Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Legislatie cu privire la lucrarile efectuate de primarii

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
Buna, problema mea este urmatoarea:

Primaria comunei a efectuat niste lucrari, mai exact santuri pe strada de unde am accesul intr-o gradina intravilana.
De 6 luni am depus cerere inregistrata ca sa mi se construiasca podul peste santul sapat de catre ei la fel ca si la ceilalti vecini de strada si nu am niciun raspuns.
De ce legi/ regulamente pot sa ma folosesc ca sa ii oblig sa imi faca acel sant, in acest moment fiind in imposibilitatea de a\ avea acces la propria parcela.

Sper ca am fost suficient de clar - daca nu, o sa incerc sa raspund intrebarilor voastre ca sa clarific lucrurile.

Merci!

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Fa-o tu si platesti amenda cand vor vedea ca ai facut-o = trecerea peste santul facut de catre primarie. Posted Image

#3
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
Pai tocmai ca daca este asa pot sa astup santul dar asta clar ar fi ilegal nu-i asa?

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Alin. (1), art. 38 din OG nr. 43/1997 (Republicată) privind regimul drumurilor: Pe sectoarele de drumuri publice care traversează localităţi rurale, autorităţile administraţiei publice locale sunt obligate să întreţină şanţurile, rigolele, podeţele, plantaţiile, trotuarele, căile pietonale sau altele asemenea.
Oricum, pentru construire trebuie autorizatie si este in sarcina primariei, fiind vorba de domeniul public.

Daca nu vor sa faca lucrarea fa-le o instiintare cum ca iti impiedica liberul acces pe proprietate si notifica-i ca in cazul in care nu iti vor raspunde intr-un termen (rezonabil, sa zicem de 2 luni, desi potrivit legii termenul institutiilor publice de raspuns la sesizari este 30 zile) ii vei chema in judecata.

#5
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
Merci Claudiu - sper ca sa imi rezolv problema, o sa le mai fac o cerere sa isi faca treaba....si o sa cer si de aceasta data numar de inregistrare....
As dori daca se poate sa le mai dau mai multe articole de legi pe langa cel citat de tine, poate o sa fie mai saritori ca sa spun asa....

#6
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Legea 554/2004 art.1 alin.(1) raportat la nesolutionarea cererii.
In rest trebuie vazut tipul de lucrari efectuate, investitie? intretinere?.
Poti afla aceste aspecte si in baza Legii 544/2001 privind liberul acces la informatiile publice.

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Poate ajuta cu ceva art. 86, alin. (2) din Legea fondului funciar, legea nr. 18/1991, republicata 1998 - Lucrarile ce se executa pentru consolidarea terenului, ca: terasari, modelari, nivelari, fixari de soluri, inierbari, impaduriri, corectari de torenti si imprejmuiri, drumuri, poduri, podete, cu caracter permanent, se realizeaza pe cheltuiala statului, conform proiectului de ameliorare. http://www.dreptonli...lui_funciar.php
Santul/rigola din fata proprietatii este, in fapt, o amenajare a terenului facut conform unui proiect. Iar in proiect nu a fost prins si podetul cu pricina (asta daca o fi existat mai inainte de amenajare). Si cum banii s-au terminat (mai ales daca au fost cu cofinantare), atunci explicabil de ce primaria se face ca nu vede si aude. Ca platitor de taxe si impozite locale trebuie sa va cereti dreptul la acces pe proprietate, iar daca nu, dati in judecata primaria pentru obligatia de a face apeland la art. 1528 din NCPC. http://legeaz.net/no...-a-obligatiilor

#8
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
Problema este ca in acel loc inainte nu a existat niciun sant, acum s-a facut dintr-un capat al celuilalt al strazii sant si aproape ficare acces la o gradina sau locuinta a beneficiat de podetul aferent facut pe cheltuiala Primariei / Proiectului doar cateva gradini si case sunt in situatia in care este gradina mea - adica nu mai beneficiez de acces de pe drumul public...Multumesc de sfaturi o sa tin cont de legislatia aferenta la noua cerere si o sa le cer si un raspuns cu privire la cererea precedenta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate