Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Nelamurire in trafic

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!

Nu stiu cum sa ma fac explicit, dar incerc cat pot.

De fiecare data cand merg cate servici, in trafic dau de un "obstacol" daca il pot numi asa, in sensu ca, in cazu' dat, exista 2 benzi de mers inainte, banda 1 si banda 2 cu 50 de metri inainte de semafor se mai face inca o banda de facut DOAR la stanga, problema e ca, exact in aceastia 50 de metri  strada devine curbata, sa zic asa intr-o forma de S, din cauza statie de tramvai, eu intodeauna imi respect banda 2, merg catre banda 2,daca merg tot inainte intru pe banda de facut la stanga si eu nu vreau sa fac la stanga, ci sa merg inainte, daca imi respect cum am spus banda 2 intru peste aia de pe banda 1 mai exact le tai calea, ca ei tot inainte merg . De aici primesc tot timpu' claxoane, ca ce naiba fac intru de pe o banda pe alta fara sa semnalizez etc. o data chiar m-am si certat urat cu unu ca era sa ma loveasca ca schimb directia fara sa semnaliez, am sa va pun ceva poze sa intelegeti mai bine.|

------
PS: este intermitent m-am grabit

Attached Files


Edited by Calypsso, 03 April 2017 - 17:50.


#2
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Intrebarea care este? Cata vreme nu schimbi banda, ai prioritate. In plus, cand doua masini vor sa intre pe aceeasi banda (schimband-o amandoi,, adica una de pe 3 pe 2, cealalta de pe 1 pe 2), prioritate are masina de pe banda exterioara (3 in cazul nostru).

Art.54. - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.
(2) Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe întreaga durata a manevrei.

Din Regulamentul de aplicare a Codului Rutier:

Articolul 106
(1) Pe un drum public prevazut cu minimum trei benzi pe sens, când conducatorii a doua autovehicule circula în aceeasi directie, dar pe benzi diferite si intentioneaza sa se înscrie pe banda libera dintre ei, cel care circula pe banda din dreapta este obligat sa permita celui care vine din stânga sa ocupe acea banda.
(2) Pe drumul public cu mai multe benzi, conducatorii de autovehicule care circula pe o banda care se sfârseste, pentru a continua deplasarea pe banda din stânga trebuie sa permita trecerea vehiculelor care circula pe acea banda.

Edited by Bogdansv1, 03 April 2017 - 18:07.


#3
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Ai incurcat benzile asta faci
Banda aia nu se apare in mijlocul strazi se creeaza langa trotuar.

https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Ca aici e marcaj

Edited by Jammalan-the-Prophet, 03 April 2017 - 18:05.


#4
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Daca vii pe banda 2, de langa linia de tramvai, exact la coltul statiei de tramvai intri pe trasa benzii 2, cea din mijloc, sau pe banda 3, pentru facut la stanga. Idiotul din dreapta, care merge pe oanga bordura, trebuie sa-si pastreze trasa si sa mentina banda 1, daca vrea sa mearga inainte sau la dreapta.
Ca-s multi idioti care nu stiu pe ce banda trebuie sa mearga, sau care nu stiu incotro vor s-o faca, si asta e corect ... Mai sunt cretinii care claxoneaza aiurea pe cei  ce asteapta pe banda 1 care are intermitent, dar care nu este de fiecare data banda exclusiva de stanga.

View PostJammalan-the-Prophet, on 03 aprilie 2017 - 18:04, said:

Ai incurcat benzile asta faci.
Ce ai pus tu e alta speta.
El are ceva in genul benzilor de la semaforul de la Budapesta, dinspre Marasesti  spre Carol, unde din 2 benzi se fac 3, insa cea care este in plus e banda de stanga.

Edited by shymano, 03 April 2017 - 18:25.


#5
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014

View PostJammalan-the-Prophet, on 03 aprilie 2017 - 18:04, said:

Ai incurcat benzile asta faci

N-a incurcat nimic, circula corect. De fapt banda 3 de facut stanga "se creeaza" dupa intersectia dinaintea trecerii de pietoni.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostCalypsso, on 03 aprilie 2017 - 17:46, said:

Salut!

Nu stiu cum sa ma fac explicit, dar incerc cat pot.

eu intodeauna imi respect banda 2, merg catre banda 2,daca merg tot inainte intru pe banda de facut la stanga si eu nu vreau sa fac la stanga, ci sa merg inainte, daca imi respect cum am spus banda 2 intru peste aia de pe banda 1 mai exact le tai calea, ca ei tot inainte merg . De aici primesc tot timpu' claxoane, ca ce naiba fac intru de pe o banda pe alta fara sa semnalizez etc. o data chiar m-am si certat urat cu unu ca era sa ma loveasca ca schimb directia fara sa semnaliez, am sa va pun ceva poze sa intelegeti mai bine.|

Pai... fii baiat destept si intra pe banda din centru, din timp, ca sa nu mai fie cazul sa te trezesti in ultimul moment ca ai ramas pe banda din stanga.... mai ales ca mergi des pe acolo si ai inteles care e treaba. Daca nu, pui semnalizarea de dreapta si asta e... Ca nu esti nici primul nici ultimul...care se trezeste in ultima clipa.

Edited by rosix, 03 April 2017 - 18:23.


#7
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View Postshymano, on 03 aprilie 2017 - 18:12, said:

Mai sunt cretinii care claxoneaza aiurea pe cei  ce asteapta pe banda 1 care are intermitent, dar care nu este de fiecare data banda exclusiva de stanga.

...sau de dreapta Posted Image

In rest strada e full de cocalari si prosti care habar n-au de reguli de circulatie.
Politia rutiera lipseste cu desavarsire de aceea nu se mai respecta preselectia. Miile de permise, gen "de Pitesti", isi fac efectul in trafic.
Mai este si efectul amiabilei in caz de accident de aceea multi scapa de suspendare permis.

Toate asta ...plus conditiile de trafic.....se mai adauga niste beemveuri ...audi...se aduna si rezulta traficul romanesc...sau rromanesc...

L.e...era sa uit de taximetristi...dragutii de ei care sunt cam pe aceeasi treapta de bun simt cu posesorii  de beemve.

Edited by alexa32, 03 April 2017 - 18:30.


#8
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postshymano, on 03 aprilie 2017 - 18:20, said:

Ce ai pus tu e alta speta.
El are ceva in genul benzilor de la semaforul de la Budapesta, dinspre Marasesti  spre Carol, unde din 2 benzi se fac 3, insa cea care este in plus e banda de stanga.

Ce am pus eu e celalata strada din intersectia aia, dar pe street view pe asta se vad marcajele , pe cea a autorului nu Posted Image>

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

si poti sa vezi dara aia alba acolo , ala e marcajul

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by Jammalan-the-Prophet, 03 April 2017 - 18:28.


#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View Postalexa32, on 03 aprilie 2017 - 18:25, said:

...sau de dreapta Posted Image
De dreapta, scuze ...

View PostJammalan-the-Prophet, on 03 aprilie 2017 - 18:26, said:

Ce am pus eu e celalata strada din intersectia aia, dar pe street view pe asta se vad marcajele , pe cea a autorului nu Posted Image>

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

si poti sa vezi dara aia alba acolo , ala e marcajul

https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Aici, dintr-una se fac 3 ... In lipsa marcajelor, banda 1 isi pastreaza trasa, ramanand tot banda 1, langa bordura.

Edited by shymano, 03 April 2017 - 18:50.


#10
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
Din doua benzi devin 3, da? In momentul in care apare si banda de stanga, cel care era pe banda din dreapta (de langa trotuar) continua pe aceeasi banda, iar tu vei continua pe banda din mijloc sau din stanga. Nu trebuie sa dai prioritate nimanui, sunt ei dobitoci daca te claxoneaza. Drumul nu este trasat? Pentru ca daca da, exact asa cum am explicat eu ar trebui sa fie.

#11
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut

initiator, nu iti face probleme din lucruri de genul asta, nu merita.
in trafic, precum si in viata, se vor gasi mereu ciumpalaci care sa-ti spuna ei ce si cum, de regula ei fiind terci in problema respectiva.
pe traseul respectiv, deoarece il cunosti, selecteaza-ti din timp banda, pune mereu semnalizare,asigura-te (foarte important!!) si mergi cu calm.
valabil de altel peste tot.

Edited by gabimilo1, 03 April 2017 - 19:03.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Mergi pe banda 1 si scapi de stress.
Banda 1 e pt dreapta si inainte. (chiar tu ai zis-o).
Pastrezi banda 1 si nu te claxoneaza nimeni.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Baiatu´, ideea e ca daca te-ai incadrat pe banda de facut stanga, nu mai stai s-o gadili, FACI STANGA! Dupa care, te descurci cu reintrarea pe traseul obisnuit. Dupa trei patru manevre de genul, care te fac sa intarzii la serviciu, vei invata cum si cand sa te incadrezi corect pe benzi, cf. marcajelor, respectarea carora fiind OBLIGATORIE.
Ba te claxoneaza, ca in mod sigur se va gasi un idiot care nu stie ca nu esti obligat sa stai la coada dupa douazeci de masini pe banda a doua, ca sa mergi inainte. Si ca treaba cu verde clipurici, e valabila in conditii de trafic redus, caz in care e de bun simt sa nu blochezi pe cei care vor sa faca dreapta.

Edited by myshyk, 03 April 2017 - 19:22.


#14
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostCalypsso, on 03 aprilie 2017 - 17:46, said:

m-am si certat urat cu unu ca era sa ma loveasca ca schimb directia fara sa semnaliez, am sa va pun ceva poze sa intelegeti mai bine.|


Nu te mai certa in trafic. Opresti si vorbesti cel mult.


Legal ai dreptate. Moral, cred ca si respectivii au un punct de vedere.

Daca esti prima data prin zona, marcajele sunt cam sterse, si vegetatie/obstacole pe dreapta, manevra ta ii ia prin surprindere.

(Consumi becul daca dai un semnal scurt?)

Nu mai zic de cazul in care poate banda 1 e ocupata si are de ales tinta: tu/masina de pe b1.

Pentru stres redus, faci cum zice dorin_2k, vii pe B1.

#15
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View Postmyshyk, on 03 aprilie 2017 - 19:20, said:

Baiatu´, ideea e ca daca te-ai incadrat pe banda de facut stanga, nu mai stai s-o gadili, FACI STANGA! Dupa care, te descurci cu reintrarea pe traseul obisnuit. Dupa trei patru manevre de genul, care te fac sa intarzii la serviciu, vei invata cum si cand sa te incadrezi corect pe benzi, cf. marcajelor, respectarea carora fiind OBLIGATORIE.
Ba te claxoneaza, ca in mod sigur se va gasi un idiot care nu stie ca nu esti obligat sa stai la coada dupa douazeci de masini pe banda a doua, ca sa mergi inainte. Si ca treaba cu verde clipurici, e valabila in conditii de trafic redus, caz in care e de bun simt sa nu blochezi pe cei care vor sa faca dreapta.
Caz ideal ce zici tu.

Crezi ca beemveul care tocmai a iesit de la mall si a vazut ca banda de stanga e mai libera...ca ceilalti sunt mai fraieri...va face tot stanga de pe banda stanga?Posted Image

S-o crezi tu.
Stiind ca nu risca nimic(lipsa politie) niciun nesimtit nu se mai preselecteaza. Inaintea semaforului sunt linii continue...pe cine ai mai vazut sa le mai respecte?

Initiatorul are dreptate, chiar apreciez ca intreaba, dar realitatea e alta.

#16
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Sa fiu mai exact cam asta e strada, https://www.google.r...!7i13312!8i6656 bine aici e in renovare e din 2014 , dar sunt marcaje pe jos. banda 1 inainte dreapta banda 2 inainte iar apoi apare banda 3 care este de facut doar la stanga.
Deci eu am facut bine ca mi-am pastrat banda 2.

#17
elephantul

elephantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2015
Da este asa greu ca atunci cand o situatie este mai ambigua sa iti semnalizezi intentia ? tot timpul lumea se cramponeaza in drepturi : E dreptul meu ! , gresit, singurul drept e cel de a asigura fluenta traficului, daca primaria sau alte situatii nu o fac , sa o facem noi

Si nu va mai vaitati atat de ceilalti participanti la trafic din Bucuresti, in ultimii ani am ramas placut surprins de fluenta traficului, cand iesi de pe o straduta secundara imediat ti se acorda prioritate, la obstacolele de pe o banda se formeaza imediat si fara probleme fermoarul, trebuie doar sa fii dragut, sa acorzi la randul tau prioritate ca un exces de bunavointa, eu de exemplu daca merg pe o straduta ingusta 90 de metri, si imi apare in fata o masina care tocmai intra, bag marchariere si merg inapoi cei 90 m pt a face loc celuilalt, si nu ma stresez

daca trece o zi fara sa iti multumesca cu avarii unu din fata ta, atunci ai pierdut o zi din pct de vedere automobilistic

#18
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Sa faceți o sesizare ca sunt probleme din cauza lipsei marcaj.
Degeaba te cerți în trafic, unu zice ca e alba, altu zice ca e neagră.
Nașpa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate