Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Logare domeniu

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
kimitza

kimitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.01.2014
Buna de cu dimineata dragi colegi forumisti.
Va deranjez si eu cu o problema, care ma streseaza de ceva vreme, mai ales ca am reusit sa gasesc o rezolvare la un moment dat, dar pur si simplu am uitat cum am facut.
Se da un domeniu intr-o retea intranet, cu server exchange, pe windows server 2012.
Modalitatea de logare este cea normala, nume.prenume@domeniu
Problema care ma streseaza este ca domeniul este destul de lung,iar politicile de securitate impun blocarea statiei de lucru dupa 5 minute de inactivitate,iar
La un moment dat am reusit sa fac pe statia mea de lucru sa ma loghez doar cu nume.prenume, fara a mai trece domeniul. Insa, de berbec ce sunt ,pur si simplu am uitat. O fi si perioada asta cu astenie/viroze/gripa, dar nu am mai reusit sa reproduc procedura.
Orice ajutor este binevenit.
Va foarte multumesc.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Vezi daca te ajuta articolul asta:

http://www.top-passw...domain-account/

Edited by Bursul, 05 April 2017 - 07:41.


#3
kimitza

kimitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.01.2014
Multam, dar nu. Poate nu am fost eu explicit(repet, gripa si frisoanele inca imi joaca feste),insa nu vreau logarea cu utilizator local. Aia e simpla, e suficient sa introduci .\user si se rezolva. Ce caut eu este eliminarea scrierii domeniului la logare, dar logarea se face tot in domeniu. Pur si simplu nu mai gasesc . Si crede-ma ca e o chestie foarte simpla, din ce imi aduc eu vag aminte, au fost 2 comenzi in cmd, scrise de pe statia de lucru respectiva. Daca utilizatorul va dori se sa logheze pe alta statie, va trebui sa introduca username@domeniu. Insa lucrurile simple ne omoara :). Cel putin in situatia asta

#4
Kriogen

Kriogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 23.04.2014
Acel calculator este in domeniu da? Iti apare numele domeniului sub campul de parola?

#5
kimitza

kimitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.01.2014
statille sunt in domeniu, da. Sistem de operare windows 7.
Modalitatea de logare pe calculatoare este
nume.prenume@domeniu
parola
La xp stiu ca este inca o optiune in care poti alege pe ce sa te loghezi(daca alegi domeniu, nu mai e nevoie sa il scrii in casuta cu numele), dar la 7 nu mai este.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Eu nu inteleg o chestie. O data ce bagi nume.prenume nu se autentifica contul in domeniul respectiv? Ca e doar un singur domeniu.  Si asa stiu ce e by default logarea. M-am mai jucat si eu cu PC-uri in domeniu, dar nu tin minte sa ma fi logat vreodata cu  nume.prenume@domeniu



Vezi asta:

To enable default domain for logon, follow these steps:
1.Click Start, and then click Run.
2.In the Open box, type gpedit.msc, and then click OK.
3.Under Computer Configuration, expand Administrative Settings, expand System, and then click Logon.
4.In the right pane, double click the setting "Assign a default domain for logon" and choose Enabled.
5.Under Options you may provide the name of the domain you want to be set as default

Edited by Bursul, 05 April 2017 - 12:29.


#7
kimitza

kimitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.01.2014
Asa sunt conturile de utilizatori facute. nume.prenume.
Domeniul este facut pe un server 2012, dar nu e configurat de catre mine. Am drepturi de administrator, dar nu am acces la aceste setari,ca imi era mult mai usor.
Asa, prefer sa fac chestia asta local.

#8
Kriogen

Kriogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 23.04.2014
Omule, eu rulez windows 7 pe calculatorul meu, am 3 Domain controllere, toate 3 pe Win 2012 Server, si by default logarea se face cu Username. Fara @....
Ai incercat sa te loghezi folosind doar User.user fara sa adaugi @domeniu?

#9
kimitza

kimitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.01.2014
Politicile de securitate nu sunt implementate de mine. Am acces la active directory, dar nu am toate optiunile acolo. O sa incerc sa iau legatura cu centrul, poate rezolva ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate