Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

impozit pe profit asociatie composesorat pasune

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Buna !  va solicit parerea dvs intr-o problema legata de plata impozitului pe profit datorat la o asociatie composesorat pasune. Daca in alti ani valoarea veniturilor erau egale cu cheltuielie neavand profit nu am avut probleme cu contabila eu fiind presedintele composesoratului .Anul 2016 am obtinut un profit de 18000 lei exclusiv din arendarea pasunii  ,venituri neimpozabile conform codului fiscal art 15 pct (2 ) nu avem sunt 0 lei .Dansa invocand art 15 pct  ( 3 ) citez :

( 3) În cazul organizațiilor nonprofit, organizațiilor sindicale, organizațiilor patronale, pentru calculul rezultatului fiscal sunt neimpozabile și alte venituri realizate, până la nivelul echivalentului în lei a 15.000 euro, într-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale neimpozabile prevăzute la alin. (2). Aceste organizații datorează impozit pe profit pentru partea din profitul impozabil care corespunde veniturilor, altele decât cele considerate venituri neimpozabile, potrivit alin. (2) sau potrivit prezentului alineat, asupra căreia se aplică cota prevăzută la art. 17 sau 18 , după caz.

Ea sta linistita ca pana la15000 E nu avem impozit pe profit de platit . Desi  am incercat sa-i explic ca neavand venituri neimpozabile eu consider ca mai mult din 0 = 0 sau scutirea de10  % din 0 este= 0 ea nu este de acord cumine ,mai mult desi am prevenit_o ca indiferent de situatie conform ordinului MF nr 3.386/2016 organizatiile nonprofit tot sunt nevoite sa depuna declaratia fiscala 101 si D 392 pana la 27 feb.tot nu le-adepus  .Voind sa ma convinga a sunat o alta contabila prietena care face contabilitate la un alt composesorat acesta a spus ca veniturile din arenda nu sunt considerate venituri din activitate economica .Uitandu-ma inca odata peste art 15 pct(2 )din codul fiscal la venituri neimpozabile am gasit la litera ( k )urmatoarele :

(k) veniturile rezultate din cedarea activelor corporale aflate în proprietatea organizațiilor nonprofit, altele decât cele care sunt sau au fost folosite într-o activitate economică;

Si in acest caz consider ca legea nu ne ajuta avand in vedere ca cei care au arendat pasunea o folosesc intr-o activitate economica .
Inrebarea mea este ca cine credeti ca are dreptate in acest caz ? Multumesc anticipat .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate