Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Cultivare rosii cherry

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Măcar au ceva gust de roșii adevărate hibridele astea ”Cherry Cheramy F1”, în afară de productivitate ???  Posted Image

#20
ambi

ambi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.04.2017
Viorel, toate tomatele cherry sunt mai gustoase decat cele "normale"
uite cum arata o planta de tomate din flora spontana (salbatica) acolo la ea acasa in America Centrala si de Sud
alt argument ar fi gustul fragutelor fata de capsuni
Posted Image

Attached Files


Edited by ambi, 06 April 2017 - 10:11.


#21
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Mie Cherry îmi plac, am mâncat de la mama lor direct din solarii vreo 6 luni cât am lucrat cu sonda prin Sicilia, dar parcă sunt prea dulci și concentrate, simt că o inimă de bou, Dacia,uriașe, de Buzău etc.parcă sunt mai pe gustul meu când vine vorba de salate, pentru sosuri nu neg că Cherry ar fi numărul 1 !

#22
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
In calitate de consumator eu zic ca va fi greu sa obtii un pret bun. In momentul de fata am gasit in supermarket inclusiv rosii cherry de la producator roman, dar cumparate din Spania (sera era pe langa Iasi). Probabil cand nu au productie cumpara din Spania. In rest Turcia, Spania si Italia sunt no. 1. Ca si gust mi-au placut cel mai mult rosiile din Olanda.

Vezi ce pret poti obtine si apoi cauta la en-gros-urile de pe langa Bucuresti ca si comparatie.

Edited by Florin_Alex, 06 April 2017 - 10:26.


#23
ambi

ambi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.04.2017
tomatele gustoase de obicei sunt soiuri
nu hibrizi
inima de bou, kumato sau raf sunt cateva soiuri excelente la gust
din care doar kumato are varianta cherry

#24
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Anul asta o sa fie tomate de vanzare pe toate gardurile, o sa se arunce la gunoi....

#25
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Pe langa rosii ar trebui plantate paste. Ar fi o plantate mixtă care merge la pachet la vanzare.

#26
ambi

ambi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.04.2017

 medelin992, on 06 aprilie 2017 - 10:57, said:

Anul asta o sa fie tomate de vanzare pe toate gardurile, o sa se arunce la gunoi....
olandezii scot 840 de tone de tomate (in perfuzii) la fiecare hectar de sera moderna
pune-te cu ei ! Posted Image
romanii ar trebui sa cultive stejari, zmeura, coacaze, etc.
tomatele sunt "treaba" altora !

Edited by ambi, 06 April 2017 - 12:04.


#27
marin81

marin81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 03.01.2011

 ambi, on 06 aprilie 2017 - 12:00, said:

olandezii scot 840 de tone de tomate (in perfuzii) la fiecare hectar de sera moderna
pune-te cu ei ! Posted Image
romanii ar trebui sa cultive stejari, zmeura, coacaze, etc.
tomatele sunt "treaba" altora !
Belgienii la fel, tot asa la perfuzie! Totusi destul de gustoase(am lucrat aproape 2 ani  in Belgia, la sere respectiv ambalat rosii)!!! Cherry foarte gustoase, in schimb soiurile mari fara gust

#28
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Problema cu cerutul de sfaturi pe forum e ca vei primi mult prea multe pareri, din care multe fara baza. Cum ar fi de exemplu ca cherry hibrid nu sunt bune la gust. Foarte fals,  domeniul cherry/prunisoare e unul unde hibrizii as zice ca per total sunt cel putin la fel de buni (intre altele pentru ca e un domeniu care recent a luat avant, cand cerintele de gust au inceput sa devina importante).

Cat despre soiuri este absoult necesar sa incerci mai multe tu insuti, pur si simplu nu este unul care e unanim cel mai bun, mai e si pretul, si modul cum le cresti, etc.

Pot spune ca cele 'prunisoare' sunt mai la moda, cherry standard sunt in declin vizibil, pe mai multe motive, unul fiind rezistenta la crapare iar celalalt timpul de stocare (se pot stoca mult fara sa aiba neaparat textura de mar paduret) (cred ca e legat de anumite gene 'standardizate' (se folosesc metode de 'screening' automat de gene dezirabile ceea ce din pacate face ca multi hibrizi de la firme diferite sa aiba acelasi profil de gust)).

Am incercat acum cativa ani un numar mare de prunisoare si cherry hibrizi, dar nici unul nu cred ca intra in categoria ta de pret (preferatii au fost Tomatoberry, Rosada si Sungrape). La moda acum in Olanda si pe aici in Germania e Sunstream F1, ca sa iti faci parere de ce inseamna preturi serioase, are productie fantastica si gust bun (dar nu excelent) si mai ales arata bine. Aici pe forum daca citeai ai vedea ca multa lume lauda Zuccherino F1, care se vede din poze ca e productiv, eu personal nu am incercat dar sigur nu are cum fi decat bun daca toata lumea e multumita de el.
Si cel mai important, e ca 'eu vreau sa cultiv rosii cu gust', nu inseamna ca vor fi asa. Vad expresia asta peste tot, dar cred ca toata lumea ar vrea asta. Programul de fertilizare va determina dramatic calitatea fructului, chiar si la nivelul meu (de biet amator dar pasionat), chiar daca folosesti soiuri cu potential.
Succes

#29
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Iar in privinta gustului optim opiniile sunt atat de diferite incat specificatia devine extrem de neclara...
:(

#30
ambi

ambi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.04.2017
majoritatea cumparatorilor au gustul extrem de dezvoltat la "ieftin" ! ...
iar tomate cherry nu se pot vinde "mai ieftin" decat tomatele ! ... in primul rand datorita "manoperii" la culegere ! Posted Image

Edited by ambi, 12 April 2017 - 14:44.


#31
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Productivitatea la rosii mici este mult sub cea de mari. Undeva sub 50% (in conditii 'profesionale'). In afara de manopera. De fapt problema e ca cu alea ieftine inca se face mai mult profit. Probabil cei cu prunisoarele sunt cei ce incearca sa intre pe piata cu volum mai mic (ca si cazul de fata).

#32
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Saptamana viitoare seman cherry Yeniceri f1 si Tiger f1 ,amandoua de la Yuksel. 2000 de yeniceri si 1000 Tiger.

#33
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Am mai trecut ieri pe la un magazin agricol, si nu m-am putut abtine am cumparat inca 20 seminte, fiid constient ca nu mai am loc, m-am gandit ca le voi creste in caldari mari de 20 litri , sunt pentru plantare in camp si cu crestere determinate http://legumescu.ro/...00-seminte.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate