Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Contract Inchiriere - intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Buna ziua,
Am un apartament de inchiriat si un model de contract de la o agentie imobiliara,  si as vrea sa stiu la semnarea contractului la ce clauze ar trebui sa am grija, ca proprietar. Contractul e destul de subtirel, nu e cine stie ce.
Ma poate ajuta cineva ? Ce nu trebuie sa ratez in contract, ca proprietar ?
Multumesc frumos.

#2
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postdenache, on 03 aprilie 2017 - 07:49, said:

Buna ziua,
Am un apartament de inchiriat si un model de contract de la o agentie imobiliara,  si as vrea sa stiu la semnarea contractului la ce clauze ar trebui sa am grija, ca proprietar. Contractul e destul de subtirel, nu e cine stie ce.
Ma poate ajuta cineva ? Ce nu trebuie sa ratez in contract, ca proprietar ?
Multumesc frumos.
poti pune aici template-ul ca sa vedem ce ai si ar tb adaugat?

View PostNestemate, on 03 aprilie 2017 - 07:57, said:

Orice ai trece tu in contractul ala este vax, de ce zic asta? Pentru ca in caz de ceva o sa trebuiasca sa actionezi in instanta pe partea civila.
Legislatie pentru asa ceva nu prea exista in Romania.

Conteaza mai mult sa faci poze la apartament, mai departe este sa ceri 2-3 luni garantie, ce se petrece daca nu plateste, ce se petrece daca strica ceva, oricum astea sunt lucruri superficiale... legislatia nu exista si ajungi la tribunal.
Daca contractul este inregistrat la notariat si ANAF, nu e vax.

#3
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

View PostNestemate, on 03 aprilie 2017 - 07:57, said:

Orice ai trece tu in contractul ala este vax, de ce zic asta? Pentru ca in caz de ceva o sa trebuiasca sa actionezi in instanta pe partea civila.
Legislatie pentru asa ceva nu prea exista in Romania.

Conteaza mai mult sa faci poze la apartament, mai departe este sa ceri 2-3 luni garantie, ce se petrece daca nu plateste, ce se petrece daca strica ceva, oricum astea sunt lucruri superficiale... legislatia nu exista si ajungi la tribunal.
Ce contract ai vazut tu la care, in cazul in care partile nu se inteleg amiabil, sa NU ajungi la judecata ?!
Aceasta este procedura normala: faci contract > apar probleme > te intelegi amiabil = OK; nu te intelegi amiabil = judecata.
Tocmai de aceea este bine sa faci contract.
Daca nu exista legislatie, tribunalul cum judeca acel caz ??? Inventeaza o lege pe loc ?

#4
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Legea inchirierii (invigoare 2017):
http://lege5.ro/Grat...i-nr-114-1996/1

#5
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
In Internet slang, a troll (/ˈtroʊl/, /ˈtrɒl/) is a person who sows discord on the Internet by starting arguments or upsetting people, by posting inflammatory,[1] extraneous, or off-topic messages in an online community (such as a newsgroup, forum, chat room, or blog) with the intent of provoking readers into an emotional response[2] or of otherwise disrupting normal, on-topic discussion,[3] often for the troll's amusement.

#6
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

View Postsonnydellmarco, on 03 aprilie 2017 - 08:33, said:

Daca contractul este inregistrat la notariat si ANAF, nu e vax.
Este exact la fel de vax ca și ăla „neînregistrat” la ANAF și notar, din punctul de vedere la care se referă inițiatorul.

Inițiator, caută modele de net, și crează unul cum îți convine ție. Dacă va fi și acceptat de chiriaș, e altă discuție.

#7
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
http://www.avocatnet...ligatii-ai.html

http://www.avocatnet...-iti-revin.html

Edited by sonnydellmarco, 03 April 2017 - 09:04.


#8
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Cel mai teama imi este de urmatoarea situatie petrecuta acum 10 ani, tot cu un chirias de-al meu :
  • achitat 3 luni in avans, dupa 1 ca trebuie sa plece;
  • "pai ...naspa"
  • "pai daca nu imi dati banii inapoi bag un arab, dar nu garantez ce va face aici"
  • "ok" - in minutul doi dat tot afara, schimbat yala, pa si pusi.
Acum cica nu se poate sa ii dai pe usa afara din casa, chiar daca nu platesc. De asta ma tem; nu mi-e teama sa folosesc forta bruta sa scap de vre-unii, dar nu vreau sa dau de belea.  Asa am auzit ca daca nu platesc, nu poti sa ii dai afara.

Din contract :

3. DESCRIEREA SPATIULUI:
Proprietarul va inchiria apartamentul / spatiul, compus din _____ camere, situat in ______________________, strada
___________________________________________________ , nr.______, bloc _____, scara _____,etajul ___ sector _____. Proprietarul declara pe proprie raspundere, ca imobilul de mai sus este proprietatea sa in baza actului de
___________________________________________________din_______/_________/________ autentificat la notariatul
_______________________________________ si ca imobilul nu a fost scos din circuitul civil si nu este grevat de sarcini.
4. FACILITĂŢI (DOTĂRI):
Apartamentul/spaţiul este mobilat/nemobilat/semimobilat. Alte ___________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
5. SUBÎNCHIRIEREA:
Chiriaşul poate/nu poate să subînchirieze spatiul/imobilul pe care îl deţine în calitate de chiriaş.
6. DURATA INCHIRIERII:
Contractul de inchiriere va începe la data de __________________ şi se va încheia la data de _____________________
7. CHIRIA:
Chiria lunara este de _____________ euro.
Se va plati in avans chiria pe o perioada de _____ luna si o garantie in valoare de _________ euro, care se va returna in momentul in care clientul/proprietarul doreste rezilierea prezentului contract, dupa plata tuturor datoriilor privind utilitatile si a altor eventuale daune aduse proprietatii inchiriate pentru perioada prezentului contract.
Dupa perioada de plata in avans, se va plati lunar pana pe data de ___________ a fiecarei luni calendaristice.
8. DENUNTAREA UNILATERALA se va face de comun acord cu un preaviz de ___________ zile.

S.C.  S.R.L.  TEL. FIX :
GARANŢII ŞI/SAU ALTE CLAUZE: In cazul in care chiriasul nu respecta termenul contractual, agentia se obliga ca in decurs de 14 zile sa aduca un alt client proprietarului fara a mai percepe niciun fel de comision.
Proprietarul şi chiriaşul, părţi în acest contract, declarăm că suntem de acord să plătim firmei S.C.  S.R.L. comision pentru serviciile de intermediere prestate după cum urmează:
- Proprietarul 50% din chiria pe prima lună, respectiv _____________ euro (echivalent lei, curs BNR din ziua platii)
- Chiriaşul 50% din chiria pe prima lună, respectiv _____________ euro (echivalent lei, curs BNR din ziua platii)
S.C.  S.R.L. aduce la cunostinta proprietarului si chiriasului ca semnarea contractului de inchiriere si inregistrarea la Administratia Financiara de Sector este obligatorie conform Legii si trebuie facuta in cel mai scurt timp.
Comisionul platit agentiei imobiliare, atat din partea clientului cat si din partea proprietarului nu se restituie, atata timp cat agentia imobiliara nu este in culpa cu privire la eventualele neintelegeri ivite intre client si proprietar.
11. PREDAREA SPAŢIULUI:
Proprietarul va preda apartamentul/spaţiul în stare bună de locuit prin proces verbal, iar chiriaşul garantează folosirea normală a acestuia, obligându-se să nu aducă deteriorări, sau modificari fara acordul proprietarului.
12. FOLOSIREA SPAŢIULUI:
Chiriaşul are dreptul la folosirea exclusivă / neexclusivă a apartamentului/spatiului închiriat pe toată perioada contractului şi are / nu are dreptul de a folosi spaţiile pentru activităţi comerciale sau firmă.
13. PROPRIETATEA ŞI IMPOZITUL PE SPAŢIU:
Proprietarul îşi asumă responsabilitatea deplină a plăţii tuturor impozitelor şi sarcinilor de natură fiscală ce pot fi percepute pentru spaţiu (în cazul în care este proprietar), fiind obligat prin lege.
14. PLĂŢI ÎN SARCINA CHIRIAŞULUI:
Chiriaşul se obligă să plătească integral costurile telefonului, apei, electricităţii, căldurii şi gazelor, cablu, prezentand lunar proprietarului facturile achitate.
ATENTIE! Proprietarul are obligatia sa controleze o data pe luna plata acestor cheltuieli, Agentia nu-si asuma responsabilitatea daca ele nu vor fi platite. Eventualele pagube produse de chirias sunt suportate de acesta (chirias).
Contractul se incheie in 3 ( trei ) exemplare, cate unul pentru fiecare parte.

Am primit si un model de contract de comodat. Nu prea ma atrage, mi se pare cam riscant - practic e o inchiriere mascata...

Edited by denache, 03 April 2017 - 09:33.


#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View PostNestemate, on 03 aprilie 2017 - 07:57, said:

Conteaza mai mult sa faci poze la apartament, mai departe este sa ceri 2-3 luni garantie, ce se petrece daca nu plateste, ce se petrece daca strica ceva, oricum astea sunt lucruri superficiale... legislatia nu exista si ajungi la tribunal.


Fi serios. Nici un chirias nu va plati 2-3 luni garantie ....  Ideal este sa faci o selectie a oamenilor pe care ii vei avea chiriasi si sa ai o relatie cat mai buna cu ei. De preferat chiar sa lasi un pic din pret dar mai bine sa ai liniste si sa nu stai mereu cu frica ca iti strica ceva sau ca pleaca cu datorii la intretinere.

#10
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
lasa-mi o zi, ca am si eu un contract similar, si revin cu diferentele.
Multumesc ca l-ai postat.

#11
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

View PostBogotta, on 03 aprilie 2017 - 10:26, said:

Fi serios. Nici un chirias nu va plati 2-3 luni garantie ....  Ideal este sa faci o selectie a oamenilor pe care ii vei avea chiriasi si sa ai o relatie cat mai buna cu ei. De preferat chiar sa lasi un pic din pret dar mai bine sa ai liniste si sa nu stai mereu cu frica ca iti strica ceva sau ca pleaca cu datorii la intretinere.
Asta am facut in final. Am ales un baiat tanar, doctor rezident. Pare finut si de treaba, linistit. Nu pot sa spun ca au venit oameni foarte naspa, cred ca din cauza pretului, in mare parte,  o singura vizionare a fost dubioasa (un rom burtos cu altul mai sfrijit si cu o "prospatura" care ranjea in toate directiile). S-au oprit foarte mult la dormitor si pat, si dupa ce au plecat si mi-a expicat Mister de cePosted Image, mi se facuse si greata.

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsonnydellmarco, on 03 aprilie 2017 - 08:33, said:

poti pune aici template-ul ca sa vedem ce ai si ar tb adaugat?


Daca contractul este inregistrat la notariat si ANAF, nu e vax.
Nu are absolut nici o importanta daca e inregistrat la anaf, orice contract intre 2 parti are putere de lege intre acele parti.
Contract de inchiriere la notariat? Asta nu am mai auzit... nici nu cred ca exista

#13
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postunbrutus, on 03 aprilie 2017 - 20:33, said:

Nu are absolut nici o importanta daca e inregistrat la anaf, orice contract intre 2 parti are putere de lege intre acele parti.
Contract de inchiriere la notariat? Asta nu am mai auzit... nici nu cred ca exista

crede si nu cerceta, fiule!

http://www.libertate...ocuinta-1080589

Amin

Edited by sonnydellmarco, 03 April 2017 - 20:40.


#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsonnydellmarco, on 03 aprilie 2017 - 20:39, said:

crede si nu cerceta, fiule!

http://www.libertate...ocuinta-1080589

Amin
Faci o confuzie, inregistrarea la ANAF nu are legatura cu intrebarea initiatorului!
De altfel initiatorul nu a mentionat ANAF deloc.
Banuiesc ca la Anaf te referi ca as fi gresit, ca de notariat nu zici nimic...

#15
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
ANAF, ...hmmm eu m-as duce si acolo, lumea e rea, barfeste, babe, mosi, stii ce zic :)

#16
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postsonnydellmarco, on 03 aprilie 2017 - 11:04, said:

lasa-mi o zi, ca am si eu un contract similar, si revin cu diferentele.
Multumesc ca l-ai postat.

il ai in privat, nu l-am gasit in format electronic, din pacate.

#17
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016
Mai oameni buni, la contract de inchiriere esti obligat sa-l declari la ANAF, altfel intri sub incidenta legii. Nu e nevoie de inregistrare la notar ci doar te prezinti cu actele la fisc. In cazul in care initiatorul nu vrea sa mearga la fisc atunci contractul nu poate fi adus in instanta in caz de litigii pentru ca ...amenda evaziune.
Pentru comodat este suficient sa fie semnat de ambele parti si poate cel mult, dar nu e obligatoriu, sa fie autentificat.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postunbrutus, on 03 aprilie 2017 - 20:33, said:

Nu are absolut nici o importanta daca e inregistrat la anaf, orice contract intre 2 parti are putere de lege intre acele parti.
Contract de inchiriere la notariat? Asta nu am mai auzit... nici nu cred ca exista
Are mare importanță înregistrarea la ANAF, contractul primește forță de titlu executoriu și în caz de neplată a chiriei, și dacă la expirare proprietarul nu mai vrea să-l prelungească iar chiriașul nu vrea să plece. Condiția pentru evacuare e să aibă durată determinată și în prealabil chiriașul să fie notificat că nu se va prelungi contractul.
Se poate face și autentificare la notar dar nu îi dă vreo valoare în plus.

Art. 1809
Expirarea termenului
(1) Contractul de locaţiune încetează de drept la expirarea termenului convenit de părţi sau, după caz, prevăzut de lege, fără a fi necesară o înştiinţare prealabilă.
(2) În privinţa obligaţiei de restituire a bunului dat în locaţiune, contractul încheiat pe durată determinată şi constatat prin înscris autentic constituie, în condiţiile legii, titlu executoriu la expirarea termenului.
(3) Dispoziţiile alin. (2) se aplică în mod corespunzător şi contractului încheiat pe perioadă determinată prin înscris sub semnătură privată şi înregistrat la organul fiscal competent.
Detalii: http://legeaz.net/no...ul-de-locatiune

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate