Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Cam in cât timp pot invata germana astfel încât sa ma descurc la cursul ausbildung?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Pauleduard11

Pauleduard11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2017
Salut, cam in cât timp pot invata germana astfel încât sa ma descurc la cursul ausbildung?Durează mai mult de 6-7 luni?

#2
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Buna intrebare. Mai trebuie ceva sa spui despre curs. Exista ausbildung pentru manichiura, precum si pentru stiinte tehnice. Deci ?
In plus, mai stii vreo limba straina ? Cat timp ti-a luat ca sa o inveti ?
Germana este grea, dar ca sa o stii dupa ureche pentru un curs simplu, daca ai inclinatii spre limbi straine si te tii de invatat, merge si in 3 luni.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,226
  • Înscris: 24.02.2007
0 – ∞
Te cunoastem prea putin ca sa putem da o estimare mai precisa.

#4
Pauleduard11

Pauleduard11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2017
As vrea sa fac curs pentru agent de turism sau agent de vânzări auto.
Mai știu putina spaniola, iar engleză o știu aproape la fel de bine ca și romana și nu am făcut cursuri, iar pentru germana vreau sa fac

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Eu as zice ca-ti trebuie 2 ani cel putin . Poti sa-mi demonstrezi contrariul dupa ce o stapanesti !

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 05.12.2005
În vânzări n-ai nicio şansă cu germana de 6 luni. Când te aude clientul vorbind stâlcit şi cu accent ciudat face stânga împrejur.

#7
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 22.12.2015
Baza  este  invatarea  de  cuvinte si  expresii.
Si mai ales  specifice  domeniului.....
Minim  3 ani  daca  stai pe  aici si  2 ani daca stai pe  acolo si ai  pasiune....

Succes !
Kopf  hoch, Herz  hoch  halten !

#8
Pauleduard11

Pauleduard11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2017
Atunci pentru ce curs mi ar lua mai puțin sa învăț limba?

Pentru instructor de Fitness cred ca nu ar trebui sa o știu așa de bine

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPauleduard11, on 04 aprilie 2017 - 19:34, said:

Atunci pentru ce curs mi ar lua mai puțin sa învăț limba?

Pentru instructor de Fitness cred ca nu ar trebui sa o știu așa de bine
Mai ales cand in loc de articulatii o sa zici " alea ma , alea " ..
Maghiara si germana nu e ca spaniola sau italiana , iti trebuie putin mai multe .. . Cum stai cu memoria , asta n-ai mai zis ?!

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In doi ani, ai toate sansele sa vorbesti romaneste, folosind cuvinte germane. Pentru ca germana, nu se invata la cursuri de scurta durata, ci in conversatii directe, prelungite. Altfel, nu vei sti niciodata folosirea lui "Der, Die, Das". Iar pentru ceea ce vrei tu sa inveti germana, doar manualele si cursurile de scurta/lunga durata, sunt fix-pix.

Edited by myshyk, 04 April 2017 - 20:04.


#11
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 10.09.2014

View PostPauleduard11, on 04 aprilie 2017 - 18:37, said:

Salut, cam in cât timp pot invata germana astfel încât sa ma descurc la cursul ausbildung?Durează mai mult de 6-7 luni?
Dureaza mai mult dar depinde de tine. In jur de 2 ani. Poate intr-un an juma iei nivelul B2 ceea ce acceptabil la Ausbildung. Dar e nevoie de C1 sa te descurci. Iar daca faci asta in Ro, mai greu ca iti lipseste contactul direct cu vorbitorii nativi. Iar unii dintre ei vorbesc cu dialect. Ce auzi tu la stiri e lux, rar prinzi asa ceva in viata reala.

Iar fazele cu genurile, dupa vreo 1 an te cam prinzi ce gen poate fi. Au majoritatea reguli (unele nescrise). Asta e cel mai putin important. Din ce am vazut, romanii invata destul de repede germana raportat la alte natii (francezi, englezi, bulgari, sarbi, rusi si mai ales maghiar sau arabi). Nu ma intrebati de ce. E doar o constatare printre colegi.

Na, das wäre alles. Viel Spaß und mach's gut! Übung macht den Meister.

Edited by LeopardSurd, 04 April 2017 - 19:46.


#12
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 06.10.2008
Ca tot e subiectul deschis, pentru a te descurca la nivel de simpla-minima comunicare(adrese, locuri, mici indrumari, 2-3 vorbe cu neamtul, sa intelegi ce vrea de la tine: unde sa pui un obiect, unde e toaleta, la ce ora sa faci o treaba,etc chestii simple dar pe care sa le intelegi si pe care sa fii in stare sa le comunici) cam cat timp ar lua si ce nivel de germana trebuie?

Nu sunt chiar la nivelul zero cu germana dar nici mult peste. Am "facut" ceva germana prin scoala generala dar.....e si mult de atunci si nici nu prea a fost interes din partea elevilor.Primeam note la caiete.

Edited by sandu222, 04 April 2017 - 20:08.


#13
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
duolingo
https://www.duolingo...n-German-Online
https://play.google.....duolingo&hl=en

#14
ianisgiovani

ianisgiovani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 05.03.2014
http://www.goethe-ve...ODE/RODE002.HTM

#15
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
+1 Pentru Duolingo. Recomand. :) Numai ca nu e suficient, insa te ajuta destul de mult daca te ti.

#16
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
In afara de cazul ca ai un talent deosebit pentru limbi straine, nu-ti ajunge o viata, daca nu esti vorbitor nativ de germana, pentru a fi un bun vanzator! Nemtii sunt foarte sensibili la calitatea limbii germane pe care i-o livreaza un vanzator. Limba este dificila, extrem de bogata ca vocabular si de fragmentata regional. Ca sa-ti faci o idee, in conversatiile intre persoane provenind din zone diferite, deseori se cere reformularea unor fraze, pentru ca interlocutorul pur si simplu nu intelege, desi este tot neamt. Un exemplu concret, eu, care nu am ureche muzicala, ma chinui de un an cu limba, nu pentru ca nu o pot vorbi cat de cat, ci pentru ca nu inteleg ce rostesc dusmanii, desi cuvintele, scrise pe hartie, sau rostite de un crainic tv, imi sunt cunoscute!
In concluzie, apuca-te de invatat si vezi daca se lipeste de tine, in functie de asta, vezi pe ce drum apuci! Succesuri... Posted Image

#17
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
In urma cu 37 de ani,un coleg ,a reusit ca in 30 de zile sa poata comunica cat de cat cu reprezentantii unei firme daneze,care vorbeau germana...
Depinde de capacitatea fiecaruia...

#18
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 10.09.2014

View Postgcom61, on 05 aprilie 2017 - 06:52, said:

In urma cu 37 de ani,un coleg ,a reusit ca in 30 de zile sa poata comunica cat de cat cu reprezentantii unei firme daneze,care vorbeau germana...
Depinde de capacitatea fiecaruia...
unii sunt nascuti pentru asta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate