Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Somnul

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca aveti nevoie de argumente stiintifice si nu le gasiti, faceti un experiment. Incercati sa va culcati la ora 22 mai multe seri la rand si o sa vedeti ca va veti simti altfel a doua zi.

#20
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dacă programul zilnic îţi permite, fă următoarea încercare experimental cel puţin 2 săptămâni:
- scularea dimineaţa la ora 6; când sună sonerie/alarmă/sirenă sari(la propriu) din pat fără să mai tragi de timp; deschizi fereastra şi faci mişcare/gimnastica de înviorare cel puţin 10 minute, toaleta şi în jurul orei 7 mănânci;
- toată ziua să nu dormi/moţăi deloc;
- seara mănânci pe la ora 20, apoi fără tv/pc/tableta/alte ecrane iar la ora 22 te culci(eşti deja în pat); să nu ţii cont după cât timp adormi sau cât dormi până dimineaţa la 6.
După 15-20 de zile metabolismul ar trebui să prindă ritmul; după vreo 2 luni ar trebui doar să ai grijă la ce oră te culci iar dimineaţa te vei trezi la 6 chiar fără alarmă.

#21
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu folosesc aceasta aplicatie pe iPhone. Ma anunta cu vreo juma de ora inainte da e timpul sa ma bag in pat.

[ https://s22.postimg.org/jbgo9sr01/IMG_0064.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 don_dannielo, on 02 aprilie 2017 - 13:08, said:

Eu folosesc aceasta aplicatie pe iPhone. Ma anunta cu vreo juma de ora inainte da e timpul sa ma bag in pat.

E misto aplicatia dar ea nu poate fi folosita de prea multa lume din diverse motive: vecini zurbagii la bloc care inainte de 1 noaptea nu se linistesc, interesul pentru anumite emisiuni TV, meciuri din Champions League care incep la 10 si se termina la 12 noaptea, ritm biologic dereglat (multa lume nu poate adormi inainte de ora 23 nici moarta), becurile LED sau monitoarele care produc lumina albastra si care mentin activata starea de veghe (exicitatie senzoriala) pana la ore foarte tarzii si altele de acest gen.  Altfel, putem folosi aplicatii de smartphone cate dorim....

#23
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Dorm afară, undeva în Subcarpații de Curbură, e cam frig dar cu o plapumă groasă nu simți altceva decât aerul curat pe nări. Când voi muri (peste vreo 7 decenii față de cele 4 prin care am trecut) vreau să mor în patul meu de vară, de afară, sub cerul liber, lângă fântâna mea și mirosul de struguri parfumați. Aș vrea să mor într-o toamnă, prin 2087 cel puțin.
Attached File  IMG_20170411_000401_HHT.jpg   9.67K   41 downloads

Da
Attached File  IMG_20170410_125809.jpg   99.58K   43 downloads

Attached Files


Edited by androholic, 10 April 2017 - 23:13.


#24
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 Villefort, on 01 aprilie 2017 - 23:56, said:

Nu dai amânare la ceas? Eu il amân și o oră și după aia fug la serviciu.

În cazul meu: a început să albească parul, am slăbit mult și am cearcăne.
Amanatul oboseste. E bine sa te trezesti din prima, chiar daca nu vrei.. :/

#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am si eu problema cu somnul de cand ma stiu. Nu pot adormi seara devreme orice as face.  Ma trezesc de obicei pe la 6-6.20 si seara pe la la 10.30-11 ma pun in pat la culcare dar adorm foarte greu, de obicei pe la 1. Cate odata chiar pe la 3 dar mai rar. Daca a doua zi nu lucrez dorm pana pe la 10 si astea-s singurele nopti in care dorm si eu 8 ore, in general dorm 6 ore pe noapte si e prea putin.

Cred ca din cauza asta progresez foarte greu in ultima vreme la sala fiindca somnul nu-i suficient.

Am avut perioade in care luam melatonina,valeriana, magneziu dar nici un efect. Nustiu ce as putea face.

Dimineata nu aman alarma niciodata, ma trezesc din prima dar am un cap de parca l-a umplut cineva cu pietre si i-a mai dat vreo doua scanduri in varful capului.

Edited by vinciun, 17 April 2017 - 10:17.


#26
calinSarbu

calinSarbu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.05.2017
Melatonina, este un remediu foarte bun. Eu iau melatonina tot timpul cand merg / ma intorc din America de Sud (vreo 6 ore diferenta de fus orar). Trebuie sa o iei, sa te pui in pat, si sa stingi tot. Adormi si dimineata te simti altfel. Te ajuta mult !

Somnofort este de asemenea un remediu pe baza de melatonina, plus ceva plante. Are concentratia optima de melatonina, 1.5 grame.

Prea multa melatonina nu e buna pentru barbati. PRea multa melatonina, poate scadea nivelul de testosteron :(

#27
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 LL13G, on 14 aprilie 2017 - 19:38, said:


Amanatul oboseste. E bine sa te trezesti din prima, chiar daca nu vrei.. :/

E bine ca să nu întârzii la serviciu! :lol:

#28
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 BlackyOne, on 02 aprilie 2017 - 00:45, said:



Aveti niste sfaturi pentru a putea dormii din nou inainte de ora 12?
Sex inainte de culcare......daca nu ai cu cine o cana mare de ceai de tei.......

#29
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Dorm buștean, adorm în câteva minute după ce mă întind. Am un somn sănătos. 7 ore pe noapte, cel puțin.

#30
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 Clovis, on 13 mai 2017 - 20:18, said:


Sex inainte de culcare......daca nu ai cu cine o cana mare de ceai de tei.......

Nu ma ajuta nici una alta. Prima chiar de multe ori mai rau face. Cateodata parca mi-e somn insa dupa o tavaleala nu-i somnul, incep sa caut mancare pron frigider, parca as cauta sa citesc ceva, numai sa nu ma culc.

 androholic, on 13 mai 2017 - 21:40, said:

Dorm buștean, adorm în câteva minute după ce mă întind. Am un somn sănătos. 7 ore pe noapte, cel puțin.

Nu caut nimic, doar la laud.


#31
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La tine e destul de clar, sala prea tarziu are astfel de efecte.

#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Posibil. Ieri am am avut un antrenament foarte bun. Am crezut ca o sa dorm dus dar n-a fost sa fie. M-am pus la culcare pe la 11 si am adormit pe la 3. Trezirea la 6,30. Cruda-i viata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate