Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Achizitie bicicleta de cross

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cucuruzandrei

cucuruzandrei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.11.2016
Salutari. O sa-mi cumpar probabil anul acesta o bicicleta de cross si as avea nevoie de ajutorul vostru.
Bicicleta o sa o folosesc pentru iesiri de 20-30 km in mare pe asfalt(romanesc) dar as vrea sa nu am probleme nici daca fac un detour pe un drum de tara.
Dupa ce am cautat cam la ce categorie ar intra ce vreau eu am gasit: 'cross'.

M-am uitat la modele de la Devron, Merida, Cross si de asemenea firmele prestigioase, dar nu vreau sa dau bani pe nume.
Problema e ca pot sa ma pronunt doar la aspect si eventual dpdv al pieselor sa asociez Shimano cu ceva destul de bun.
Acum va intreb: Cam la ce ar trebui sa ma uit cand cumpar o bicicleta (ma refer la componente)?

Din ce am vazut mi-au placut urmatoarele:

Cross Legend Man 28''
Cross Quest Man 28''
Cube Curve
GIANT ROAM 3 DISC
Focus Crater Lake Evo 24G
Devron Cross K3.8

Sau ceva mai ieftin modelele acestea:

Cross Avalon 28''
Focus Crater Lake Elite 21G

Bineinteles, astea mi-au placut in mod deosebit dar au si un pret destul de mare pentru bugetul meu.Dar daca voi stiti ceva mai bun pentru nevoile mele si sa fie mai ieftin as fi fericit si v-as multumi dar daca nu, sa zicem ca as putea face un sacrificiu sa ajung la bugetul aproximativ la care sunt cele postate de mine.(2500 RON) .

Multumesc si astept pareri.

Edited by cucuruzandrei, 01 April 2017 - 19:34.


#2
diddy_fan_2pac

diddy_fan_2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.03.2008
Nu lua pt asfalt ceva cu furca fata cu suspensie.  Cauta gravel bike (desi de noi sunt peste buget dar poate ai mai aparut altele) care este o "cursiera" cu geometrie relaxata si permite cauciucuri mai late. Cu acestea fat destui km fara probleme . Sau te poti axa pe trekking bike la fel cu furca fixa.
Daca esti din Bucuresti mergi maine la Salonul bicicletei sau cum s-o cheama si ai sa vezi toate combinatiile posibile.

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Eu am Cross Trekking 28, cu furca cu suspensie blocabila. Este super, pe asfalt merg cu ea blocata, cand o dau pe macadam o deblochez si se schimba atitudinea.

#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Mergi la salonul bicicletei, arunca un ochi fie la Gravel bike fie la Ciclocross.
Cross-urile puse de tine sunt ok, dar sunt si cel mai mare compromis.
Pe sosea cei cu cursiere o sa te spulbere, iar pe dirt un 29er competent te va lasa in praf.

#5
cucuruzandrei

cucuruzandrei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.11.2016
Din pacate nu pot ajunge la salon, sunt in Cluj momentan. Spunea cineva mai sus ca ar fi mai bun un model fara suspensie fata(ci cu furca fixa)
M-am uitat la gravel si da, sunt interesante dar cum ai spus, mai scumpe.
Am vazut totusi ceva la Merida, la categoria Fitness: seria Speeder

De ex. asa ceva:

Speeder 200 28''

Cred ca cu asa ceva as avea un plus de viteza dar nu stiu daca ma voi simti bine pe un drum cu pietris..
In general daca e pe 28'' nu ar trebui sa ma deranjeaza prea tare nu? Deranj in sensul fizic pentru ca daca ma lasa unul cu 29'' in spate asta nu e o problema. Nu concurez cu nimeni. Posted Image

Edited by cucuruzandrei, 01 April 2017 - 22:40.


#6
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,745
  • Înscris: 01.10.2002
Cauta ceva cu furca blocabila, daca iesi si de pe asfalt.

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
tu ce buget ai?
Eu merg cu MTB si furca blocata pe sosea, cu cauciucuri corespunzatoare, unde scot lejer medii de 20+ si merg fara probleme si pe drumuri de tarana.

#8
cucuruzandrei

cucuruzandrei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.11.2016

 danX, on 02 aprilie 2017 - 05:51, said:

tu ce buget ai?
Eu merg cu MTB si furca blocata pe sosea, cu cauciucuri corespunzatoare, unde scot lejer medii de 20+ si merg fara probleme si pe drumuri de tarana.

Pai undeva pe la 2500-3000 RON.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate