Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Info constructie pe teren tranzitat conducte termoficare si canal colector

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Va salut,
Idraznesc sa va intreb pe voi, poate ma ajutati cu un sfat. Pe teren as vrea sa ridic un duplex.
Am prins un pont legat de un teren in Bucuresti, zona buna, toate utilitatile,  actele ok, pret bun...aici se termina partea buna.
Partea nasoala:
- pe teren se afla 2 conducte termoficare, scose din uz(la gard au fost taiate de la magistrala si se opresc undeva la mijlocul terenului), puse intr-un camin de beton armat ingropat la 2,5m fata de sol.
- terenul mai este tranzitat fix pe mijloc de la un cap la altul, de un canal coector compus de 2 conducte fi 2,7m, puse tot intr-un camin b.a. la 10m adancime.

Intrebarie mele:
Conductele termoficare pot sa le scot eu, sau trebuie sa ma rog de cei de la Radet?

Care este distanta minima fata de care pot construi pana la canalul colector, al ApaNova.

Pana acum telefoanele si mailurile au avut efect zero, date catre radet si apanova.
Fiindca nu sunt propietar, toate usile mi se inchid.
Intentia este de a strange toate informatiile inaine de a bate palma.


#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Sfatul meu e sa nu bati palma.
Cred ca la fel te vor sfatui si colegii mai cunoscatori.

View PostIngerik, on 31 martie 2017 - 21:15, said:

zona buna, toate utilitatile,  actele ok, pret bun...aici se termina partea buna.
De ce crezi ca este pretul asa de bun? Oare nu din cauza problemelor enumerate de tine?

#3
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Mai mult ca sigur va trebui sa muti conductele pe cheltuiala ta cu o firma agreata/autorizata de RADET, daca vrei sa construiesti pe acel teren. De canalul colector nu stiu ce sa zic.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
parerea mea e sa nu construiesti nimic acolo. daca se inunda zona, vei avea o mica mlastina in curte.

asa cum stau canalele deschise cu lunile pt cate o lucrare de reparatie, crezi ca pe terenul tau unde nu-i mai bate nici politia la cap ca sa astup groapa, se vor grabi mai tare? dimpotriva, te lasa cu el descoperit si te intereseaza ce faci.

eu zic sa lasi terenul in pace si sa te orientezi in alte directii.

#5
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Voi incerca sa pun schita terenului,
Avem studiu geo facut, terenul are o usoara panta, deci as excude riscul de inundatie, asta  daca se vor respecta si indicatiile de astupare si tasare.

#6
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Pentru conductele dezafectate ii chemi pe aia cu căruțe care striga "feeeeeer vechiiiii cumparaaaaaam!".
Cu restul nu știu...

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
tu terbuie sa te gandesti asa. cumperi terenul la suprafata, al lor este sub aceasta, insa dreptul de acces la locul cu pricina le este asigurat, inclusiv cu utilaje, orice sapatura, mizerie, zgomot si orice alte situatii le vezi si pe strazile noastre unde lucreaza ei, o sa le ai in curte. in locuri publice le mai organizeaza pt ca sunt cumva obligati, dar pe terenul tau, te vor ignora.

faci ce vrei paan la urma, cu panta si fara panta, ai numai de pierdut. te bucuri acum ca dai mai putini bani, dar alergatura cu dezafectarea tevilor, proiecte pt constructie si evitare de camin, acces nemijlocit la acel camin, posibile probleme din cauza terenului ce nu mai este uniform, etc, toate astea cad in carca ta, dar si scad din buzunarul tau.

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
dany, relax.

initiator. incearca sa afli daca exista contract intre proprietarul terenului si proprietarul utilitatilor. daca nu exista, exista speta exista, si e discutabila. se pot face exproprieri pentru constructii civile majore... dar asta e call-ul tau sa afli.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Afară de cazul în care ai buzunare foarte adînci, pline și nu mai știi ce să faci cu conținutul lor, fugi!
De ce:
- conductele de termoficare le poți scoate - probabil fără bătaie de cap - dar va trebui să umpli șanțul rămas, să-l tasezi bine și să aștepți o vreme să-l mai taseze și natura;
- canalul colector cu două țevi DN 2.700 - ești sigur că sînt atît de mari? - din cîte știu are o zonă de protecție de 10 m de fiecare parte; mai sigur afli de la un inginer de instalații care va ști unde să caute informația. Oricum devierea a așa ceva costă o avere, asta dacă ai pe unde să-l deviezi.
Concluzia - mai bine cauți altceva; un duplex nu merită bătaia de cap.

#10
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Va multumesc pentru informatiile oferite, sigur nu se preteaza pentru nevoile mele...
Asa ca voi spune pas,

Attached Files



#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Terenul ăla e bun doar să plantezi gazon.

#12
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Sau sere cu "maricica", conductele alea de termoficare sunt "painea lui Dumnezeu"!

#13
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

View PostIngerik, on 03 aprilie 2017 - 08:32, said:

Va multumesc pentru informatiile oferite, sigur nu se preteaza pentru nevoile mele...
Asa ca voi spune pas,

Conductele de termoficare dezafectate le poti scoate pe cheltuiala ta (mare!) dar numai dupa ce primesti acordul RADET (pe care ei il dau dupa cat timp au chef si dupa ce faci un dosar cu f multe hartii).Aproape de limita din dreapta terenului e o alta conducta,de asta data functionala,e drept ca pe terenul vecin,dar vei avea retragere fata de ea care te va afecta.Canalul colector Apa Nova are 2,7 m, conductele lor au maxim 80 cm din cate stiu,dar daca e o conducta magistrala retragerile sunt de 20m,deci adio orice constructie,daca e conducta de distributie retragerea e 2 sau 3 m, dar fiind pe mijlocul terenului inseamna cam acelasi lucru...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate