Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

CERBER RANSOMWARE

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1
kristi229

kristi229

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.12.2014
Nu stiu cum am avut norocul, dar  m-am infectat cu tampenia asta de virus.. Cunoaste cineva vreo metoda ? am inteles ca sunt sanse foarte mici sa-ti recuperezi fisierele :( .

Attached Files



#2
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Baga pleoapa si urmeaza pasii .
https://forum.softpe...hide-topic-nou/

#3
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Nu ai cum.. doar sa-ti arunci HDD-ul la gunoi, de ce sa dai bani unui om care te.a "hackuit" ?

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cum ai reusit sa iei virusul?

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 Gotyc, on 01 aprilie 2017 - 15:09, said:

Nu ai cum.. doar sa-ti arunci HDD-ul la gunoi, de ce sa dai bani unui om care te.a "hackuit" ?
O stergere comleta nu ajunge? E stricat fizic hdd?

#6
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

 Gotyc, on 01 aprilie 2017 - 15:09, said:

Nu ai cum.. doar sa-ti arunci HDD-ul la gunoi, de ce sa dai bani unui om care te.a "hackuit" ?
De ce sa arunce hardul, e stricat cumva ?
Doar fisierele sint paradite.
Dai bani ca sa iti recuperezi fisierele.
Nu situ daca e valabil si pentru acest ransomware exact, dar au fost cazuri in care hackerul a trimis cheia de recupertare.

#7
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
Vezi aici: https://www.nomorera...tion-tools.html

#8
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Incearca asta

N
umai nu plati pentru cheia de decriptare, nu o sa o primesti in veci. Ei vor doar banii, iar daca merge treaba e clar ca nu o sa ofere niciodata indicii despre algoritmul cheii respective.

Vezi ca mai au si cei de la Kaspersky ceva pentru decriptare.

#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Eu nici daca vreau n-am cum sa iau ransomware. Nu pot sa inteleg cum unii se viruseaza asa de usor.
Singura modalitate de recuperare a datelor este plata.
Daca nu-s asa importante atunci nu te stresa.

 Tort, on 01 aprilie 2017 - 16:02, said:

Incearca asta
Numai nu plati pentru cheia de decriptare, nu o sa o primesti in veci. Ei vor doar banii, iar daca merge treaba e clar ca nu o sa ofere niciodata indicii despre algoritmul cheii respective.
Vezi ca mai au si cei de la Kaspersky ceva pentru decriptare.
De unde stii?

Edited by red46, 01 April 2017 - 16:03.


#10
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Faptul ca ai platit NU iti garanteaza ca si vei primi cheia de decriptare.
Daca are bani, curaj sa riste si niste documente foarte importante - poate sa plateasca.
Dar asta NU garanteaza ca isi va recupera fisierele.
In foarte multe cazuri, chiar daca au platit, nu au primit nici un raspuns.
Apropo, pentru unele ransomware, presupun ca mai vechi, cred ca au aparut programe de decriptare...
Sau e posibil sa apara mai tirziu.... deci ar trebui pastrate acele fisiere.

Edited by roxanaRabinowitz, 01 April 2017 - 16:15.


#11
kristi229

kristi229

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.12.2014
L-am lasat pe frate-miu sa se joace si cand m-am trezit tot primeam o eroare insistenta cum ca un "program" vrea sa imi arate ceva si trebuie sa ii dau acordul, am ignorato de cateva ori dar tot continua sa apara, in cele dim urma am acceptat, crezand ca e vorba de vreun update la windows sau mai stiu eu ce , dupa asta imi apare pe ecran o imagine cum ca fisierele sunt criptate si daca vreau sa le deblochez trebuie sa platesc pt ele :)).. logic ca n o sa fac chestia asta, doar ca nu stiu cum dracului sa scap de el. Am incercat cu malwaerbytes , nu mai detecteaza nimic dar fisierele tot blocate sunt.

#12
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Nu e stricat fizic , dar iti cripteaza toate fisierele si nu poti face nimic din cate am inteles nu-l poti rescrie.


Quote

De asemenea, o modalitate prin care Cryptolocker se infiltrează foarte frecvent este printr-un fișier cu extensia „.PDF.EXE”, mizând pe comportamentul implicit al Windows care ascunde extensiile cunoscute de fișiere. Dacă reactivezi abilitatea de a vedea întreaga extensie a fișierelor, poți identifica mai ușor fișierele suspecte. În plus, dacă scanerul de mail gateway are capacitatea de a filtra fișierele de extensie, îți recomandă să blochezi email-uri trimise cu fișiere „.EXE” și să refuzi mail-uri trimise cu fișiere care au extensie dublă de fișiere, ultimul fiind un executabil.
.
playtech.ro/2015/sfaturile-expertilor-bitdefender-te-tin-departe-de-virusii-care-cer-rascumparare-cea-mai-mare-amenintare-de-pe-internet/

#13
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

 kristi229, on 01 aprilie 2017 - 16:24, said:

L-am lasat pe frate-miu sa se joace si cand m-am trezit tot primeam o eroare insistenta cum ca un "program" vrea sa imi arate ceva si trebuie sa ii dau acordul, am ignorato de cateva ori dar tot continua sa apara, in cele dim urma am acceptat, crezand ca e vorba de vreun update la windows sau mai stiu eu ce , dupa asta imi apare pe ecran o imagine cum ca fisierele sunt criptate si daca vreau sa le deblochez trebuie sa platesc pt ele Posted Image).. logic ca n o sa fac chestia asta, doar ca nu stiu cum dracului sa scap de el. Am incercat cu malwaerbytes , nu mai detecteaza nimic dar fisierele tot blocate sunt.

Boot cu orice vrei tu  (orice kit de windows, linux, Gparted....)
Format complet toate partitiile.
Formatezi si orice stick sau card (chiar daca era in vreun telefon, aparat foto) conectat in perioada cit ai fost infectat.
Reinstall windows.

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Topic mutat: Windows 7 > Devirusare.

#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 kristi229, on 01 aprilie 2017 - 15:04, said:

Nu stiu cum am avut norocul, dar  m-am infectat cu tampenia asta de virus.. Cunoaste cineva vreo metoda ? am inteles ca sunt sanse foarte mici sa-ti recuperezi fisierele Posted Image .
descarca
   Trend Micro Ransomware File Decryptor

*functioneaza doar pentru CERBER V1
(ca sa decriptezi tot iti ia cateva ore bune)


EDIT: se pare ca versiunea ta de ransomware e din 2017, numita si Red CERBER deci nu cred ca ai vreo sansa sa decriptezi fisierele !

 Tort, on 01 aprilie 2017 - 16:02, said:

Vezi ca mai au si cei de la Kaspersky ceva pentru decriptare.
Pentru CERBER vad ca cei dela Kaspersky nu au  decryptor nici macar pentru vreo versiune (cred ca sunt vreo 4 pana acum)

Edited by stlk, 01 April 2017 - 17:43.


#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
kristi229

am uitat sa te intreb ceva,nu te intreb de unde l-ai luat, ca Cerber il iei de obicei din email (atasament) ci vreau sa te intreb ce antivirus ai avut instalat in PC de a trecut neobservat ?

Edited by stlk, 01 April 2017 - 18:04.


#17
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 kristi229, on 01 aprilie 2017 - 15:04, said:

Nu stiu cum am avut norocul, dar  m-am infectat cu tampenia asta de virus.. Cunoaste cineva vreo metoda ? am inteles ca sunt sanse foarte mici sa-ti recuperezi fisierele Posted Image .
Ce sanse foarte mici... sansele sunt NULE!
S-a scris mult pe tema asta... si te-as intreba; tu,de back-up ai auzit!
Nici in clipa asta,in 2017,cand multi s-au "fript",nu-mi vine a crede ca mai exista utilizatori care n-au in casa un HDD extern,niste DVD-uri unde sa fie salvate macar amintirile (pozele,filmele cu cei dragi,muzica preferata etc.)!
Stati numai in nadejdea unui calculator unde tineti ceea ce aveti mai important,fara back-up... dar... daca va crapa frate HDD-ul? Daca va luati vreun ransomware cum si-a luat si initiatorul topicului? Chiar ceea ce aveti salvat pe calculator... nu are vreo valoare? Chiar nu merita pus la adapost in caz de pericol? Mai multe nu spun.
Sanse de recuperare... zero! Cu toate decriptoarele ce mai circula pe net... sunt atetea variante de ransom,criptare pe 256 biti... asta este!
Data viitoare,back-up 100% la tot ce ai. Eu am la 100%,daca-mi crapa laptopul de pe care va scriu,am back-up 100% si de asemeni tot ce nu incape pe laptop (am peste 15 TB de fisiere),am pe HDD-uri externe! Voi (unii dintre voi) de ce nu aveti?

Edited by Tehnicianul1970, 01 April 2017 - 19:58.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 kristi229, on 01 aprilie 2017 - 16:24, said:

L-am lasat pe frate-miu sa se joace si cand m-am trezit tot primeam o eroare insistenta cum ca un "program" vrea sa imi arate ceva si trebuie sa ii dau acordul, am ignorato de cateva ori dar tot continua sa apara, in cele dim urma am acceptat, crezand ca e vorba de vreun update la windows sau mai stiu eu ce , dupa asta imi apare pe ecran o imagine cum ca fisierele sunt criptate si daca vreau sa le deblochez trebuie sa platesc pt ele Posted Image).. logic ca n o sa fac chestia asta, doar ca nu stiu cum dracului sa scap de el. Am incercat cu malwaerbytes , nu mai detecteaza nimic dar fisierele tot blocate sunt.
Dar windows-ul era cu licenta? Antivirus cu licenta aveai?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate