Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Caut un freelancer, webdesigner.

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010

View PostdreaQ, on 05 aprilie 2017 - 15:34, said:

Nu e deloc rau sa lucrezi cu un freelancer dar nu pe doua paini. Prietenul tau, arhitectul, probabil o sa se simta jignit cand un potential client ii va spune "ce faci ma cat imi iei pentru un proiect de casa, nu e cam mult?"
Câtă răutate.
Clearly you don't know what you talking about... Nu cred ca ai asistat măcar la vreo discuție cu un potențial investitor. Sunt fel de fel de oameni dar când se ajunge la negocieri toți cam facem la fel, și anume cum aș putea s-o scot mai ieftin! Și se negociază, apoi se renegociază, și tot așa până se ajunge la un numitor comun...

#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce intelegi prin investitor, ca tot repeti acest cuvant pretentios.
Un imobiliar care-si face un bloc de carton in vitan?

Edited by don_dannielo, 05 April 2017 - 18:24.


#21
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 05 aprilie 2017 - 18:06, said:

Eu m-as uita la portofoliul arhitectului si nu la sclipici pe ecran. Iar lucrarile respective se vad daca-s puse sub orice forma.
Aberație. Sorry dar nu-i chiar așa. Are un portofoliu impresionant, (Trust me, I'm an engineer), dar până se ajunge la el, oamenii fac web stalking, caută tot felul de chestii până se hotărăsc, de aici și ideea că site-ul trebuie să fie fain.

#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posthulk90, on 05 aprilie 2017 - 18:19, said:

Nu cred ca ai asistat măcar la vreo discuție cu un potențial investitor. Sunt fel de fel de oameni dar când se ajunge la negocieri toți cam facem la fel, și anume cum aș putea s-o scot mai ieftin! Și se negociază, apoi se renegociază, și tot așa până se ajunge la un numitor comun...
Nu stiu cu ce investitori ai discutat tu, dar eu stiam ca principiul este "sa obtin cat mai mult cu cat mai putin", nu sa "cheltui cat mai putin"... E o mica - mare diferenta.

#23
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010

View Postdon_dannielo, on 05 aprilie 2017 - 18:24, said:

Ce intelegi prin investitor, ca tot repeti acest cuvant pretentios.
Un imobiliar care-si face un bloc de carton in vitan?
Scuze, o să remediez pretenția.
Poate fi oricine care are surse suficiente ca să-și permită să construiască o clădire din fonduri proprii sau prin afiliere de 2, 3 acționari.

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthulk90, on 05 aprilie 2017 - 18:24, said:

Aberație. Sorry dar nu-i chiar așa. Are un portofoliu impresionant
N-am zis nimic de respectivul profesionist. Am zis cum as cauta eu. Strict tehnic, ce ma intereseaza si asta se posteaza foarte simplu intr-un site.

#25
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010

View Postdexterash, on 05 aprilie 2017 - 18:26, said:


Nu stiu cu ce investitori ai discutat tu, dar eu stiam ca principiul este "sa obtin cat mai mult cu cat mai putin", nu sa "cheltui cat mai putin"... E o mica - mare diferenta.
Am trecut de nivelul ăsta. Eu făceam referire deja atunci când se fac propuneri de structură, dimensionate pe partea de teren disponibil.

View Postneagu_laurentiu, on 05 aprilie 2017 - 18:28, said:


N-am zis nimic de respectivul profesionist. Am zis cum as cauta eu. Strict tehnic, ce ma intereseaza si asta se posteaza foarte simplu intr-un site.
Ok, acum închipuiți că ești tu doar cu destui bani ca să-i bagi în construcții. ( Știu că sună cam harsh, but you get the gist). 😉

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Statistica poti sa o faci tu, eu am oferit doar un raspuns.

Lucrez in IT, vad destui care pun carul inaintea boilor, in loc sa se concentreze pe ce au de oferit, se gandesc la lucruri neinsemnate.

#27
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010
Așadar, nu vreau să fur meserie, nu încerc să fac bișniță, sau orice alte chestii de genul. Am înaintat doar o idee, ca să vă aud pe voi, oamenii care probabil știu mai mult decât mine la ce tine de web design.

View Postneagu_laurentiu, on 05 aprilie 2017 - 18:39, said:

Statistica poti sa o faci tu, eu am oferit doar un raspuns.

Lucrez in IT, vad destui care pun carul inaintea boilor, in loc sa se concentreze pe ce au de oferit, se gandesc la lucruri neinsemnate.
Super, deci in mod cert știi mai mult decât mine cu referire la acest subiect... Aș aprecia un sfat, o idee din partea ta. Cum ar putea să fac el ceva atractiv, încât să-i "râdă inima de bucurie", și lui și oamenilor care-l răsfoiesc ( mă refer la site acum)?

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pe marginea atractivului asta se poate discuta o luna si nu se epuizeaza subiectul. Eu am spus doar sa se rezume la ceva simplu ca asta-i esentialul. Nu tin ca punctul meu de vedere sa fie impartasit si de altii. Se duce pe la mai multe firme, pune pe masa o tona de materiale, structura site-ului, cum vrea el sa apara informatia, explica prin cuvintele lui ce si cum, sa aiba o interfata prin care poate modifica zonele de text, imagini, fisiere etc. ca sa-si intretina singur povestea (intr-o anumita limita) apoi va primi oferta si decide.

Edited by neagu_laurentiu, 05 April 2017 - 18:55.


#29
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010

View Postdexterash, on 05 aprilie 2017 - 18:17, said:

Observ iar "vechea (?) problema" romaneasca: care este scopul siteului?

a. Daca este atragerea de clienti noi prin cautari organice / reclama, poate ar trebui sa plece de la punctul acesta.
b. Daca este vorba doar de prezentare / retentie, atunci se schimba problema.

Dupa a/b, urmeaza targetarea, segmentarea etc etc

Cat despre cum trebuie sa arate un website: intr-o lume normala pusa pe facut profit folosind (si) websiteul, rezultatele ar trebui sa dicteze formatul, continutul si interactivitatea siteului, nu neaparat "clientul". Iar aici incepe o teorie intreaga...

Ma gandesc ca poate ar trebui sa mai evoluam de la nivelul anilor 2000-2003 cand era de ajuns un website "care sa fie acolo". Pe de alta parte, mi-e greu sa cred ca un singur freelancer poate veni cu solutia/solutiile complete pentru a atrage vizitatorii, a-i converti in clienti, a-i retine, a masura impactul, a intretine etc etc.
Tind să mă înclin pe varianta a 2-a, munca prestată și portofoliul vorbește de la sine, scopul site-ului va fi, inițial doar ca ghid, atracție pentru vizitatori și un mod mai eficient al prezentării firmei. Faza cu targetarea, eficientizarea sunt filme pentru mai târziu, acum pentru început lui îi trebuie un minim, adică să-i adapteze contentul după S.E. astfel încât să fie găsit relativ ușor, contentul o să-l asigure el, la fel și imaginile, dwg-uri, etc. O interfață prietenoasă, apropiată de ceea ce face, și cam astea sunt pentru început. Crezi că-i prea mult? E ceva absurd?

View Postneagu_laurentiu, on 05 aprilie 2017 - 18:54, said:

Pe marginea atractivului asta se poate discuta o luna si nu se epuizeaza subiectul. Eu am spus doar sa se rezume la ceva simplu ca asta-i esentialul. Nu tin ca punctul meu de vedere sa fie impartasit si de altii. Se duce pe la mai multe firme, pune pe masa o tona de materiale, structura site-ului, cum vrea el sa apara informatia, explica prin cuvintele lui ce si cum, sa aiba o interfata prin care poate modifica zonele de text, imagini, fisiere etc. ca sa-si intretina singur povestea (intr-o anumita limita) apoi va primi oferta si decide.
Totuși cred că ai putea mai mult, când vrei să-ți faci o casă tu știi că o vrei cu 2 niveluri, că vrei sa fie spațioasă, cu living de 40 de m2, cu 4 dormitoare, birou, bucătărie cum ai văzut pe ProTV și alte detalii de genul, dar nu ai cum să știi legislația, grosimile de grinzi, de stâlpi, fundația, etc. Cam aceeași problemă e și cu site-ul, el își imaginează cam ce vrea dar nu poate să ia totul în calcul, plus că nu are habar cum anume s-ar realiza asta și cât l-ar costa. Și de aici și nevoia unor concepte profesioniste.

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Cati stau sa se joace pe site iar rezultatul obtinut aici orium nu-i la scara cu realitatea? Simularile astea le face arhitectul dupa ce discutia cu clientul (daca vorbim de calcule matematice oricum intra si inginerul constructor/proiectat aici).

Edited by neagu_laurentiu, 05 April 2017 - 19:12.


#31
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 05 aprilie 2017 - 19:10, said:

Cati stau sa se joace pe site iar rezultatul obtinut aici orium nu-i la scara cu realitatea? Simularile astea le face arhitectul dupa ce discutia cu clientul (daca vorbim de calcule matematice oricum intra si inginerul constructor/proiectat aici).
Dacă aici reprezintă pe forum, ba da, și-a îndeplinit menirea, am prins noi idei de la voi, asta e cam tot ce am vrut, mai puțin partea cu ordinul de mărime, dar am înțeles că asta e foarte relativ.

#32
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posthulk90, on 05 aprilie 2017 - 19:08, said:

Tind să mă înclin pe varianta a 2-a, munca prestată și portofoliul vorbește de la sine, scopul site-ului va fi, inițial doar ca ghid, atracție pentru vizitatori și un mod mai eficient al prezentării firmei. Faza cu targetarea, eficientizarea sunt filme pentru mai târziu, acum pentru început lui îi trebuie un minim, adică să-i adapteze contentul după S.E. astfel încât să fie găsit relativ ușor, contentul o să-l asigure el, la fel și imaginile, dwg-uri, etc. O interfață prietenoasă, apropiată de ceea ce face, și cam astea sunt pentru început. Crezi că-i prea mult? E ceva absurd?
Nu uita ca ai plecat de la ideea ca ai nevoie de un freelancer, pentru ca 400 de euro pentru un Wordpress personalizat e prea mult.

1. Eu am dat cateva idei, nu am spus ca exista doar a sau b. Am spus doar dupa ce s-ar putea uita. Cu siguranta cineva cu experienta ii poate explica mai multe. Adica un consultant axat pe dezvoltarea afacerilor spre online, de exemplu.
2. Nu vad de ce conteaza platforma pe care este construit siteul. Un site facut pe Wordpress poate costa si 100 de euro si 10.000 de euro. La fel cum poate genera doar o cheltuiala (adica nimic profitabil pentru detinator) sau 100.000 de euro.
3. Stai sa vezi ca "interfata" ta prietenoasa are 2 componente mari si late: desktop si mobile, care presupun (in general) ceva diferente. Daca vrei briz-brizuri si animatii, ar trebui ca diferenta sa fie si mai mare.
4. "Relativ usor" il gasesti dupa domeniul de pe cartea de vizita. Atat. Altfel, ajungem la povestea cu reclame, clienti noi, SEO, expunere in online & co. Iar astea costa, si nu 100 de euro. E problema lui/a ta, la nivel de management, cat esti dispus sa platesti pentru un potential client, cat si pentru client nou.

Edited by dexterash, 05 April 2017 - 19:42.


#33
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010

View Postdexterash, on 05 aprilie 2017 - 19:41, said:


Nu uita ca ai plecat de la ideea ca ai nevoie de un freelancer, pentru ca 400 de euro pentru un Wordpress personalizat e prea mult.

1. Eu am dat cateva idei, nu am spus ca exista doar a sau b. Am spus doar dupa ce s-ar putea uita. Cu siguranta cineva cu experienta ii poate explica mai multe. Adica un consultant axat pe dezvoltarea afacerilor spre online, de exemplu.
2. Nu vad de ce conteaza platforma pe care este construit siteul. Un site facut pe Wordpress poate costa si 100 de euro si 10.000 de euro. La fel cum poate genera doar o cheltuiala (adica nimic profitabil pentru detinator) sau 100.000 de euro.
3. Stai sa vezi ca "interfata" ta prietenoasa are 2 componente mari si late: desktop si mobile, care presupun (in general) ceva diferente. Daca vrei briz-brizuri si animatii, ar trebui ca diferenta sa fie si mai mare.
4. "Relativ usor" il gasesti dupa domeniul de pe cartea de vizita. Atat. Altfel, ajungem la povestea cu reclame, clienti noi, SEO, expunere in online & co. Iar astea costa, si nu 100 de euro. E problema lui/a ta, la nivel de management, cat esti dispus sa platesti pentru un potential client, cat si pentru client nou.
Nu mi-a spus niciodată că-i prea mult pentru el, doar că nu-i plăcea ce i se oferea și de aia a vrut alternative, asta-i in primul rând. În cel de-al doilea, nu cred eu că a stat și s-a gândit el la cât și cum poate investi ca să atragă clienți, cât l-ar costa unul, ar fi rentabil... E un tip care nu a avut tangențe cu on-line-ul și nici încrederea în el la nivelul ăsta, care știe doar să-și creeze conexiuni din slovă-n slovă, bazate strict pe ce face și ce a făcut. Dacă mă gândesc mai bine s-ar putea ca eu să fi fost individul care ia sugerat să meargă și pe online și de atunci tot timpul când ne vedem mă mai întreabă câte una-alta. La început era acceptabil, mă descurcam cu challenge-ul, dar, cu timpul mi s-au epuizat ideile primitive pe care le aveam încă din liceu când am avut cateva tangențe cu on-line-ul și cu seo-ul. De aici și ideea thread-ului.

#34
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Posthulk90, on 05 aprilie 2017 - 19:59, said:


Nu mi-a spus niciodată că-i prea mult pentru el, doar că nu-i plăcea ce i se oferea și de aia a vrut alternative, asta-i in primul rând. În cel de-al doilea, nu cred eu că a stat și s-a gândit el la cât și cum poate investi ca să atragă clienți, cât l-ar costa unul, ar fi rentabil... E un tip care nu a avut tangențe cu on-line-ul și nici încrederea în el la nivelul ăsta, care știe doar să-și creeze conexiuni din slovă-n slovă, bazate strict pe ce face și ce a făcut. Dacă mă gândesc mai bine s-ar putea ca eu să fi fost individul care ia sugerat să meargă și pe online și de atunci tot timpul când ne vedem mă mai întreabă câte una-alta. La început era acceptabil, mă descurcam cu challenge-ul, dar, cu timpul mi s-au epuizat ideile primitive pe care le aveam încă din liceu când am avut cateva tangențe cu on-line-ul și cu seo-ul. De aici și ideea thread-ului.

Asa a inceput topicul. Idei abstracte si scumpe de 499 euro.
Si este javascript, nu java.
Despre idei design nu s-a scris mai nimic aici. Cum sa arate? Cate pagini. Si alte detalii care genereaza un pret.
Minim se ia cam 10 euro pe ora. Minim minim minim, daca vrei sa faci cu o firma. Imagineaza-ti ce iti poate face o firma in 50 ore. Minim minim minim. Asta inseamna cam 6 zile de munca. Daca face o persoana, atunci rezulta 2 site-uri d-astea "scumpe" pe luna. Adica 1000 euro incasare. Ce zici, e scump dupa ce tragi linia?
Ca tot zici cuvinte gen biznis, etc.

Ieftin si bun nu exista nicaieri.

#35
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010

View PostTravertin, on 05 aprilie 2017 - 20:25, said:

Asa a inceput topicul. Idei abstracte si scumpe de 499 euro.
Si este javascript, nu java.
Despre idei design nu s-a scris mai nimic aici. Cum sa arate? Cate pagini. Si alte detalii care genereaza un pret.
Minim se ia cam 10 euro pe ora. Minim minim minim, daca vrei sa faci cu o firma. Imagineaza-ti ce iti poate face o firma in 50 ore. Minim minim minim. Asta inseamna cam 6 zile de munca. Daca face o persoana, atunci rezulta 2 site-uri d-astea "scumpe" pe luna. Adica 1000 euro incasare. Ce zici, e scump dupa ce tragi linia?
Ca tot zici cuvinte gen biznis, etc.
Ieftin si bun nu exista nicaieri.
O sa modific, mersi.
Revizuieste feed-ul dude, au fost idei abstracte si nu am avut ceva concret de spus pentru ca nici el nu stie ce vrea, la modul concret. El mi-a precizat doar ca nu-i surade ideea cu realizarea lui in wordpress. Apoi deja, intrand in polemici si curiozitati am venit eu cu o curiozitate personala ( ordinul ala de marime, daca la el faceai referire, o sa atasez mai jos si un printscreen, ca sa te asiguri Posted Image ).
Iar ce tine de exprimarea mea, imi cer scuze ca folosesc astfel de cuvinte, I guess. Dar se remediaza si problema asta, sunt dictionare explicative pentru asta, iar daca nu, pot face eu un efort sa atasez data viitoare, in paranteza, explicatia unor cuvinte, dupa solicitarea ta, desigur. Serios? Imi pare absurd ce incerci sa faci tu...

Attached Files


Edited by hulk90, 05 April 2017 - 20:47.


#36
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Posthulk90, on 05 aprilie 2017 - 15:21, said:

Buna ziua,
Am o dilema, ba chiar mai multe dar o sa incep cu prima, logic. M-a rugat un coleg sa-l ajut cu un site pentru firma lui de arhitectura, i-am recomandat cateva firme de webdesign si dupa ceva timp mi-a scris un mail in care imi zicea ca a cerut cate o oferta de la fiecare din cele 3 firme alese de el ( dupa criterii abstracte, in functie de portofoliul lor, modelele de site-uri expuse public, etc). Anyway, nu s-a inteles cu ei, caci 2 dintre companii i-au facut o oferta de 499 E cu un site dragut ca si concept dar facut in wordpress, ceea ce nu-i parea destul de ok pentru o firma serioasa...
Ideea e ca sunt prins la mijloc, eu as vrea sa-l ajut pentru ca e un om fain dar nu prea am cunostinte freelanceri ( am auzit ca e mai bine sa lucrezi cu ei si nu-s chiar asa de scumpi). Ca idee el vrea sa faca un site pentru firma lui de arhitectura, urbanism. M-ar ajuta orice idee, parere, sfat. Mersi.
Ideea este ca prietenului tau nu i-a mers la inima suma de 500 de euro ceruta pentru site. Probabil vrea sa dea 10.000 de euro, ca sa fie impacat cu ideea de site super ok.
Ce are Wordpress-ul? Te face de rusine pe undeva, în lumea asta mare sau în mediul de afaceri arhitectural? Chiar acum cateva zile, cautand o tema pentru viitoarele site-uri pe care am de gând sa le fac, am dat de o tema excelenta pentru arhitectura. Uite ca-mi scapa cum naiba se numea... O sa-mi aduc aminte si o sa-ti spun.

Construirea unui site pe un cms este relativ simpla:
- cumperi un nume de domeniu care se potriveste cu afacerea ta
- cumperi gazduirea acestui domeniu pe un site dedicat gazdurii domeniilor
- cumperi o tema responsive (60 $ este ok)
- angajezi pe Fiverr.com un web-designer care sa-ti faca logo-ul site-ului (5-10-15 $)
- si... urmeaza partea cea mai grea: articole unice, fotografii unice, popularizarea site-ului (incepand cu Facebook, Google+, Instagram, Linkedin etc.etc.etc, pâna la includerea site-ului în mail-urile trimise tuturor clientilor sau potentialilor clienti)

In câteva zile ai un site super-ok cu 100 de dolari cheltuieli. Daca vrei sa folosesti si câteva plugin-uri premium, atunci suma se duce usor spre 200-300 de dolari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate