Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

A scazut speranta de viata fata de cea din trecut?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Posttehnics, on 22 martie 2017 - 13:58, said:

Dar tu stii de ce a murit bunicu ? Bunicu a murit de insuficienta cardio pe la vre-o 87. A fumat si baut de cand il stiu eu si a murit la 87 de ani. DAR a trait la tara si a mancat doar din batatura lui, inclusiv painea. Si culmea, manca si din ceaune de aluminiu care astazi unii le considera cele mai toxice.

M-am gandit de multe ori la asta.
Cati dintre noi putem afirma ca avem un stil de viata sanatos? Prea putini. Mai ales locuitorii din marile orase. Atat stilul de viata cat si alimentatia pe care doar "o consideram" sanatoasa ne distruge. Alimentatie sanatoasa fiind doar aceea preparata integral acasa, dar si acolo este putin discutabil luand in calcul faptul ca legumele sunt udate cu apa de ploaie... ploaie din nori ce contin noxe provenite din orase, mult mai acide.
De asemenea, ne lovim tot mai mult de foarte multe diverse tipuri de cancer.

Credeti sa a scazut speranta de viata?
Eu personal, nu ma vad atingand 80 ani, sincer. :D

#2
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Nici eu nu voi ajunge, in stilul actual de viata.

Si eu-mi cresc legumele proprii in sezoanele calde...

Edited by pg-soare, 05 April 2017 - 09:53.


#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007
Cica nu...

Attached Files



#4
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
speranta de viata a crescut. indubitabil.

Oct Paler spunea insa foarte bine ca "adaugam ani vietii, in loc sa adaugam viata anilor ..." ceva d egenul.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Se spune ca speranta de viata in tariile moderne a crescut, fata de anii 60-80 cand nu ajungeai la varsta de 70-80 de ani, iar astazi aceasta limita se ajunge usor.

Problema cea mai mare care a crescut in paralel sunt diferite boli care nu se vindeca, nenumarate tipuri de cancer si alte mutatii rare, nivelul ridicat de poluare plus mancarea proasta, stresul la care suntem pusi in ziua de azi si alti diferiti factori care ne scurteaza viata.

#6
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Karhu a pus rezultatele de la statistica care arata cresterea sperantei de viata si dupa cum se vede, contrar legendelor, speranta de viata este semnificativ mica in mediu rural, adica la aia care traiesc 100% natural, organic, bio...

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View PostKarhu, on 05 aprilie 2017 - 10:00, said:

Cica nu...

Din graficul ala eu vad ca aia care-si cresc legumele in gradina mor mai repede.

Edited by Bursul, 05 April 2017 - 10:09.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
A crescut speranta de viata, in special multumita avansului medicinei, dar nu neaparat si calitatea. Au aparut o gramada de boli moderne, asociate cu stresul si poluarea.
Probabil ca sunt mai putini bebelusi si/sau mame care mor la nastere (conditii de igiena superioare, ajutor imediat din partea personalului medical)  dar si mai multi oameni care se imbolnavesc de cancer pe motive de stres, alimentatie proasta calitativ, lipsa de miscare etc

#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Eu as pune decalajul major intre oras si sat pe seama educatiei, igienei si asistentei medicale net superioare in mediu urban, chestiuni care devanseaza serios amanunte legate de poluare, alimentatie, etc.

#10
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Acum cateva sute de ani, cand totul era "bio" si nu exista poluare, speranta de viata era pe la 30 de ani ...

https://ro.wikipedia...eranÈ›_de_viaÈ›ă

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFC72, on 05 aprilie 2017 - 10:08, said:

Karhu a pus rezultatele de la statistica care arata cresterea sperantei de viata si dupa cum se vede, contrar legendelor, speranta de viata este semnificativ mica in mediu rural, adica la aia care traiesc 100% natural, organic, bio...
Dar nu se rezuma totul doar la mancare. Mai conteaza  si  confortul vietii.   Una e ca singurul efort depus zilnic este sa mergi pe jos/ facut una alta prin casa, si alta e munca la camp/ padure, efort fizic  intens.

View PostFC72, on 05 aprilie 2017 - 10:17, said:

Eu as pune decalajul major intre oras si sat pe seama educatiei, igienei si asistentei medicale net superioare in mediu urban, chestiuni care devanseaza serios amanunte legate de poluare, alimentatie, etc.
Adica saracia.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostFC72, on 05 aprilie 2017 - 10:08, said:

Karhu a pus rezultatele de la statistica care arata cresterea sperantei de viata si dupa cum se vede, contrar legendelor, speranta de viata este semnificativ mica in mediu rural, adica la aia care traiesc 100% natural, organic, bio...

View PostBursul, on 05 aprilie 2017 - 10:09, said:

Din graficul ala eu vad ca aia care-si cresc legumele in gradina mor mai repede.

Si nu vi se pare normal?
Altfel cum dracu ar inflori industria farma,industria medicilor,industria asistentelor.Doar suntem in capitalism,nu in custodia Maicii Teresa.

Cum ar veni sa se zica ca uite domle,ala se pisa pe medicamentele,suplimentele si vitaminele voastre si traieste 100 de ani?

#13
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View PostAndyM, on 05 aprilie 2017 - 09:45, said:

Credeti sa a scazut speranta de viata?
Eu personal, nu ma vad atingand 80 ani, sincer. Posted Image
Poate fi vorba si de o preselectie. In trecut, oamenii mai predispusi la boli mureau mai repede, deci cei ce au apucat 60 de ani erau persoane cu un stil de viata mai sanatos sau cu gene mai bune, deci cu ani buni in fata. Persoanele bolnavicioase mureau mult mai devreme.

Pentru fiecare bunic/unchi/... ce a prins 80 de ani, probabil sunt mult mai multi ce s-au prapadit la 50 sau care n-au apucat varsta de 10 de ani.

Edited by dd13, 05 April 2017 - 10:49.


#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

View PostBursul, on 05 aprilie 2017 - 10:09, said:



Din graficul ala eu vad ca aia care-si cresc legumele in gradina mor mai repede.

Se stresează, pînă le văd mari si asta îi omoară psihic, apoi fizic, mult mai repede ca pe ,,culegătorul " de la raft :D

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View Postadisz, on 05 aprilie 2017 - 10:45, said:


Si nu vi se pare normal?
Altfel cum dracu ar inflori industria farma,industria medicilor,industria asistentelor.Doar suntem in capitalism,nu in custodia Maicii Teresa.

Cum ar veni sa se zica ca uite domle,ala se pisa pe medicamentele,suplimentele si vitaminele voastre si traieste 100 de ani?

Deci, care-i legatura, ca eu nu m-am prins!

#16
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

View PostBursul, on 05 aprilie 2017 - 10:59, said:

Deci, care-i legatura, ca eu nu m-am prins!
Era o ironie conspirationista :)
Adica cei care au facut graficul au falsificat datele, astfel incat sa rezulte ca taranul care a mancat bio si nu a apelat la industria farma, traieste mai putin :)

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
De parca ala de la tara nu ia "boambe" la greu cand il doare ceva.

Edited by Bursul, 05 April 2017 - 11:11.


#18
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View Postech, on 05 aprilie 2017 - 10:20, said:

Acum cateva sute de ani, cand totul era "bio" si nu exista poluare, speranta de viata era pe la 30 de ani ...

https://ro.wikipedia..._de_viaÄŒ›ă

Media era mica pentru ca multi mureau ca si copii cand sistemul imunitar nu era suficient dezvoltat. Daca cineva ajungea la 20 ani, atunci speranta de viata era mult mai mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate