Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
Mi-a recoandat cineva un post de tehnician UPC, ce parereaveti despre asa ceva ?
In medie cam ce salarii exista la UPC ?

#2
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View Postgabyciobanu, on 03 aprilie 2017 - 12:10, said:


In medie cam ce salarii exista la UPC ?
De doua pungi de semnite!...fara sare, ca e scumpa sarea!

#3
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014

View Postccf_cristi, on 03 aprilie 2017 - 12:37, said:

De doua pungi de semnite!...fara sare, ca e scumpa sarea!
pfff, asa putin :))

#4
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
dc vei face teren, o sa ai si masina, si daca stii sa te comporti, vei face si spaga de la clienti...

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De aia ne merge "bine", ca nu scapam nici acum de gandirea asta. Spaga... De ce? Omul isi face treaba pentru care e platit. Sa se comporte civilizat face parte din conduita interna.

#6
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postgabyciobanu, on 03 aprilie 2017 - 12:10, said:

Mi-a recoandat cineva un post de tehnician UPC, ce parereaveti despre asa ceva ?
In medie cam ce salarii exista la UPC ?
...eu stiam ca cei de la UPC au externalizat serviiciile pe partea de clienti...in sensul ca au parteneriate cu alte firme, de regula pe profil IT, sa le instaleze serviciile si sa se ocupe de mentenanta lor. Nu stiu ce tehnician UPC ti-a recomandat acel "cineva" da' mai mult ca sigur s-ar putea sa fie agent vanzari din poarta in poarta... deoarece singurii angajati ai lor au mai ramas jonctorii de fibra optica, inginerii de sistem ITcomunicatii si cei care se ocupa de mentenanta fibrei optice a retelei de baza

Edited by bogdan181180, 03 April 2017 - 14:02.


#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2017 - 13:56, said:

De aia ne merge "bine", ca nu scapam nici acum de gandirea asta. Spaga... De ce? Omul isi face treaba pentru care e platit. Sa se comporte civilizat face parte din conduita interna.

cred ca a gresit si voia sa spuna ciubuc, nu spaga. sunt chestii diferite, ciubucul se lasa si la frizer, si la curier, si la oricine te multumeste cumva prin serviciile oferite. si nu e nimic in neregula nici daca il oferi, nici daca nu-l oferi.

#8
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2017 - 13:56, said:

De aia ne merge "bine", ca nu scapam nici acum de gandirea asta. Spaga... De ce? Omul isi face treaba pentru care e platit. Sa se comporte civilizat face parte din conduita interna.

vorba dulce, mult aduce, prietene.
cand m-am trezit cu 2 bombalai de la RDS in fata usii, care nici nu stiau sa vorbeasca: shefu, ne dai un scaun...nici macar o masuratoare de semnal nu stiau sa faca. plm. Sau unul, faza tare: deschid usa, cica la el: unde aveti mortul(adica televizorul) ?
ce spui tu e cam SF Posted Image intr-o lume paralela cu romanica Posted Image

Edited by sonnydellmarco, 03 April 2017 - 20:29.


#9
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postgabyciobanu, on 03 aprilie 2017 - 12:10, said:

Mi-a recoandat cineva un post de tehnician UPC, ce parereaveti despre asa ceva ?
In medie cam ce salarii exista la UPC ?
UPC a externalizat de 1 an serviciul de field technician( Atat cel de operatiuni client cat si cel de operatiuni retea)
OP Client = Tehnicianul ce iti umbla prin casa cu cablu si echipamente
OP Retea = Baietii ce remediaza/regleaza magistralele de date, transport date, etc.(fibra, coaxiale)

Salariile sunt foarte mici.
Pleaca de la 1250ron cel mai mic si pana la 1900ron (brut).
Daca nu ai pasiune pentru meserie nu merita deloc.

Vreme rea, vant, apa, frig, viscol , stai pe stalpi si repari. Ore peste program la greu.
Iti blestemi zilele pentru 1400ron net

Marea majoritate a tehnicienilor au si alte activitati in timpul liber.(Diagnoze auto, Inastalari sisteme video, instalatii electrice, instalari sisteme operare) fiecare la ce se pricepe.
De fapt aici este si castigul lor. Faptul ca merg din client in client le afla nevoile si ii ajuta la diferite chestii.

Vreau unu o gaura in zid, vrea unul un fir peste casa, vrea una o priza reparata. Te mai lipesti. Mai rar dar te lipesti.

Pe o scara de la 1 la 10 as zice ca meseria de tehnician de cablu este 3.
Un tehnician Enel castiga 3000 - 3500ron (depinde )
Un tehnician de instalare sisteme supraveghere 1400ron net (si munceste mult mai putin)
Un tehnician auto, electrician sau diagnoza 1900ron net (si sta cu acoperis deasupra capului).

In Anglia doar sa jonctezi fibra castigi 2300 lire. (Am auzit cazuri si de 1500lire dar a fost alegerea lor)
In Romania , jonctezi fibra, tragi cabluri, reglezi noduri optice, reglezi amplificatoare, reglezi si pe draq si leafa aproape de necalificat.

Daca iti place meseria asta si crezi ca te reprezinta poti incerca.
Eu cred ca in 3 luni pleci, iti dai demisia.

Edited by mandrku, 04 April 2017 - 11:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate