Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cand pot sa incasez dividendele pt 2016?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bionix

bionix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.12.2006
Cand pot sa incasez dividendele pt 2016?
Contabila mea zice ca nu putem pana prin Mai.

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Se poate deja; declara profitul, faci hotarare AGA, platesti cei 5% impozit si incasezi.

#3
bionix

bionix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.12.2006

 Argv, on 03 aprilie 2017 - 14:11, said:

Se poate deja; declara profitul, faci hotarare AGA, platesti cei 5% impozit si incasezi.
Mersi pt raspuns.
Vreau ceva lamuriri daca se poate: de unde stiu ca pot sa scot dividendele. Scrie undeva asta? Oficial? Si 'de cand' sunt disponibile/de cand pot sa le incasez?
Sau altfel spus cum DOVEDESC ca contabila mea e lenesa (ca sa iau masuri)?

Edited by bionix, 03 April 2017 - 17:51.


#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Eu am scos in februarie ca avea nevoie. I-am grabit un pic pe contabili sa incheie 2016 si sa depuna declaratiile. Exista un termen limita dar nimeni nu zice ca nu se poate mai repede.
Poate depinde de marimea firmei, nu stiu ce sa spun.. noi suntem la intreprindere mica.

Edited by Argv, 03 April 2017 - 18:58.


#5
octavian09

octavian09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.01.2011

 bionix, on 03 aprilie 2017 - 17:48, said:

Mersi pt raspuns.
Vreau ceva lamuriri daca se poate: de unde stiu ca pot sa scot dividendele. Scrie undeva asta? Oficial? Si 'de cand' sunt disponibile/de cand pot sa le incasez?
Sau altfel spus cum DOVEDESC ca contabila mea e lenesa (ca sa iau masuri)?
bilantul pe 2016 trebuie depus pana la finalul lunii MAI, dar poate fi facut si mai devreme. dividendele pot fi platit dupa ce s-a inchis anul 2016 + declaratii, hotarare AGA, etc.

#6
bionix

bionix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.12.2006

 octavian09, on 04 aprilie 2017 - 10:49, said:

bilantul pe 2016 trebuie depus pana la finalul lunii MAI
Intrebarea ramane aceeasi: de unde stim asta? E anuntat undeva oficial?

#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

 bionix, on 04 aprilie 2017 - 12:37, said:

Intrebarea ramane aceeasi: de unde stim asta? E anuntat undeva oficial?

http://www.avocatnet...dizolvarea.html

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
singura conditie pentru a putea ridica dividendele este ca sa fie depusa situatia financiara pe 2016, cum s-a spus si mai sus. Contabila ta are ca termen maxim luna mai, dar poate sa termine si mai repede. Deci intr-un fel ti-a zis bine, asa si-o fi organizat ea lucrurile, in purul stil romanesc, sa termine chiar la termenul limita. Dar daca tu ai nevoie de dividende, ii ceri sa depuna situatia mai repede si cu asta basta.

Vezi si aici.

Edited by Michidoo, 04 April 2017 - 13:33.


#9
octavian09

octavian09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.01.2011

 bionix, on 04 aprilie 2017 - 12:37, said:

Intrebarea ramane aceeasi: de unde stim asta? E anuntat undeva oficial?
vezi OMFP 166/25.01.2017 , https://static.anaf....FP_166_2017.pdf

III 3.1. (1) Termenele pentru depunerea situaţiilor financiare anuale la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice sunt următoarele:
a) pentru societăţile, societăţile/companiile naţionale, regiile autonome, institutele naţionale de cercetare-dezvoltare, 150 de zile de la încheierea exerciţiului financiar;

#10
act_of_terrorism

act_of_terrorism

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.03.2007
Salutare,

Si eu am incasat dividende in martie. Practic bilantul terminat la inceputul lunii martie, facut hotarare AGA, platit impozit 5% catre bugetul de stat, transferat banii in contul asociatului (adica mie).

Eu am alta nedumerire, daca ma poate cineva ajuta. Pentru declararea veniturilor din dividente, pe persoana fizica, sunt nevoit sa completez declaratia 205 si sa o duc la Anaf? Daca o depun, sunt instiintat pe loc cat am de plata pentru CASS (cei 5,5%)? Exista data limita de depunere, de ex. pana la sf lui aprilie?. Multumesc anticipat.

#11
bionix

bionix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.12.2006

 act_of_terrorism, on 05 aprilie 2017 - 15:18, said:

Eu am alta nedumerire

Therebuie sa deschizi un thread nou cand I o intrebare noua. Din cate stiu eu asta e rugulamentul can pe orice forum.

Edited by bionix, 05 April 2017 - 18:32.


#12
bionix

bionix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.12.2006

 act_of_terrorism, on 05 aprilie 2017 - 15:18, said:

Si eu am incasat dividende in martie. Practic bilantul terminat la inceputul lunii martie,
Contabila mea zice ca "tocmai ce au modificat formularele de bilanț". Probabil ca din cauza asta amana distribuirea dividendelor.
In cazul tau, asta inseamna ca acum trebuie sa iti refaci bilantul?

#13
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

 bionix, on 05 aprilie 2017 - 19:43, said:

Contabila mea zice ca "tocmai ce au modificat formularele de bilanț". Probabil ca din cauza asta amana distribuirea dividendelor.
In cazul tau, asta inseamna ca acum trebuie sa iti refaci bilantul?

Poate ca contabila ta nu are chef sa depuna decat in ultima zi. Sper sa nu se schimbe impozitarea, acum cauta bani din orice surse. Nu se mai plateste CASS daca esti si salariat, plateste doar firma cei 5% (care se retin din dividende):

potrivit art. 176, alin. (7), persoanele care realizează venituri din dividende nu vor datora contribuţie de asigurări sociale de sănătate pentru aceste venituri, dacă vor realiza concomitent venituri din:
salarii,
pensii,
activităţi independente,
asocierea cu o persoană juridică - contribuabil potrivit Titlulul II sau III din Codul Fiscal rescris,
activităţi agricole,
indemnizaţii de şomaj,
indemnizații pentru creşterea copilului,
ajutor social acordat potrivit Legii nr.416/2001,
indemnizaţii pentru incapacitate temporară de muncă drept urmare a unui accident de muncă sau unei boli profesionale


#14
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
La sfarsitul lui ianurie s-a modificat formularul bilantului:
http://www.avocatnet...anțurilor.html

Cine l-a depus inainte probabil e ok ca era dupa legea veche.

 act_of_terrorism, on 05 aprilie 2017 - 15:18, said:

Salutare,

Si eu am incasat dividende in martie. Practic bilantul terminat la inceputul lunii martie, facut hotarare AGA, platit impozit 5% catre bugetul de stat, transferat banii in contul asociatului (adica mie).

Eu am alta nedumerire, daca ma poate cineva ajuta. Pentru declararea veniturilor din dividente, pe persoana fizica, sunt nevoit sa completez declaratia 205 si sa o duc la Anaf? Daca o depun, sunt instiintat pe loc cat am de plata pentru CASS (cei 5,5%)? Exista data limita de depunere, de ex. pana la sf lui aprilie?. Multumesc anticipat.

Ar trebui sa declare firma in declaratia 205.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate