cu administrația?sau sa stau liniștit și sa procedez la fel în cazul în care doamna de jos nu-și pune niciodată centrala și nu-mi va da niciodată acordul?
Mulțumesc anticipat.

#2
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Mergi si vorbeste cu doamna, asculta-i argumentele, daca face pe nebuna procedeaza ca vecinii de deasupra si cel cu peretele comun

#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Care lege spune ca ai nevoie de acordul vecinilor pentru o centrala de apartament ?
Din cate stiu , trebuie doar depusa o notificare catre administratia imobilului ca te-ai debransat de la termoficare si de la apa calda . Aduci actele doveditoare si cam asta e .

Edited by ndor, 06 April 2017 - 08:25.


#4
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Sa stii ca e o imbecilitate asta cu cerutul semnaturi.
De exemplu eu am un vecin care pur si simplu nu locuieste in apartament, sta prin afara, si nici nu stiu daca apartamentul e pe numele lui sau a altei rude, ca nu am acces sa stiu asta ca simplu cetatean, doar presupun ca e proprietar, ca nu am vazut nici un act de proprietate.
Eu cui sa ii cer semnatura din moment ce nu stiu cine e proprietar si nici nu locuieste in apartament, mai vine o data la 1-2 ani cateva zile si in mod evident nu ma anunta pe mine cand.
De asta cu acordul ar trebui sa se ocupe compania ce furnizeaza caldura, care iti cere semnaturile, nu simplul cetatean.

Edited by rumlegok, 06 April 2017 - 08:28.


#5
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

 ndor, on 06 aprilie 2017 - 08:24, said:

Care lege spune ca ai nevoie de acordul vecinilor pentru o centrala de apartament ?
Din cate stiu , trebuie doar depusa o notificare catre administratia imobilului ca te-ai debransat de la termoficare si de la apa calda . Aduci actele doveditoare si cam asta e .
https://m.avocatnet....la-termica.html

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@drq
ai asigurare? daca nu fa-ti, dupa ce vecina termina cu zugravelile, esti sigur ca nu-ti picura vreun robinet?

#7
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

 arg, on 06 aprilie 2017 - 08:27, said:

@drq
ai asigurare? daca nu fa-ti, dupa ce vecina termina cu zugravelile, esti sigur ca nu-ti picura vreun robinet?
:))).
Imi place ce zici, dar mi-e mila de ea. Ea e super de treaba  dacă nu ai niciun contact cu ea. Iar eu prefer sa ma înțeleg asa cu ea. Ea se face ca nu ma vede, eu ma fac ca nu exista și e cel mai decent. Suferă de ceva după ce si-a pierdut soțul, sta singura etc. O înțeleg și evit sa întru în conflict cu ea.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Asta e o practica comunista valabila in Bucuresti.
La mine in oras toate blocurile noi, construite de ANL, au centrale de apartament.
Aia de la care vecini au cerut "aprobare"?

ps. Cand dai cu aspiratorul prin casa nu ai nevoie de acordul vecinilor?

#9
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 ndor, on 06 aprilie 2017 - 08:24, said:

Care lege spune ca ai nevoie de acordul vecinilor pentru o centrala de apartament ?
Din cate stiu , trebuie doar depusa o notificare catre administratia imobilului ca te-ai debransat de la termoficare si de la apa calda . Aduci actele doveditoare si cam asta e .
Nu stiu pe baza carei legi cer, insa compania ce furnizeaza caldura iti cere prostia asta. Stiu asta pentru ca am trecut prin asta si au venit vecini si la mine sa le semnez.
Evident ca semnaturile alea habar nu am daca le-a dat proprietarul sau nu, ca eu nu stiam cine e proprietar, ca o fi fost sotul, sotia sau copilul nu stiu... eu le-am cerut semnatura celor ce mi-au deschis usa si pareau majori.
La fel si vecinii mie, nu au luat la verificat titluri de proprietate.

La un apartament am dat peste cineva care m-a intrebat daca trebuie sa semneze si consoarta, ca ar fi coproprietari, i-am spus ca habar nu am, dar e suficienta o semnatura, ca asa mi-au dat tabelul aia Posted Image
La un altul am dat peste cineva care mi-a spus din start EU NU SEMNEZ (deja credeam ca e un gica contra) dar dupa aia a continuat... NU SUNT EU PROPRIETAR AICI, NU POT SA SEMNEZ iar apoi m-a pus in legatura cu proprietarul, care era ruda cu el Posted Image

Edited by rumlegok, 06 April 2017 - 08:37.


#10
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

 ericmario, on 06 aprilie 2017 - 08:33, said:

Asta e o practica comunista valabila in Bucuresti.
La mine in oras toate blocurile noi, construite de ANL, au centrale de apartament.
Aia de la care vecini au cerut "aprobare"?

ps. Cand dai cu aspiratorul prin casa nu ai nevoie de acordul vecinilor?
In cazul apartamentelor noi, dezvoltatorul e proprietarul tuturor apartamentelor. Acordul trebuie pentru debranșare am impresia. E puțin ambigua situația. Da e comunista practica, n am ce face. Sau poate reușesc sa ma mut la curte.
Cat despre zgomot, sunt decenți vecinii, zgomot mult nu se aude prin pereți.

#11
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Personal,nu vad legitimitatea unui astfel de acord,fie el de debransare de la caldura sau montare centrala pe gaz.
Logica mea este f simpla;daca vecinii imi interzic sa ma debransez de la caldura(retea centralizata),platesc ei contravaloarea,presupunand ca eu nu o pot face?

#12
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

 gcom61, on 06 aprilie 2017 - 08:40, said:

Personal,nu vad legitimitatea unui astfel de acord,fie el de debransare de la caldura sau montare centrala pe gaz.
Logica mea este f simpla;daca vecinii imi interzic sa ma debransez de la caldura(retea centralizata),platesc ei contravaloarea,presupunand ca eu nu o pot face?
Sunt de acord cu tine.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
E un act comunistoid, pe care ti-l cer si daca vrei sa faci firma (fara activitate) in apartament. E o cretinatate!

Te adaptezi, adica pui un X si gata :D

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cand au pus ai mei centrala in apartament, am avut nevoie de:
  • acordul scris al proprietarilor care erau bransati la gaz (practic de la cei care "construisera" teava de gaz)
  • adeverinta de la asociatie prin care sa rezulte ca nu ai datorii la intretinere (atentie: sunt administratori care, desi intretinerea este in termen, s-ar putea sa iti ceara si plata intretinerii curente)
In prealabil, mergi la furnizorul de gaze pentru a vedea ce documente mai ai nevoie (pe langa cele doua hartii de mai sus), mai trebuie o firma agreata de cei de la gaze pentru proiectul de bransare plus bransarea propriu zisa.

Pentru montarea centralei, nu tin minte sa fi trebuit un acord explicit pentru ea.



LE: am uitat sa precizez. Blocul unde stau ai mei au centrala proprie (nu depind de RADET, deci o adeverinta de obtinut in minus)

Edited by Pololica, 06 April 2017 - 08:58.


#15
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016
La cum merg lucrurile in tara asta nu se va putea sta nici la curte,daca n-ai copii, n-ai ce pierde. Legea aia 325/2006 ,art.30 a fost data in scopul intelegerii intre oameni da  e greu cand nu exista oameni.

Edited by leul_nostru, 06 April 2017 - 09:06.


#16
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 Adm, on 06 aprilie 2017 - 08:47, said:

E un act comunistoid, pe care ti-l cer si daca vrei sa faci firma (fara activitate) in apartament. E o cretinatate!

Te adaptezi, adica pui un X si gata Posted Image
La firma macar are sens, ca va crea deranj, chiar daca spune ca e "fara activitate" in apartament... a doua zi s-ar putea sa constati ca sta sirul indian pe scari la coada Posted Image

Cum mai fac unii smecherii cu constructii de spatii comerciale... le fac de 5mp una langa alta (in realitate o singura constructie de metal/lemn/termopan) si le declara de presa, apoi dupa ce le construiesc brusc le unesc pe toate si isi fac bar...

Edited by rumlegok, 06 April 2017 - 09:12.


#17
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Ce tâmpenie.
La mine,în comuna fă-i cu mâna din județul dă-i cu bățul(satul cu oameni),nu a fost nevoie de aprobarea nici unui vecin.

Probabil deaorece la noi sistemul de încălzire centralizat era doar de decor de 3 ani(la momentul respectiv).Inclusiv instalația scoasă din locuințe.

Dar,dacă doar se debranșează de la căldura centralizată,nu ar trebui să fie problemă.
Asta dacă nu le fată mintea unora să-l pună la plată(la căldură) că trec țevile cu căldură prin apartament.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 drq, on 06 aprilie 2017 - 08:17, said:

Salutare,
Se da următoarele situație:
Urmează în lunile următoare sa ma debransez și să-mi instalez o centrala de apartament. Țeava de gaze exista, este plătită și cedata către distrigaz de către un vecin foarte ok. Am vorbit cu el, mi-a zis sa stau liniștit ca nu trebuie să-l despăgubesc. Între toate aceste cereri și aprobari pe care trebuie sa le obțin, este o un acord de la vecinii cu care și front comun, pe verticala și orizontala. În principiu, toți sunt ok și mi-ar da acordul, cu excepția unei distinse Doamne ce locuiește sub mine.
Având în vedere ca e în renovări, presupun ca o sa și puna centrala și în momentul când  cere semnătura mea, o pot cere și eu pe a ei și cam asa o rezolv.
Totuși, vecinul de deasupra are centrala, nu mi-a solicitat niciodată acordul, la fel și vecinul cu care am perete comun la sufragerie. Nici el nu mi-a cerut acordul. Amândoi sunt ok și le dădeam fără probleme semnătura, dar totuși, cum e posibil sa instaleze fără o parte din semnături? Ce ma sfătuiți, sa discut cu administrația?sau sa stau liniștit și sa procedez la fel în cazul în care doamna de jos nu-și pune niciodată centrala și nu-mi va da niciodată acordul?
Mulțumesc anticipat.

cel mai probabil cei de la furnizorul de caldura nu verifica si dispunerea apartamentelor (nici in acte, nici pe teren) si o fi semnat alt vecin in locul tau, de la un etaj mai sus/jos.
acordul ti se cere pentru debransare, nu pentru montare centrala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate