Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Caut un freelancer, webdesigner.

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postdexterash, on 06 aprilie 2017 - 13:23, said:


Probabil vor mai trece multi ani si multa gandire comunista pana veti intelege ca, in general, nu munca "fizica" e cea care se plateste, ci experienta, know-howul & co. Fie ca e vorba de mecanic, medic, "bisnitar" (comerciant), sudor etc.

Ca sa ne intelegem: chiar si faptul ca stiu de unde sa ia un amarat de template inseamna ca, la un moment dat, au cautat, au testat, au invatat, au platit, au luat tepe, au cerut banii inapoi, s-au certat cu indienii etc etc. Toate treburile acestea inseamna experienta si se platesc in tarile cu apa calda.
Apoi ofertarea, negocierea cu clientul, suportul, discutiile, prezentarea, e-mailurile etc etc inseamna iar timpi(=bani=>salarii, taxe, chirie, telefoane, hosting, curent electric etc etc).

Sau faptul ca stiu sa instaleze un demo.
Sau sa personalizeze.
Sau ce cod HTML sa puna intr-un widget text.

Sau, sau, sau.

Sau tu esti tipul de om care nu ii platesti mecanicului experienta(=a stiut ce surub sa stranga), ci faptul ca a strans un amarat de surub?

M-am cam lecuit de teme cumparate.

Si eu am zis sa fac cum vrea clientul. Ii place nush ce tema ca design, o iau si o instalez. Cand am vazut cum e structurata in spate, ne-am intalnit si i-am aratat, i-am explicat ca trebuie sa o refac aproape jumatate altfel. Ca una e ce vezi si alta e ce cumperi :)))



#56
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Pai daca tema a costat 40$ si tu trebuie sa refaci jumate probabil ca mai scoate din buzunar in 20$ nu ? :)

#57
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postneagu_laurentiu, on 06 aprilie 2017 - 13:29, said:

Are rost despicarea firului in patru doar ca nu s-a intalnit cererea cu oferta?
Are fiind un forum unde se discuta :) cand nu se face altceva. :D

#58
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postdenisen, on 06 aprilie 2017 - 13:34, said:

Pai daca tema a costat 40$ si tu trebuie sa refaci jumate probabil ca mai scoate din buzunar in 20$ nu ? :)
Pai nu. Imagineaza-ti ca iti iei o masina. Si ai dat pe ea 1000 lei. Si jumate trebuie modificata. Crezi ca te costa 500 lei?
Cel care a facut tema, daca ar fi facut-o special pentru un singur client ar fi cerut mult mai mult. Asa... a pus-o pe un site si va primi pretul din mai multe vanzari ale acelei teme. Cred ca e ciudat sa iti faca cineva o tema cu 70 euro special pt tine. Poate or fi si muncitori in webdesign cu asa preturi.


#59
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postdenisen, on 06 aprilie 2017 - 13:34, said:

Pai daca tema a costat 40$ si tu trebuie sa refaci jumate probabil ca mai scoate din buzunar in 20$ nu ? Posted Image
Nu.
Tema costa 40 $ pentru ca teoretic se vinde in multe exemplare (sau putine in functie de preferinte).
Sa refaci jumatate din tema inseamna un cost mult mai ridicat (banuiesc atat ca perioada de timp lucrata cat si ca pret de platit de catre viitorul proprietar) deci va costa mai mult de 20 $.

#60
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008

View Postdexterash, on 06 aprilie 2017 - 13:23, said:

Probabil vor mai trece multi ani si multa gandire comunista pana veti intelege ca, in general, nu munca "fizica" e cea care se plateste, ci experienta, know-howul & co. Fie ca e vorba de mecanic, medic, "bisnitar" (comerciant), sudor etc.
Ce am zis a fost mai mult din postura unei persoane care vrea un site si apeleaza la cineva pentru asta, nu din alta postura. Platesc pentru experienta, dar nu vreau sa platesc ceva la supra pret, de exemplu nu consider ca cineva merita sa primeasca pe o lucrare(la care a muncit relativ putin) aproximativ cat cineva care chiar s-a ocupat de acea lucrare si poate peste jumate a gandit-o si facut-o el, nu a cumparat-o.
Fiecare apreciaza un lucru, o lucrare sau orice altceva in modul lui ca doar e democratie, nu? Cum eu dau banul pe un anumit serviciu/produs, atunci imi si permit sa am diverse pretentii, indiferent de cata experienta ai, pe mine pana la urma ma intereseaza sa iasa ce vreau eu. Nu e cam asa?

Oricum treaba poate fi destul de simpla, cum a mai zis cineva aici, gasesti X firme, le dai la fiecare cerintele si apoi alegi ce iti place mai mult. Nu are rost sa analizam acum fiecare punct din tot procesul asta pentru ca vor exista cu siguranta destule opinii diferite si nu se va ajunge la ceva care sa ajute initiatorul subiectului.

P.S. Hai sa lasam obsesiile ce tin de comunism, nu cred ca isi au rostul. Si nu, nu vreau sa dau clasa nimanui, mi-am spus simplu parerea.

#61
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
La ce pret si in cat timp ai face un site de arhitectura pentru prietenul lui 'hulk90'?

Variante la libera alegere.

Edited by poadol, 06 April 2017 - 16:14.


#62
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Wordpress in care sa-si editeze cateva pagini cu upload de poze ceva, 500e, gen http://www.case-frumoase.ro munca de o saptamana.
Ceva custom 5-10ke cu "adauga proiect" si listare, munca de o luna jumate.
Ceva de genu asta cu filtre, nebunii design https://z500.pl/ 50-100ke chiar peste munca de 6 luni - 1 an.

Edited by denisen, 06 April 2017 - 17:29.


#63
betzy

betzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 30.05.2006

View Postpoadol, on 06 aprilie 2017 - 16:13, said:

La ce pret si in cat timp ai face un site de arhitectura pentru prietenul lui 'hulk90'?

Variante la libera alegere.

de la 250 Eu

#64
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postbetzy, on 07 aprilie 2017 - 10:14, said:



de la 250 Eu

Si daca site.ul are 60 de pagini si vrea sa fie fiecare pagina in alt fel facuta?
:)))))

#65
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Scrie clar, dar sa completez eu pentru 'betzy': Incepand "de la 250 Euro", adica se negociaza in functie de cerinte si pretentii. Posted Image

Edited by poadol, 07 April 2017 - 11:16.


#66
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postpoadol, on 07 aprilie 2017 - 11:16, said:

Scrie clar, dar sa completez eu pentru 'betzy': Incepand "de la 250 Euro", adica se negociaza in functie de cerinte si pretentii. Posted Image

Sunt curios la cat ajunge pt site.ul arhitectului.

#67
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
I-l fac eu gratis, un an de mentenanta gratis, dar sa-mi plateasca benzina si taxele pentru excursia de anul acesta Targoviste-Roma-Napoli si inapoi, adica vreo 500 de euro. Posted Image

#68
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Asa da, gratis. :D

#69
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010
Stop bitchin' about, guys. M-am întâlnit ieri cu "arhitectul" din care voi ați făcut deja o vedetă. I-am spus cam tot ce am înțeles de la voi ba chiar i-am dat și câteva contacte care s-au ivit pe aici și acum o să ia el o decizie. Mulțumesc tuturor pentru participare.

#70
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Au facut baietii licitatie? :))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate