Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Am voie sa vand vin pe site-uri web ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postadisz, on 03 aprilie 2017 - 22:09, said:

In primul post se vinde cantitatea de 1000 de litri de vin.
Deja in postul 12 se face statistica la utilizatorii legali de windows.
Suntem in directia cea buna.
Citeste mai bine postul 10 Posted Image... ca de acolo s-a batut campii... ce are vinul cu utilizatorii de windows

Referitor la topic din cate stiu vinul tinut in conditii optime nu se strica niciodata .. ba mai mult cu cat este mai vechi cu atat mai bine este mai calitativ. Daca as fi in locul initiatorului topicului as pastra vinul ala decat sa-l dau pe cativa lei vin de calitate. Mai bine mai cumpar butoaie pentru recolta de anul acesta decat sa dau vinul pomana pe la fabricile de imbuteliere care-ti cumpara vinul cu 2-3 lei si vand sticla cu 10 lei

Edited by bogdan181180, 04 April 2017 - 06:46.


#20
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,064
  • Înscris: 17.03.2005
Vinul e produs alimentar si parca e scutit de acciza. Nu si de tva sau alte taxe aplicate persoanei.


#21
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006

View Postparintele, on 04 aprilie 2017 - 07:21, said:

Vinul e produs alimentar si parca e scutit de acciza. Nu si de tva sau alte taxe aplicate persoanei.

Este produs accizabil cu acciza 0.

Nu e considerat produs alimentar, are cota Tva 19%.

#22
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Din cate stiu eu, orice băutură alcoolică e taxată cu tva normal. Berea fara alcool intra la tva redus.

#23
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,064
  • Înscris: 17.03.2005
Deci practic nu se accizeaza asa cum sustinea ci eva mai sus.

#24
mat7hew

mat7hew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010

View Postbogdan181180, on 04 aprilie 2017 - 06:43, said:

Citeste mai bine postul 10 Posted Image... ca de acolo s-a batut campii... ce are vinul cu utilizatorii de windows

Referitor la topic din cate stiu vinul tinut in conditii optime nu se strica niciodata .. ba mai mult cu cat este mai vechi cu atat mai bine este mai calitativ. Daca as fi in locul initiatorului topicului as pastra vinul ala decat sa-l dau pe cativa lei vin de calitate. Mai bine mai cumpar butoaie pentru recolta de anul acesta decat sa dau vinul pomana pe la fabricile de imbuteliere care-ti cumpara vinul cu 2-3 lei si vand sticla cu 10 lei

Doar anumite vinuri din anumite soiuri de struguri se preteaza spre a fi invechite.

#25
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View Postbogdan181180, on 04 aprilie 2017 - 06:43, said:

Citeste mai bine postul 10 Posted Image... ca de acolo s-a batut campii... ce are vinul cu utilizatorii de windows

Daca erai mai atent,  altul batea campii nu ala cu windows-ul!Cineva deschide un topic ca are 1000 de litri de vin sa-i vanda si se pomeneste un superjustitiar un fel de fisc al Softpedia care sa le aminteasca ca trebuie sa plateasca accize,in alte cazuri  sa cumpere si sa demonstreze ca au licenta la windows daca cineva are o problema cu calculatorul.Unul intreaba ceva,altul il verifica daca are toate actele in regula!Stiam ca moderatorii se ocupa cu d-astea nu utilizatorii!Cum deschide cineva un topic,hop si bagatorii de seama sau troli sau cum mortii ma-sii se numesc acum!

Edited by lik_lights, 04 April 2017 - 16:30.


#26
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Daa, unde venim? unde?

#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
initiator ,i a trimite mi o proba de 10 l ca poate sant interesat..

Edited by silesax, 06 April 2017 - 05:57.


#28
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbogdan181180, on 03 aprilie 2017 - 21:12, said:

ai o dilema la aceasta ora din noapte... ca sa-ti raspunda la intrebare... ai windows cu licenta?...este si windows 10 Posted Image))))... dinala care activat legal merge mai naspa ca unu activat  cu KMS....si asta ca m-a mancat in.... sa cumpar licenta Posted Image ///// Este aiurea intrebarea ta.... pe bune... daca maine ar fi sa ridice mana in sus cine are windows legal????... daca mai raman 30% din utilizatori pe acest forum. Cand o avea romanul salariile din vest sau din state... fii convins ca nu o sa se mai complice cu torentii Posted Image... una este sa dai 120 euro la un salariu mediu de 250 euro cat este in Romania... si alta este sa dai 120 euro la un salariu mediu de 1700 euro in cea mai saraca tara UE sau in  SUA
Win10 inca se poate obtine legal gratis, iar cei care lucreaza pe laptopuri au in general licenta cumparata cu sistemul
Dar ai dreptate in principiu

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum s-a ajuns in Romania, sa fim nevoiti sa le dam hotilor din guvern din munca noastra cota, pana unde merge toata aceasta treaba ? Ba statule roman degeaba, o sa vina copii nostri si o sa va bage pe toti la puscarie pentru toate prostiile pe care le-ati facut timp de 27 de ani si pentru cate o sa mai fie de acum inainte pana nu se schimba toti securistii de la conducerea tarii.
Pentru initiator, bauturile alcoolice pot fi puse pe okazii, daca te uiti la utilizatorii de acolo ai sa vezi ca au ceva tranzactii. De asemenea pot fi puse pe grupurile de facebook tip "TARANI DOBROGENI" sau in functie de locatia ta, cam in orice judet este un grup de vanzari/cumparari. Nu pune ca ai de vanzare 1000 de L, pune ca vinzi vin si sa ai dai si peste un engrossist. 2.5-3 RON L pentru munca ta e o jignire, nu iti poti vinde munca pe banii astia.Nu il da la intermediar ca e pacat de munca ta, ce ti-a dat tie statul roman pentru cat ai lucrat tu acea vie ? Ce ti-a dat  ? Vreo subventie cum este prin strainatate ? Ti-a pazit statul roman via ? Cand tu munceai pe pamantul tau, a venit statul roman sa te intrebe daca ai nevoie de ceva? La luat de taxe vad ca se inghesuie dar cand este vorba sa iti dea ceva pentru munca ta, prefera sa lanseze ordonante sa se scape ei de puscarie pentru furturile pe care le fac din avutul obstesc iar pe taranii romani ii lasa cu praf in ochi.

#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostGradinarulUrban, on 16 aprilie 2017 - 22:20, said:

Cum s-a ajuns in Romania, sa fim nevoiti sa le dam hotilor din guvern din munca noastra cota, pana unde merge toata aceasta treaba ?

De cind exista stat platesti una, alta, prin definitiei.

View PostGradinarulUrban, on 16 aprilie 2017 - 22:20, said:

Nu il da la intermediar ca e pacat de munca ta, ce ti-a dat tie statul roman pentru cat ai lucrat tu acea vie ? Ce ti-a dat  ? Vreo subventie cum este prin strainatate ?

a. ce treaba are intermediarul cu statul?! Intermediarul e un privat [in general, mai poti sa vinzi vin la stat in ziua de azi, colecteaza careva?] pe care il platesti pentru o munca ce n-ai habar sau oportunitati sau chef sa o faci (cum este chiar cazul initiatorului, ca de aia a deschis threadul).
b. iar statul DA, da subventii pentru vita de vie (sau cel putin dadea ca nu stiu pe 2017 dar aproape sigur nu s-au scos chiar daca s-au modificat cifrele pe ici-colea). DA, in Romania. Ca romanul e pus pe vaicareala ca altii iau bani si el nu, aia da probabil ca e diferit de "cum este prin strainatate".

Edited by f300, 17 April 2017 - 07:02.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
F300, definitiile din dex pe care le aduci nu au nimic de-aface realitatea si cu faptul ca noi ca si romani ne simtim nedreptatiti de statul roman, ei impart cotributiile romanilor intre ei si asta este o realitate, adica ma gandesc ca circuli si tu prin tara, ai vazut ca nu e facut mare lucru dar ei nene, ei au bani, au masini scumpe, pentru ei e bine, ce s-a schimbat din 90 si pana acum ? Ma refer aici in bine, cine facea smecherii pe vremea comunismului le face si azi doar ca acum pot profita de democratie si isi pot da legi favorabile sa se scape de inchisoare cu aceasta ocazie. In jud Bihor unde locuiesc in prezent pe vremea lui Ceausescu se facea palinca in cam toate satele si asta cu stirea securitatii, ca sa vezi cat de haiduci sunt si vor fi unii romani si ii indemn pe toti sa fie la fel pentru ca nu se poate din munca ta sa dai banii la niste hoti, trebuie sa fii retardat sa faci asa ceva. Eu sunt IT'st, am proprietati in RO pentru care platesc impozit dar veniturile le realizez pe teritoriul altei tari (NON UE) si nu dau nimic la mafioti si nu au nici ce sa imi faca, pentru ca eu nu am venituri pe care statul roman poate sa le vada, nu poti impozita ceva ce nu exista. Daca ar ajunge la performantele IRS'ului si ANAF-ul atunci poate ca m-ar baga la puscarie pentru nedeclararea veniturilor, dar nu putem compara USA cu Romania, ei ofera ceva cetatenilor, noua ne ia banii fara sa ne ofere nimic si daca si aici incepi cu argumente gen "dar ai asigurare medicala, dar ai politie, dar ai spitale" nene institutiile astea nu isi fac treaba cum trebuie pentru ca sunt la comanda lor si servesc intereselor celor din conducere, de ce trucheaza licitatii cu institutiile respective ? De ce isi dau unul altuia banii din spagi. Prin toate institutiile statului s-au facut licitatii trucate, e un fapt dovedit, ca nu ii ia DNA-ul pe toti e pentru ca si DNA -ul e tot al lor si isi apara interesele. Ar trebuie F300 sa mergi si tu prin afara tarii si nu vorbesc doar de Bulgaria, Turcia si alte tari ex comuniste , mergi si tu intr-o tara care nu a avut de-aface cu comunismul si ai sa intelegi ce zic. Comunismul acesta de care inca nu am scapat a provocat si inca mai provoaca rani adanci in sufletele romanilor, manipularea asta prin televiziune si presa e foarte eficienta, KIM JONG Un inca o mai face si ii merge de minune, sper ca stii cati romani au emigrat si ca aproape zilnic pierdem in jur de 400 de romani care s-au cam saturat de tara aceasta. Personal eu ma pregatesc de divort si nu prea mai are ce sa ma mai retina sa locuiesc in Romania, ca mai mult pentru asta stateam, abandonez si eu corabia, si te las pe tine si pe altii sa fiti lideri de opinie si sa ii indobitociti si mai mult pe tinerii care decid sa ramana, as vrea sa schimb ceva dar nu pot pentru ca votul meu oricum nu conteaza in contextul in care 70% din romani nu isi vor reveni niciodata din efectele devastatoare pe care le are comunismul asupra vietilor noastre.
Iar in legatura cu subventiile pentru vii vezi si tu cazul MURFATLAR, stii ce s-a intamplat cu ei nu ? Au luat subventiile (putine, ca ma gandesc ca nu dau hotii mult) n-au reusit sa mai dea spaga si i-a ridicat si iar s-a distrus un mare simbol romanesc, plus ca vindeau o posirca de vin asa cum vand majoritatea producatorilor romanesti la supra-pret, la fel sunt si vinurile care se afla prin LIDL, Kaufland , vinuri "MADE IN ITALY", "MADE IN SPAIN", sunt posirci de vinuri vandute pe bani multi la fraieri. Si nu este numai cazul vinului  si alte produse care se vand la noi sunt facute "doar pentru romani". Cehia, Ungaria s-au sesizat ? Romania ? pai Romania este singura tara ex-sovietica care si-a rasturanat liderul intr-un mod violent, pentru ca saracu ala chiar a fost nationalist asa de incult cum era, nu il regret ca nu l-am prins mult timp si stiu ca era dus cu pluta, dar macar nu a vandut tara la straini asa cum au facut-o cei care au venit dupa el.
Toti bogatii din Romania toti sunt oameni care au facut afaceri cu statul. Il stiu pe Ghita SEBI de multi ani, nu era persoana publica, ziceam uite dle unul care s-a imbogatit pe bune, un exemplu si el ce facea ? Facea afaceri cu statul, Da-mi un singur exemplu de BOGAT si cand zic BOGAT nu zic vila, piscina, zic MILIOANE SI MILIOANE DE EURO castigate fara a face afaceri cu statul.

#32
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Nu există "afaceri" cu statul. Unul ca ghita este orice, dar nu afacerist.
Când furi de la stat, esti un mafiot căpușă, atât. Un simplu escroc care furi banii adunați prin lege, de la romani. Banii cu care trebuiau făcute spitale, scoli, autostrazi, centuri autostrada si... pensii decente pt seniorii nostri (azi avem așa ceva exclusiv pt mafioți, pensiile din buget-alt furt).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate