Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mtb hardtail , marime cadru?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Salutare, va rog sa-mi recomandati si mie o bicicleta mtb cu pretul pe undeva pe la 1500 lei. Nu prea stiu ce marime de cadru mi-ar trebui, adica o va folosi sotia care are 165cm inaltime dar as vrea sa merg si eu cu ea din cand in cand, as vrea ca atunci cand saua este lasata maxim sa poata sotia sa atinga usor pamantul cu picioarele fara sa fie nevoita sa incline f tare bicicleta. Multumesc pentru orice sugestii.

#2
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostRaiden, on 05 aprilie 2017 - 14:11, said:

Salutare, va rog sa-mi recomandati si mie o bicicleta mtb cu pretul pe undeva pe la 1500 lei. Nu prea stiu ce marime de cadru mi-ar trebui, adica o va folosi sotia care are 165cm inaltime dar as vrea sa merg si eu cu ea din cand in cand, as vrea ca atunci cand saua este lasata maxim sa poata sotia sa atinga usor pamantul cu picioarele fara sa fie nevoita sa incline f tare bicicleta. Multumesc pentru orice sugestii.
Cred ca are nevoie de cadru de 16

#3
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
[ https://s23.postimg.org/6dphti7ux/tabel_marimi_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Rezolutia originala: https://s23.postimg....el_marimi_2.jpg

Edited by epuru, 05 April 2017 - 14:32.


#4
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Deci  cam 16-17inch. Ceva modele in jurul pretului ala, marci recomandate? De ex. pe emag vad Devron Ferrini X-Fact, Felt ...

Edited by Raiden, 05 April 2017 - 14:38.


#5
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

View Postepuru, on 05 aprilie 2017 - 14:31, said:

[ https://s23.postimg.org/6dphti7ux/tabel_marimi_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Rezolutia originala: https://s23.postimg....el_marimi_2.jpg
La cursiere marimile din acest tabel sunt eronate.

Presupunand ca ST e aprox egal cu TT.

Pt 1m73cm cat am eu, 55CM e prea mare.

#6
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007
RAIDEN:  cea mai buna metoda de a gasi marimea exacta si potrivita este testul, mergi cu sotia la un magazin specializat unde poate proba.

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
@Alexis: daca sotia nu stie ce marime ii trebuie aproape sigur alege gresit.

@Raiden: nu ai zis ce inaltime ai tu, daca ai 1.90 nu gasesti bicicleta pt amandoi.
Daca ai <1.80 probabil te descurci daca bicicleta are (sau cumperi) tija de șa de 40cm.

La fel, nu ai zis ce marime la roti, marimile difera la 26" -27.5 - 29.

Deci mai multe detalii daca vrei informatii corecte.
Are sotia nevoie de mtb ?
Merge singura offroad ? (din moment ce veti avea doar 1 bicicleta)

Crezi tu ca va merge sau vrea ea ?
Sa nu cumperi marimea ei si apoi o folosesti doar tu.. știu un caz.

Va avea pozitie foarte proasta daca vrea sa atinga pamantul din șa, posibil dureri de genunchi, spate etc

Edited by sirgoofy, 06 April 2017 - 09:25.


#8
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Eu am 182 cred ca m-as descurca ca am mai mers pe biciclete mai mici.
Nu am nici o preferinta intre 26 si 27.5.
Are nevoie si va merge sigur. Posted Image
Atins pamantul cu o usoara inclinare, sa aiba cat de cat siguranta, bineinteles ca nu vreau sa-si taraie picioarele pe jos din sa.
Am ajuns la concluzia ca un M ne-ar coafa pe amandoi dar inca nu stiu ce sa cumpar, am gasit niste GT-uri bine echipate pe la 2200 lei.

Edited by Raiden, 06 April 2017 - 09:30.


#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
pai asta n-am inteles eu, mergeti pe rand sau cum ? Posted Image

Iti iei tie si apoi ii cumperi si ei.
Eventual ia-i acum ceva sh la 400-500lei cu v-brake... daca ii place schimba mai tarziu cu una mai performanta.

Eu nu cred ca pleaca singura offroad, va merge probabil pe asfalt deci mai bine ii iei o bicicleta de dama de oras.

#10
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Speram sa nu fiu nevoit  sa explic totul amanuntit Posted Image . Eu am bicicleta ea nu are, sunt doua locatii diferite unde le vom folosi, acasa merg doar eu la tara merge si ea, o bicla ramane acolo si eu car doar una in masina ca e mai simplu. Ideea e ca eu vreau sa am bicicleta in ambele locatii si sa nu car doua cu masina. Sper ca m-am facut inteles.Posted Image
Nu cumpar nimic ieftin ca ave, pretentii amandoi, minim ceva modele cu furca XCT, XCR , minim schimbatoare alivio, acera.

Edited by Raiden, 06 April 2017 - 13:43.


#11
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
pliabila, aluminiu, nexus7: 1600 lei.

#12
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
De ce nu iei de la Decathlon un Bitwin RockRider 520? Mergeti acolo, probati amandoi, au cadruri cu marimi intre S-XL. Bicicleta este echipata cu frane pe disc, are schimbatoare SRAM, pedalier SRAM. Furca pe fata este cu amortizare si este dezvoltata de Bitwin.
Costa 1.200lei si este in bugetul tau. Eventual la 1.800lei iei RR540 si ai frane hidraulice si o echipare mai buna.

Edited by mariusonweb, 06 April 2017 - 14:53.


#13
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Am in vedere si RR540 poate reusesc sa ajung in weekend in vreun magazin care sa o aiba desi sanse mici in zona asta. Pana atunci mai caut si variante online.

#14
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
https://www.hervis.r...p/COLOR-2094630

De asta ce parere aveti ca e la reducere .

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
merita daca e aprox 1500lei, echipare similara cu rockrider 520 dar cu hidraulice si deore pe spate

Edited by sirgoofy, 06 April 2017 - 17:39.


#16
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006

View Postsirgoofy, on 06 aprilie 2017 - 17:37, said:

merita daca e aprox 1500lei, echipare similara cu rockrider 520 dar cu hidraulice si deore pe spate

Posted Image Am inteles, era la 2400 cu tot cu un voucher dar ai dreptate, preturile alea sunt de tot rasul din care cica se fac reduceri.
In alta ordine de idei probleme mari cu stocurile, doua comenzi am dat azi si tot atatea a trebui sa anulez din lipsa stoc desi pe site-uri scria altceva. Parca vad ca vine pastele si nu iau nimic, desi mi-ar trebui neaparat pana atunci Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate