Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Apartament 2 camere bucuresti - 40.000 euro maxim , pareri ?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

 baietzelu, on 02 aprilie 2017 - 10:31, said:

Am citit tot, sa rectific recomandati-mi o zona de banii aia in care v-ati muta. Mersi frumos.

Nu exista "o zona in banii aia in care ne-am muta". Exista anumite nevoi care trebuie rezolvate cu un anumit spatiu.50mp cum vrei tu  intr-o zona decenta (nu buna) inseamna 60 de mii de euro in general (50 de mii achizitia, 10 mii acte, mobila, electro, renovari, finisari, costuri de transport, etc). Daca e langa metrou, se adauga 5-1 mii la pretul de achizitie. Daca e etaj si orientare ceruta de multi oameni (2-5, orientare est) , mai scoti vreo 5-10 mii , si tot asa.

DACA poti renunta la spatiu, dar bugetul este fix, cea mai buna zona dpmdv este Ion Mihalache, unde, cu ceva noroc, poti gasi garsoniere conf 2 langa parc, zona linistita, bloc vechi (anii 70), la ~ 22-25mpu cu ~ 35 de mii de euro, deja renovata si finisata. Mai bagi ceva bani in acte si in mobila minim necesara, si asta e. Poti spue ca ti-ai luat o locuinta micuta intr-o zona buna a orasului.

Trebuie sa intelegi ca 40 de mii de euro pot fi "ofertati" de o familie modesta, care trage un credit ipotecar pe 30 de ani de la o banca oarecare. Din 2 salarii minime pe economie azi in RO(aprox 225 euro x 2 salarii = 450 euro net lunar) , se pot obtine credite ipotecare de pana la 50 de mii de euro. De aceea, presiunea pe preturile de achizitie este si va fi mare in continuare, atata timp cat dobanzile la credite vor ramane mici, i.

#20
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
http://cetin.ro/vind...ament-buftenez/

   La banii aia mai bine renunti la ideea de Bucuresti si te uiti in jur. Decat la margine de cartier marginas mai bine intr-un orasel din zona limitrofa. Singurele care merita atentie sunt Otopeni si Buftea. Nu au metrou dar au multe optiuni de transport, ratb si autobuze private, Buftea are si gara. Au magazine destule, banci, farmacii, scoli, gradinite, cam tot ce vrei si, foarte important nu au neaparat elementele golanesti pe care le gasesti la margine de Bucuresti (rromi,baietash de carter care freaca duda la 30 de ani in fata blocului, samd)
   Mai merita sa arunci o privire si la Pantelimon sau Magurele. Mie mi se par prea marginase si spre deosebire de Otopeni si Buftea accesul in Bucuresti se face prin zone foarte aglomerate si cu infrastructura proasta (pantelimon, respectiv Rahova).
   Ideea este ca multe complexe de apartamente noi si ieftine de la marginea Bucurestiului sunt in camp si chiar daca sunt pozitionate mai aproape de oras decat oraselele astea limitrofe accesul de multe ori e mai greu si nu au aproape nicio facilitate (o sectie de politie de exemplu sau o statie de ambulanta prin apropiere). Nu mai vorbesc de scoli si gradinite, daca te gandesti sa ai si copii.
   Despre Buftea exista un topic facut de mine aici : https://forum.softpe...dpdv-financiar/

#21
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Da , in banii aia, daca e un buget fix, si zona de dincolo de centura poate fi o optiune.
Dar deja nu vorbim de Bucuresti, ci de Ilfov.

#22
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 alex1vasile, on 02 aprilie 2017 - 14:32, said:

Da , in banii aia, daca e un buget fix, si zona de dincolo de centura poate fi o optiune.
Dar deja nu vorbim de Bucuresti, ci de Ilfov.
    Ilfov nu ar exista daca nu ar fi Bucuresti. Ar fi doar niste sate sarace lipite in campia Romana care traiesc din ajutor social si voteaza P$D. Orice oras mare are o arie metropolitana, e mai mult o chestie administrativa. Pipera e in Ilfov dar e mai aproape de centru (~7-8km) decat in Militari, inceptul A1 sau Ozana.

#23
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Da, asa este,
insa Ilfov nu este Bucuresti. Ilfov inseamna alti timpi si alte mijloace de transport decat cele din oras.

#24
banzai77

banzai77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 16.01.2016
Poți gasi pe Giurgiului, aproape de metrou Eroii Revolutiei, după piata Progresul, mai exact, Vigoniei, Drumul Gazarului, cnf 1 cred ca ai să găsești până in 50 mii euro, ideea e că nu ai sa.l gasesti cu îmbunătățiri, dar eu zic ca e o zona bunicică acolo, dacă vrei totuși să iei si un conf 2,Poti incerca cu 3 camere pe Drumul Gazarului, Piata Resita, spre piata Sudului, aici gasesti si cu 35-40 mii de euro cu 3 cam, 45 m 2....

#25
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 fightClub25, on 02 aprilie 2017 - 14:53, said:

Ilfov nu ar exista daca nu ar fi Bucuresti. Ar fi doar niste sate sarace lipite in campia Romana care traiesc din ajutor social si voteaza P$D. Orice oras mare are o arie metropolitana, e mai mult o chestie administrativa. Pipera e in Ilfov dar e mai aproape de centru (~7-8km) decat in Militari, inceptul A1 sau Ozana.
Cea mai apropiata periferie de centru este Popesti Leordeni. Poti incerca si acolo. Metroul e aproape.

#26
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Să te muți în orb, așa, doar fiindcă vii din provincie la București, e cea mai mare tâmpenie. Uite, eu sunt bucureștean, dar abia acum după 40 de ani am devenit proprietar, după ce mi-am așezat cariera, am copil, știu la ce școală va învăța și multe alte lucruri. Până acum am cam stat creanga și am preferat să economisesc. În orice caz, 40000 e un buget mic și nu vei găsi decât ori ceva prin lanul de porumb, ori ceva prin blocuri cu risc seismic sau în zone oribile (deci iei pe barba ta). Să verifici pe www.riscseismic.ro adresa pe care o vizezi. Eu am vizionat recent un apartament pe IG Duca, într-un bloc fără risc, și crede-mă că deși era cocină înăuntru, proprietarul nu lăsa mai jos de 45000. Mai băgai pe puțin 10000 ca să-l aduci la un standard locuibil. Altfel, găsești în zonă oferte gârlă la adresele cu risc, sub 40000 și puse la punct, să-ți ia ochii. Cam asta e realitatea și poți să iei o decizie greșită dacă nu cunoști Bucureștiul. Cel mai bine, stai o vreme în chirie, că nu mori, și abia te obișnuiești cu orașul, vezi dacă îți place, dacă te descurci cu banii etc. Dacă ai banii ăia și ești tânăr nu va fi o problemă să pui un avans și să iei un credit cu care să-ți cumperi ceva într-o zonă mult mai bine calculată decât pe criteriul că „vin și eu din Brăila și n-am unde să stau, dar nici bani nu prea am, deci o să cumpăr ce găsesc, unde găsesc”. Cel mai bine e să devii proprietar când poți cu adevărat să gândești pe termen lung.

Edited by inius, 03 April 2017 - 13:58.


#27
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
http://anuntul.ro/an...b5602cf806b1c99

http://anuntul.ro/an...b5602cf806b1c99

http://anuntul.ro/an...b5602cf806b1c99

http://anuntul.ro/an...b5602cf806b1c99

#28
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
+
https://www.olx.ro/o...html#d8d7315a01

https://www.olx.ro/o...html#e9f5be4b7f

https://www.olx.ro/o...html#96971f5b62

https://www.olx.ro/o...html#96971f5b62

#29
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
http://anuntul.ro/an...2166dc637b7ae14

#30
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,139
  • Înscris: 08.12.2008

 baietzelu, on 02 aprilie 2017 - 10:31, said:

Am citit tot, sa rectific recomandati-mi o zona de banii aia in care v-ati muta. Mersi frumos.

400000 de cam la limita pentru un ap. cu 2 camere. Iar asta cu zonele bune e subiectiva. Stiu oameni care stau in Berceni, la IMGB, la Grigorescu, Giulesti, Bucurestii Noi, Banu Manta... adica tot felul de zone si in mare sunt multumiti si nu prea s-ar muta in alta zona. Bine, nu vorbim de Primaverii sau Dorobanti de exemplu.
Totusi daca ar fi musai sa iau in  Bucuresti, m-as interesa la Dimitrie Leonida, Cartierul Latin sau Militari Residence. Nu pot sa zic ca ma dau pe spate zonele astea, insa raporat la pret cred ca sunt ok. Personal nu sunt adeptul blocurilor de peste 35-40 de ani.
Si asa cum a mai zis cineva, arunca-ti un ochi se pe imprejurimi, gen Buftea sau Otopeni.

#31
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 G-Ionel, on 01 aprilie 2017 - 20:14, said:

Alte zone bune in Bucuresti care ar fi, indiferent de pret? Adica sa fie cat de cat liniste, verdeata, parcare, in proximitatea unor obiective/centre comerciale/statii metrou, cu iesire din oras mai degraba spre munte?
Șos. Nordului. Raspunde la toate criteriile, in special la indiferent de pret.

#32
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
unde e metrou langa sos Nordului?

#33
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Aurel Vlaicu si Aviatorilor.

Dar, pe bune, socotesti ca 'metrou' e principala grija a zonei?

#34
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
omu' a zis ca vrea metrou...

#35
UPCfan

UPCfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.03.2017
Un prieten a gasit ceva asemanator cum vrei tu cu 46 mii in militari pe langa complexul studentesc "leu". Am fost si l-am vizitat prin martie si am fost surprins de ce a luat. Termopan veka, gresie si faianta de calitate, parchet de nuc, finisaje foarte bine executate, cateva obiecte de mobila. L-a luat de la o familie care s-a mutat in provincie (in Campina). In principiu daca ai timp si cauti atent poti gasi ceva bun. Succes!

#36
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,750
  • Înscris: 13.08.2008

 LauCalin, on 15 aprilie 2017 - 14:16, said:

400000 de cam la limita pentru un ap. cu 2 camere. Iar asta cu zonele bune e subiectiva.
Posted Image
Nu e un zero in plus ?!

 fightClub25, on 02 aprilie 2017 - 14:53, said:

Ilfov nu ar exista daca nu ar fi Bucuresti. Ar fi doar niste sate sarace lipite in campia Romana care traiesc din ajutor social si voteaza P$D. Orice oras mare are o arie metropolitana, e mai mult o chestie administrativa. Pipera e in Ilfov dar e mai aproape de centru (~7-8km) decat in Militari, inceptul A1 sau Ozana.
Dar in cele de la final e metrou...Pentru multi conteaza in cat timp ajungi cu metroul in centru.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate