Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

mecanizare livada in panta

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
404

404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2011
Bine v-am gasit.

Am un teren de vreo 5 ha, pe care vreau sa infiintez o livada. Nu m-am hotarat exact ce sa pun, dar inclin spre ceva din categoria arbusti, in sistem intensiv, 4x3 sau 5x3.

Am facut niste masuratori bazate pe cadastru si pe curbele de nivel de pe harta, si am ajuns la concluzia ca panta medie a terenului e de 10 grade, dar pe alocuri ajunge la 12, poate chiar 15. Din ce am citit, e cam la limita dpdv al mecanizarii. Iar terenul nu poate fi pregatit ca ogor negru, ci trebuie pastrat inierbat.

Avand in vedere toate acestea, as vrea sa ma lamuresc ce lucrari (de intretinere) trebuie facute anual, daca se pot mecaniza si cam ce utilaje ar fi necesare. M-am documentat (sunt incepator intr-ale agriculturii, e posibil sa nu am proprietatea termenilor) si am ajuns la urmatoarea lista ne-exhaustiva:

1. irigat. Aici am de gand sa investesc intr-un sistem de irigatii prin picurare, deci nu ar fi nimic de mecanizat, in afara de lucrarea initiala.

2. fertilizat. Folosind sistemul de la 1, prin picurare la radacina.

3. prasit. Din ce am observat, la livezile in panta cu arbusti (dar si arbori) se sapa doar o groapa de dimensiuni relativ mici in jurul lor, iar spatiul dintre randuri ramane inierbat. In aceste conditii, nu vad ce s-ar putea mecaniza, dar nici nu vad cat de fezabila ar fi prasirea a 3000 de gropi una cate una.

4. cosit. Ma astept ca iarba dintre randuri sa trebuiasca pastrata la o inaltime cat mai mica, mai ales daca fructele trebuiesc culese de pe sol (cum e la alun). Dar nu am idee cat de des ar trebui facuta aceasta operatiune si de cati "cai putere" e nevoie.

5. stropit. Avand in vedere arbusti care nu au mai mult de 2-3 metri, nu ma astept ca aceasta lucrare sa fie foarte problematica.

In caz ca mi-a scapat ceva, va rog sa-mi spuneti.

Pentru punctele 4 si 5, am luat initial in considerare o "mecanizare" improvizata, cu ceva autoutilitara pickup 4x4. Este fezabila o astfel de abordare?


Deci as vrea niste sfaturi legate de mecanizare. Pe de-o parte, e o suprafata relativ mare, dar pe de alta parte, panta e si ea relativ mare. In caz ca este necesar un tractor, cam la ce sa ma astept in materie de cai putere (<=50?), tractiune (4x4?) si costuri (SH).

Va multumesc.

#2
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
n-ai treaba cu tractoru. ii sapi la cazma, tai iarba cu motocoasa tot manual (atentie aici sa nu tai sistemu de picurare) spor la treaba

#3
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011
Mult prea mare suprafata pentru motocoasa chiar si daca luati 2 bucati, tot este o corvoada. La fel si la sapat, e prea mult pentru un motocultor(adica pentru motoculturist). Eu zic sa cauti ceva tractoras italienesc cu centru de greutate cat mai jos.

Edited by sandel1, 05 April 2017 - 08:20.


#4
404

404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2011

View Postsandel1, on 05 aprilie 2017 - 08:15, said:

Mult prea mare suprafata pentru motocoasa chiar si daca luati 2 bucati, tot este o corvoada. La fel si la sapat, e prea mult pentru un motocultor(adica pentru motoculturist). Eu zic sa cauti ceva tractoras italienesc cu centru de greutate cat mai jos.

Eu nu prea am idee, cat ar dura lucrarea unui ha cu motocoasa sau cu motocultorul, presupunand ca terenul nu e la deal?
Ma gandesc ca sculele astea se pot adapta cumva sa fie tractate de o masina, ca sa fie mai usor si mai rapid de urcat dealul.

Edited by 404, 05 April 2017 - 08:53.


#5
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Cumpara ți un tocător și lasă coasa. Ai nevoie de un tractoraș mai compact in jur la 70 cp cu care poți face toate lucrările. Cu jeepul nu ai ce cauta pe camp când ploa. Atomizor 1000 euro tocător 1500

#6
404

404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2011

View Postm3seriasu, on 05 aprilie 2017 - 08:49, said:

Cumpara ți un tocător și lasă coasa. Ai nevoie de un tractoraș mai compact in jur la 70 cp cu care poți face toate lucrările. Cu jeepul nu ai ce cauta pe camp când ploa. Atomizor 1000 euro tocător 1500

M-am uitat si la tractoare. Un u445 4x4 cat de cat in mintile lui e 4000 - 5000 euro. Si nu stiu daca e suficient.
Planul cu jeep-ul ar fi sa merg tot timpul la vale. Terenul are acces la drum pietruit si in partea de jos si in partea de sus. Deci urcat pe drum, coborat pe iarba uda cu a 1-a in low. Dar bineinteles, socoteala de acasa...

Edited by 404, 05 April 2017 - 09:04.


#7
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Cu jeeepul nu poți cosi, doar stropiri și transport nimic mai mult. Lângă pomi ar fi bine sa sapi ari etc ca altfel te nenorocesc șoarecii. Găsești tractoare străine mai puternice. 445 e bun  și el. Io as opta pe ceva mai mare. Am 4 ha de livada la 4/1 și folosesc un 1010 dt

#8
404

404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2011
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Cu tractorul e cam greu, financiar vorbind, pana intra livada pe rod. Unul nou de peste 50 cai si DT e prohibitiv de scump.
Iar la unul SH, "alergat" bine inca de prin anii 80, mi-e cam frica sa ma incumet. Nu-s priceput nici la mecanica (sic), iar de stricat sigur o sa se strice fix cand e mai mare nevoie de el.

As inclina spre niste scule mai usoare, gen motocoasa, motocultor, noi, eventual variante mai profi. Mi-ar fi util sa aflu cam cat ar dura pentru un singur om sa lucreze 5 ha.

#9
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011
De cosit cu motocoasa, minim 5 zile, cam de 3 ori pe an, deci total exclus. Sau daca esti mai incapatânat, cosesti o data si nu-ti mai trebuie sa auzi de agricultura. Daca vrei motosapa la care sa-i atasezi cositoare rotativa, ai ceva mai mult spor, dar tot te tine vreo 3 zile. Pana-n 2 ha mai mergea, dar la 5, as zice pas si la varianta asta. Ar mai fi motocositoare cu lama, cat mai lata (minim 150 cm dupa parerea mea) dar pentru asta trebuie sa n-ai musuroaie. Chiar si stropitul cu atomizorul ala de il iei in spate e prea mult. Iar la sapat 5 ha cu motocultorul nici nu vreau sa ma gandesc.

Edited by sandel1, 05 April 2017 - 22:33.


#10
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Eu am motocultor BCS de 12 cp și i am luat și lama pentru a putea cosi. Am cosit cu ea in total vreo 5 ha și nu o mai folosesc pentru ca te epuizează fizic. Mi am luat un tocător după tractor de 2,2 m , intervalul îl toc și pe rândul cu pomi erbicidele cu total de 2-3 ori pe an

#11
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
5 ha este o suprafata prea mare pentru a fi lucrata cu motocultorul. Eu lucrez 0,5 ha livada cu motocultor 9CP cu cositoare rotativa cu tamburi si scaun tip cart atasat, teren perfect plan. Cosesc intervalul 3-4 ori pe an, si pe randurile de pomi aplic erbicid total 1-2 ori pe an.
Dureaza 4 ore cositul (se fac si pauze pentru racirea motorului) si este destul de obositor pentru ca trebuie sa tii bine directia, orice mica denivelare sau musuroi de cartite te destabilizeaza. Cositul pietonal - nici nu se pune problema, este foarte obositor fizic.
Pentru suprafata dvs. asa cum v-au recomandat si colegii de mai sus, lucrarile mecanizate se fac cu tractorul si nu unul second hand mai cu seama daca nu aveti aptitudini tehnice/mecanice.
Daca nu puteti cumpara acum un tractor, pana ajungeti cu pomii pe rod, cautati sa colaborati cu cineva local care are tractor si presteaza contra cost, astfel de lucrari.

#12
404

404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2011
Bun, deci am inteles: tractor + tocator + atomizor.
Pentru sapat ce scula de tractor se foloseste? Nu imi e clar daca se poate sapa complet randul de pomi, sau fiecare pom individual, cu groapa lui.

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Ce pomi? Ce gropi?
Exact ce vre sa pui?


#14
404

404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2011
Inclin spre alun.

#15
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Stai de vorbă şi cu Dorel, invită-l pe topic.
Mai exact dorel232004.
Îți poate fi de mare folos, are experiență.

Şi citeşte puţin subiectele pe care a scris.
link
link
link

Edited by scaiba, 06 April 2017 - 13:24.


#16
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Ideea este ca difera destul de mult lucrarile sau utilajele/accesoriile folosite de la "pom la pom". Di pomii pot fi diferiti intre ei, ca nube totuna livada de liersic cu aia de mar sau marul pe diversi portaltoi.

In principiu intervalul inierbat se tine din coasa...sau poti semana ceva de talie joasa gen trifoiata cu papadie samd...
Pe randul de pomi poti sa tii negru cu erbicid sau mecanic...sau ambele.

Una e sa ai arbusti de 1-1.2 m, alta e sa ai tufe mai inalte gen aluni sau chiar aluni formati pom, alunul drajoneaza si inainte de erbicidare trebuie sulrimati toti drajonii...alta e sa ai pomi pe porturi foarte slabe gen mar sau par intensiv....alta esa ai pomi mai mari dar fara pericol de drajonare samd..

Difera mult lucrarile intre aceste tipuri de culturi si pt ca o discutie sa fie relevanta intai trebuie sa fii clar convins sa vrei sa faci...alun, sau coacaz, sau mar sau....

Oricum la 5ha si mai ales cu pante iti trebuie clar un tractor...chiar si la stropit... cu stropitul pare ca o poti rezolva cu o tigaie subdimensionata dar in viata reala apare urmatoarea situatie....trebuie musai stropit si maine seara lrognoza zice ploaie 3 zile...azi e cald deci multe tratamente se fac musai noaptea/pe racoare.
Ce crezi ca faci pe 5 ha cu tigaia?
Daca iti mai bate si un vant cateva ore ....ai de tratat 5 ha in 5 ore..

Adica si acolo unde pare ca te descurci cu utilaje mai slabute practica impune folosirea de utilaje potente, adica tractor de 50-70 cai, poate fi si d'ala mai ingust pt livezi sau viticultura, atomizor de cateva sute de litri, freze si cositoare pt acel tractor samd... pana si o remkrca sau un tocator de crengi iti trebuie pentru ca ai de debarasat rapid intervalele, ai de aplicat ingrasaminte(si naturale) si multe altele.

Parerea mea e ca ar trebui sa mergi putin prin niste livezi, nu neaparat de ce crezi tu ca vrei sa faci acum, sa vezi ce fac aia acolo, cum fac si cu ce, sa afli de ce asa si nu altfel...adica sa inveti de la altii cu ce se mananca.
Pe forum se face orice si toate sunt simple, hartia si netul suporta multe....practic insa ai cand ai 30 de pomi in curte constati ca nu apuci sa le dai cutare stropeala la timp...intr-o livada comerciala o asemenea sincola inseamna uneori pierderi cat un tractor.






#17
404

404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2011

View Postparintele, on 06 aprilie 2017 - 13:54, said:

Pe randul de pomi poti sa tii negru cu erbicid sau mecanic...sau ambele.

Cum functioneaza lucratul mecanic pe randul pe pomi? Se trece cu ceva plug ingust foarte aproape de ei, de-o parte si de alta? E suficient pe o singura parte, daca pe cealalta sunt instalate furtune de irigare?

View Postparintele, on 06 aprilie 2017 - 13:54, said:

Una e sa ai arbusti de 1-1.2 m, alta e sa ai tufe mai inalte gen aluni sau chiar aluni formati pom, alunul drajoneaza si inainte de erbicidare trebuie sulrimati toti drajonii

Drajonii pot fi taiati mecanic? Adica exista vreo unealta agricola care sa lucreze randul de pomi, dar sa ocoleasca pomul in sine?

View Postparintele, on 06 aprilie 2017 - 13:54, said:

Parerea mea e ca ar trebui sa mergi putin prin niste livezi, nu neaparat de ce crezi tu ca vrei sa faci acum, sa vezi ce fac aia acolo, cum fac si cu ce, sa afli de ce asa si nu altfel...adica sa inveti de la altii cu ce se mananca.
Pe forum se face orice si toate sunt simple, hartia si netul suporta multe....practic insa ai cand ai 30 de pomi in curte constati ca nu apuci sa le dai cutare stropeala la timp...intr-o livada comerciala o asemenea sincola inseamna uneori pierderi cat un tractor.

Cu siguranta asta incerc sa fac, dar ritmul este anevoios. Deplasarile de 200 - 300 km dureaza, iar particularitatile de la fata locului nu se potrivesc neaparat cu situatia mea. Plus ca rar se intampla sa gasesc acolo (in weekend) proprietarul sau inginerul agronom.



Eu va multumesc din nou pentru ajutor, si sper sa pot contribui pe acest forum. Cel mai probabil, pe partea de fonduri europene pentru 4.1.a, daca reusesc sa rezolv ceva anul asta.

Edited by 404, 06 April 2017 - 15:00.


#18
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Uite, intrebarea cu furtunele e graitoare, arata ca habar nu ai cum arata o livada, care sunt lucrarile si de aceea iti faci mult prea multe probleme acolo unde nu exista, omiti adevaratele probleme.

Furtunul se pune suspendat, de pom sau de un sistemde sustinere gen spalier. Trebuie sa poti curata frunzele daca e necesar, sa poti lucra mecanic, etx. Iar furtunul incurca.

Drajonii se taie la mana, sunt nuiele care cresc la baza ...asta la alun..unele soiuri drajoneaza mai mult, altele mai putin.

Sub coroana pomilor se erbicideaza dar drajonii interfereaza cu povestea asta....
De lucrat mecaniv se lucreaza, daca e necesar si posibil...cu o freza, superficial...

Etcetc...
Cum zIce scaiba, ia legatura cu colegul....cum iti ziceam eu, cauta sa vizitezi livezi ...altfel nu se poate...mai bine pierzi un an dar vezi cu ce se mananca, o vizita face cat 10p pagini pe forum.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate