Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Upgrade sistem NAS

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Am un sistem Atom D525 cu FreeNAS si 2xHDD 1.5TB WD Green in mirror. Unul din diskuri a crapat si m-am decis cu ocazia asta sa fac si un upgrade sistemului. Ultima versiune de FreeNAS necesita virtualizare care nu e suportata de procesorul actual. Asta e principalul motiv pt upgrade. Ma gandesc la urmatoarea configuratie:

Procesor Intel Kaby Lake, Pentium Dual-Core G4560 3.50GHz box - cel mai ieftin procesor cu 4 threaduri si virtualizare
Placa de baza MSI B250M PRO-VD - 6xSATA III
Memorie Crucial 8GB DDR4 2133MHz CL15 Single Ranked
2xHard disk WD Red 2TB SATA-III 5400RPM 64MB

O sa tin pe el o masina virtuala in bhyve si inca 2-3 docker containers. Sistemul nu e pt home use, nu e folosit intensiv. Componenetele trebuie sa fie suportate de FreeBSD. Pot sa obtin ceva mai bun in bugetul de 1800 lei?

Edited by c_alecs, 05 April 2017 - 14:11.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
AI gresit aria. Se muta pe Networking - NAS.

#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Mai pune si un SSD pt sistem, sa poti folosi cele doua HDD in totalitate pt date.

#4
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
OS-ul se instaleaza pe USB stick, deci HDD-urile sunt doar storage.

#5
alextz

alextz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 05.05.2002
FreeNas recomanda ECC. As cauta o placa de baza sa suporte asa ceva.
Ai la ei pe forum un post cu recomandari.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
https://forums.freen...tions-guide.12/

Bine sculele sint axate pe 10+ discuri, out of band management, etc. Nu stiu cit e relevant pentru un sistem cu doua discuri de 1.5 sau 2TB (chiar si luate impreuna).

Daca n-ai probleme cu performanta ti-as recomanda sa ramii asa sau sa treci la orice distributie "normala", FreeNAS nu e neaparat cea mai buna optiune mai ales daca trebuie sa-ti schimbi hardware-ul ca sa il folosesti in continuare.

In alta ordine de idei atentie la platformele Intel Avoton din cauza bugului hardware Intel (s-ar putea sa va moara placa).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate