Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

ani insuficienti de vechime ?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postiongiurca, on 05 aprilie 2017 - 09:39, said:

va salut, va rog o informatie cu privire la citi ani minim este nevoie pentru a iesi la pensie la limita de virsta (si daca facultatea si armata se adauga la limita de virsta pentru a face minimum de ani de vechime sau se adauga doar dupa ce exista ca vechime perioada minim necesara ? ), iata situatia : - am un frate care a muncit cam 13 ani pana cand unitatea s-a inchis portile prin anii '90 , a incercat sa se mai angajeze si nu a reusit dupa care a lucrat citiva ani fara carte de munca pana s-a imbolnavit, este de profesie inginer dinainte de '90 si cu 9 luni de armata la termen redus, va rog, fata de aceasta situatie, un raspuns din partea dvs. ?
Gasesti aici stagiul minim si alte date, vezi al doilea tabel (Barbati), cauta dupa anul si luna nasterii - http://legeaz.net/le...5-lege-263-2010
Apoi citeste de la art. 51 de aici - http://www.euroavoca...page/6#nextPage

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Da , sunt . ( asa a fost dintotdeauna )

#21
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pentru mine legea asta cu plătirea CAS pe ultimii ani pe care nu i-am lucrat mi-a prins bine, chiar dacă am plătit 102 mil. lei vechi pentru 3 ani de contribuții CAS la salariul minim pe economie, mi-au rămas de cotizat încă 3 ani CAS pentru îndeplinirea stagiului complet de cotizare de 35 ani.Deși la doar 50 de ani împliniți am lucrat aproape 14 ani în grupa I-a de muncă în minerit subteran și siderurgie cu adeverințe de 100% condiții de grupa I-a, redenumită acum ”grupă condiții deosebite” și aș mai avea lucrați încă 6 ani pe muchie în foraje petroliere pentru care ar trebui să primesc grupă specială,numai că firma respectivă cu sediul în Timișoara nu și-a luat avizele pentru funcționare în grupă condiții speciale ( intenționat, pentru taxe CAS minime ), dar nu-mi fac probleme pentru că oricum există calea de atac în justiție care va trage la răspundere această societate ”mioritică” de șarlatani, care m-au trimis măgar închiriat să lucrez 12 ore pe zi la sondele de foraj în Italia și Austria în meseria de sondor ! .La anii mei de vechime vreo 32 cumulați cu sporuri de grupă, șomaj, armată mai pot adăuga încă 4.5 ani lucrați legal cu carte de muncă în Italia, dar legea românească îi consideră doar ca ani vechime pentru îndeplinirea stagiului complet de cotizare de 35 de ani, nu-i ia în calcul ca și cuantum de bani la calcularea punctului de pensie, de acea am decis să nu apelez la anii lucrați în Italia și să mai plătesc încă 3 ani CAS pentru a îndeplini stagiul complet de cotizare de 35 de ani în România care îmi permite să ies la pensie pe la 58 de ani, dacă nu și mai devreme dacă voi rezolva cu cei 6 ani lucrați în condiții speciale ca aceștia să fie înregistrați în grupa reală pentru care am muncit de mi-au sărit capacele !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 05 April 2017 - 13:18.


#22
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostViorelsolar, on 05 aprilie 2017 - 12:54, said:

mai pot adăuga încă 4.5 ani lucrați legal cu carte de muncă în Italia,
Daca nu ma insel trebuie sa ai 10 ani lucrati in Italia ca sa primesti si de acolo pensie

#23
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Din ceea ce am citit acu” vreun an trebui să ai minim 20 de ani stagiu minim de cotizare pentru a ieși la pensie la vârsta de 67 de ani după legislația italiană, dar la mine nu mai este cazul, că nu mai am timpul necesar și tinerețea de partea mea,pentru îndeplininirea stagiul minim de cotizare la INPS Italia, dar am dreptul să cer pensie socială, nu știu exact suma minimă am auzit că ar fi vreo 400€ dacă demonstrez că am rezidență în Italia, dar nu-mi fac probleme de rezidență pentru că am câteva nepoate care au case personale și mă rezolvă imediat, dar cine știe cum vor fi legile peste 17 ani când voi avea 67 de ani, bat în lemn poate îmi vor rămâne doar oasele până în 2034 ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 05 April 2017 - 14:01.


#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
http://stirileprotv....investitia.html

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Aaaaa, statul pe facebook si pe softpedia se pun ca vechime in munca ?  :)   Multi dintre noi am mai strange cativa ani bunisori din treaba asta.

#26
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostBogotta, on 20 aprilie 2017 - 07:25, said:

Aaaaa, statul pe facebook si pe softpedia se pun ca vechime in munca ?  Posted Image   Multi dintre noi am mai strange cativa ani bunisori din treaba asta.
Păi văd că la tine nu-i cazul să vorbești de vechime, când ai adunat doar două luni de ”muncă” pe softpedia ! Posted Image

#27
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Lasa ca pot sa compensez cu alte forumuri + facebook  :)

#28
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Lucrez de 34 ani ,fara intrerupere,din care 18 ani in grupa 1 de munca...
In aceasta situatie as putea cumpara 1-2 ani vechime pt. a putea iesi la pensie anul asta?

#29
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde de varsta biologica. In principiu da. Daca ai inceput la 18, nu cred ca poti.

#30
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
56 ani...
Ma intereseaza daca,ca si angajat in prezent (si in ultimii 34ani-fara intrerupere) se poate cumpara vechime...
Un articol de lege ar fi excelent sau un precedent...

#31
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu se poate să plătești anticipat ci doar retroactiv și numai dacă în ultimii 5 ani n-ai fi fost angajat/asigurat.  

ART. 1
(1) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 263/2010 ... persoanele care nu au calitatea de pensionari pot efectua plata contribuţiei de asigurări sociale pentru perioadele de timp în care nu au avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia.

ART. 3
Perioadele de timp pentru care se poate efectua plata contribuţiei de asigurări sociale sunt cele care se încadrează în intervalul de timp cuprins între data încheierii contractului de asigurare socială potrivit prezentei legi şi ultimii 5 ani anteriori acestei date.
https://static.anaf..../L_186_2016.pdf

#32
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@gcom61 dacă întradevăr ai 18 ani de fostă grupă a I-a, primești un spor de 6 luni reducere la pensie pentru fiecare an lucrat, asta înseamnă că poți ieși la pensie cu 9 ani mai devreme la vârsta de 56 de ani, cu condiția să îndeplinești stagiul complet de cotizare de 35 de ani !.Ce nu înțeleg eu este că spui că ai 34 de ani de muncă neântrerupți, dar este vechime cumulată cu cei 9 ani câștigați la grupa I-a sau pe lângă cei 18 ani de grupă, mai ai încă 16 ani în condiții normale ???.Dacă ai muncit 18 ani de grupa I-a, corespunde unui stagiu de cotizare de 27 de ani la care se adaugă cei 16 ani condiții normale, deci ar trebui să ai un stagiu total de 43 de ani !!!.În celălalt caz dacă ai 34 de ani inclusiv cu cei 9 ani de spor de grupă, mai trebuie să muncești 1 an, dar la această vechime se adaugă și serviciul militar dacă ai făcut armată în anii 80”, caz în care din calculele mele ai deja 35 de ani contributivi la fondul de pensii și poți întocmi dosarul de pensionare .  Posted Image

#33
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
In septembrie 2017 fac 35 ani  de munca cotizati + armata.Din astia,18 ani,au fost in gr 1.Teoretic,daca scad cei 9 ani (castigati la grupa de munca) din 65ani(varsta de pensionare),ar trebuii sa ies la pensie in septembrie...
Totusi in acesti ani  de vechime (atat in gr 1 cat si fara grupa) au fost niste perioade de [somaj tehnic] pe perioada de oprire a centralei(CET).
Din cauza asta am pus intrebarea initial...in ideea de a completa acele eventuale [ goluri ] de vechime.
Si inca ceva...Se poate iesi la pensie,beneficiind de anii de grupa ,anticipat?  adica cu oarece penalizare ca in cazul pensiei anticipate?
...dupa cum observati...mi s-a pus pata...

Edited by gcom61, 12 May 2017 - 10:25.


#34
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Nu poți ieși anticipat la pensie dacă beneficiezi de reducerea vârstei de pensionare pentru grupe speciale de muncă, ci doar dacă nu ai grupă și ai peste 40 de ani înregistrați în cartea de muncă, cererea pentru pensia anticipată nu se aprobă celor care primesc deja reduceri consistente pentru sporurile de grupe, asta am citit în legislația muncii ! Și eu am aproape 14 ani de grupa I-a lucrați în minerit și siderurgie dar am doar 31 de ani de muncă în România cu tot cu sporul de grupă și 5 ani pe cartea de muncă italiană în schimb am vârsta de 50 de ani și timp berechet să mai adaug încă 4 ani pentru îndeplinirea stagiului complet de cotizare, până voi ieși la pensie pe la 58 de ani împliniți după legile actuale ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 12 May 2017 - 20:19.


#35
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Da...asta este...muncim mai departe...
O seara buna va doresc si multumesc pt lamuriri

#36
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostBogotta, on 05 aprilie 2017 - 12:03, said:

Deci in concluzie, facultatea/masterul sunt cuantificate ca si vechime in munca ?  Nu sunt foarte lamurit ....
Nu sunt considerate vechime in munca.....am impresia ca conteaza un pic doar dupa  pensionarea legala......probabil mai primesti un bilet RATB in plus lunar....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate