Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Planul secret al PSD-ului : Nationalizarea pensiilor private

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
324 replies to this topic

#19
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 15.01.2017

 miromulus, on 01 aprilie 2017 - 16:54, said:



Normal. Vroiam doar sa arat ca, la fel ca la taxe sau impozite, si aici se poate gasi acoperire legala ca sa ne ia banii nostri.
De asta si sun ca este mai odios decat furtul hoților obișnuiți. Pentru ca statul fura legal. Tu sau eu, daca ne apucam sa facem ce face statul, mergem la inchisoare. Pe buna dreptate. Statul, prin slugile pe care le are, este felicitat de catre cine? De catre alti hoți mai mici, imbecilii, multi si prosti.

 Flat, on 01 aprilie 2017 - 16:55, said:



"proprietatea este un moft" a zis cineva important candva

Important pentru borfași...

#20
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Flat, on 01 aprilie 2017 - 16:55, said:

"proprietatea este un moft" a zis cineva important candva
Si atunci ce sens mai are o lege care sa interzica furtul ? Daca nu exista proprietate privata, ce sens logic mai are furtul ?

#21
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,590
  • Înscris: 10.08.2009

 Flat, on 01 aprilie 2017 - 16:55, said:


"proprietatea este un moft" a zis cineva important candva

Altcineva important a zis in 2012 ca salariile bugetarilor sunt un moft.
Cam cum o sa va zica Dracnea la anu'.

#22
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
are sens. furtul e in continuare interzis pentru persoane fizice. si juridice

statul are derogare, in anumite situatii (criza) poate apela la acest "furt" pentru a supravietui

oricum e o gogorita aruncata de incompetentul ala de la PNL nu va mai infierbantati atata, nu nationalizeaza nimeni nimic. poate vor umbla la procent un pic

#23
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
In 2020 o sa vina sa ne explice ce bine e sa facem fotosinteza in loc sa mancam.

Venezueala here we come.

#24
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Flat, on 01 aprilie 2017 - 17:03, said:

poate vor umbla la procent un pic

Pai a umblat deja: e 5.1 fata de 6.

#25
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
si totul a plecat de la ce a visat Perdoiu

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 PlatonX, on 01 aprilie 2017 - 16:46, said:

Stati putin. Deci, banii aceia nu sunt banii mei ? Daca statul ii ia nu se numeste furt ?
Taxele si impozitele sunt una - platim pt servicii care se intorc la noi, dar confiscarea priprietatii private de catre stat este furt.

nu, nu sunt banii tai :) .au facut parte din contributia ta la pensie. statul, cel care a incasat acesti bani, a decis sa cedeze administrarea unei parti din ei unei firme private.

#27
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 tomaso, on 01 aprilie 2017 - 16:27, said:

Tu ai văzut vreo manifestare a tefeliștilor pentru ceva bun?   De exemplu, pentru a face presiuni în vederea accelerării construcției de autostrăzi?
Sau contra mizerabililor care distrug afacerile cu controale fără număr?  
Eu n-am văzut.
N-ai vazut pt ca aia care vor autostrazi si-au luat zborul deja.

#28
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 silverflower, on 01 aprilie 2017 - 16:07, said:

- N-ar fi rău, îi protejează astfel pe viitorii pensionari de la privați de țepe.
Aha. Tie ti-a trimis anual statul un extras din contul de pensie? Firma la care am pensia privata imi trimite. Deci teoretic banii cotizati de mine exista undeva. Banii cotizati la stat acu' 2 ani oare mai exista? Asta e intrebarea.

 Kersim, on 01 aprilie 2017 - 16:17, said:

Economistii de meserie deja isi fac incalzirea si vin sa ne explice ca e mai bine ca banii nostri sa fie la stat nu la multinationale sorosiste and shit..
Pai banii nostri de la stat nu mai sunt ai nostri. Si oricum se evapora in 1 an, pentru ca le scade punctul de fierbere (sau presiunea?)

#29
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Jammalan-the-Prophet, on 01 aprilie 2017 - 16:02, said:

http://www.hotnews.r...tul-bugetar.htm

Se anunta o vara calduroasa , raul de lapte si miere e in pericol sa sece asa ca dupa ce a a obligat firmele de stat sa renunte la investitii si sa vireze 90% din profit catre buget pomeni acum hienele isi indreapta privirea spre pensiile private.



http://www.zf.ro/ban...ea-lor-16215604
asa auprocedat in Ungaria si Polonia
o prostie economica

#30
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 PlatonX, on 01 aprilie 2017 - 16:28, said:

Eu nu inteleg cum este posibil ca un stat sa ia din proprietatea privata si sa treaca in proprietatea statului. Adica, daca maine statul doreste sa imi ia casa si sa o treaca in proprietatea statului, poate sa faca asta ?
Nu. Mai intii trebuie sa-ti nationalizeze casa. Probleme, tovarase Platon? :)

 shefu_de_combinat, on 01 aprilie 2017 - 16:32, said:

dada. aproape mi-as scrie cu pixu pe spate "fericire" de bucurie ca distrug securistii economia din cauza protestelor



does not compute.
Srsly, nu-mi zi, kovesi e mult mai naspa decat dragnea, daea&co?
Rideti voi, rideti, dar sa nu se apuce DNA sa faca dosare de coruptie oamenilor obisnuiti, ca o sa vedeti svastica in fatza.

Edited by Dihorul Razboinic, 01 April 2017 - 17:25.


#31
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006

 Kersim, on 01 aprilie 2017 - 16:23, said:

Da, dar noi tot le platim pensie la tampitii care au acum grija sa distruga tara prin votul lor. Perfect.

Tampitii de azi au platit deja pentru "tampitii" din vremea lor. Si nu au bombanit.
Poate ai noroc si cand vei fi "tampit" se va gasi cine sa-ti plateasca "tainul". Si sa te umple de laturi (verbale)

#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Dihorul Razboinic, on 01 aprilie 2017 - 17:16, said:

Aha. Tie ti-a trimis anual statul un extras din contul de pensie? Firma la care am pensia privata imi trimite. Deci teoretic banii cotizati de mine exista undeva. Banii cotizati la stat acu' 2 ani oare mai exista? Asta e intrebarea....

ai primit o situatie a platilor efectuate de tine, nu un "extras din contul de pensie" :). cum si cand se vor transforma acei bani in "pensie" nu stie inca nimeni.

#33
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 Dihorul Razboinic, on 01 aprilie 2017 - 17:16, said:

Firma la care am pensia privata imi trimite.
...încă! Dacă firma se face dispărută sau vreun șmecher îi face banii dispăruți (cum s-a mai întîmplat), ce te faci? Tot în stat e baza, căci, mort-copt, trebuie să nu te lase să mori de foame.

Edited by silverflower, 01 April 2017 - 17:46.


#34
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

 tomaso, on 01 aprilie 2017 - 16:23, said:

Nu numai pesediștii sunt așa.
Toată lumea este așa.   Și când spun despre toată lumea, mă refer nu numai la politicieni, ci la toată lumea.  

Adică fiecare om se gândește doar la el, la interesul lui de moment.   Dacă are el o pensie cu 100 lei pe lună mai mare  ACUM,  doar asta contează pentru el.
Nu importă și nimeni nu pare interesat de echilibrele macro economice, de soarta generațiilor viitoare și că aceștia vor primi moștenire o datorie uriașă care îi va sclaviza forever.

Grecia este un exemplu, dar cui îi pasă de tras învățăminte? Cei 100 de lei actuali sunt importanți.   Ce va fi peste 20 de ani?   Dă-i dracu, ce ne pasă de ăia?   Acum să trăim bine.

Am văzut zeci de mii de tineri ieșind să manifesteze în favoarea binomului.   În loc să manifesteze pentru reducerea pensiilor, pentru reducerea salariilor bugetarilor, pentru tăierea cheltuielilor aiurea, ei manifestează în favoarea lor, pentru interesele binomului și al profitorilor. Asta este, dacă asta vor, asta vor obține.   Pe merit!
Dupa mintea ta n-ar trebui sa existe pensie. Stim, ai mai spus candva o prostie de genul, fiecare sa agoniseasca pentru a consuma la batranete.

 tomaso, on 01 aprilie 2017 - 16:27, said:

Tu ai văzut vreo manifestare a tefeliștilor pentru ceva bun?   De exemplu, pentru a face presiuni în vederea accelerării construcției de autostrăzi?
Sau contra mizerabililor care distrug afacerile cu controale fără număr?  
Eu n-am văzut.
Nici eu n-am vazut o afacere cinstita si absolut legala sa fie distrusa astfel. Din cauza prostiei si lacomiei detinatorului, da.

Edited by flovio, 01 April 2017 - 18:05.


#35
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 flovio, on 01 aprilie 2017 - 17:49, said:

fiecare sa agoniseasca pentru a consuma la batranete.

well technically speaking he's not wrong, you know

#36
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

 Kersim, on 01 aprilie 2017 - 16:23, said:

Da, dar noi tot le platim pensie la tampitii care au acum grija sa distruga tara prin votul lor. Perfect.
Insulta pe care moderatorii sper sa o penalizeze.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate