Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recuperare RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Salut, aveti idee cum se calculeaza cuantumul sumei care imi va fi inapoiata in situatia in care instrainez automobilul?
Intreb deoarece Asirom, mi-a returnat 60 de lei in conditiile in care polita pe 6 luni (14.11.2016-14.05.2017) valora 720 Ron, eu am vandut masina pe. 3.02.2017 (data din carte) si cererea la ei pe 24.03.2017. intreb aici in prima faza pentru ca iau legatura destul de greu cu ei...

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pai in felul urmator:

720 : 180 = 4

4 x 50 = 200

200 - 60 = 140

in concluzie, tepuit cu 140 de lei. dar verifica foarte bine ce ai semnat, adica documentatia lor, poate sunt clauze ce specifica anumite sume, taxe aditionale in cazuri de genul.

#3
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Aș zice că au calculat așa:

14.11.2016-24.03.2017 =  4 luni și ceva, rotunjit 5 luni
Pentru 5 luni prețul e 600.
De primit înapoi în total 120.

Mai ai de primit încă 60 Posted Image . Întreabă-i cum au socotit ei - știu că e greoaie comunicarea.

Au luat în calcul data cererii, nu data vânzării, fiindcă poate te-ai înțeles cu cumpărătorul să-l lași să meargă mai departe pe asigurarea ta. Puteai să nu ceri deloc returnare.

Danny, n-a semnat nimic când a cumpărat  RCA.Nici eu. Eventual căutată versiunea în vigoare a normei ASF privind RCA.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
brainie, calculul l-am facut pe zile, 200 de lei e suma de primit inapoi, ne pierdem in matematica?

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Data de la care se restituie banii e data de la care s-a făcut cererea de restituire și s-a depus originalul poliței.

#6
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Deci romanesc, mi-au tras-o :)) cand e de dat bani catre ei, sa vina cat mai multi si cat mai repede. Invers cat mai putini. Nu e deloc normal sa imi restituie de la data cererii pentru ca oricum din moment ce nu mai sunt proprietarul autoturismului automat polita este nula...

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
este corect sa fie de la data cererii, doar ca nu e corecta suma

#8
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Danny, matematica e una doar; depinde ce bagi în formule. Tu ai socotit pe zile, eu pe luni întregi. Nu știu ce prevede legea (norma ASF) în cazul ăsta, dar de obicei clauzele sunt în defavoarea clientului. La CASCO știu sigur că pomenea de luni întregi rămase neconsumate din asigurare; la RCA așa mi-au returnat și mie acum vreo 3-4 ani, lunile întregi rămase. Dar nu mi-e clar ce zice legea.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
in cazul asta trebuie verificata legea. mi s-ar parea normal sa fie pe zile, dar na, legea ...

#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 pisty16, on 04 aprilie 2017 - 11:28, said:

Deci romanesc, mi-au tras-o :)) cand e de dat bani catre ei, sa vina cat mai multi si cat mai repede. Invers cat mai putini. Nu e deloc normal sa imi restituie de la data cererii pentru ca oricum din moment ce nu mai sunt proprietarul autoturismului automat polita este nula...
Art. 31. (1) Pentru vehiculele care se radiaza din circulatie sau pentru care 
asiguratul transmite dreptul de proprietate in perioada de asigurare, prima de 
asigurare aferenta perioadei cuprinse intre data inceperii si data incetarii 
raspunderii asiguratorului RCA se calculeaza prin insumarea primelor lunare 
stabilite in tariful de prime al asiguratorului RCA, corespunzator numarului de 
luni intregi de asigurare cuprinse in perioada de valabilitate a asigurarii. 
Orice fractiune de luna este considerata luna intreaga.

Edited by caiuscorneliu, 04 April 2017 - 14:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate