Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ani insuficienti de vechime ?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
va salut, va rog o informatie cu privire la citi ani minim este nevoie pentru a iesi la pensie la limita de virsta (si daca facultatea si armata se adauga la limita de virsta pentru a face minimum de ani de vechime sau se adauga doar dupa ce exista ca vechime perioada minim necesara ? ), iata situatia : - am un frate care a muncit cam 13 ani pana cand unitatea s-a inchis portile prin anii '90 , a incercat sa se mai angajeze si nu a reusit dupa care a lucrat citiva ani fara carte de munca pana s-a imbolnavit, este de profesie inginer dinainte de '90 si cu 9 luni de armata la termen redus, va rog, fata de aceasta situatie, un raspuns din partea dvs. ?

#2
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
si pe mine ma intereseaza subiectul.

#3
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
https://www.cnpp.ro/...imita-de-varsta

oricine isi poate face cont la CNPP si acolo se pot solicita online informatiile si stagiile de cotizare. ocazie cu care vede si vechimea
din cate stiu facultatea nu se adauga la vechime

#4
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Ca sa faci cont la ei trebuie sa mergi prima data la ei . cu copie dupa CI+formular .

Pentru obţinerea datelor de acces, după ce s-a tipărit cererea trebuie parcurse urmatoarele etape:
Se semnează cererea;
Solicitantul se va prezenta personal cu cererea semnată la oricare casa teritorială de pensii, împreună cu actul de identitate în original şi copie sau, după caz, cu documentele justificative în original şi copie  pentru fiecare persoană terţă căreia îi va administra  contul;
Cererea va fi procesată şi aprobată la nivelul casei teritoriale de pensii. După aprobare vor fi transmise datele de acces (nume utilizator şi parolă) solicitantului, pe e-mailul specificat de acesta în cerere.

Edited by ZIGZAG20, 05 April 2017 - 10:07.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
S-o luam cu inceputul:
  • conditii normale: varsta biologica 65 ani si minim 35 de ani de munca (sunt inclusi anii de studentie la zi,stagiul militar obligatoriu, perioadadele de somaj, concediile medicale, concediile de cresterea copilului)
  • conditii speciale si deosebite (grupele I si II, cum erau cunoscute pana nu de mult): in functie de fiecare perioada muncita (din cate stiu, pentru grupa II se scad 6 luni din varsta biologica pentru fiecare 4 ani, iar pentru grupa I 6 luni pentru fiecare 2 ani). Sper sa nu se fi modificat prea tare.

Pentru cei care au facut, ulterior stagiului militar, armata ca "profesionist", sunt pensii speciale (cu lege speciala).

Edited by Pololica, 05 April 2017 - 10:11.


#6
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
35 ani este perioada normata de cotizare, v-am intrebat de perioada minima, parca este de 15 ani ?, mai multe detalii fata de problema ridicata din partea celor care sunt cu adevarat in tema ?

#7
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Trebuie minim 15 ani de contributii ca sa poata iesi la pensie la 65 de ani (sau la 60 de ani, depinde de anul nasterii). Desigur si pensia va fi foarte mica, fiindca se aduna punctele de pensie obtinute anual si se impart la 30 sau 35, cat e stagiul complet (30 sau 35 depinde tot de anul nasterii).

Vezi ca inca mai este timp vreo 2-3 saptamani sa plateasca retroactiv pana la 5 ani din ultimii 5 ani pentru a-si completa stagiul. De exemplu, daca fratele tau mai are nevoie de 2 ani de cotizare, poate alege sa plateasca acum cotizatiile pentru perioada Aprilie 2012 -- Martie 2014, raportate la nivelul salariului minim din acea perioada plus rata inflatiei.

Edited by dd13, 05 April 2017 - 10:41.


#8
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Grupa a 2-a sau cum îi spune astăzi grupă specială depinde cum este încadrată meseria respectivă în 100% condiții speciale unde primești un spor de vechime de 3 luni/an sau 2 luni/an dacă grupa de muncă nu întrunește 100% condiții speciale. Pentru fosta grupă I-a de muncă acum redenumită grupă ”în condiții deosebite” se primește un spor de 6 luni/an, condiția este ca stagiul complet de cotizare să fie de 35 ani incluzând și sporurile de grupă, adică dacă unul are 30 de ani de muncă dintre care 10 ani condiții deosebite unde va primi un spor de 5 ani, va acumula stagiul complet de cotizare de 35 de ani și va ieși mai devreme la pensie cu 5 ani, respectiv la 60 de ani ! Pentru cei care adună un stagiu minim de cotizare de 15 ani cu tot cu grupe de muncă, nu vor beneficia de nici o reducere de ani pentru ieșirea mai devreme la pensie ci grupele de muncă îi ajută doar să-și crească stagiul de cotizare, astfel unul care a muncit 10 ani în condiții deosebite, va întruni stagiul minim de cotizare de 15 ani, pentru că la cei 10 ani de condiții deosebite primește un spor de 5 ani vechime, dar va ieși la pensie tot la 65 ani  Posted Image

Edited by Viorelsolar, 05 April 2017 - 11:04.


#9
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
da , as vrea sa-l ajut sa-i cumpar niste ani daca-i strict necesar !, oricum sa-i cumpar in plus nu cred ca ar avea vreun rost pentru ca daca sunt platiti la minim pe economie la pensie tot nimic nu va lua ?!, vreau sa-i cumpar doar daca la cei 13 ani care-i are nu se va adauga si anii de facultate le zi si armata la t.r. ?, daca cineva stie sa-mi spuna clar cum stau lucrurile caci nu mai este mult si se incheie perioada de cumparare pe 27.apr. anul curent ?

#10
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Se mai pot cumpăra ani de vechime doar până la sfârșitul lui Aprilie 2017, acum este valabilă o lege specială care permite plata a 5 ani de contribuții CAS dacă nu s-a lucrat în ultimii 5 ani, altfel nu mai există nici o posibilitate legală să mai cumperi ani de vechime, deci grăbește-te mai sunt câteva zile  !!! Eu am plătit cu legea asta ultimii 3 ani de contribuții CAS ian.2014 -ian 2017 ,102 milioane lei vechi și am un stagiu total de 32 de ani contribuții CAS Posted Image

Edited by Viorelsolar, 05 April 2017 - 10:59.


#11
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Da. Pensia oricum va fi foarte mica, dar macar va fi. Pana pe 27 aprilie (sau cat o fi data exacta) trebuie nu numai sa aiba incheiat contractul cu Casa judeteana de pensii, ci sa si achite sumele calculate. Aceasta contributie retroactiva, ca si anii de facultate, se ia in considerare doar la limita de varsta, nu si pentru pensii anticipate.

Data standard de pensionare in functie de anul nasterii o gasesti aici: https://www.cnpp.ro/varsta-pensionare


„Vechimea realizată ca student la zi se ia în considerare ca și stagiu asimilat, în momentul înscrierii la pensie pentru limită de vârstă, dacă acele studii superioare nu au fost realizate în același timp cu altă activitate aducătoare de venit. Deci, dacă a avut salariu pe perioada studiilor, acele studii superioare nu i se iau în calculul vechimii. Practic, persoana ar fi dezavantajată dacă i s-ar considera acea perioadă ca stagiu asimilat vechimii, dar fără venituri, spre deosebire de aceeași perioadă în care a avut venituri (din salariu – n.r.). Această vechime realizată la facultate la zi nu se ia în calcul la pensia anticipată sau anticipată parțial, ci doar la pensia pentru limită de vârstă“, a mai precizat Daniela Licu.
http://www.gds.ro/Lo...chimii-munca-2/

Edited by dd13, 05 April 2017 - 10:57.


#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 ZIGZAG20, on 05 aprilie 2017 - 10:06, said:

Ca sa faci cont la ei trebuie sa mergi prima data la ei . cu copie dupa CI+formular .

Pentru obţinerea datelor de acces, după ce s-a tipărit cererea trebuie parcurse urmatoarele etape:
Se semnează cererea;
Solicitantul se va prezenta personal cu cererea semnată la oricare casa teritorială de pensii, împreună cu actul de identitate în original şi copie sau, după caz, cu documentele justificative în original şi copie  pentru fiecare persoană terţă căreia îi va administra  contul;
Cererea va fi procesată şi aprobată la nivelul casei teritoriale de pensii. După aprobare vor fi transmise datele de acces (nume utilizator şi parolă) solicitantului, pe e-mailul specificat de acesta în cerere.
Eu mi-am facut deja cont acolo. Deocamdata poti vedea stadiul declaratiei 112 depusa de-a lungul anilor de angajatori. Mai sunt acolo optiuni dar nu-ti returneaza rezultate

#13
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 Kokoshmare, on 05 aprilie 2017 - 11:01, said:

Eu mi-am facut deja cont acolo. Deocamdata poti vedea stadiul declaratiei 112 depusa de-a lungul anilor de angajatori. Mai sunt acolo optiuni dar nu-ti returneaza rezultate

Întrebare : Trebuie să merg personal la CNPP București să-mi fac cont acolo ? sunt din Gorj .

#14
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Faci cont pe site si l-a sfarsit o sa ai un formular completat printeazal si cu o copie de CI dute la CNPP din judetul de la care aparti.

#15
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
va multumesc tuturor !, sa va zic cum gandesc eu , va rog urmariti-ma si spuneti-mi daca gandesc bine ?!, fratele meu are deja 63ani deci inca 2 ani pana la virsta de pensionare pentru vechime incompleta cea ce nu ar mai fi mult , virsta la care i se vor adauga cei 5 ani de facultate si 9 luni de armata si in aceste conditii va depasi cei 15 ani minimi de cotizare si va trece legal in randul pensionarilor !, astfel ca eu n-ar mai avea nici un rost sa-i mai platesc citiva ani pentru ca oricum, dupa cum va spuneam, daca sunt platiti la minim pe economie tot nimic in plus bani la pensie vor fi ?!, va rog dvs. ce parere aveti de cum pun eu problema ?, dar sincer va rog ?!, cu stima

#16
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Mi-am făcut cont la CNPP, a fost simplu ! Mulțumesc pentru informații Posted Image

Edited by Viorelsolar, 05 April 2017 - 11:36.


#17
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

 iongiurca, on 05 aprilie 2017 - 11:26, said:

fratele meu are deja 63ani deci inca 2 ani pana la virsta de pensionare pentru vechime incompleta cea ce nu ar mai fi mult , virsta la care i se vor adauga cei 5 ani de facultate si 9 luni de armata si in aceste conditii va depasi cei 15 ani minimi de cotizare si va trece legal in randul pensionarilor
In acest caz nu are rost sa mai plateasca retroactiv. Pentru doi ani platiti retroactiv la salariul minim de atunci ar trebui sa achite lejer 5-6.000 Lei, iar la pensie ar primi doar cativa lei in plus lunar. Ar recupera banii aia dupa cativa zeci de ani de pensie :)

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Deci in concluzie, facultatea/masterul sunt cuantificate ca si vechime in munca ?  Nu sunt foarte lamurit ....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate