Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

A scazut speranta de viata fata de cea din trecut?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAndyM, on 05 aprilie 2017 - 09:45, said:

M-am gandit de multe ori la asta.
Cati dintre noi putem afirma ca avem un stil de viata sanatos? Prea putini. Mai ales locuitorii din marile orase. Atat stilul de viata cat si alimentatia pe care doar "o consideram" sanatoasa ne distruge. Alimentatie sanatoasa fiind doar aceea preparata integral acasa, dar si acolo este putin discutabil luand in calcul faptul ca legumele sunt udate cu apa de ploaie... ploaie din nori ce contin noxe provenite din orase, mult mai acide.
De asemenea, ne lovim tot mai mult de foarte multe diverse tipuri de cancer.

Credeti sa a scazut speranta de viata?
Eu personal, nu ma vad atingand 80 ani, sincer. Posted Image
Stilul de viata '"sanatos" nu are nici o legatura cu speranta de viata. Atata vrema cat betivani fumatori de mahorca au atins varste de 90 de ani, iar vegetarieni nefumatori, antialcoolici, au murit de tineri, nu poti face o legatura viabila intre si intre. Ca sa nu mai vorbesc de cei care, indiferent de felul "sanatos/nesanatos" de viata, au murit calcati de tramvai sau in atentate teroriste.
Si apropo de "eu personal...." speranta moare ultima. Fii mai optimist: ba se poate!

Edited by myshyk, 05 April 2017 - 11:24.


#20
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Pai cea mai longeviva femeie a fumat pana pe la 117 ani parca. Traind vreo 122 ...

#21
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Depinde. Stilul de viata este mult mai dezordonat, insa medicina a evoluat.
Comparatiile intre oamenii cu vicii si oamenii fara vicii n-au rost. Cred ca toata treaba asta are legatura cu sistemul nostru imunitar si cu genele noastre. Gunoaiele pot fi interpretate de organism in multe moduri.

Edited by red46, 05 April 2017 - 11:32.


#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postech, on 05 aprilie 2017 - 11:25, said:

Pai cea mai longeviva femeie a fumat...
Am avut (la Bucuresti) o pacienta de 97 de ani, care mi-a spus cu mandrie ca tocmai implinise 80 de ani de tigara. Initial s-a apucat la 16 ani, dar a batut-o tac'su cand a auzit, si i-a interzis sa mai puna gura pe mahorca pana nu implineste 17 ani :lol:

#23
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

View PostKarhu, on 05 aprilie 2017 - 11:31, said:

Am avut (la Bucuresti) o pacienta de 97 de ani, care mi-a spus cu mandrie ca tocmai implinise 80 de ani de tigara. Initial s-a apucat la 16 ani, dar a batut-o tac'su cand a auzit, si i-a interzis sa mai puna gura pe mahorca pana nu implineste 17 ani Posted Image

pentru ca nu orice corp produce mutatii canceroase de la fumat, exista oameni care sunt imuni, dar in 80% din cazuri dupa o viata de fumator se ajunge la cancer de plamani, nu degeaba in curand devine cel mai des intalnit tip de cancer.

Am o ruda in familie de la 14 ani fumeaza, acum are undeva la 65 si vreo 30 de ani din viata fuma numai tigari fara filtru si nu vorbesc de 1-2 tigari pe zi ci de 1-2 pachete pe zi, ca isi facea aprovizionarea cu un cartus pe saptamana si traieste bine mersi de atati ani fara nici cea mai mica problema.

#24
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
Sunt curios si cat conteaza diferenta intre munca fizica si munca preponderent de birou/stat jos in ceea ce priveste speranta de viata.

#25
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
asta cu fumatul si bautura am ajuns la concluzia ca sunt numai minciuni

Cunosc cazuri care au facut cancer si in 1 luna a murit in Germania la cel mai bun spital avea familia bani.
S-a dus acolo pe piciorele lui si acolo a murit
Nefumator de bautor.

In schimb cunosc o gramada care tutuneaza si beau pana cad jos si nu au nimic.

Tata nefumator ne bautor infarct la nici 2 ani dupa ce a iesit la pensie

Mancarea din ziua de azi e mult mai proasta comparativ cu ce se gasea si cand se gasea inainte de ~89

De cate ori cumpar mere de exemplu sunt anumite importuri cred date cu asa de multe chimicale pe ele ca dupa ce iau o gura dintr-un mar imi vine sa vomit.

La unele capsiuni la fel patesc.

Zicea banciu intr-o emisiune, cine duce o viata"sanatoasa" fructe si legume are sanse mari sa moara de cancer la 50 de ani.

#26
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Intrebarea titlului topicului e absolut inutila caci exista statistici care infirma categoric o astfel de aberatie(cum ca speranta de viata ar fi mai scazuta decat in trecut).

View PostAndyM, on 05 aprilie 2017 - 09:45, said:

Alimentatie sanatoasa fiind doar aceea preparata integral acasa
A decretat cine in baza a ce?

#27
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Life_Expectancy_at_Birth_by_Region_1950-2050.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Sincer, cine invidiaza un om la capat de viata? Batranetea e urata. Mai ales daca ai si o boala  degenerativa, scleroza    parkinson.. diabet .  Ce folos o viata lunga si plina de boli?

#29
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postzzhunt, on 05 aprilie 2017 - 11:53, said:

Mancarea din ziua de azi e mult mai proasta comparativ cu ce se gasea si cand se gasea inainte de ~89
Mituri stupide & vesnica obsesie cu "chimicalele" ... good luck la gasitul mancarii fara subtante chimice... iar daca iti arde cheful sa o arzi cu alea "sintetice" te invit sa-mi arati in ce padure putem vana niste friptana gata gatita, adica cu structura chimica alterata de om prin procedee termice, amestec de substante, samd - adica sintetica!

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Ideea e sa manci cat mai putin si rar. Intra organismul in safe mode.Dar trebe sa te ajute si baza genetica. Degeaba daca ai in soate mosteniri  tot felul de boli nasoale.

Edited by tfmercedez, 05 April 2017 - 12:18.


#31
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Problema principala din mediu rural este educatia, nu cred ca gasesti pe acolo oameni sa aiba vreo idee de alimentatie rationala, variata, echilibrata, personalizata in general se consuma diverse fierturi, tocane zile la rand asa ca adio bio, organic, apoi igiena orala lipseste cu desavarsire, nu cred ca mai are cineva la 40 ani jumatate din dinti chestie care da complicatii grave iar la consumul de alcool si tutun se pune problema cantitatii si calitatii, nu este vorba de satifacererea unei placeri ci de alcolism grav cu bauturi de provenienta si calitate cumplita.Poluarea si tratamentul chimic sunt gluma fata de ce se consuma acolo in cantitati impresionante cu denumirea de BFL sau alte tipuri de alcool.
Stilul de viata cu efort in exces cand este de lucru in conditii dificile, lenevit iarna nu este in masura sa asigure o calitate a vietii si atingerea unei varste inaintate.
Statistica spune tot, cazurile punctuale nu au nici o relevanta.

#32
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Daca speranta de viata a crescut, cum va explicati ca in practica ultima generatie care apuca 80-90-100 este cea a bunicilor de azi care au peste 80 de ani? Iar noi, cei de 20-30-40 de ani nu vom apuca nici 60? Cum a crescut ca nu imi dau seama? A crescut speranta de viata dar murim de boli inainte de vreme? Pai inseamna ca nu a crescut deloc.

Edited by gerbil, 05 April 2017 - 14:06.


#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgerbil, on 05 aprilie 2017 - 14:05, said:

Iar noi, cei de 20-30-40 de ani nu vom apuca nici 60
De unde stii? :habarnam:

#34
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Este greu de judecat și metoda prin care sunt realizate aceste estimări.
Pentru că de ce factori se ține cont ?

Alimentație ? Regulile alimentare se nasc și mor mai repede decât o generație.
Poluare ?
Medicamente ? Ar trebui să facă cineva diferența între medicamente reale și medicamentele care există doar din cauza marketing-ului, dar nimeni nu va face această diferență.
Stres ? Cum măsori stresul ?

Concluzie : niciodată nu m-a interesat statistica.
Personal vreau să trăiesc o viață de calitate, cantitatea nu mă interesează.
Mai bine 60 de ani buni decât 80 de ani lungi.

Edited by Surgeoniac, 05 April 2017 - 18:12.


#35
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFC72, on 05 aprilie 2017 - 12:49, said:

Problema principala din mediu rural este educatia, nu cred ca gasesti pe acolo oameni sa aiba vreo idee de alimentatie rationala, variata, echilibrata, personalizata in general se consuma diverse fierturi, tocane zile la rand asa ca adio bio, organic, apoi igiena orala lipseste cu desavarsire, nu cred ca mai are cineva la 40 ani jumatate din dinti chestie care da complicatii grave iar la consumul de alcool si tutun se pune problema cantitatii si calitatii, nu este vorba de satifacererea unei placeri ci de alcolism grav cu bauturi de provenienta si calitate cumplita.Poluarea si tratamentul chimic sunt gluma fata de ce se consuma acolo in cantitati impresionante cu denumirea de BFL sau alte tipuri de alcool.
Stilul de viata cu efort in exces cand este de lucru in conditii dificile, lenevit iarna nu este in masura sa asigure o calitate a vietii si atingerea unei varste inaintate.
Statistica spune tot, cazurile punctuale nu au nici o relevanta.
Băă... da vezi ca rural nu inseamna doar periferiile vasluiului..  mai sunt  si alte sate mai spalate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate