Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Merita Sapphire Radeon R9 380 NITRO 4GB achizitionat?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
Salut,

Detin urmatoarea configuratie PC:

- i5 760 @ 2.8GHz
- GIGABYTE GA-P55A-UD3
- 8 GB Ram
- GTX 760
- Sursa 620 W Antec

Am o dilema, nu stiu daca sa cumpar placa Sapphire Radeon R9 380 NITRO 4GB in momentul acesta cand detin un EVGA GTX 760 2GB ? Rezolutia maxima pentru gaming este FullHD..

Voi ce spuneti? Merita sa o achizitionez la pretul respectiv?  Multumesc!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Nu.Chiar daca,teoretic,ai un anumit avantaj cu AMD-ul,este pacat sa bagi bani in asa ceva.
Tot teoretic,ar trebui sa vinzi CPU + MOBO +GPU + rami si sa schimbi totul.
Acel I5 chiar este depasit deja.Are sapte ani de la lansare.

#3
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Nu merita, ramai cu 760, parerea mea, pentru ca e un upgrade infim.

Edited by Kevlar111, 02 April 2017 - 10:54.


#4
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
Stiu ca trebuie sa schimb tot sistemul, dar am asteptat si astept lansarea lui Ryzen... Referitor la placa, cei 4GB ma incanta, deoarece, unele jocuri necesita mai mult de 2GB, iar combinatia la care ma gandeam era sa vand GTX-ul cat inca mai am garantie la ea(cateva luni) si sa o achizitionez pe asta, in felul asta, suma cheltuita nu ar fi pretul respectiv :D

Edited by voltermort, 02 April 2017 - 10:52.


#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
OK, deci tu vrei sa tragi te timp pana strangi bani [ori se lanseaza Ryzen ?] dar vrei acum un spor de performanta.
Decida dupa factorii astia:
1] daca iti permiti sa pierzi o suma de bani atunci vinde GTX 760 2GB si cumpara Radeon R9 380 NITRO 4GB;
2] daca nu iti permiti sa pierzi o suma de bani atunci ramai cu placa video si astepti pana strangi bani [ori se lanseaza Ryzen ?], vinzi vechiul PC, mai pui o diferenta de bani peste si faci upgrade la AMD Zen.

Totul se rezuma la puterea ta financiara si la rabdarea ta vizavi de jocurile ce necesita mai mult de 2GB.

#6
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008

 super8, on 02 aprilie 2017 - 11:28, said:

[ori se lanseaza Ryzen ?]

Nu cred ca m-am expirmat ok, voiam sa spun ca astept sa vad ce se intampla si cu lansarea lui Ryzen R5, iar referitor la PC, in planul meu nu intra si o schimbare a placii video, doar CPU + Mobo + Ram, dar vazand pretul asta m-am gandit ca ar fi ok sa fac upgrade la 4GB VRam...Oricum, nu cred ca gresesc spunand ca mai important este upgrade-ul la o noua platforma decat la placa video, nu?

Edit:

Ca sa fiu sigur ca nu m-ati inteles gresit, pretul lui R9 380 de care v-am spus este de 547,61lei, chiar 530 cu un cod voucher. :D

Edited by voltermort, 02 April 2017 - 12:30.


#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Pretul e bun, tu decizi daca esti dispus sa pierzi banii aia. Performanta o sa castigi ceva dar nu enorm.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 voltermort, on 02 aprilie 2017 - 10:52, said:

Stiu ca trebuie sa schimb tot sistemul, dar am asteptat si astept lansarea lui Ryzen... Referitor la placa, cei 4GB ma incanta, deoarece, unele jocuri necesita mai mult de 2GB, iar combinatia la care ma gandeam era sa vand GTX-ul cat inca mai am garantie la ea(cateva luni) si sa o achizitionez pe asta, in felul asta, suma cheltuita nu ar fi pretul respectiv Posted Image

 super8, on 02 aprilie 2017 - 11:28, said:

OK, deci tu vrei sa tragi te timp pana strangi bani [ori se lanseaza Ryzen ?] dar vrei acum un spor de performanta.
Decida dupa factorii astia:
1] daca iti permiti sa pierzi o suma de bani atunci vinde GTX 760 2GB si cumpara Radeon R9 380 NITRO 4GB;
2] daca nu iti permiti sa pierzi o suma de bani atunci ramai cu placa video si astepti pana strangi bani [ori se lanseaza Ryzen ?], vinzi vechiul PC, mai pui o diferenta de bani peste si faci upgrade la AMD Zen.

Totul se rezuma la puterea ta financiara si la rabdarea ta vizavi de jocurile ce necesita mai mult de 2GB.

Fratilor,Ryzen s-a lansat cam de multisor:
http://www.pcgarage....ral-socket-am4/

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@adisz, nimeni nu iti poate spune sa faci aia sau ailalta pt. ca tu ai doua optiuni:
*1] faci acum upgrade la placa video pt. o performanta mica ce vine la pachet cu niste bani pierduti caci in scurt timp schimbi platforma;
2] nu faci upgrade la placa video si astepti pana strangi o anumita suma de bani sa schimbi platforma cu tot cu placa video !

Eu as strange bani sa schimb toata platforma;
userul x ar face acum upgrade la placa video si la scurt timp la platforma;
userul y ar face ca mine;
userul z ar schimba acum placa video....etc.

Fiecare om are propia sa opinia; tu trebuie sa sti *ce optiuni ai !

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Eu vorbeam despre Ryzen.
Parerea despre placa video mi-am expus-o in postul nr.2

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mda, si eu te-am confundat pe tine cu @initiatorul topicului.
Scuze ! eu lui @voltermort ma adresam.

 voltermort, on 02 aprilie 2017 - 12:05, said:

Nu cred ca m-am expirmat ok, voiam sa spun ca astept sa vad ce se intampla si cu lansarea lui Ryzen R5, iar referitor la PC, in planul meu nu intra si o schimbare a placii video, doar CPU + Mobo + Ram, dar vazand pretul asta m-am gandit ca ar fi ok sa fac upgrade la 4GB VRam...Oricum, nu cred ca gresesc spunand ca mai important este upgrade-ul la o noua platforma decat la placa video, nu?

Edit:

Ca sa fiu sigur ca nu m-ati inteles gresit, pretul lui R9 380 de care v-am spus este de 547,61lei, chiar 530 cu un cod voucher. Posted Image
Cum am zis si mai sus ! ai de ales intre:
1] faci acum upgrade la placa video pt. o performanta mica ce vine la pachet cu niste bani pierduti caci in scurt timp schimbi platforma;
2] nu faci upgrade la placa video si astepti pana strangi mai multi bani sa schimbi platforma cu tot cu placa video !

Eu zic sa nu cheltui acum 547,61lei [chiar 530 cu un cod voucher] ci sa-i pui deoparte pt. a schimba platforma cu tot cu placa video.
Performanta castigata cu Radeon R9 380 4GB e mica; parerea mea  Posted Image

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
ce tot ii dati ca pierde 547 lei?
ca placa veche nu o arunca la gunoi, tot scoate pe ea 350 lei. deci pierderea maxima e 200 lei.
un spor de performanta va avea, discutia e daca suficient cat sa merite 200 lei.
si la ryzen au aparut numai procesoarele de top, seriile pentru mase, r5, r3, inca nu.
nu o sa fie usor oricum un upgrade a sistemului cu tot cu placa video, o sa coste ceva.

#13
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
Exact cum spune @slai, nu îmi este usor un upgrade total al sistemului (incluzând si placa video) indiferent de moment, ori ca este acum, ori peste câteva luni.

Pentru moment, comanda este data de azi-noapte (ca sa nu pierd pretul respectiv), gtx-ul 760 l-am pus azi pe site-urile de specialite si acum astept sa vad daca este cineva interesat sau nu de el, am la dispozitie 3 zile in care pot merge in showroom după R9 380.
Daca nu prezinta interes, nu prea as da 550lei pe R9, toată chestia sta in faptul dacă pot sau nu sa vând GTX-ul ^_^

Edited by voltermort, 02 April 2017 - 18:21.


#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Poti pastra o vreme R9 380 si pe noul sistem, nu e o placa proasta, e de generatie mai veche, dar sigur nu te va dezamagi. In rest tine in toatalitate de tine, tu decizi cat merita banii tai, cat bagi in pc, nu iti poate zice nimeni daca merita sau nu.

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu as recomanda 380-ul,chiar daca e placa noua,peste o luna o sa fie cu 2 generatii in spate (se speculeaza lansarea Vega).In acelasi timp,e un 380 normal,nu 380x,deci e undeva la nivelul unui gtx 960.In acelasi bani si cam aceeasi performanta e gtx 1050.

#16
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016
Inainte de Vega o sa apara de la AMD RX 580 si 570 pe 18 aprilie, care teoretic sunt acelasi lucru cu 4x0 dar mai ieftine si putin tuningate. Asteapta-le pe acelea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate