Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Despre Oradea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
79 replies to this topic

#37
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,052
  • Înscris: 12.12.2006

View Postelef, on 01 aprilie 2017 - 17:38, said:

Nu erau nici monstruoase si cel putin in sec XIX nu erau segregate, ci doar reflectau situatia materiala.
Erau și atunci, iar situația materială n-are legătură cu orașele.
În orașe au trăit și cei mai săraci și cei mai bogați.

View PostWestPoint, on 01 aprilie 2017 - 17:51, said:

Estimarile tale sind dea dreptul hilare.
Nu mă cheamă Jean W.Sedlar, sorry.
Hilară e doar ortografia ta.

Quote

In 1261 nici nu exista Valahia si Moldova, de unde vrei sa fie 66% Romanians?
Și ce legătură are ?
E vorba de Transilvania aici.

#38
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 15.07.2005
Citeam pe undeva (nu stiu unde si nu am chef de cautare) ca pana in anii xxxx (spre sec xix) romanii nu aveau voie sa locuiasca in orase gen Cluj. Poate si de aici chestia cu majoritari-minoritari in urban.

#39
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Postfmm_d, on 31 martie 2017 - 20:20, said:

Oradea a fost oras unguresc in Romania? Posted Image

Da, a fost unguresc că acolo era Ungaria! Tu nu ai aflat că unirea cu Ardealul s-a făcut la 1918?
Mai şi rîzi!

View Postcatalin29, on 01 aprilie 2017 - 21:41, said:

Citeam pe undeva (nu stiu unde si nu am chef de cautare) ca pana in anii xxxx (spre sec xix) romanii nu aveau voie sa locuiasca in orase gen Cluj. Poate si de aici chestia cu majoritari-minoritari in urban.

Da, aşa este. De aceea romînii care totuşi se mutau în oraşe se declarau unguri sau nemţi, iar ca religie evanghelici sau catolici.Pt asta trebuia să schimbe şi numele de ex să ia nume ungureşti sau germane sau să pocească numele romîneşti, adică din Duda se face Dudaly, din Frnză...Frondia, din Matei...Maffei, cum ce cazul unui cîntăreţ german de muzică uşoară venit din Romania.

View Postfmm_d, on 31 martie 2017 - 22:00, said:

Cum sa colonizezi romani in Romania?

Vai! Cîte likuri ai primit! În seamnă că nu pricepeţi cuvintul a coloniza. Credeţi că doar teritoriile străine se pot coloniza.
COLONIZÁ, colonizez, vb. I. Tranz. 1. A transforma în colonie1 un teritoriu sau o țară. 2. A popula o țară sau o regiune cucerită cu oameni aduși de pe alte teritorii sau din alte țări. 3. A popula regiuni (slab populate sau depopulate) din propria țară cu oameni aduși din alte regiuni. – Din fr. coloniser.

View PostBogzaG, on 01 aprilie 2017 - 19:19, said:

mie.
pentru ca daca lucrurile ar fi evoluat altfel, poate acum eram @legati@ de vienna.
si, intre noi fie vorba, merg mai des la vienna decat la bucale.
nush de ce.
Aaaaaa, acum m-am dumirit! Tu vrei să fii dirijat de la Viena nu de la Bucureşti, adică practic vrei înapoi în Imperiul Austriac sau austro-ungar. Ţi-a fost ruşine să spui de la bun început că vrei dezmembrarea Romaniai.

Edited by neafloricadinobor, 02 April 2017 - 10:04.


#40
fmm_d

fmm_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2017
Vai, credeam ca colonisti erau englejii in India.... mea culpa, ma duc sa-mi tai un carnatz afumat din pod.

#41
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Postfmm_d, on 02 aprilie 2017 - 10:06, said:

Vai, credeam ca colonisti erau englejii in India.... mea culpa, ma duc sa-mi tai un carnatz afumat din pod.

Hai, zi mersi pt corectare şi nu îţi mai minimaliza vina.
După mea culpa trebuie punct, nu virgulă.
E în regulă şi dacă scrii greşit.Eu înţeleg. Mă deranjează însă că socoţi neimportant faptul că eu scriu bine.

View PostWestPoint, on 01 aprilie 2017 - 17:51, said:

Vezi cum suna titlurile legilor imparatului Austriei care confirma si starea Transilvaniei care a indemnat regii Ungariei sa aduca colonisti.
"Legea xxx pentru repopulatia pustiilor" repopularea pustiurilor
"Legea xxx pentru repopulatia tarii"     repopularea ţării
repopulaţie nu există pr romaneşte.
După greşelile de exprimare cred că eşti ungur. Am greşit?

#42
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ai dreptate, am scris din memorie si am scris gresit.

#43
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostBogzaG, on 31 martie 2017 - 19:48, said:

Pe mine chiar ma intereseaza chestiile astea, pentru un singur motiv:

1. doresc sa stiu cand am devenit EXACT majoritari in marile orase din vest, centru si nord.

-unii vor sustine ca din anul 0, de la daci si traci
-altii vor ocari
-alti vor discuta

cu cei de la ultima liniuta doresc sa schimb pareri.

Sustii ca "Toate gloanţele trase în istoria omenirii m-au ratat"
Poa vreio sa zici ca tu ai ratat istoria....

Ma cum sa ot explicv.. orasul nu sta suspendat in vid precum satelitu geostationar...
Oarsul depinde de un hinderland. In mod normal  populatia hinerlandului este etinci identica cu populatia orasului
Insa inistorie (aia pe care ai ratat-p) uneori sunt si zonecolonizate In care dominanta este opoplatie de lata prigine etinca. Care unoperi colononizeaza late populatii cu alat origine etinica .. "asa de ajutor"
Situatiaoraseleor din Ardeal afce partedina 2a ctgrie . Orasele sunt ale "colonizatorilor" si au o populatie de altaorigine etinca . Culmea insa este ca majoritatea parselor ardele care la 1900 aveau o populatie majortar ungara dpv etinic.. erau fondate de germani!!

Ca pe urma, ca urmare a dezvoltarii opraselor autrebyuit sa inghiat si prezenta romani,lor sdaua mai mutor romani e partea a 2a.
Ca pe urma ca urmare a unirii cu Romania sitiatia populatiei etinicromanesti s-a imbunatatiot si nu au mai fots opristi sa seaseze in orase .. e latceva.
Ca pana la urma industriliarea si urbanizarea, care dupa 1950 au fptsfenomeme mondiale , au dus la o lata majoritateetnica in aceste prase este absolut normal . Findca favricile samd au atras in principal populatia din hinrerland . Care era romanasca!

Ce ai fi vrut? Sa se ramanaintrsuctira sociala de la 1924?
Sau cumva sa se fi aplicat "dezvoltarea separata" adica apartheid si sa se construioasca orase separate ptr romani? Pai in acest caz ai fioavutr o Oradea Mica si veche, dragutica si cam ata cu o pipilatie de macim 70.000 unguri si laturi in pras nou, mai uratel, dinamic cuo populatie de 140.000   de romani ... Ghici care orss era destinat sa traga mata de coada?!

#44
derdiedas

derdiedas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.03.2017
Imi place ca imediat ce apare un subiect despre Transilvania ungurii sar ca musca la cacat!
Acum, on topic, pt Bozga,  atunci afla ca situatia din Transilvania nu era ceva deosebit. Inainte de unire multe orase din Moldova aveau populatie majoritar evreiasca. In multe din orasele Transilvaniei romanii erau minoritari pentru ca erau tolerati si nu aveau drepturi egale. Dar asta nu inseamna ca in Moldova sau Ardeal romanii nu ar fi fost majoritari. O arata inclusiv recensamintele maghiare care ii faceau pe multi unguri fara a fi fost (discutia e mai lunga aici). Dar orice ar fi facut ungurii romanii tot majoritari au fost.
In Dobrogea la 1877 romanii nu erau nici 25%. Acum sunt peste 90%. Situatia etnica dupa unirea mica dar si dupa cea mare a fost cam nasoala pt romani. Dar ne-am descurcat.
Ce conteaza e ca astazi, in 2017, suntem majoritari in Transilvania, Moldova si Dobrogea. Pt noi e bine, asa ca mi se rupe p..a de situatia de la 1977.

Edited by lucifer76, 02 April 2017 - 19:00.


#45
derdiedas

derdiedas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.03.2017
Nu e primul meu post, am fost banat de multe ori. Si eu sunt convins ca banuiala ta e doar o banuiala.
Apoi, nici nu are cum sa ne gaseasca situatia de la 2018 la fel cu situatia de la 1918: atunci erau trupe germane in tara, bolsevici, trupe austriece, trupe bozgoresti samd. Sitiuatia era nasoala, razboi, intelegi si tu. Te bucuri degeaba, te asigur.
Mintile infierbintate maghiare care viseaza la altceva sa nu uite ca Ungaria e tara NATO si UE. Inca.

#46
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
bine ai revenit, fratioare.

#47
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,052
  • Înscris: 12.12.2006

View Postneafloricadinobor, on 02 aprilie 2017 - 10:03, said:

Vai! Cîte likuri ai primit! În seamnă că nu pricepeţi cuvintul a coloniza. Credeţi că doar teritoriile străine se pot coloniza.
COLONIZÁ, colonizez, vb. I. Tranz. 1. A transforma în colonie1 un teritoriu sau o țară. 2. A popula o țară sau o regiune cucerită cu oameni aduși de pe alte teritorii sau din alte țări. 3. A popula regiuni (slab populate sau depopulate) din propria țară cu oameni aduși din alte regiuni. – Din fr. coloniser.
Bun, dar Oradea era slab populată ?

View Postcatalin29, on 01 aprilie 2017 - 21:41, said:

... pana in anii xxxx (spre sec xix) romanii nu aveau voie sa locuiasca in orase gen Cluj.
În sec 19 nu mai interzicea legea, nici după ausgleich, dar nu înseamnă că era o chestiune de opțiune.
O comunitate odată formată într-un fel nu permitea altora să intre, nu primeai de lucru, nu te primeau să înveți meserii care se cereau acolo, + naționalismul.
Pe scurt nu-ți interzicea să vii, dar nu-ți permitea să rămâi :)

Un coleg de formum secui povestea că și pentru ei era destul de greu să ajungă într-un oraș ca Cluj sau Oradea.

#48
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,052
  • Înscris: 12.12.2006

View Postderdiedas, on 02 aprilie 2017 - 19:40, said:

Apoi, nici nu are cum sa ne gaseasca situatia de la 2018 la fel cu situatia de la 1918: atunci erau trupe germane in tara, bolsevici, trupe austriece, trupe bozgoresti samd.
Și dealtfel nici un an nu are cum să fie ca altul, mai ales la așa distanță.

Dar nu am nici o emoție, și dacă ne hotărâm, cumva, la o beție :lol: să ne unim cu Ungaria, nu prea are ce să se schimbe, concepțiile legate de etnicitate în Europa civilizată au evoluat prea mult.

Oricum Oradea e peste orice oraș din Ungaria ( afară de capitală ) și merge tot mai bine.

#49
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Ca fapt divers,nevrand sa intru in vreo polemica romani vs unguri,dupa cutremurul din 77,Ceausescu a avut un proiect prin care populatia Focsaniului urma sa fie mutata in Oradea,intr-un cartier nou de blocuri ce urma sa fie construit in actualul cartier de case Oncea.
Iar legat de subiect,administratia romaneasca de la 1919 incoace,a facut tot posibilul pentru a "sterge" amprenta maghiara a orasului.
Normal, intr-o oarecare masura,de neinteles in zilele noastre.
Altfel cum sa intelegem amplasarea noii catedrale ortodoxe,taman in fata cetatii...
Pe partea cealalta,ca nici ceilalti nu-s mai breji,circula acum in Oradea un tramvai,pe care este o reclama prin care maghiarii sunt indemnati sa-si dea copii la clase cu predare in maghiara.
O fi disperarea asa mare....

#50
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,052
  • Înscris: 12.12.2006
Cu mutatul Focșanilor e clar un mit urban Posted Image
Cu autobuzele, da, e disperare, copiii nu tare vor să fie segregați în școli de altă limbă - iar dorința comunității maghiare de a se conserva e tot firească, zic eu.

View Postalinmpi, on 02 aprilie 2017 - 21:38, said:

Iar legat de subiect,administratia romaneasca de la 1919 incoace,a facut tot posibilul pentru a "sterge" amprenta maghiara a orasului.
Altfel cum sa intelegem amplasarea noii catedrale ortodoxe,taman in fata cetatii...
Să-mi spui și mie care a fost "tot posibilul" acela pe care l-au făcut Posted Image

În fața cetății se află un bloc imens, cu spații comerciale, Catedrala nu e țintită, iar acolo e un bulevard de-a lungul căruia se putea construi orice dacă nu era asta.
De ce au acoperit-o ? probabil din cauza stării jalnice, dar oricum cetățile sînt o amprentă a vremurilor tulburi nu a maghiarilor, pe care majoritatea orașelor le-au demolat demult.

Edited by Morosanul, 03 April 2017 - 15:59.


#51
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View Postalinmpi, on 02 aprilie 2017 - 21:38, said:

Ca fapt divers,nevrand sa intru in vreo polemica romani vs unguri,dupa cutremurul din 77,Ceausescu a avut un proiect prin care populatia Focsaniului urma sa fie mutata in Oradea,intr-un cartier nou de blocuri ce urma sa fie construit in actualul cartier de case Oncea.

Si de-abia acuma´mi spui?

Posted Image

#52
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008

View PostMorosanul, on 03 aprilie 2017 - 15:58, said:

Cu mutatul Focșanilor e clar un mit urban Posted Image
Cu autobuzele, da, e disperare, copiii nu tare vor să fie segregați Ăźn școli de altă limbă - iar dorința comunității maghiare de a se conserva e tot firească, zic eu.


Să-mi spui și mie care a fost "tot posibilul" acela pe care l-au făcut Posted Image

În fața cetății se află un bloc imens, cu spații comerciale, Catedrala nu e țintită, iar acolo e un bulevard de-a lungul căruia se putea construi orice dacă nu era asta.
De ce au acoperit-o ? probabil din cauza stării jalnice, dar oricum cetățile sĂźnt o amprentă a vremurilor tulburi nu a maghiarilor, pe care majoritatea orașelor le-au demolat demult.
Tu vorbesti in necunostinta de cauza.
La nivelul conducerii de partid,pe la sfarsitul anilor 70 chiar s-a intentionat construirea unui cartier in zona Oncea,pe modelul Rogerius.Si a fost si propunerea cu stramutarea unei parti a cetatenilor din Focsani in viitorul cartier.Asta o stiu din gura celor implicati la acea vreme.
Cat despre cetate,zici ca era in paragina,probabil iti pare rau ca n-au demolat-o?!?
Te invit s-o vizitezi,poate iti trece "patriotismul" asta absurd...

Precizare,intre catedrala si cetate nu este niciun bloc,doar pe laterale.....


Edited by alinmpi, 03 April 2017 - 21:53.


#53
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,052
  • Înscris: 12.12.2006

View Postalinmpi, on 03 aprilie 2017 - 21:46, said:

Tu vorbesti in necunostinta de cauza.
La nivelul conducerii de partid,pe la sfarsitul anilor 70...
Și tu presupun că ai fost la ședințele alea de partid Posted Image

Oricum, văd că acum mutatul e a "unei parti a cetatenilor din Focsani".

Quote

Cat despre cetate,zici ca era in paragina,probabil iti pare rau ca n-au demolat-o?!?
Îmi pare rău că n-au restaurat-o.
Dar orașele care le-au demolat, ca Viena de ex Posted Image n-au făcut-o din "patriotism" ci din motive urbanistice.

Quote

Precizare,intre catedrala si cetate nu este niciun bloc,doar pe laterale.....
De alea ziceam, două laterale.
Poate mergea un parc acolo pe toată bucata, dacă voiau să pună cetatea în evidență, dar din nou, trebuia întâi pusă la punct.

Edited by Morosanul, 04 April 2017 - 00:11.


#54
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postderdiedas, on 02 aprilie 2017 - 18:32, said:

Imi place ca imediat ce apare un subiect despre Transilvania ungurii sar ca musca la cacat!
Acum, on topic, pt Bozga,  atunci afla ca situatia din Transilvania nu era ceva deosebit. Inainte de unire multe orase din Moldova aveau populatie majoritar evreiasca. In multe din orasele Transilvaniei romanii erau minoritari pentru ca erau tolerati si nu aveau drepturi egale. Dar asta nu inseamna ca in Moldova sau Ardeal romanii nu ar fi fost majoritari. O arata inclusiv recensamintele maghiare care ii faceau pe multi unguri fara a fi fost (discutia e mai lunga aici). Dar orice ar fi facut ungurii romanii tot majoritari au fost.
In Dobrogea la 1877 romanii nu erau nici 25%. Acum sunt peste 90%. Situatia etnica dupa unirea mica dar si dupa cea mare a fost cam nasoala pt romani. Dar ne-am descurcat.
Ce conteaza e ca astazi, in 2017, suntem majoritari in Transilvania, Moldova si Dobrogea. Pt noi e bine, asa ca mi se rupe p..a de situatia de la 1977.

Te inseli. nu ungurii sar ca musca la cacat ci romanii sa o apere sa nu le fie furata "din nou".
Treaba cu majoritatea o cunoaste tot romanul, desi o cunoaste gresit. In Transilvania  romanii devin majoritari numai dupa 1700 in timp ce pina atunci
cele mai importante orase din Transilvania sint ridicate de Regatul Ungar, industrializarea se face in timpul Austro-Ungariei.
Cele mai vechi orase din Romania sint in Transilvania.

Edited by WestPoint, 04 April 2017 - 04:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate