Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Diabet gestational

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Laurritta89

Laurritta89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.04.2017
Buna ziua! Am diabet gestational,descoperit acum o saptamana....am fost la diabetolog si mi-a prescris un regim strict.Ideea este ca ,pe langa faptul ca nu ma satur si imi e foame mereu,am glicemia mare adica peste 100 dupa somn...dimineata si dupa micul dejun/si daca dorm dupa amiaza la fel...in rest cam 85-90....diabetologul mi-a spus sa revin la un control peste 3 sapt....intrebarea mea este :sa ma duc mai devreme? Adica sapt viitoare? Pt ca nu vad nici o ameliorare! Si daca imi da insulina trebuie sa continui cu regimul?mentionez ca nu stiu multe despre aceasta boala doar ca este ereditara din bunici.astept raspuns! Va multumesc frumos!

#2
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Ce inseamna glicemie mare peste 100? 105 sau 195?

#3
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
http://www.centrul-9...ul-gestational/

Buna ziua. Va atasez un site unde puteti sa cititi mai multe despre diabet. Ati efectuat testul de toleranta la glucoza ? Care a fost valoarea glicemiei in urma carei ati fost diagnosticata ?
Orice valoare sub 126 este una normala, deci nu va ingrijorati daca aveti 85-90.

#4
Laurritta89

Laurritta89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.04.2017
La analiza aveam 109 pe nemancate si 200dp 1h de cand mi-au dat glucoza.

View PostGaby_M, on 02 aprilie 2017 - 17:28, said:

Ce inseamna glicemie mare peste 100? 105 sau 195?

109-115 pe nemancate si dp o ora de la mic dejun 130-150

#5
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
De obicei diabetul gestational se poate tine sub control cu regim alimentar si Fitodiab ( comprimate pe baza de plante).
Tine ti regim alimentar strict in continuare pentru a evita insulina. In cazul in care veti primii injectii cu insulina trebuie sa continuati regimul alimentar pentru a scurta perioada de administrare a insulinei. Mergeti la control asa cum v a recomandat medicul dupa 3 saptamani, nu va ingrijorati pt valorile actuale ale glicemiei. In cele 3 saptamani se poate ameliora glicemia sub regim alimentar.

#6
Laurritta89

Laurritta89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.04.2017
Multumesc frumos! O zi buna!

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostLaurritta89, on 02 aprilie 2017 - 18:07, said:

109-115 pe nemancate si dp o ora de la mic dejun 130-150

Teoria conspiratiei spune ca, intervalele alea de la analize au fost scazute artificial la un nivel inferior, corespunzator astfel incat peste 60% din popor sa ajunga sa se trateze decartand lunar, diverse sume la farmacie.
Astfel se face ca, o glicemie de 110 pe care o are dimineata, pe nemancate, orice gurmand, medicul va spune ca "nene, e nasol, tre sa incepem un tratament, ceva....e un inceput de diabet, hai sa-ti scriu o retzeta".
Ce n-o sa-ti spuna medicul e ca, daca faci sport glicemia aia de 110-130 se duce singura in 90-95 numai prin metabolism bazal, fara niciun fel de restrictie alimetara sau tratatament... So... alergarea prin parc e solutia la peste 70% din cazurile de glicemie crescuta, pre-diabetica.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Acum char alergare in perioada de sarcina nu merge dar plimbari mai multe se pot face . Nu trebuie ceva drastic care sa dea rezultate spectaculoase .Chestia cu foamea vine din alimentatie negandita . Multi mananca fructe ca sa inlocuiasca alte alimente aducatoare de calori nedorite , insa majoritatea fructelor sunt acide . Acest lucru provoaca o foame care cu greu poate fi ignorata. Era un tampit in varsta care este promovat  ca fiind un mare guru al alimentatie .  Ii tot da el cu Dumnezeu si detoxifierea pe la show-uri TV. Asta a promovat ideea ca seara mananci un mar ca sa ii tai organismului foamea . La orice fiinta are detine un stomac functional , marul ala ii face o foame de viseaza toata noaptea numai carnati la care nu poate sa ajunga .

Edited by JurasikMan, 03 April 2017 - 10:17.


#9
CrisIonescu

CrisIonescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2017
Buna ziua!
Am descoperit in urma cu doua saptamani ca sufar de diabet gestational. Medicul mi-a dat un regim alimentar foarte strict cu care nu reusesc nicicum sa ma satur, si sufar constant de foame. Cu toate astea am glicemia foarte ridicata la trezire, neobservand vreo imbunatatire.
Ar trebui sa merg mai repede la consult sau sa continui cu acest regim?

#10
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Sa nu fie foame pe baza de stres... ca asta e manifestarea stresului la multa lume.

#11
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Glicemia trebuie mentinuta in parametrii tot timpul altfel pot sa apara probleme grave

#12
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
pentru diabet gestational se face testul cu glucoza si e asa:
Bazal < 92
La 1 ora de la testul cu glucoza < 180
La 2 ore - < 153

Daca numai una e sarita ai diabet gestional, deci Laurita cu 200 la o ora, are precis.
Se rezolva cu dieta evident, miscare gravida fiind e mai greu, dar merg plimbari 4 statii de tramvai dus, 4 statii intors/zi
Dupa nastere se va repeta testul dupa 3 luni si daca bazal are peste 99 si la doua ore este peste 140 are prediabet pe bune, daca are peste 200 diabet direct, la multi trece de tot dupa nastere desi deja nu e ok.
In sarcina apare rezistenta la insulina si pancreasu baga de trei ori mai multa ca sa tina valorile bune, un pancreas normal, face fata si asa, deci...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate