Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Achizitie tableta grafica

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
sal'tare

vreau sa iau o tableta grafica dar nu stiu exact de care si ce anume trebuie sa aiba.
in mare vreau sa o folosesc pentru modelari si animatii. precizez ca nu sunt incepator insa nici expert.
din ce am mai citit, wacom este recomandata dar care model? pretul varieaza intre 300 si 5000 lei.
momentan lucrez de pe 3 monitoare de 27", prin urmare as vrea un model care sa fie cat de cat maricica, nu vreau sa-mi holbez ochii intr-un ecran de 10".
sunt dispus sa merg pana in 3000 de lei dar si peste daca face banii.

Sugestii pareri ?
thx

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Pe unde am trecut eu se lucra exclusiv cu WACOM Intuos Pro L, si am am mai vazut varianta M. In general vrei sa aiba cat mai mare suprafata activa, sa aiba o rezolutie cat mai mare si cat mai multe nivele de presiune. Eu sincer ti-as recomanda un Intuos Pro S sau M, pentru ca ai zis ca esti avansat (S ~1000 lei, M ~1700 lei) pe PCgarage, are 5080 lpi, cat Pro M si Pro L, dar nu are atat de multe nivele de presiune, doar 2048 fata de 8192 pentru M si L, si suprafata de lucru este mai mica (normal). Doar atat pot sa iti recomand deoarece numai cu atat am lucrat si numai cu WACOM se lucreaza in cercul meu de prieteni si colegi.

#3
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
merci de raspuns!

nu am gasit varianta S insa dupa cum ai precizat si tu varianta M este 1700 vs varianta L 2300 lei, singura diferenta din ce observ este suprafata activa, 224 x 148  vs  311 x 216 mm. plus ca este mai grea, well aproape dublu 700gr vs 1300gr.
ambele tablete au rez de 5080 lpi si nivelu de presiune 8192.

avand in vedere ca vreau ceva mare, pot sa merg cu incredere pe varianta L ?

#4
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Buna. Eu detin un Wacom Intuos Pro S si sunt foarte incantata de achizitie ; este disponibila la emag si are un pret f bun acum, mai mic decat cel pe care eu l-am dat la momentul achizitiei.
Tinand cont de faptul ca esti la inceput, as spune ca merita S-ul pt. tine. Pe viitor daca doresti cu adevarat ceva mai mare poti trece pe Cintiq care e cu totul altceva. Nu vad motivul sa iei pt. inceput un L, te descurci f bine cu un S. Daca nu esti multumit o poti returna in 30 zile. Iti va trebui si manusa..
Daca mai ai si alte intrebari te astept.

Edited by cammelia08, 08 April 2017 - 18:22.


#5
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
merci de raspuns!
am sa merg pe Pro S, nu stiu de ce pe pcgarage n-am gasit-o dar am s-o iau de la emag
singurul inconvenient este suprafata de lucru mica insa daca nu ma pot obisnui am sa merg pe varianta M.
de manusa nu stiam, merci de atentionare!

#6
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postmikaell, on 10 aprilie 2017 - 10:21, said:

merci de raspuns!
am sa merg pe Pro S, nu stiu de ce pe pcgarage n-am gasit-o dar am s-o iau de la emag
singurul inconvenient este suprafata de lucru mica insa daca nu ma pot obisnui am sa merg pe varianta M.
de manusa nu stiam, merci de atentionare!
Mai bine asa, daca simti ca nu ai destul loc treci la M. Eu folosesc si am folosit Cintiq, cel de 27 si este super OK. Intuos PRO il folosesc profesionistii, nu Cintiq cum spera WACOM, dar asa este de perferat. Doar tableta grafica, fara un display in spatele ei.

#7
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Sincera sa fiu nu vad de ce nu ti-ar ajunge suprafata de lucru a S-ului.. trebuie sa te gandesti si la faptul ca pt. o suprafata mai mare misti si mana mai mult; problema nu se pune de a nu fi suficienta suprafata ci de a ridica mana pentru a o muta mai departe - asta cel putin la inceput. In Photoshop/Illustrator iti faci shortcuts pt pan si zoom..si nu ai absolut nici o problema. Vezi ca au aparut si Wacom Paper Edition acum..te poti uita daca te ajuta sau nu facilitatile noi.
Cu manusa ma refer la asta : link - eu am luat-o tot de pe amazon.uk..si iti spun ca face diferenta, nu stai cu mana lipita de suprafata tabletei etc.
[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71ZOxlixG2L._SL1500_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cammelia08, 11 April 2017 - 20:10.


#8
qiantian

qiantian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2018
O chestie care pe mine ma deranjeaza foarte mult la tabletele mici cum este cea din link-ul tau, e suprafata mica ramasa pentru sprijinul mainii. Ca sa intelegi ce vreau sa spun, cauta o carte ~ format A5 cam de 5-6mm grosime, pune o foaie de aceeasi dimensiune peste ea apoi incearca sa desenezi ceva cu un creion pe foaia aia. Incheietura mainii o sa-ti stea in aer, o sa ai precizie scazuta la desen plus dureri dupa o vreme.
La tabletele mari poti sa selectezi (mapping) o zona din suprafata tabletei ca zona activa si ramai cu destul spatiu pentru mana ( XP-Pen DECO 01 10” x 6.25” Zona activa ). Si la cele mici poti face asta doar ca spatiul ramas pentru desen o sa fie prea mic.
Aici prezinta cum se face mapping-ul. Tableta asta este mare si uite cam cat spatiu ramane pentru sprijinul mainii, iti dai seama ca in cazul unei tablete mici e mult mai nasol.
Aici e mai ieftina  https://www.xp-pen.com

Edited by qiantian, 16 October 2018 - 12:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate